Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

CristiALF

Tiguan II (AD1) - Achizitie, Configurare & Impresii

557 postări în acest subiect de discuţie

Xadrian

Multumesc pentru pareri. Ca o concluzie, sa inteleg ca este vorba si despre o diferenta intre cantitatea de lumina pe care cele 2 tipuri de faruri cu LED o livreaza? Eu sincer acum am halogen si mi se pare ca vad bine noaptea ( port ochelari ). Singura ingrijorare ar fi ultimele stiri cum ca farurile cu LED (majoritatea) sunt mai slabe si ca cele cu halogen. Are cineva LED basic pe Tiguan si poate confirma sau infirma acest lucru ?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
mihai.onu94

Vezi sa nu faci o confuzie intre farurile led cum sunt pe tiguan si becurile led made in china care le monteaza lumea pe farurile cu halogen si care sunt groaznice. Cele de pe tiguan, indiferent ca sunt basic sau cele top, sunt mult mai puternice decat halogenele clasice.

Link către postare
HD-12-SSN

Initial si mie mi s-a parut ca farurile sunt ceva mai slabe decat halogen, cel putin faza scurta mi se parea prea "scurta" - eu am LED simplu. Apoi m-am obisnuit. Faza lunga e super ok.

Link către postare
vizitator

Este exclus ca farurile led clasice sa fie mai slabe decat halogenurile. E non-sens. Mihai.onu94 are dreptate: poate daca compari niste leduri aftermarket cu un halogen original, poate atunci sa fie comparabile. In rest, ledurile castiga.:P

@HD-12-SSN: cred ca nu sunt bine reglate farurile la tine, posibil ca asa sa fi venit din fabrica (nu tocmai bine reglate). Si pe site-ul Skoda au fost cateva persoane care s-au confruntat cu problema si, dupa ce au reglat farurile la dealer, au spus ca ledurile sunt bestiale, nu s-ar mai intoarce la halogen sub nicio forma.

Xadrian: daca esti purtator de ochelari , sa stii ca ar fi o treaba pentru tine sa optezi pentru LED TOP (parerea mea).

Link către postare
Xadrian

Eu nu am testat farurile LED basic, am inteles ca exista o asociatie de acreditare americana care ar fi testat o gama larga de autoturisme cu faruri led (din fabrica), iar rezultatele ar fi fost sub cele de la halogen. In reprezentanta am gasit masina doar cu top Led si doar pe timp de zi.

Cat despre luat top led pt ca sunt purtator de ochelari, am mentionat ca am halogen pe masina momentan si vad f bine. Daca led se vede mai bine nu voi avea nicio problema. 

Apropo, oamenii care poarta ochelari, vad slab doar cand nu ii poarta. Daca poarta ochelarii, vederea este la fel sau mai buna ca a celor care nu poarta. Majoritatea ochelarilor corecteaza total problema de vedere, pe cand cineva fara ochelari poate avea o dioptrie pana in 0.5 care este considerata normala dar nu perfecta.:)

Link către postare
HD-12-SSN

@vizitator: poate ai dreptate, o sa intreb la service ca oricum trebuie sa merg pentru inspectia de 1 an.

Link către postare
vizitator
2 hours ago, Xadrian said:

Apropo, oamenii care poarta ochelari, vad slab doar cand nu ii poarta. Daca poarta ochelarii, vederea este la fel sau mai buna ca a celor care nu poarta. Majoritatea ochelarilor corecteaza total problema de vedere, pe cand cineva fara ochelari poate avea o dioptrie pana in 0.5 care este considerata normala dar nu perfecta.:)

Discutia e mult mai ampla si nu isi are rolul aici. Vederea pe timp de noapte poate sa slabeasca dupa varsta de 40-45 ani, ochiul nu se mai adapteaza asa usor la schimbarile lumina - intuneric, de aceea zic ca ar fi bune farurile top led. Ma rog, faci cum consideri si in functie de cati bani ai la dispozitie, eu ti-am spus parerea mea.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.