Jump to content

Rovigneta la masina cu numere provizorii


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Salve.

Marti sau miercuri ma voi duce la Brasov sa imi ridic "odorul" din semnatura.

Am inteles de la dealer ca nu e nevoie sa fac RCA, ca ar fi inclus in pret..ma rog..aici tre sa mai intreb

Dar am inteles ca trebuie sa imi cumpar rovigneta de la prima benzinarie care imi iese in cale..normal..de la BV la Buc cam se merge pe DN-uri

DAR!

Aici e aici...niste prieteni mi-au spus ca nu e necesar sa cumpar rovignetacat am numere rosii pentru ca aia se face pe baza talonului ceea ce logic ca nu am.

Dealerul imi spune ca rovigneta se face pe baza numarului de identificare ceea ce are o logica, dar pe adeverinta provizorie NU scrie numarul de identificare si nu o vad pe madama de la posta sau de la benzinarie cautand VIN-ul la masina...

PE siteul ANDR-ului..logic..nimic despre asta.

De aceea va intreb, voi cum stiti ca e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mama Omide

    7

  • shkoda

    7

  • Zorro Classic

    6

  • Benzaru

    4

Eu am fost in situatia ta in decembrie cand mi-a venit masina. Cat am avut autorizatie de circulatie (deci numere provizorii) nu am cumparat rovigneta. Explicatia logica: nu este talon inca si nici carte de identitate ca sa obtii rovigneta. Stai linistit ca nu te va opri Garc'!

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de calutii ei! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In martie anul trecut am luat rovigneta pe serie de sasiu.In toamna cand am vrut sa iau ptr o masina noua mi-au spus ca nu se mai da ptr nr rosii;si nici politia nu mai cere,numai la masinile care au talon :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am cumparat masina in septembrie 2005, am fost exact in aceeasi situatie si am cumparat rovigneta. Pe ea este trecuta doar seria sasiului, deci nu are nici o legatura cu nr de inmatriculare. Am obtinut-o pe baza autorizatiei provizorii de circulatie, pe care sunt notate toate caracteristicile masinii necesare pentru a cumpara o rovigneta.

Presupun ca este o eroare de interpretare in ceea ce priveste faptul ca numai masinile inmatriculate sunt obligate sa aiba rovigneta. Daca nu ar trebui sa ai rovigneta cand ai nr provizorii, asta ar insemna ca un samsar ar putea umbla cate o luna cu cate o masina fara sa plateasca nimic, ceea ce nu este deloc ok. Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexrosiu, uita-te mai atent pe bon; este trecut si nr. de inmatriculare. Nu la ce au scris ei pe bon ci la ceea ce este imprimat (asa cum iese bonul) di casa de marcat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Mai este discutata problema pe forum. Legea este destul de clara: nu ai numere, se elibereaza avand ca element de personalizare seria sasiului. Eu am avut rovinieta cand aveam numere rosii, pe baza seriei sasiului, ca si Alex.

In lege scrie ca Tariful de utilizare se aplica

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunteti 100% siguri de prevederile unei legi nu le mai dati sfaturi "100% sigure", fratilor! Ar fi dragut (Doamne fereste!!!) sa-l opreasca un politist pe asarban si sa-l amendeze. Cum facem atunci: impartim amenda ca l-am impins noi in pacat?

Foarte bine punctat! Valabil si pentru "sfaturile" tehnice "din folclor"

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari pt achizitie Asarbane!

anul trecut mi-am luat rovigneta pe baza autorizatie provizorii si pe chitanta de cumarare de la Petrom au trecut seria de sasiu.

bafta

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legea e clara. ai iesit din oras trebuie sa ai platita rovigneta. nu conteaza ca ai numere provizorii sau numere de leasing.

aceeasi problema pentru dealerii care isi au sediul dupa placuta pe care scrie iesire din oras. teoretic va puteti lua amenda chiar la poarta dealerului cand va ridicati masina.

luati-va rovigneta cat puteti de repede. pe foaia care o primiti cu rovigneta va fi trecut numarul de sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@asarban

Eu cand am ridicat masina de la dealer am oprit la prima benzinarie, cu o copie xerox dupa polita RCA si autorizatia provizorie (asa am fost indrumat de catre dealer..). Pe bonul de casa mi-au trecut seria sasiului, care este inscrisa in autorizatia de circulatie provizorie! La ceva timp dupa ce mi-am luat numerele normale, am fost oprit de un politist in Arges, care mi-a cerut si rovigneta (nu o am lipita in parbriz). A vazut rovigneta, s-a uitat pe bonul de casa, a comparat seria inscrisa acolo cu cea din parbriz si m-a lasat sa plec.. n-a comentat absolut nimic de faptul ca pe bon e scrisa seria sasiului, sau ca nu aveam lipita rovigneta in parbriz (stiu ca mai erau niste polemici si pe tema asta...)

Bafta si felicitari pt. achizitie!

