Jump to content

Problema trepidatii BKD la relanti rezolvata.


dlbogdan
 Share

Postare recomandată

ok. Eu din ce am citit pe forum, inteleg ca sincronizarea distributiei se face astfel:

Dupa ce a fost montata cu cale de blocare, se verifica valoarea unghiului primei axe cu came care la bkd trebuie sa fie la -2.5 si consumul la relanti din a doua axa la 0.6 l/h. Insa cea ce-a doua valoare este conditionata si de valoarea relantiului. Aici practic intervine intrebarea mea. Cand se regleaza relantiul? Inainte de a sincroniza axele, sau dupa? dar daca se regleaza dupa, se modifica consumul la relanti si iar trebuie umblat la axa cu came daca se vrea a se pastra valoarea relantiului... 

As crede ca relatiul se stabileste la o valoare de 860 - 840 rpm (cat e dat de fabrica) si apoi axele... insa daca la valorile astea masina trepideaza si de ex la mine, trebuie sa pun ori la 805 ori la 905 ca sa dispara trepidatiile, cum procedez ca sa pot pastra relantiul la valorile aste (una din ele, sa spunem 905) fara sa desincronizez axele? 

Probabil raspunsul va fi sa las la 860 si sa sincronizez axele insa trepidatia este enervanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • EEXCALADE

    11

  • tykazs

    7

  • is11wob

    6

  • Al Bundy

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

40 minute în urmă, tykazs a scris:

mai pe scurt... bat campii? :))

Cam da☺☺☺!

Vorba lu EXCALADE mai invatam si noi o metoda noua.

Trebuie sa sincronizezi toate cele 3 puncte apoi abia poti modifica ce vrei tu dupa caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar raspunsurile voastre sunt evazive, fara a incerca macar sa va dati seama care este problema mea. Stiu sigur ca intelegeti ce vreau sa spun, dara asa va place voua sa "chinuiti" nestiutorii ca doar voi sunteti profesionistii... 

Trebuie sa ma repet de 3 ori sa primesc un raspuns valabil fara sa ma faceti sa ma simt cel mai tampit om de aici?

Cred ca am explicat destul de clar mai sus dar mai zic odata:

Totul pleaca de la distributie montatat perfect, deci nu e nimic de facut in momentul de fata la axe. (vezi valori descrise mai sus)

La 860-840 rpm relanti, motorul meu tremura. De aici pleaca problema. Este suparator si deranjant sa stai la semafor si masina sa faca vibromasaj ca tractorul.

Ca sa scap de tremurat, modific consumul la relanti din a doua axa de la 0.6 la 0.8 - 1.0 l/h. Aici motorul sta lin, nu tremura nici un pic DAR!!! am consum mare raportat la suta de km. Dau inapoi consumul relanti la 0.6 si apare tremuratul. Incerc sa gasesc o alta plaja de relanti din VCDS si ajung pe la 805 rpm unde motorul e mai linistit insa masina pleaca greu de pe loc si demarajul este slabut. Ridic valoarea relantiului la 905 rpm unde gasesc iar un loc mai linistit insa de datat asta creste consumul la relanti la 0.8 l/h. Daca umblu  acum iar la axa cu came, se va deregla rau... Cum trebuie sa procedez corect ca sa am un relanti de 905rpm si consumul la relanti sa fie de 0.6 l/h? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa scapi de problema si sa ai consumul mult visat, trebuie sa schimbi 2 chestioare importante, axe cu came+ injectoare, masina nu mai functioneaza cum vrei tu din cauza uzurilor care apar la orice masina.

 

Catalin si Romy sunt oameni de treaba, insa cred ca nu au vrut sa-ti dea mura-n gura ce sa faci din cauza ca exista sansa sa strici mai mult decat sa repari. Apeleaza la cineva cu experienta mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ne suparam dar..din axa in care spui tu ca urci consumul la 0.6/0.8 nu exista ci..acolo cresti cantitatea injectata care nu ne ai spus ce valoare are(bine ar fi sa ne spui ce valoare are XXX mg/str), crescand acea valoare creste si consumul in relanti(te ai exprimat gresit pana aici), urmatorul lucru care ar trebui sa ni l spui este ce valoare au inj.cum arata axa cu came(uzura)cum sunt reglate injectoarele etc.

Sunt multe cauze pt.care motorul tau tremura.

Incepe prin a regla cantitatea injectata la o valoare de 4.5/5,5 mg, du avansul undeva la 0° si vezi cum merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, EEXCALADE said:

Sincronizeaza perfect cele trei axe si motorul o sa mearga perfect

Mai simplu de atat ??? 

Nu am ce sa-ti explic mai mult deoarece nu te pricepi,incurci datele,umbli la relanti,...si nu am inteles ce vrei de la masina ,sa mearga perfect sau sa ai relanti si consum mic ?

