Jump to content

Codari VCDS pentru PHAETON


@DRI@N
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

Deschid acest topic pentru ca nu am gasit unul in care sa se specifice ce codari merg in procent de 100% pe model-ul PHAETON .

Asadar va rog sa postati aici cei ce au facut astfel de codari cu VCDS pe acest model .

Incep eu cu rugaminte de a ma ajuta sa setez CEASUL MECANIC din mojlocul bordului .

Masina este a unui amic iar din ce sa interesat el aceasta operatiune se face doar cu VCDS sau VAS-PC .

In rest ceasul de pe IC se seteaza ca la orice VW .

Va multumesc .

O seara buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este model-ul din 2011 .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, ceasul analogic.... trebuia sa se seteze odata cu cel digital din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc F l o r i n .

Si eu m-am gandit prima data la fel .

Dar la amicul asta al meu cand a setat ceasul din IC cel de pe consola a ramas dupa ora veche .

La reprezentanta i-au spus ca cica se seteaza cu VAS-PC !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva i-au zis ca trebuie facut vreun update... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu .

Nu eram cu el .

El mi-a zis ca si alt prieten ce are tot Phaeton a reglat ceasul cu VAS-PC la reprezentanta .

Eu avand VCDS am zis sa-l ajut cu setarea asta a ceasului ca sa nu se mai duca la astia de la VW .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Adi,

Cum a spus si Florin, ceasul analogic comunica cu cel din IC si de acolo ia semnal. La fel ca si la Passat.

Daca nu ai nicio eroare de comunicare, e posibil sa fi intrat ceasul in balarii sa nu mai comunice corect. Iti recomand sa-i scoti alimentarea, deconecteaza ambele baterii, vreo 10 minute sa-si ia un reset si apoi incerci iar sa-i setezi ceasul din IC.

Modificat de moshucocoshu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sal.

Stie cineva care este procedura VCDS pentru resetarea intervalului de service .

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

La mine a stat ceasul analogic și nici lumina nu i se mai aprinde. Unde sa ma uit de vreo defecțiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi dacă are alimentare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/18/2019 at 5:14 PM, ProfessorX said:

La mine a stat ceasul analogic și nici lumina nu i se mai aprinde. Unde sa ma uit de vreo defecțiune?

Daca nu s-a rezolvat intre timp:

scoate-l din locas, curata-l cu un spray de contact si baga-l inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 1/22/2016 at 4:51 PM, moshucocoshu said:

Salut Adi,

Cum a spus si Florin, ceasul analogic comunica cu cel din IC si de acolo ia semnal. La fel ca si la Passat.

Daca nu ai nicio eroare de comunicare, e posibil sa fi intrat ceasul in balarii sa nu mai comunice corect. Iti recomand sa-i scoti alimentarea, deconecteaza ambele baterii, vreo 10 minute sa-si ia un reset si apoi incerci iar sa-i setezi ceasul din IC.

Dacă de conectezi ambele baterii, exsista vreo procedura speciala de reconectare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bună seara, nu am găsit la căutarea mea de amator, asa ca deschid un nou topic în care cer ajutor în legătură cu, codarea corecta a luminilor automate la phaeton 2011. Menționez ca mi am băgat nasul cu vcds în codarea lor. Va mulțumesc anticipat pentru ajutor! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!