Jump to content

Rovigneta la masina cu numere provizorii


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Pasaje de pe un forum interesant, sustinut si administrat de un politist de la Circulatie din Constanta:

http://www.politiarutiera.cta.ro/forum.php

Am selectat cateva intrebari si raspunsuri care cred ca acopera majoritatea situatiilor expuse in topic. Pe site-ul respectiv mai gasiti multe alte raspunsuri la diverse probleme de legislatie si circulatie.

Dana - Brasov

Am o masina achizitionata in leasing care nu este inca inmatriculata deoarece are numere provizorii pentru inca o luna de zile. Este obligatorie rovigneta in aceste conditii? Daca da, care sunt actele de care am nevoie pentru achizitionarea acesteia? Va multumesc.

--------------------------------------------------------------------------------

Raspuns: Achitarea taxei de drum pentru utilizarea Drumurilor Nationale este obligatorie.Pe baza autorizatiei de circulatie provizorie si a cartii de identitate a vehiculului, aveti posibilitatea sa achitati aceasta taxa.

28.11.2005-1013

Maitan Valerica - Bucuresti

Este obligatorie cumpararea rovignetei pentru autoturismele noi in perioada pana la inmatriculare?

Poate circula fara rovigneta pe drumurile publice din afara localitatii un astfel de autoturism ?

--------------------------------------------------------------------------------

Raspuns: Taxa de drum se achita obligatoriu numai pentru autovehiculele care folosesc drumurile nationale.Daca nu circulati pe aceste artere si folositi doar strazile din interiorul localitatilor, nu este necesara achitarea acestei taxe. Depistarea in trafic pe drumurile nationale fara rovigneta, se sanctioneaza contraventional.

Zara Vladimir - Bucuresti

Va salut,

Cred ca nu ati primit intrebarea mea de saptamana trecuta.Vroiam sa va intreb daca exista vreo sanctiune pentru fapta de a nu aplica rovigneta in locurile prevazute de lege.Asadar,detinerea ei,impreuna cu documentele care adeversc achitarea taxei pentru auto respectiv,dar simplu fapt al nelipirii sale pe parbriz ,atrage vreo sanctiune? Va multumesc anticipat,V.Z.

--------------------------------------------------------------------------------

Raspuns: Textul de lege prevede sanctionare daca circulati fara a detine rovinieta valabila. Intr-adevar, legea mai prevede "Este obligatorie pastrarea rovinietelor aplicate vizibil pe partea interioara a parbrizului pentru vehiculele

Modificat de D77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mama Omide

    7

  • shkoda

    7

  • Zorro Classic

    6

  • Benzaru

    4

Eu nu am cartea masinii, avand in vedere ca va trebui sa merg cu ea la omologare (nefiind aduse pana acum 10 masini cu motorizarea aceasta), astfel ca nici nu am sa o am in perioada imediat urmatoare.

In acest caz ce fac, nu circul cu masina pe dn-uri ? desi platesc acea taxa de drum in pretul combustibilului...............

Oricum daca vor fi intrebati cei de la Politie, etc. in marea majoritate raspunsul va fi : sigur trebuie sa platiti. Pt ca au interes sa colecteze cati mai multi bani la buget, interpreteaza dupa bunul plac,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aer Curat: sunt convins ca la aceeasi intrebare vei primi raspunsuri diferite de la mai multe persoane. Si asta pt ca nu toti cunosc legea sau au un anumit interes.

Tu ai zis ca nu ai carte de identitate pana cand nu se va face omologarea de tip. Ok, dar trebuie sa ai o autorizatie de circulatie cu numerele provizorii si, pe langa asta, ai cel putin un element unic de identificare a masinii - seria de sasiu. Pe baza acestora poti sa iti iei o rovigneta. Oricum, dupa omologare si intrarea in posesie a cartii de identitate si a certificatului de inmatriculare nu vei schimba rovigneta, cel mult se va face o modificare pe chitanta pe care o vei primi cand vei cumpara "bulina".