Cauta pe cineva priceput inainte sa strici motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, romytaxy said:

Nu ne suparam dar..din axa in care spui tu ca urci consumul la 0.6/0.8 nu exista ci..acolo cresti cantitatea injectata care nu ne ai spus ce valoare are(bine ar fi sa ne spui ce valoare are XXX mg/str), crescand acea valoare creste si consumul in relanti(te ai exprimat gresit pana aici), urmatorul lucru care ar trebui sa ni l spui este ce valoare au inj.cum arata axa cu came(uzura)cum sunt reglate injectoarele etc.

Sunt multe cauze pt.care motorul tau tremura.

Incepe prin a regla cantitatea injectata la o valoare de 4.5/5,5 mg, du avansul undeva la 0° si vezi cum merge.

Multumesc mult pentru raspuns. M-a ajutat sfatul. Am facut cum ai zis. Cantitatea la 5.5, am adus avansul la -0.5. Apoi am jonglat putin cu relantiul si am gasit la 880rpm loc in care vibratiile sunt reduse minim, cand si cand mai da un mic tremurat dar nederanjant. Postez si un screen cu valorile actuale. Fara ofensa, raspunsul asta m-ar fi ajutat de la inceput. 

Motorul merge frumos, am un consum destul de mic, are si demaraj, este perfect. 

pt forum.jpg

Modificat de tykazs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci tu ai tratat efectul,nu cauza...la tine torsion value tre sa fie pe -2....-2.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare care poate parea stupida... Modificarea de paramentrii se poate face fara probleme la orice temperatura a lichidului de racire sau e necesar ca motorul sa fie la temperatura normala de lucru?

Modificat de MariusCC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Incepe prin a regla cantitatea injectata la o valoare de 4.5/5,5 mg, du avansul undeva la 0° si vezi cum merge

ti a zis sa pui avansul pe 0,ceea ce e gresit pt edc 16

dar daca ai rezolvat,e bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut cateodata trebuie sa ai putina experienta dobandita prin munca si nu pe google/youtube pt.a spune cuiva ce sa faca/daca TU crezi ca sfatul meu e gresit atunci sa nu l urmezi.

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aceeasi problema am avut-o si eu..tremurat la relanti. Am rezolvat prin schimbarea volantei. In afara de asta nu mai avea niciun simptom care sa duca la volant. Cand am desfacut-o arata totul bine inauntru singurul lucru era rulmentul de presiune care zornaia si era foarte mancat. Sa iei in considerare si asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volantul iti da vibratii si la rpm ridicat, care nu e valabil si pt mine. La mine tine de injectie - adminsie. Daca ridic cantitate de motorina injectatat la o valoarea mare imi dispare complet tremuratul. Si cand spun complet ma refer ca nu mai tremura deloc, absolut deloc. Insa imi creste foarte mult consumul... asa ca ceea ce am facut mai sus a fost sa gasesc o solutie de mijloc ce se dovedeste a fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Am o problema la relanti cand e motorul rece, merge cu intreruperi. E o octavia 2, 2004 cu motor BKD. Aveti vreo idee de la ce poate fi ?

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceea ce ai tu nu prea îmi pare încadrat corect la acest topic, dar ca sa îți dau o părere, pare sa fie din injecție. Da o fuga la un mecanic care se pricepe la bkd sa îl regleze. Găsești pe forum ceva oameni care pricep. ( al bundy, excalade sunt doar câțiva). Spor! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Readuc la viata topicul, am si eu trepidatiile la relanti pe , din measuring blocks am observat ca trepidatiile apar doar cand rpm se modifica de la 861 la 841 si injectection quality de la 3.0 la 2,7. Sa schimb relantiul astfel incat sa nu se mai simta? Sau cum scap de ele?

15369879_1325701230822169_36786681_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e puturoasa masina cu o cantitate injectata asa de mica?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar deloc, poate ca o ajuta dsg-ul si nu mi se pare mie. vreo idee daca ii pot face ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ca esti obisnuit cu ea la 2.7mg nu iti pare ca trage prost,asa si eu mergeam cu ea la 4mg si cand am trecut la 4.7mg si am reglat corect motorul e alta masina. Ceea ce vrei tu nu se poate face de pe net sau pe forum. Trebuie sa mergi la un domn care se pricepe sa iti sincronizeze axele si atunci o sa vezi diferenta la motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

am inteles, din cate am citit pe aici eexcalade se pricepe, dar din bucuresti nu e nimeni?

Modificat de 99zen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu si doomy am fost la Bacau si din ce am inteles or sa mai plece cativa pe la Bacau, deci nu prea gasesti in Bucuresti mecanic care sa regleze corect acest motor. Eu mentionez ca dupa reglaj am scapat si acele trepidatii specifice BKD. 

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!