Jump to content

Zgomot motor B7 la rece


Florin210611
 Share

Postare recomandată

On 18.01.2017 at 18:08, casper_bdc a scris:

Doar ca la mine face zgomotul asta doar in mers exact ca in video . Daca accelerez pe liber nu se aude. Oricum o vizita la VW o sa facă curând ...

Doar in mers facea si Bmw-ul Seria 3 despre care iti vorbesc , numai in sarcina si de pe la 1700 Rot/min facea! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pana la urma am rezolvat problema zgomotului la rece . Am fost la VW si dupa ceva teste au observat ca problema vine de la injectorul nr 4 care la rece bate . Mi-au spus ca este prima masina cu motor de 2.0 cu problema la injectoare . Mi-au pus un litru de soluție pt curățat pompe si injectoare in rezervorul care era pr la jumătate so dupa trei zile nu mai aud nimic straniu si parca este mai silențioasă la relati . Sper sa tina . Numai bine si ms pt pareri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tunap . Dar de care sortiment este, nu stiu 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta este aditivul pe care l-au pus in service . 

IMG_3875.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In anunț scrie un flacon de 200ml la 80 de litri de carburant :) , la mine au fost cinci flacoane la 40 de litri de motorina :))) . Se găsește la reprezentante VW, Audi si Opel parca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie cu aditivii ....luati in calcul ca ,combustibilul trebuie sa aiba si rol de ungere ....ca sa nu ajungeti in topicul cu span pompa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai folositi aditivii , rezolva problema pe moment , eu zic sa identifici cauza care a dus la depunerea calaminei :) Cunosc persoana i-au cazut 2 injectoare de la solutiile astea . Schimbati uleiul la timp .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai mare greseala este sa pui aditivi in motorina sau in ulei , in ideea ca rezolva problema , asta e solutie de moment sau de " vanzare " in cazul bisnitarilor , insa vor veni alte probleme mai majore ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18/02/2017 at 0:03 AM, quixy said:

Nu mai folositi aditivii , rezolva problema pe moment , eu zic sa identifici cauza care a dus la depunerea calaminei :) Cunosc persoana i-au cazut 2 injectoare de la solutiile astea . Schimbati uleiul la timp .

A pus aditiv pentru ca avea probleme la injectoare. Ma indoiesc ca a pus numai asa ca sa se afle in treaba si s-au stricat injectoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele la injectoare le rezolvi in cel mai bun caz pe un banc sau cu unde sonore imi sta pe limba procedeul , dar cel mai bun remediu e motorina buna ... si motorina asta are un rol important , pe langa ardere ea mai asigura si o "ungere", de mentionat ca motorina din tara noastra e de o calitate proasta , nu-mi explic cu motorina din Germania nu scoate asa mult fum negru arderea e mai completa (nu am dpf) , iar cu motorina din RO de la omv chiar si maxxmotion se observa faptul ca nu se face o ardere calumea .Inca ceva , eu in afara cand faceam revizia filtru meu de motorina era undeva la o culoare verzuie , in Romania e un verde inchis spre negru ... poate gresesc eu :D . .Aditivii astia ai ocazia in peste 50% din cazuri sa se aseze in capul injectorului si cam de aici incepe distractia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Intreb si eu aici, pentru ca am vazut ca s-a vorbit despre motoare si zgomotele lor.

Am un "zgomot" care zic eu, este dat de o trepidatie sau un tremurat al "motorului" in momentul in schimbarii vitezei (DSG), dar cand nu calc acceleratia foarte tare. Cred ca este un zgomot de motor subturat, dar intra intr-o rezonanta ciudata si enervanta. Mototul are putere, trage si daca calc mai muternic acceleratia dispare zgomotul dar doar pentru ca schimba in inferioara si apare alta turatie. 

Daca merg pe Sport nici vorba, dar acolo sunt alte turatii.

Credeti ca este ceva de speriat sau "asa merge". Este primul diesel pe care il folosesc frecvent. Fenomenul nu se mai manifesta atat de violent cand se incalzeste motorul, insa tot acolo este. Il recunosc, doar ca e la intensitate mai mica.

Am programare la reprezentanta saptamana asta insa as vrea sa stiu si parerea voastra. 

Multumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am si eu nevoie de o informatie, a inceput sa imi "bata" un tachet cand motorul e rece, cat ma costa reparatiile asa, estimativ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km are motorul ? Ce ulei folosesti ? Costa destul de mult deoarece trebuie inlocuiti toti

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minutes ago, EEXCALADE said:

Cati km are motorul ? Ce ulei folosesti ? Costa destul de mult deoarece trebuie inlocuiti toti

173.000km, schimburile de ulei au fost facute cu castrol 5w30 la 11-12.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un ulei de calitate : valvoline,fuchs,motul ...mergi o perioada ca poate disparea zgomotul .

Am avut doua CR-uri la care sa rezolvat tacaneala cand sa trecut de la castrol la valvoline 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 230k. Îmi tacane si mie ceva la rece. Am bănuit un injector, l.am schimbat, dar face la fel. Mă gândesc acum că e vreun tachet. Am schimbat uleiul, am trecut de la castrol la motul, zgomotul s.a păstrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, EEXCALADE said:

Pune un ulei de calitate : valvoline,fuchs,motul ...mergi o perioada ca poate disparea zgomotul .

Am avut doua CR-uri la care sa rezolvat tacaneala cand sa trecut de la castrol la valvoline 

Multumesc, acum doar ce am facut schimbul de ulei de 2000km, la urmatorul schimb o sa incerc alt ulei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 14.02.2017 at 7:55 PM, casper_bdc said:

Pana la urma am rezolvat problema zgomotului la rece . Am fost la VW si dupa ceva teste au observat ca problema vine de la injectorul nr 4 care la rece bate . Mi-au spus ca este prima masina cu motor de 2.0 cu problema la injectoare . Mi-au pus un litru de soluție pt curățat pompe si injectoare in rezervorul care era pr la jumătate so dupa trei zile nu mai aud nimic straniu si parca este mai silențioasă la relati . Sper sa tina . Numai bine si ms pt pareri 

Salut, ai mai avut probleme cu zgomotul dupa ce ai bagat aditivul? Si eu am ceva de genul, zgomot k de tractor pana se incalzeste, plus ca la accelerare parca se îneacă, am bagat aditiv de motorina, cu aditivul a mers ok, dupa....iar a reaparut problema, de aceea intreb daca la tn s.a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Salut,

Apelez la cei cu mai multa experienta ca mine in depistarea/ascultarea zgomotelor motorului.

Voua vi se pare ceva in neregula in inregistrarea de mai jos?

Mentionez ca inregistrarea este cu motorul cald dar nu am gasit un topic dedicat.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu se aude nimic anormal acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Asa credeam si eu dar nu am experienta si tocmai de aceea apelez la voi, pentru siguranta.

De asemenea mentionez ca nu m-a facut vreun comportament anormal sa postez aici ci doar dorinta de a avea parerea "experimentatilor".

L.E. Orice alte pareri sunt binevenite. Multumesc.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu aditivul doar ca acum este cald si oricum nu se mai auzea bătaia injectorului . Vedem la iarna :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!