Jump to content

Sfat achizitie VW Jetta


neos
 Share

Postare recomandată

Oricum nu poti fi sigur niciodata pana nu vezi masina, te uiti bine peste tot, faci toate verificarile pe care le poti face la fata locului si apoi, bineinteles, intr-o unitate specializata. Uitandu-te la poze pe net si ascultand povestile vanzatorilor, nu ai cum sa gasesti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 Andrei , perfect de acord.

 

il inteleg si pe neos

el cred ca se referea la ceva asemanator ce se explica in clipul din postul acesta

http://vwforum.ro/topic/121476-cum-cumperi-o-masina-rulata-in-siguranta/?p=2648460

 

adica nu vrea ca masina in caz de doamne fereste sa nu faca ce trebuie sa faca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit iar cu cei de la Scorpion Exim si au spus ca asa ceva ei nu au auzit , deci nu imi pot face. Verificarea pe care eu o doresc eu fix ceea ce arata acel inginer in service si mai mult decat atat este trecuta in checklist ul de pe site ul dasweltauto.ro. Cum se poate sa nu fii auzit de o verificare a elementelor structurale o intreaga reprezentanta dar cei de la Erebus sa fii auzit, nu se poate asa ceva. Le-am dat mail celor de la dasweltauto@porche.ro si am detaliat foarte frumos toata discutia.

LE: Surprizaaaa, am fost sunat de porche si au spus ca masina poate fi evaluata si se elibereaza o nota de constatare asupra elementelor structurale, daca prezinta sau nu urme de avarii. Lucru care a fost negat total de reprezentatul celor de Scorpion Exim. Acum vine intrebrea, ce cumnat de al lui vinde masina asta? sau cata lene sa iti fie sa faci asa o verificare ?

Modificat de neos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inarmeaza-te cu rabdare, o sa dai de foarte multa lume care are ceva de ascuns sau are o mica intelegere cu diversi. Atentie sa nu accepti niciodata sa duci masina la verificat unde solicita vanzatorul. Cred ca ar fi cazul sa renunti la jetta de la Focsani, asta daca nu ai facut-o deja.

 

 

Vrei obligatoriu Vw?  https://lajumate.ro/hyundai-i30-2013-726489.html

 

 

In septembrie i-am gasit unui coleg in Bacau, golf 5 1.9 TDI BXE an 2007- 110 000km prim si unic prop din ro de noua cu 5500euro (taxa platita).

 

Uite, cam ce cauti tu insa nu este corect pretul, si asemenea km sunt foarte greu de crezut, chiar daca sunt reali, daca masina a fost rulata in Bucuresti preponderent, sunt 99% sigur ca are elemente revopsite, s-ar putea sa fi fost revopsita toata :)).

 

http://olx.ro/oferta/vw-golf-5-1-9-tdi-62-500-km-ID5dMBv.html#07e347cacc

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe pagina 3 in primul mesaj ai link la 4 anunturi de masini care arata bine, au pret bun si sunt aduse de afara

eu as alege pe oricare din ele fata de ceva rulat la noi si in nici un caz nu as lua ceva de la weltauto, prietenii stiu de ce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit pe forum parerile sunt impartite legate de weltauto, adica unele reprezentante sunt ok altele nu.

@bogdan_ Cu siguranta cele 4 linkuri de care zici nu are nici unul km reali, ba unele nu au nici km afisat.

 

La ce isi doreste neos nu cred ca vreunul sa fie ok. Cred ca nu are trece nici unul testele care vrea sa le faca.

Am un cunoscut care a adus o masina usor lovita fata si a reparat-o. Vreau sa zic cand am vrut sa ridic capota s-a luat vopseau (nu pt ca nu era uscat) ci din cauza calitati slabe....

Nu ziceai la prima vedere ca a fost vopsit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful ala 5 e scump cu spume! O avea el 62.000km dar tot un trendline vechi de 8 ani e care nu a costat mai mult de 17.000 nou. Asta daca a fost si atat.

