Jump to content

Sfat achizitie VW Jetta


neos
 Share

Postare recomandată

Va salut,

 

As vrea sa obtin de la voi niste date despre masina pe care as vrea sa o cumpar . As vrea o Jetta. Am fost la brady trade si am vazut asta : http://autovit.ro/anunt/volkswagen-jetta-ID7GfTjr.html . Dar avea atatea elemente revopsite si la modul prost, incat am renuntat la ea, cu toate ca are 82.000km reali. Dupa care am ajuns la aceasta : http://autovit.ro/anunt/volkswagen-jetta-ID7GfDx1.html . Inca nu am vazut masina dar cei de la scorpion mi-au spus ca are 3 elemente revopsite: bara fata si usi. Am intrebat daca are chit pe ea si m-au asigurat ca nu are. Urmeaza sa o vad in acest weekend. Dar din ce am inteles de la ei, masina este doar vanduta de ei, proprietarul a plecat din Ro si a imputernicit pe cineva sa o vanda. merita motorizarea 1.9tdi pentru un regim cam 50% urban,50% extra urban, si 20.000km/an? Pe mine tot ma intriga pretul care este cam mare avand in vedere ca golf 6 din 2010 e la un pret de 7500E. deci o diferenta de 700-800E. Sa fie si de la faptul ca golf 5 si motoarele pd au fost f apreciate in comparatie cu 1.6tdi si din acest caz sa tina la pret ?

 

Va multumesc!

Modificat de neos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita motorizare in orice conditie, trage bine, se poate duce la 140 cp, consuma putin, e fiabila, are km. buni daca sunt reali, intretinere usoara. Nu o compara cu Golf6, este altceva, acum depinde de G6 ce dotari si cati km are, mare diferenta intre platforme, interior, spatiu  nu este, Daca km sunt reali , masina e ingrijita pretul este bun, merita ca nu ai e bagat bani in ea. Mai fa calculul ca are taxa platita, deci te scuteste de 8-900Eur.Nu are DPF ai scapat de o grija mare.

 

Poti cumpara si G6 in banii astia dar cu peste 250K.km asa pe corecte.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-jetta-ID7GfDx1.html

Masina asta nu a fost cumparata din Romania. Eu in 2008 am citit de foarte multe ori lista de optiuni ( am si acum brosura) si nu am vazut optiunea : scaun sofer electric sau priza 12v in cotiera fata.

Nu cred ca are doar 117k din 2007. Eu am 100 din iunie 2008 .

LE: Daca se cere 7000 pe una cu trei elemente vopsite, o vand si eu pe a mea, fara nici o zgarietura( exagerez)si cu istoric din RO, cu 8000.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce spui ca nu a fost cumparata din romania ? Aici te rog sa argumentezi, nu de alta, dar nu vreau sa fac un drum aiurea pana la Focsani. Cat despre km, asta se poate vedea dupa o verificare in sistem, asa cum pretind cei de la scorpion exim , are reviziile facute in reprezentanta, chestie care nu poate fii modificata ulterior sau altceva. Cat despre optiuni cred ca au fost putin hazardati baietii cand au postat anuntul. Btw, tu nu ai niciun element revopsit la masina ?

 

Spor!

Modificat de neos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vad km. usor daca este din Romania, doar nu o sa aiba cum au cele de Germania, a mea are 68K din 2008 ce vi se pare suspect, nu toti circula ca la flota, mai au si alte atelaje prin curte sau la munca. Oricum masina e buna de luat asa cum prezinta, atunci i-a G6 de Germania mai tanar si cu de 4 ori km. Cumperi masina, nu anul doar nu o iei de nevasta. Interesul e sa iei masina buna, toate de aceasta conditie isi au pretul pe masura. Bun si ieftin nu se poate. 

 

Eu am priza in cotiera, depinde ce comanzi.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce spui ca nu a fost cumparata din romania ? Aici te rog sa argumentezi, nu de alta, dar nu vreau sa fac un drum aiurea pana la Focsani. Cat despre km, asta se poate vedea dupa o verificare in sistem, asa cum pretind cei de la scorpion exim , are reviziile facute in reprezentanta, chestie care nu poate fii modificata ulterior sau altceva. Cat despre optiuni cred ca au fost putin hazardati baietii cand au postat anuntul. Btw, tu nu ai niciun element revopsit la masina ?

 

Spor!

Am argumentat. Nu a existat optiunea de scaune cu memorie la Jetta MK5 pentru Romania.Maine caut brosura si ma uit.Poate am uitat eu.