Dar, cel mai bine, daca vrei un raspuns de la o sursa competenta, te poti adresa pe forumul de care aminteam mai sus: http://www.politiarutiera.cta.ro/forum.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg de ce majoritatea prefera sa isi ia informatiile de la vecinul de la bloc, de la coana marita sau nea' vasile care le stie pe toate.

nu mai intrebati la benzinarii: de cele mai multe ori ei nu au habar despre benzina/motorina pe care o vand. e mult mai sigura o informare la sursa.

presupun ca acum problema e lamurita

Daca acesta este textul de lege, supun atentiei urmatorul aspect: Vehicul Inmatriculat nu presupune si un talon?! Pt. numere provizorii ti se elibereaza o autorizatie ceea ce nu mi se pare echivalentul unei inmatriculari. Daca dai de un politist, poate sa-ti ceara tot" ce vrea muschii lui" si daca esti slab de inger, ii dai. :(

P.S. poate este cineva cu studii juridice pe aici sa ne lamureasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca fapt divers, si au am luat masina de noua in augustul trecut, am incercat sa mi cumpar rovigneta dar cei de la benzinarii mi au spus ca nu e nevoie, am fost si oprit de politisti in afara localitatii si nu s-au luat de rovigneta sau lipsa ei. oricum, parerea mea e ca oricum ar tb luata, o luna mai devreme maxim nu e semnificativa, dar ce te faci cu cei ce nu vor sa ti vanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am masina cu numere de zoll zilele astea. si ca sa fiu sigur ca nu mi se fac prob in cazul opririi de catre un agent de circulatie, imi voi cumpara o rovigneta pe zi sau pe sapt, depinde cum am nevoie, pana inscriu masina definitiv.

am vb cu cineva de la o benzinarie si a zis ca asa e cel mai sigur sa procedezi. si am inteles ca una pe zi costa pana in 5 ROL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Daca acesta este textul de lege, supun atentiei urmatorul aspect: Vehicul Inmatriculat nu presupune si un talon?! Pt. numere provizorii ti se elibereaza o autorizatie ceea ce nu mi se pare echivalentul unei inmatriculari. Daca dai de un politist, poate sa-ti ceara tot" ce vrea muschii lui" si daca esti slab de inger, ii dai. :o

P.S. poate este cineva cu studii juridice pe aici sa ne lamureasca.

Autorizatia temporara tine locul unui talon, dar temporar asa cum ii spune si numele. Pentru numere provizorii ti se elibereaza un documet valabil 30 de zile, cu aceiasi "putere" ca si talonul. Nu inteleg ce ar fi de comentat. Faptul ca circuli cu acel document nu te scuteste de absolut nimic, ai exact aceleasi drepturi si obligatii ca si ceilalti.

Politistul poate sa-ti ceara documente legat de masina sau conducator: talon, permis, buletin, asigurare, rovinieta. Ce nu ar trebui sa nu-i arat? Ce poate sa-mi ceara "muschii lui" si eu sa-i dovedesc ca-s "tare de inger"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt Off-Topic, imi cer scuze, dar ma macina ceva legat de rovigneta si nu stiu daca are rost sa mai deschid un topic...

Care-i treaba:

Ieri am fost cu masina in service pt. a rezolva o problema, aparent minora... numai ca treaba s-a complicat destul de rau si masina a ramas in service pana vin piesele si se repara... Piesele pot veni cel mai devreme Joi, dar din ce mi-a spus baiatul de la receptie, sunt slabe sanse pt. ca este deja data comanda de piese pt. joi.. deci daca nu vin joi, vin abia marti!!

Numai ca eu, sambata, am treaba la Targoviste... mi-au dat de la dealer o masina de schimb pana se repara a mea, dar masina asta care mi-au dat-o n-are rovigneta!

Avand in vedere ca masina este a dealerului, iar eu am un contract de imprumut... credeti ca pot scapa de o amenda, in caz ca ma opreste politia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Rovigneta este obligatorie pentru orice autovehicul inmatriculat ( fie provizoriu, fie temporar, fie definitiv)

2. Rovigneta mi-a trebuit si pentru masina inmatriculata provizoriu in Germania, la Arad m-au oprit, mi-au explicat frumos ca trebuie cumparata, si mi-au dat drumu.

3. Am prieten politist, pe care l-am intrbat in perioada de numere rosii, vrand sa plec din Buc daca trebuie, si mi-a aratat rovigneta lui, la un logan nou, care nu avea nici carte de identitate, nici talon, doar autorizatie provizorie si nr rosii, dar avea rovigneta cumparata, si mi-a spus ca , el, daca ma prinde, ma arde cu amenda.

