Jump to content

Octavia III scout


miliktsi
 Share

Postare recomandată

Tinand cont ca 1.8 are vreo 30 de ani...cu 2.0 tsi. :)

1.5 act poate fi dus in 180 cp dar nu va scoate noxele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TSI 180 de la Kodiaq sau 2.0 TSI 190 ultra care intra pe Superb. Mai lecturati baieti :))

 

Uitati de 1.5 TSI la 180 de cai, nu va fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda ... in fine .. pentru mine 1.8 TSI (EA888-Gen3) era compromisul perfect ... ca sa zic asa .... se cam rezolvasera si probleme generatiei anterioare pusa pe O2FL. De fapt eu am vrut O3FL (nu break), benzina, DSG6, suspensie independenta pe spate si 4x4. Si singurul "rezultat" asta a fost .... 1.8 TSI. Am sunat la dealer acum juma' de ora ... si mi-a confirmat ca intr-adevar este o restrictie-n sistem si nu se mai poate comanda 1.8 TSI 4x4 DSG. Aia e ..... am tot "lungit-o" cu dat comanda din lipsa de timp ..... si ne planificasem sa mergem vinerea asta. Din ce am citit pe forum ... se pare ca a mai fost ceva de genul asta anul trecut ...... de pe 7 mai pana pe 21 mai .... spunea @miliktsi ... si dupa 21 mai s-a putut comanda din nou. Ma rog .. era vorba de Scout 1.8 TSI DSG .... dar e cam tot aia .. cu ce voiam eu sa iau .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 & @vdragos ... da ... de la dealer mi s-a spus ca pana in mai nu va mai fi "whatever" benzina cu 4x4 si DSG .. si din mai vor baga 2.0 TSI cu 4x4 DSG.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc miliktsi pentru informatii. Azi mi-a comunicat telefonic un dealer faptul ca acest motor s-a scos  complet din gama Skoda si prin urmare incepand cu data de azi nu se mai pot face comenzi pentru Octavia Scout 1.8Tsi doar pentru Scout 2.0 TDI.

Conform aceleasi surse incepand din iunie-iulie urmeaza sa apara un motor nou pe benzina in gama Skoda si anume 2.0 Tsi de 190 CP. Ramane de vazut daca informatia se confirma iar daca da atunci se pare ca mai avem de asteptat pentru Scout cu motor pe benzina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curiozitate, cat de vechi este modelul actual de 1.8 TSI aflat pe O3 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conceptie 2006, intrat in fabricatie in 2008, conceput de Audi, cod EA 888.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ... motorul a fost conceput de Audi si este la generatia a treia. De fapt asa ii si zice: EA888-Gen3 si a fost introdus pe Octavia 3 din noiembrie 2012. Lista de coduri cu motoarele puse pe Octavia 3 este la wikipedia.

skoda-engines.pdf

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima suta de km... tancul e incredibil. Consum undeva in jur de 12%. Am fost 4 pers si urcat pe niste drumuri de munte. Nu am fortat, dar motorul pare incredibil... inca descopar... voi reveni cu pareri...

IMG-20180218-WA0003.jpg

IMG-20180217-WA0002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super faina masina! Cum se simte cutia DSG cu 6 trepte, schimba lin si rapid? Pentru schimbat vitezele manual are si padele pe volan sau doar din maneta?

Pana la urma pe ultima suta am dat si eu comanda la un Scout 1.8 TSI Dsg dar inca nu mi s-a confirmat 100% daca masina va fi livrata sau nu. In cazul in care nu se mai fabrica deloc Scout cu acest motor o sa astept pana la vara sa comand motorizarea noua 2.0 TSI de 190 CP. Asta ar insemna sa primesc masina doar prin toamna sau chiar iarna viitoare... Dar eu inca sper sa am noroc si pana la vara sa soseasca Scout-ul Bej Cappuccino(pentru care am primit teoretic un termen de livrare de 17-22 de saptamani) . Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind prima suta de km, nu am cum sa acuz nimic. La plecarea de pe loc are o foarte mica ezitare, dar pana o obisnuiesc eu cu stilul racheta :biggrin:

La drum si la deal e lin totul. Padele pe volan nu puteam pune ca nu erau in lista de optionale cand am comandat. La termen de livrare, la fel 17-22 sapt, a venit in 18. Bafta.

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La scout nu este disponibila optiunea de a schimba din padelele de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu credeam ca padelele vin ca si dotare standard.... Dupa ceva negocieri am obtinut un discount de 4 % din pretul final cu dotari optionale + covorase de cauciuc bonus. Asteptarea va fi lunga dar sper sa merite! Si sper sa nu regret ca n-am avut rabdare sa astept vara si motorul 2.0 TSI de 190 cp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cand am dat comanda, la dealeri nu prea aveau idee ce contine top led pe spate si nu l-am pus... acum parca as schimba stopurile...IMG-20180121-WA0013.thumb.jpg.5e0b0c944581c69bb41e15b571973316.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amatori aia de la delaer, ca majoritatea dealerilor de la orice marca din Romania, unii habar n-au ce au la vanzare.

...si nu era mult pt top led, vreo 100 si ceva de euro parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... asta e... inca nu stiu ce mai contine pachetul top led spate. Ma gandesc sa ii fac o imbunatatire... am inteles ca vreo 300 e alte stopuri...

Modificat de miliktsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

116,62 € Blocuri optice spate TOP LED

Se poate face retrofit, e nevoie de doua adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca acum costa mai mult sa le pun. O sa sun la bradi sau avia sa vad. Sau daca are cineva vreo idee de costuri... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa va limitati la subiectul in discutie, respectiv Octavia Scout. Nu povestim de discounturi de dealer, retrofituri etc. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

@miliktsi Cu ce marca/model de anvelope a venit Scout-ul?  Eu initial am vrut sa comand masina cu jante pe 18" modelul Braga dar gandindu-ma la ce drumuri avem si la costul anvelopelor pe 18" am decis sa raman la echiparea standard de 17" cu anvelope 225/50R17. Ai reusit sa-ti montezi stopurile TOP LED? Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate pentru tine, n-ai scapat. O anvelopa 225/50/17 este cel putin la fel de scumpa ca una 225/40/18. Dar da, ai ceva mai mult comfort :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bine retin pe jantele de 18" dimensiunea anvelopelor ar fi fost 225/45/18. De curiozitate m-am uitat pe catve site-uri la preturile pentru aceeasi marca si model iar diferenta intre cele 2 marimi este de circa 130-150 ron/anvelopa in functie de model,  adica vreo 520-600 ron la un schimb de anvelope. Cu suma asta iesim cu prietenii la bere cel putin odata:) iar la schimbul anvelopelor de iarna mai repetam "escapada"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pirelli p7. Par destul de ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!