Nu am nici un element vopsit , masina e perfecta estetic si functional. Poti sa vii s-o vezi, nu e departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad unde sunt butoanele pt memorie scaune la Jetta asta. In schimb am vazut in brosura de G5 "scaun sofer reglabil electric" la 99 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ca prima Jetta postata e muci. Faruri aburite/matuite, luft capota stanga vizibil, bara nu e originala, aspect per total de rahat. 

Iar golf 6 din 2010 cu 7500E, greu. Adica, da, gasesti usor, dar nu una ok. :) Poate doar 1.4/1.6 mpi trendline.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Neos

Cere VIN si iti dau lista de dotari si acolo zice de unde e luat.

 

LE: asa e prima e cam ...uzata ....dar a doua arata mai bine :)

Modificat de amoukl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite maine o sa ii sun sa le cer o serie de caroserie si iti trimit cum am informatia. Stiu ca prima Jetta e muci. Am fost sa o vad si am ramas profund dezamagit, discrepanta totala intre cum arata la interior si cum arata la exterior. Singurele piese nevopsite erau plafonul si portbagajul, restul ori erau revopsite ( f prost ) sau cu chit multe kg si revopsit ( iar prost ). La cea dea doua Jetta, chiar daca e din Germania, sau ceva extracomunitar dar are toate reviziile facute in reprezentanta, nu vad de ce sa fie un impediment in vederea unei achizitii. Cei care sunt mai cunoscatori ca mine , se poate sa modifici datele din baza de date ? ( km si data  ). Cand am fost sa prima Jetta, am vazut istoricul masinii si acolo se vedea clar un time stamp si un water mark, plus ca am inteles ca nu iti da voie sistemul, acuma daca si astea se masluiesc, Dumnezeu cu mila!

Multumesc !

Modificat de neos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura varianta ar fi ca inainte de fiecare revizie sa se dea km inapoi, asa km din baza de date nu ar fi reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce a ce e cam improbabil.

Ar trebui sa aiba cablu personal de modificare... daca e sa platesti la cineva serviciul... nu stiu daca merita la atitea ocazii.

M-am uitat pe site la weltauto si nu apare nici una din ele.

Cea mai ieftina jetta e 7000.

Cam ciudat.... desi masinile sunt pozate cu weltauto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca dai comanda de noua poti pune ce vrei tu pe ea.Asa o comanzi,asa o primesti.Stiu caz real.Raspus pentru Florin.r

Modificat de ddgheorghe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este a unui client, ei doar o vand . Practic nu face parte din parcul lor auto. Actul de vanzare-cumparare o sa fie facut cu proprietarul, nu cu ei. Si prima nu mai e pentru ca a fost făcută rezevare pe numele meu dar o sa apara iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ca prima Jetta postata e muci. Faruri aburite/matuite, luft capota stanga vizibil, bara nu e originala, aspect per total de rahat. 

Iar golf 6 din 2010 cu 7500E, greu. Adica, da, gasesti usor, dar nu una ok. :) Poate doar 1.4/1.6 mpi trendline.

Singurul motor aspirat pus pe Jetta a fost cel de 1.6 , 102CP

Nu exista Jetta cu 1.4 MPI

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Km afisati de decoder-ul asta nu au nicio treaba cu realitatea :lol: nu va bazati pe asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut asta si nici nu imi puneam baza. cand arata 133k km cand arata 140k km. daca are cineva acces la baza de date si poate sa imi spuna ce fel de interventii a avut masina sa imi spuna si ii platesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e facuta pt romania...

Atasat ai VIN decodat cu dotarile de fabrica.

 

De km nu stiu ce sa zic pt ca nu am acces la asa ceva.

 

O zi buna iti doresc

WVWZZZ1KZ7M020845.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pfoai. speram sa nu fie bxe motorul :( si in plus e fabricata in 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual mai cauti ..

Cauti Jetta pana in ce bani ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7000E. ma oftica tare motorul ca e bxe. stiam de el si am citit si acum pe net despre el, stiu ca nu trebuie sa ii iei pe toti in seama dar si asa sunt cam multi care se vaita de biele rupte in bloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi, daca tu cumperi oricare din cele 2 jetta vandute prin intermediul weltauto, tu nu primesti pic de garantie? atunci de ce mai platesti adaosul imens? Masinile vandute de weltauto au garantie 6 -12 luni.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima avea garantie, a doua nu are. Dar incep sa bat in retragere dupa ce am aflat ce motor are. Mai cautam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut Jetta cu BXE care a merge impecabil si acum la 135 mii km, a fost la mine pana la 125 mii si acum e la varul meu

mai am un GOLF cu BXE in familie si merge impecabil, 120 mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!