 

Hyundai-ul nu e rau deloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este Andrei, pretul pt golful 5 este deosebit de mare, cu cel putin 1000 euro, iar vanzatorul nu va negocia atat niciodata.  Hyundai-ul este o varianta buna, masina fiind 2013. As prefera oricand un 2013 in detrimentul unui 2007, totusi vorbim de 6 ani diferenta. Hyundai-ul vine cu garantie 5 sau 7 ani din fabrica, deci dispune de garantie, ceea ce te scuteste de unele cheltuieli neprevazute. In cazul de fata este alegerea mai rationala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan_ Cu siguranta cele 4 linkuri de care zici nu are nici unul km reali, ba unele nu au nici km afisat.

e un compromis care trebuie facut, nu se poate si sa arate bine si km putini si pret mic

 

eu am vandut masina anterioara, Jetta 2007 1.9TDI cumparata de mine de noua din reprezentanta, 125 mii km cu 6000 euro pt. ca avea multe zgarieturi pe exterior primite in parcari la supermarket, vopseaua era cam matuita iar interiorul era putin uzat de copiii

am ales o masina adusa din Germania cu km mai multi, nici nu ma intereseaza daca sunt reali sau nu insa cel mai important pt. mine e ca pe exerior si interior e ca noua

 

legat de weltauto, am fost cu masina de mai sus sa o dau lor si sa iau una de la ei din ograda, vedeti si voi preturile de la Jetta respectiva si la weltauto mi-au oferit 3500 euro (masina era pe firma, cu tva deductibil deci un mare avantaj pt. ei ca puteau deconta tva si nu era nevoie sa-l scada din pret)

justificarea lor a fost ca trebuie sa o vopseasca si costa mult la ei, masina cu vopsea originala pe toate elementele, fara nici un accident iar masinile lor similare cu a mea erau la 7000 euro

daca pe masina mea care era in stare excelenta imi dadeau 3500 euro cand pretul pietei era 6000 euro si am vandut-o cu 6000 in 30 min dupa ce am pus anuntul atunci e clar ca ce e la weltauto sunt masini distruse pt. ca altfel nu are nici un sens ca cineva sa le dea lor masina la jumatate de pret in loc sa o vanda singuri cu pret dublu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles adaosul lor e intre 500 si 1000 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din bucurești faci cam 6-7h depinde de trafic...

Poate mai sunt uni din cluj care pot sa dea o fuga sa vada masina înainte sa faci drumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu in concediu la cluj. M-am intors seara-noaptea (fara autostrada, nu le suport), mers legal si prins aglomeratie spre VL, am facut cam 7 ore. Daca mergi pe autostrazi si drumul cel mai scurt, faci cam 5-6h. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ajungi la cluj, uita-te foarte atent la masina, si incearca sa mai scazi din pret pt fiecare chichita, sau sa iti rezolve ei. Am fost o data sa vad un superb, pe care se vedea clar ca a fost lovit in spate, iar mai apoi am aflat ca a fost atins si in fata, plus alte maruntisuri. Chestia buna e ca daca a fost in leasing, sau a fost reparata la ei / pregatita pt vanzare ( pt ca si la ei se pregatesc masinile de vanzare.. ) sigur totul a fost inlocuit cu piese noi si vopsit calumea etc

Asa ca spor la negociat si descoperit ce e ok/ ce nu e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neos, de ce nu cumperi passatul lui Andrei Tdi si rezolvati problema. Poate ma insel, insa parca e foarte putin peste bugetul tau pentru jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial bugetul era 7000 si de asta banuiesc ca nu se punea problema.

Daca a urcat la 8000 ... da, merita, e alt ceva deja, si masina lui Andrei_tdi arata f bine, si cred ca e exact ce isi doreste.

Masina puternica, fara filtru de particule, sedan, km putini, ingrijita...mai e si in Bucuresti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incet si acest topic incepe sa devina un fel de "km reali", topic care a fost inchis de moderatori deoarece se ajunsese la aceleasi pareri postate de n ori si fara niciun sens.