Later edit: Acum am citit cu o mai mare atentie tot topicul... Sfatul meu: Ia-ti rovigneta din prima benzinarie care-ti iese in cale, sau (presupun ca masina are numere de BV..) din ultima benzinarie care-ti iese in cale inainte de a iesi din Brasov! :( Pe DN1, ai sanse de 99,9% sa dai de un echipaj de politie care poate sa te opreasca... faptul ca daca ai numere rosii nu ai nevoie de rovigneta, e doar un zvon.. Stiu pe cineva care de curand, era sa-si ia amenda pt. ca nu avea rovigneta... S-a luat dupa cineva care ii spusese ca n-are nevoie de rovigneta cat timp circula cu numere provizorii... a avut noroc ca a dat peste un politai mai "dragut" si a scapat prin metode putin mai neortodoxe, daca intelegi ce vreau sa zic.. ;)

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am fost pus in situatia asta anul trecut: trebuie sau nu trebuie rovigneta?

imediat dupa ca am intrat in tara, la Nadlac am intrebat daca trebuie. am primit raspuns ca nu (inca aveam numere de Germania).

am ajuns in Bucuresti si macinat de aceeasi intrebare am intrebat de la vreo 2 benzinarii; raspunsul a fost ca nu stiu...

nelamurit in aceasta problema am mai intrebat la un Rompetrol in Focsani: "sigur ca trebuie!" (tot numere de export aveam). no bine atunci... am cumparat pana la urma pentru a evita eventuale probleme. pe factura a trecut seria de sasiu, urmand ca dupa ce primesc numelere definitive sa le completez eu.

deci pentru a fi cu inima impacata si pentru a evita situatii penibile/amenzi e bine sa cumperi. daca nu o faci acum oricum o faci peste maxim o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o alta nelamurire: am platit rovigneta pe tot anul, dar luni se pare ca vand masina: noul proprietar trebuie sa-si cumpere alta rovigneta, sau e valabila cea pe care am cumparat-o eu???

In caz ca trebuie sa cumpere alta, eu ce fac cu rovigneta mea, o pun pe masina mea noua? ca nu mi se pare corect sa o arunc, atata vreme cat am platit-o pe un an intreg. Pt mine ar fi ok daca cel care cumpara masina mea poate folosi in continuare rovigneta cumparata de mine, chiar daca isi schimba nr de inmatriculare (cumparatorul e din alt judet, si oricum, imi pastrez numerele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia distincta ca este diferit cazul masinilor noi si al celor care se afla la o reinmatriculare (chiar daca prima in Ro).

Cazul meu: masina din semnatura luata de o sapt., am plecat pe DN1, si m-am oprit inainte de a intra, la o benzinarie (OMV) pt a cumpara rovigneta. Raspunsul lor, cand le-am dat autorizatia de circulatie provizorie a fost ca nu trebuie sa cumpar rovigneta, decat dupa ce inmatriculez masina (am talon si nr. aferente). Am intrebat sigur ? Raspunsul da, sigur. Pt certificare am oprit la o a 2 benzinarie, unde raspunsul a fost similar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu inteleg de ce majoritatea prefera sa isi ia informatiile de la vecinul de la bloc, de la coana marita sau nea' vasile care le stie pe toate.

nu mai intrebati la benzinarii: de cele mai multe ori ei nu au habar despre benzina/motorina pe care o vand. e mult mai sigura o informare la sursa.

Domeniu de aplicare:

-pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor;

-pentru toate categoriile de vehicule inmatriculate temporar sau definitiv in Romania si in alte state, nediscriminatoriu;

-pentru persoanele fizice si juridice;

-vehicul = orice autovehicul rutier inmatriculat, avand cel putin doua axe, sau un ansamblu format dintr-un autovehicul si semiremorca ori remorcile tractate de acesta;

-utilizator = persoana fizica sau juridica care detine vehicule inmatriculate in Romania (utilizatori romani) sau care detine vehicule inmatriculate in alte state (utilizatori straini)

presupun ca acum problema e lamurita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e clar

dar la intrebarea mea nu stii raspunsul? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca rovineta nu trebuie cumparata. Din punctul meu de vedere aceasta taxa este nelegala in conditiile actuale ale starii drumurilor din Romania.

Intr-un stat civilizat, in situatia in care un contribuabil ca mine ar fi amendat pentru neplata unei astfel de taxe, in cazul unui proces in instanta, acesta ar castiga fara nici un fel de probleme si ar mai primi si despagubiri daca ar arata judecatorului ca proba o caseta video cu niste drumuri ca ale noastre din tara.

Eu n-am cumparat rovineta si nici nu o sa o cumpar, nu pentru ca nu am bani, ci pentru ca mi se pare o mare escrocherie. Astept sa-mi dea un politist o amenda ca sa ma duc cu procesul-verbal in instanta si sa-l anulez.