4. La oemve, rompetroale, am cumparat rovigneta pe care mi-a scris doar numarul de sasiu, nici macar numele, pentru ca masina era pe alt nume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skoda..eu zic ca da...dar cel mai sigur, citeste ce am scirs mai sus. iei o vigneta de o zi..ca sa fii sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sursa: www.andnet.ro

"Informatii privind achitarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania (TURDN)

Temei legal:

- Ordonanta Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania

- Legea 424/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002

- Ordonanta Guvernului nr. 51/2004 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata la 28.07.2004

- Legea 415/2004 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 51/2004 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata la 01.11.2004

- Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 1230/2005 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania

Domeniu de aplicare:

- pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor;

- pentru toate categoriile de vehicule inmatriculate temporar sau definitiv in Romania si in alte state, nediscriminatoriu;

- pentru persoanele fizice si juridice;

- vehicul = orice autovehicul rutier inmatriculat, avand cel putin doua axe, sau un ansamblu format dintr-un autovehicul si semiremorca ori remorcile tractate de acesta;

- utilizator = persoana fizica sau juridica care detine vehicule inmatriculate in Romania (utilizatori romani) sau care detine vehicule inmatriculate in alte state (utilizatori straini)."

Domnilor, scrie clar ca se aplica pentru vehiculele inmatriculate temporar sau definitiv. NU se aplica pentru vehicule inmatriculate PROVIZORIU (numere rosii).

@shkoda: Masina primita de la dealer trebuie sa aiba rovinieta. In caz contrar, amenda se aplica DETINATORULUI vehiculului.

In cazul contractului de leasing, prin contract, detinatorul (firma de leasing) poate obliga utilizatorul (titularul contractului de leasing) la plata rovinietei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate lua rovigneta pt. o zi?? Tare! pai daca e ceva de genul 5-10RON, nu-mi mai fac probleme... amenda, chiar daca o primeste detinatorul masinii, adica dealerul.. tot eu o voi plati pana la urma.. pt. ca am semnat un contract in care scria ca voi conduce masina respectand toate legile in vigoare si imi voi asuma pe deplin orice sanctiune primita pentru incalcarea regulamentului...

Deci, aveti idee cat costa rovigneta pt. o zi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shkoda: Ai "dedus" eronat. :o Iti raspund cu informatii preluate din aceeasi sursa www.andnet.ro

"Valabilitate:

- pentru utilizatori romani: numai pentru 12 luni de la data declarata (ex. 30 aprilie 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shkoda: Ai "dedus" eronat. :o Iti raspund cu informatii preluate din aceeasi sursa www.andnet.ro

"Valabilitate:

- pentru utilizatori romani: numai pentru 12 luni de la data declarata (ex. 30 aprilie 2005

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost sa iau rovinieta pt. motanelu` meu (masina cu numere provizorii) si n-a fost nevoie. Pana nu intregistrezi masina nu ai nevoie de rovinieta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autorizatia temporara tine locul unui talon, dar temporar asa cum ii spune si numele. Pentru numere provizorii ti se elibereaza un documet valabil 30 de zile, cu aceiasi "putere" ca si talonul. Nu inteleg ce ar fi de comentat. Faptul ca circuli cu acel document nu te scuteste de absolut nimic, ai exact aceleasi drepturi si obligatii ca si ceilalti.

Politistul poate sa-ti ceara documente legat de masina sau conducator: talon, permis, buletin, asigurare, rovinieta. Ce nu ar trebui sa nu-i arat? Ce poate sa-mi ceara "muschii lui" si eu sa-i dovedesc ca-s "tare de inger"?

Autorizatia este Provizorie si NU temporara :D . Oricum, cred ca ai citit si postul lui @drapar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Da, ai dreptate! Temporar nu inseamna provizoriu! Mea culpa!

Ca sa nu mai caut degeaba prin documente si sa interpretez legi, inchei cu o concluzie personala (apropo si de postul lui S_C):

Anul trecut am avut numere provizorii (rosii) ridicate de la Udriste. Politistul de la ghiseu mi-a spus clar: "Daca parasiti localitatea sa nu uitati ca va trebuie rovinieta. Si nu aveti voie sa parasiti tara." Era foarte clar, nu?

Am cumparat-o de la OMV-ul de langa Udriste, mi-au eliberat bonul de casa fara nici o indicatie asupra masinii. Am intrebat un politai ce sa fac cu ea dupa ce primesc numarul de inmatriculare si mi-a spus sa scriu cu pixul numarul masinii. Ceea ce am si facut!

Concluzia mea: nu vreau sa fiu injurat de cineva ca a dat banii pe o luna in plus de rovinieta, dar nici sa mi se impute vina unei amenzi ca urmare a unui sfat dat "dupa parerea mea"! Faceti cum credeti voi, drajilor! Rovinieta si amenda o achitati personal!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asarbane, pana am stat aici de vorba despre asta iti cumparai de 200 de ori rovigneta (sau puteai fi deja prins si amendat)... Ce importanta are ca o cumperi acum sau peste o luna?

