Jump to content

Retrofit volan


EmilianPop
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

De ceva timp, tot ma bate gandul sa imi schimb volanul. Cel actual nu prea imi place:post-22229-0-18740100-1453801973_thumb.j Am gasit o oferta buna pentru volanul de pe Superb 1 facelift:post-22229-0-05737200-1453800996_thumb.j 

 

Airbagul stiu ca difera si ca va trebui schimbat si ala. Intrebarea mea este daca volanul de pe facelift se potriveste pe masina mea (din moment ce ambele sunt Superb 1, ma gandesc ca da) si daca se potriveste, ce mai trebuie sa iau pe langa volan si airbag (daca mai trebuie ceva..).  

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie doar volan si airbag - modulele de comanda sunt similare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

@F l o r i n, astazi am pus volanul. La mufe s-a potrivit tot, dar nu merge claxonul si nici comenzile de pilot. Iluminatul butoanelor functioneaza.  20200320_133424.thumb.jpg.fe79e598da7a7b61e9b37c8914b10c67.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o scanare si posteaza codul de pe modulul 16. Hai ca au trecut doar 4 ani....de cand ti-ai propus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, eeeh, au fost altele upgrade-uri mai prioritare :))

 

din pacate, de pe bc-ul actual nu am acces la canalul 16.. o sa postez cand fac o diagnoza. Doar canalele astea, daca te ajuta

20200324_190000.thumb.jpg.4ffbb268b06462bf0cc7648c577186c8.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi cu vcds ul, daca le vede. Ceasurile acestea sunt cele originale ale masinii, modificate......sau sunt model mai vechi, modificat. Nu ai facut poza cu pozitia aprinsa sa vad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n, sunt ceasurile vechi (Ale masinii) cu bc-ul modificat. Am pus doar foitele de FL (vitezometru, turometru). Nu am VCDS.. odata ce pun mana pe unu, iti voi trimite poza cu codul, dar in momentul de fata, mai greu ( cu virusul asta.. ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca un mic update, pentru cei ce vor sa faceti acest retrofit, pe langa volan si airbag (mufele sunt plug & play), veti avea nevoie de de inlocuirea releui 450/451 cu releul 481 (se gaseste pe Superb fl, versiune cu comenzi pe volan). Si totul va fi functional :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!