Din punctul meu de vedere, daca este un topic cu privire la achizitia de Jetta, cel mai bine ar fi ca 80 % dintre cei care vin cu pareri de exemplu, sa fie actuali sau fosti posesori de Jetta si care sa dea informatii pertinente cu privire la model, probleme comune, sau probleme pe care fiecare le-a intampinat, de ce sa cumperi Jetta de ce sa nu cumperi Jetta, adica sa fie niste discutii constructive.

Doi la mana, daca o masina este reparata bine, poti sa o intorci pe toate partile ca nu o sa iti dai seama unde a fost taiat/sudat/petecit sau cum mai vreti sa spun. Am lucrat intr-o reprezentanta si am vazut masini facute triunghi si dupa cateva luni serioase de munca, masinile aratau mai bine decat in ziua cand au iesit pe poarta fabricii.

Este insa extrem de important sa fie oameni dedicati, care sa aiba rabdare si sa se foloseasca de intreaga logistica pe care un service calumea il are. Adica sa aplice toate instructiunile oferite de producatator in procesul de reparatie, piese care trebuie, ustensile care trebuie si asa mai departe. Astea sunt reguli de baza, fara ele degeaba e service de reprezentanta, ca iasa masina ca la service-ul de garaj.

PS: nu o sa exemplific reprezentanta la care am lucrat deoarece oamenii aia buni au plecat si ei la randul lor si treaba s-a mai diluat. Insa am avut norocul sa prind meseriasi calumea, carora le placeau ceea ce faceau si iesea treaba de milioane.

Trei la mana, ideea de masina luata de la welt pe mine personal nu m-ar incanta. Tot pentru ca am vazut cum sunt rezolvate pentru vanzare. Sa zicem ca ai siguranta km real, si garantie (cat ai si aia si pe anumite repere) si eventual partea de finantare care poate fi de ajutor in cazul unora. Insa din punctul meu de vedere, dupa ce mi-a fost dat sa vad, weltauto e un fel de samsareala cu acte.

Masinile sunt reparate cu piese aftermarket, daca e de vopsit ceva elemente se foloseste vopsea de proasta calitate, iar toata "putuleala" este o chestie cosmetica. De ce ? Pai trebuie sa iasa si ei cumva in profit. Se evalueaza/cumpara masini la preturile care se cumpara, se rezolva problemele care trebuie rezolvate si se vand la alte preturi.

Si degeaba tie ca si client iti sunt prezentate toate reperele rezolvate/inlocuite inainte de vanzare ca tu nu stii ce fel de piese au fost puse. Degeaba ti se spune de exemplu ca parbrizul a fost fisurat inainte de vanzare si a fost inlocuit de weltauto, cand tie ti-au pus pe masina cel mai ieftin parbriz din china, care este la jumatate din grosimea normala a unui parbriz de calitate si la prima piatra te trezesti cu el in poala. Deci stiu, am vazut am habar de weltauto si masinile pregatite de ei.

Iar varianta modelelor din Germania, mi se pare un subiect dezbatut de n ori si fara sfarsit si nu are sens sa mai zic eu ceva. O masina second e o masina second pana la urma. Respecti niste reguli de bun simt la achizitie (reguli discutate si ele de n ori deja) iar in rest te pregatesti sa bagi bani in functie de vechimea masinii si utilizarea la care recurgi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut Jetta cumparata de noua si am folosit-o 8 ani

nu am avut nici o problema inafata ca a fost schimbata maneta de semnalizare si compresorul de AC, totul pe garantie in primul an

dupa ce am rezolvat acele probleme din fabricatie totul a fost ok si e normal sa fie asa, am dat 20 mii euro pe ea fiind noua si am vandut-o cu 6 mii euro in stare tehnica impecabila, fara nici un accident

pretul pietei este influentat de masinile aduse din Germania care arata incomparabil mai bine fata de una rulata la noi

am avut Jetta de noua si am avut su cateva masini second si recomand una adusa din Germania cu 200 mii km pt. ca e mult mai putin uzata decat una cu 100 mii km rulati la noi

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut masina dar îmi e rusine sa ii fac o oferta care sa il supere. Suntem putin cam departe si îmi pare rău de mor.eu mai mult de 8000 nu pot nici in ruptul capului si cred ca deja m-am întins.

