Jump to content

Adaugare bare longitudinale plafon


871twi
 Share

Postare recomandată

Buna

 

Deranjez si eu va rog cu o intrebare legata de modelul 2003-2010 de VW Touran.

Dupa cum stiti unele au fost dotate de fabrica cu suporti pentru portbagajul pe plafon (negru pe variantele trend si comf sau cromat pe highline). Unele masini, si stiu aici un exemplu de varianta denumita conceptline care nu are deloc aceste bare, practic plafonul extrerior este fara nimic, ca la autoturismele salon/berlina. Si am mai vazut! Cel la care fac eu referire este un facelift fabricat 2009 dar stiu si pe 2004, 2006, am vazut mai multe asa

 

Se pot adauga acesti suporti daca se achizitioneaza din dezmembrari??

Implica ceva indemanare speciala, recomandari, avut grija la ceva anume sau se pot monta de catre primul "inginer" care iese in cale si are o bormasina la el?

Exista risc de rugina pe zona de contact intre bara si plafon?

 

Multumesc!

 

P.S. Am incercat sa gasesc raspuns pe forum si nu am gasit, Sper ca nu am omis eu subiectul sau nu am fost atent..

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa desfaci capitonajul de pe plafon sa vezi daca ai locasuri sa montezi niste suporti speciali, ca in imagine

 

post-17228-0-54264500-1452711763_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de unde iau acei suporți speciali.

Are logica schiță ta și mă gândeam ca așa ar fi ideal în nu știu sa fie un astfel de accesoriu standard pe cele cu bare.

Mulțumesc!

Modificat de 871twi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt interest de aceasta modificare si ce implica ea , am cautat pe net mai multe detalii dar nu am reusit sa aflu mare lucru,doar ca trebuie gaurita cupola, sunt semne fixe unde trebuie date gaurile ? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie trebuie sa le avem acolo - si eu mi-am cumparat pt VW barele originale si urmeaza sa le montez.... intai jos plafonul, dupa care gaurit, vopsit/grunduit sa nu infloreasca rugina pe acolo, dupa care montajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suportii se ia de la reprezentanta. plafonul trebuie gaurit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles acest lucru , important este sa existe semene fixe unde se fixeaza suportii, se complica lucrurile daca nu sunt semnne si trebuie sa aliniem la mm .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suportii se ia de la reprezentanta. plafonul trebuie gaurit. 

daca sunt mai multi, se iau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK.

 

Primul pas l-am facut.

Achizitionat barele longitudinale + suporti, saibe, piulite etc din dezmembrari.

Platit pe ce se observa in cele 2 fotografii 300 Lei + curier.

 

Acum va intreb: merge montat de primul jmecanic de la servisul pe care il gasesc in drum sau trebuie facuta treaba in te miri ce mare fel.. ?

Si nu in ultiul rand @ F L O R I N : Tu esti serios? Vopsit, grunduit etc ?? Nu merge fara? Eu nu tin masin aia mai bine de 2 ani si in plus nu ma astept sa rugineasca, zau. Dar nici nu vreau sa ploua in masina sau sa rugineasca dupa 6 luni.

 

Merci!

post-104552-0-02440300-1453240437_thumb.

post-104552-0-22584300-1453240437_thumb.

Modificat de 871twi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misto...astept cu interes poze din timpul montajului, cred ca cel mai bine faci aceasta operatiune acasa daca ai putina pricepere... ma indoiesc ca cei de la service o fac la fel de bine (sa puna toate clemele/suruburile, sa traga cu grija de plastic,etc)bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Si nu in ultiul rand @ F L O R I N : Tu esti serios? Vopsit, grunduit etc ?? Nu merge fara? Eu nu tin masin aia mai bine de 2 ani si in plus nu ma astept sa rugineasca, zau. Dar nici nu vreau sa ploua in masina sau sa rugineasca dupa 6 luni.

 

 

adica ?

 

pai cand ai pus flacara sau bormasina pe tabla, s-a terminat joaca - primul lucru care apare, este rugina.

 

nu as da gaura/decupa, etc, fara sa pregatesc acea zona, inainte de montaj - nu conteaza cat tin masina...3 zile .. sau mai mult, nu vreau sa iasa rugina.

 

deci, macar o grunduire dupa gurire, ca sa fie treaba facuta ok. 

 

garantat o sa rugineasca....!  vezi ca mai nou, astea rugiesc si fara interventii asupra elementelor de caroserie - vezi problemele de la Passat b6, etc...dar cand ai lasat tabla goala... e cert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vorbit la service.

Baietii m-au asigurat ca vor pregati zona inainte si dupa, vopsea + grund. Oricum, si pentru ei este o premiera; nu au mai adaugat bare pana acum dar au dat jos plafoane de multe ori si efectuat operatiuni similare mai ales la masini rasturnate. 

Oricum au de vopsit bara spate asa ca nu va problema, vor avea material/vopsea pe cod de culoare.

 

Sa se incalzeasca un pic si duc masinuta la operatie.

Am sa revin cu fotografii before si after.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o premiera pentru ca operatia are scop strict estetic deci nu s-au inghesuit multi sa o faca. Cine a vrut sa care pe plafon a folosit bare transversale cu sprijin direct pe plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ceva noutăți?

A ieșit bine montarea?

Și eu am fără bare longitudinale, și o să am nevoie de bare transversale, numai nu știu ce să fac. Ori pun bare longitudinale, ori cumpăr bare transversale care se montează direct fără bara longitudinale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Fa un efort si cumpara longitudinale cromate Oem ,eu  am gasit la dezmembrari cu 200 ron cu tot sistemul de prindere . Inca nu am apucat sa le montez dar voi reveni cu poze atunci cand ma voi apuca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Subiectul ma interesează , fiind singurul de acest gen pe forum cât de cât de actualitate.  Toată lumea a zis ca revine cu poze. Incă le mai aștept ...?

Am cumpărat un Tiguan 2020 nou, fără barele transversale (atat s-a putut). Din ce am observat , trebuie data tapițeria de tavan , si am văzut ca se cutează si rămân urme de la cute si uneori si mâini, mai ales dacă se lucrează neglijent.  Mai exista si riscul ca după găurire sa apară rugina. La mine la un pasat B7 a apărut si fără intervenții (destulă). Ma întreb dacă merita (DA, am nevoie de ele , dar ma pot lipsi in aceste circumstanțe), si dacă exista cineva care poate monta aceste bare în condiții optime (eventual un  preț  informativ si o locație).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da jos toata tapiteria stalpi, plafon, etc...se gaureste...se face tratament sa nu rugineasca, etc.

Spre exemplu....ultimul Touareg la care am montat

Dar trebuie sa discutam in aria Tiguan, nu aici

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!