Cand te va opri un politist si te va amenda, ce o sa-i spui? Ca ai citit pe un forum si ai auzit de la niste prieteni ca nu e nevoie?

Offtopic: Am vazut si eu rovigneta trecuta ca dotare la unele masini de vanzare :)

Domnu..problema mea e daca trebuie cumparata de doua ori: o data (sau odata conform doom2) pe numere rosii si INCA o data pt numere definitive.

Nu de alta, dar daca trebuie luata de 2 ori mi e pare o imensa magarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati dar nu mai stiu pe cine sa cred, la posta la ghiseu, acea tanti a refuzat sa-mi dea rovinieta deoarece nu am talon (masina inca neinregistrata) si mi-a spus clar: nu aveti nevoie de rovinieta atat timp cat masina nu este inregistrata (30 zile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Iata si chitanta rovinietei mele:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati dar nu mai stiu pe cine sa cred, la posta la ghiseu, acea tanti a refuzat sa-mi dea rovinieta deoarece nu am talon (masina inca neinregistrata) si mi-a spus clar: nu aveti nevoie de rovinieta atat timp cat masina nu este inregistrata (30 zile).

Du-te la o benzinarie... Daca nu ai talon, trebuie sa-ti treaca seria sasiului, care se gaseste pe autorizatia de circulatie provizorie! Incearca pana gasesti un angajat mai destupat la minte... care stie ca poate fi trecuta si seria sasiului pe bon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Ma scuzati dar nu mai stiu pe cine sa cred, la posta la ghiseu, acea tanti a refuzat sa-mi dea rovinieta deoarece nu am talon (masina inca neinregistrata) si mi-a spus clar: nu aveti nevoie de rovinieta atat timp cat masina nu este inregistrata (30 zile).

Exact asta voiam sa spun, DArtagnan: daca parerea unui politist (vezi aici extrasul de pe forumul Politiei Constanta postat de D77) este neglijabila in comparatie cu parerea lu' tanti de la Posta, e de rau cu legile astea in tara noastra! Are drepatate shkoda: schimba magazinul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: mai exista vreo informatie utila care ar putea fi eventual postata pe acest topic sau pot sa-l inchid?

Nu de alta, dar nelamurirea initiala mi se pare ca a fost clarificata demult iar restul sunt comentarii cauzate (indirect) de diversi angajati incompetenti.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

S_C, lumea are dreptate sa fie confuzata:

pe siteul rovinieta.ro scrie ca: "Pentru autoturismele inregistrate provizoriu se vor completa pe bon seria rovinietei si seria sasiului."

pe siteul posta-romana.ro scrie ca: "In cazul in care vehiculul circula pe baza de Autorizatie de circulatie provizorie emisa de organele abilitate, NU se mai incaseaza tarifului de utilizare, tarif care este obligatoriu doar pentru vehiculele inmatriculate definit sau temporar."

pe siteul http://www.politiarutiera.cta.ro/forum.php scrie ca: "Achitarea taxei de drum pentru utilizarea Drumurilor Nationale este obligatorie.Pe baza autorizatiei de circulatie provizorie si a cartii de identitate a vehiculului, aveti posibilitatea sa achitati aceasta taxa."

Deci fiecare face cum vrea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No offence acum, dar nu vad de ce ar fi lumea confuza...

Daca legea spune clar ca la masinile cu numere provizorii se trece seria sasiului.. de ce mai trebuie sa fim confuzi?

De ce e mai credibila varianta lu' tanti de la posta, care habar n-are cu ce se mananca o rovigneta si ce e aia autorizatie de circulatie provizorie, decat varianta care este inscrisa in lege? Ea a fost invatata de un superior, ca trebuie sa ceara talonul, sa se uite pe randul X si Y, sa ia informatiile si sa "capseze" rovigneta in functie de informatiile inscrise acolo... ea face cum au invatat-o.. n-are nici o vina ca nu stie, dar nu trebuie sa stam acum fara rovigneta si sa luam amenda, pt. ca asa ne-a zis tanti de la posta... Pe nenea de la politie nu prea o sa-l intereseze ca noi n-avem rovigneta fiindca tanti de la posta ne-a zis ca nu ne trebuie daca n-avem numere definitive... Cum si tanti de la posta a fost invatata sa faca intr-un anume fel.. asa si nenea de la politie stie una si buna... ai masina cu numere de "B", el te-a oprit pe raza judetului "PH", n-ai prezentat bulina galbena.. amenda!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!