Modificat de neos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nici o rusine sa oferi un pret decent, un Passat B6 se vinde cu 5-6 mii euro, al lui fiind 4Motion poti sa ii oferi 6-7 mii euro, asta in cel mai politicos mod

daca nu vrea sa vanda la pretul pietei atunci inseamna ca nu vrea sa o vanda si poate sa mai astepte, dupa 2 ani de asteptare tot la 6 mii o sa o vanda

urmareste rubrica de vanzari, unii stau mult si bine cu maisin la vanzare pt. ca au asteptari exagerate si supraevalueaza masina

eu am vandut masina mea la pretul pietei si am avut cumparator in 30 de minute iar masina actuala am cumparat-o dupa mai putin de o saptamana de cautare

unii vor sa vanda si sa cumpere masini iar altii doar se amagesc singuri punand pret foarte mare la vanzare si asteptand masina ideala aproape noua la un sfer de pret

cu 9 mii euro iei Passat B7 din 2011

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan_ cu cata lipsa de politete si usurinta faci unele afirmatii, mai ca-mi fuge scaunul de sub fund. Prima data am ramas uluit cand ai spus sa se uite la masinile aduse de afara, ca nu conteaza ca au mai multi km. Pai tu il indemni direct sa cada in plasa bisnitarilor si sa accepte produsul manarit, ceea ce nu este deloc ok. Apoi chiar tu ti-ai luat masina cu km dati inapoi, dar spui ca nu-ti pasa, ce exemplu este acesta? Daca nu aduci nici o informatie utila de ce mai postezi?

 

 

Cum sa spui ca masina lui Andrei este 6-7 mii de euro, cand tocmai el a spus ca pe site-urile de afara cu km lui/dotarile lui si 4x4 nu gasesti sub 9000euro masina, iar tu vi cu oferte de 6-7mii, ori esti total dezinformat, ori postezi doar ca sa isti certuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de părere ca masina face banii pe care ii cere andrei_tdi. Eu doar va ceream opinii si pareri, nu ma las influentat, deaia merg cu loganul de 2 ani, pana când îmi voi gasi ceva pe placul meu . Si eu am lucrat in service si stiu ce inseamna ca un client sa iti lase masina sa ai grija de ea si mecanicul sa spună ca merge si așa. După o lunga ceartă sa faca cum ii spui si fie bine. Deci grija pe care o port unei masini este nemărginita și il inteleg pe andrei de ce are acel pret la mașina, care este si justificat. O sa ii las mesaj ca daca o sa creadă de cuvinta sa discutam, eu sunt mai mult decat fericit măcar sa îmi fac sânge rau, ce sa mai spun sa o cumpăr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum incep sa inteleg de ce am atatea minusuri pe topicul de vanzare al masinii.. cred ca am starnit o reactie in masa la modul "You've insulted me, my entire family.." :))

 

Asa cum a spus si deenman, cam ala este pretul mediu de afara, nu sunt cifre scoase din burta de catre mine doar pentru a putea sa pun un pret mare. Dar uitati-va si pe autovit de exemplu, selectand drept criterii an fabricatie 2007-2009 si evident diesel, sa vedeti unde se situeaza masina mea. Si in general, sa faceti o medie a pietei pt masinile care nu au un nr f mare de km ori sunt la inceput de generatie. Cu siguranta media nu este 5-6 mii. Aceasta este media la golf 5 1.9 tdi din 2006-2008 cu 150.000km in medie. 

 

Inca o data spun. Nu incerc sa-mi vand marfa, departe de mine gandul. Doar ca, din nou, se dezinformeaza la greu, cu batai de pumn in piept.. 

 

 

@neos,

 

ai PM 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu update. Am vb cu andrei_tdi si cu tot respectul pentru masina lui, as vrea sa o vad, dar imi e frica de faptul ca nu am sa pot sa o intretin. Intre timp am vorbit cu Dan Barbu, cel care detine si conduce o companie https://masinapotrivita.wordpress.com/. Este un evaluator auto care o sa se ocupe el de tot. Sunt satul de samsari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!