Jump to content

Instrument cluster IC (ceasuri) - probleme


Shok
 Share

Postare recomandată

Probleme vitezometru/kilometraj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    16

  • Al Bundy

    11

  • Ice_2k

    10

  • cudritescuvictor

    9

Stie cineva sau a mai avut probleme cu vitezometrul/kilometrajul??(nu mai indica).

Mentionez faptul ca aceasta problema a aparut dupa un drum de aproximativ 250 km pe parcusul caruia a mers normal. Dupa o pauza de o ora cand am plecat din nou cu masina nici vitezometrul nici kilometrajul nu mai mergeau.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POate fi de la sensorul din cutie, verifica contactele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca va trebui sa iti schimbi instrumentele de bord... ( s-ar parea ca sunt multe care se duc retur exact cu problema asta )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sugestii. Am reusit sa "rezolv" problema in doar cateva secunde. Solutia este sa scot sigurantele si sa le pun la loc ori de cate ori am astfel de probleme; asa mi-a spus un baiat de la un service unde am ajuns in aceasta dimineata. Nu a putut in schimb sa-mi spuna exact care este cauza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba despre sigurantele de la vitezometru si turometru.

Evident ca nu asta este rezolvarea, tocmai de aceea am si pus ghilimele la "rezolv".(este ceva provizoriu). Daca cineva stie care este cauza si o alta rezolvare.... mi-ar fi de mare ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pe tester apare o eroare la tine ? (sunt foarte convins ca da)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voinea, n-am pus-o pe tester pana acum; o am abia de o luna si plus de asta nici nu ma prea pricep...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca forumistii din BUcuresti se "indura de tine" o sa poti face o diagnoza cu ajutorul lor! :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

maine am laptopul la mine la munca. Pot sa te ajut eu cu o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei poti sa treci pe la mine pe la munca . Am tester-ul acolo ...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate Voinea sunt la munca astazi pana la 21:00. Spune-mi cand altcandva ai mai putea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am probleme cu senzorul vitezometrului...eroarea aparuta pe bord a fost diagnosticata identic de trei persoane diferite fapt care m-a condus sa schimb in cele din urma senzorul cu pricina.S-a dovedit insa inutil,deoarece martorul din bord s-a aprins din nou.

Care poate fi cauza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-ti indica exact pe bord? Ai climatronic? Daca da, baga-l in modul diagnoza (fan-down + temp-down + econ) si du-te la grupul 16 care indica viteza REALA (pe bord ar trebui sa fie viteza reala + 10%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-ti indica exact pe bord? Ai climatronic? Daca da, baga-l in modul diagnoza (fan-down + temp-down + econ) si du-te la grupul 16 care indica viteza REALA (pe bord ar trebui sa fie viteza reala + 10%)

<{POST_SNAPBACK}>

Pe bord se aprinde martorul pentru eroare electrica sau electronica sub care e scris "check".Nu am climatronic si nici computer de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar viteza ti-o indica corect? O scanare cu VAG-COM ai incercat? La scanare te lamuresti 100% care e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar viteza ti-o indica corect? O scanare cu VAG-COM ai incercat? La scanare te lamuresti 100% care e problema.

<{POST_SNAPBACK}>

Cele trei diagnosticari au fost facute la : 1-Porsche Romania ; 2-un particular cu laptop; 3- Augsburg.Toti au indicat senzorul de vitezometru iar cel din urma a facut si inlocuirea piesei.

Mi-e greu sa afirm ca indica corect viteza......cum as putea sa-mi dau seama ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa inlocuire a fost stearsa eroarea? martorul ar putea indica prezenta unei erori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa inlocuire a fost stearsa eroarea? martorul ar putea indica prezenta unei erori...

<{POST_SNAPBACK}>

da,dupa inlocuire a fost stearsa eroarea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci habar n-am :o Poate raspunde vreunu din "mai-marii" forumului :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics
Cele trei diagnosticari au fost facute la : 1-Porsche Romania ; 2-un particular cu laptop; 3- Augsburg.Toti au indicat senzorul de vitezometru iar cel din urma a facut si inlocuirea piesei.

Mi-e greu sa afirm ca indica corect viteza......cum as putea sa-mi dau seama ?

<{POST_SNAPBACK}>

:o Trebuie verificat cablajul electric de la senzor in ceasurile de bord si din bord pana in calculatorul de motor.Poate sa dureze cateva ore pana sa gasesti buba :o Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Trebuie verificat cablajul electric de la senzor in ceasurile de bord si din bord pana in calculatorul de motor.Poate sa dureze cateva ore pana sa gasesti buba :D Bafta!

<{POST_SNAPBACK}>

ok!.......si ce ar trebui sa caut?

sa inteleg ca trebuie sapat in bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aha....trebuie sapat destul de mult ....deci am de munca :mellow: ...presupun ca senzorul a fost schimbat de mine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha....trebuie sapat destul de mult ....deci am de munca :D ...presupun ca senzorul a fost schimbat de mine  :P

<{POST_SNAPBACK}>

CE TE FACE SA CREZI ASTA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!