Am studiat bine jurisprudenta si din alte state si nu mi-e deloc teama de acest lucru. Cum Romania e si in pragul aderarii la Uniunea Europeana, ma duc cu ei pana la Strasbourg, dar tot castig.

Sunt de acord sa platesc orice taxe, dar asta mi se pare o mare magarie.

Pentru a ne plimba prin gropi cu masina pe strazile din tara asta trebuie sa mai si platim. Si nu numai o data, ci de trei ori prin: plata rovinetei, plata taxelor ce sunt incluse in pretul carburantilor si taxa oprita de fiecare buget local. Iar ca bonus, mai platim si reparatia masinii.

Rovineta asta se plateste in orice tara din Europa si e normal sa fie, dar nu comparam strazile de-acolo cu cele de-aici. As plati pe ea si 200 de euro pe an, dar sa stiu ca am pe ce merge.

La noi, daca mergi pe autostrada zici ca esti pe Marte. Mai acum cateva saptamani am vazut pe un tip care a pierdut controlul si a iesit cu masina pe camp pentru ca lovit o groapa de pe autostrada din zona Km 36.

Si-atunci, sa mai si platesc taxa sa ma dau peste cap?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma rog...no comment...ma rog!

Am inteles ca nu exista o "practica" unitara in privinta rovignetei.

Dar RCA-ul???

E adevarat ca primul an de "cado!!!" din partea firmei de leasing?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine punctat! Valabil si pentru "sfaturile" tehnice "din folclor"

Eu nu am dat un sfat,ci doar am spus ca la aceeasi benzinarie petrom,unde in martie 2005 am luat rovigneta pe seria de identificare,in noiembrie 2005 nu am putut sa mai cumpar rovigneta pe nr provizorii.Nu am intrebat la alte benzinarii,poate altele ar fi dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, socitatea de leasing incheie asigurarea RCA (doar ea este proprietarul) dar de platit o platesti tu, iti vine factura cand prinesti si prima factura pentru rata. La Volksbank cel putin asa s-a intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o alta nelamurire: am platit rovigneta pe tot anul, dar luni se pare ca vand masina: noul proprietar trebuie sa-si cumpere alta rovigneta, sau e valabila cea pe care am cumparat-o eu???

In caz ca trebuie sa cumpere alta, eu ce fac cu rovigneta mea, o pun pe masina mea noua? ca nu mi se pare corect sa o arunc, atata vreme cat am platit-o pe un an intreg. Pt mine ar fi ok daca cel care cumpara masina mea poate folosi in continuare rovigneta cumparata de mine, chiar daca isi schimba nr de inmatriculare (cumparatorul e din alt judet, si oricum, imi pastrez numerele).

Cand vinzi masina dai si rovigneta!

Rovigneta este a masinii si are elementele ei de identificare,nu ale soferului!

Ca o gluma,am vazut anunturi unde rovigneta era trecuta la dotarile masinii!Probabil altceva nu prea aveau ce sa scrie. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu riscul de a mi-o lua de la moderatori...pai daca va ganditi la un trabant...rovigneta inseamna jumatate din valoarea masinii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rogvinieta nu trebuie pentru masinile inscrise provizoriu. Am mai zis ca am avut o dispensa luata de pe fax de la Posta Romana si marile companii care mai vand rovigniete in care scria clar ca nu trebuie rovignieta. Ca un fapt cand am fost in prima sapt cu masina plecat pana la Buzau m-a oprit un politist...si m-a luat cu rovignieta.I-am aratat foaia....si nu a mai comentat nimic.Cred ca era si el la o spaga mica. Concluzia este: nu-ti trebuie rovignieta atat timp cat masina nu este inmatriculata definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai ai faxul ala?

Se poate atasa pe forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asarbane, pana am stat aici de vorba despre asta iti cumparai de 200 de ori rovigneta (sau puteai fi deja prins si amendat)... Ce importanta are ca o cumperi acum sau peste o luna?

Cand te va opri un politist si te va amenda, ce o sa-i spui? Ca ai citit pe un forum si ai auzit de la niste prieteni ca nu e nevoie?

Offtopic: Am vazut si eu rovigneta trecuta ca dotare la unele masini de vanzare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost plecat aprox 530Km. Am oprit la cateva benzinarii pe drum (din nou) pt a cumpara rovigneta. Pt a evita eventualele discutii si batai de cap (a se citi spaga) ulterioare, si pt ca asa cum s-a mai spus pe acest topic oricum va trebui cumparata in aprox. 1 luna. Insa raspunsul lor a fost aceleasi : nu se da rovigneta pe nr. provizorii, practic au refuzat sa o vanda.

In situatia asta ce faci ?

Acel citat din reglementari nu este explicit (precum mai toata legislatia) si lasa loc de interpretari, pt ca inmatricularea definitiva (in formele sale) este diferita de cea provizorie.

Oricum consider ca am avut noroc ca nu m-a oprit la vreun control, pt ca situatia rovignetei este neclara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!