Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

de cand se fabrica masina de regula ajunge foarte repede la Curtici (poate fi si 3-5 zile) dar dupa aia poate sa dureze si 2-3 saptamani pana iti aduc masina, dupa cum potrivesc si ei cursele trailerelor de transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura a fost fabricata pe 15 august si pe 31 august deja era in curte la Porsche. (o luam si mai devreme dar eram plecat in concediu si nu am putut face plata). 

Da, din momentul fabricarii (la mine fabricarea a  durat 1 zi)  si pana cand masina ajunge la Curtici, trec doar cateva zile. Problema este dupa aceea, de cum se organizeaza transportatorul cu platforma. In general spre Bucuresti vin repede ptr ca sunt multe masini de transportat spre Bucuresti, e mai greu cu cei din Piatra Neamt, spre exemplu. 

Plata integrala se face in momentul in care masina este in vama. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil si momentul in care se face plata integrala influenteaza cat de repede ajunge de la Curtici la reprezentanta. Cred ca nu sunt asa de nerabdatori sa o puna intr-un transport, pana nu li se confirma plata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greu de spus...eu eram in concediu cand masina a ajuns la Curtici, au sunat dupa mine sa imi spuna sa fac plata ca sa poata sa aduca masina la Porsche.

le-am spus ca nu imi scurtez concediu sub nicio forma, asa ca e problema lor cum rezolva. Drept urmare, cand am venit din concediu (cam dupa 4 zile), masina era in curte la Porsche, iar eu m-am dus la ei si am facut plata cu cardul. Insa sub nicio forma nu au trecut saptamani, cum a spus un coleg mai sus. Fiind din Bucuresti, eu cred ca masina iti ajunge repede.

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat de tare, ai platit masina cu cardul... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este nevoie sa verific fiecare optiune in parte la receptie sau e imposibil sa imi lipseasca ceva din comanda ? Banuiesc ca cel putin cele din cadrul echiparii standard Highline , n-ar trebui sa le mai verific? N-am mai cumparat pana acum la comanda, ci doar masini existente in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, sunt toate acolo. Ai fi cazul ala la un milion...

Mai bine verifici starea masini pe interior exterior(foarte atent)... se mai intampla una alta in timpul transferului de la fabrica la dealeri.

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Rareori se intampla sa se greseasca configuratia, dar, caz personal, mi s-a intamplat ca la masina de firma sa fie bifata optiunea de Parbriz Incalzit si masina sa fie livrata fara... Eu, personal, verific si am verificat toate dotarile optionale (la cele din echiparea standard nu cred ca este cazul), dar si elementele interioare-exterioare pentru posibile defecte de fabricatie sau de transport...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La predare dealer-ul mi-a aratat toate optionalele, inclusiv cum functioneaza, fara sa ii cer asta. Am avut emotii si eu si ea la incalzirea in parbriz, pentru ca stiam ca trebuie sa fie pe buton si nu era niciun buton. Pentru 3 secunde s-a panicat si ea pana si-a amintit ca a fost mutata in interfata. Ulterior mi-a povestit ca a avut un caz cu incalzirea in volan care nu a venit din fabrica desi era pe lista de optiuni insa a refuzat sa imi spuna cum s-a rezolvat.

Asadar, dureaza cateva minute si cel mai probabil o sa o faci cu dealer-ul la predare oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Sper sa nu fie probleme.

@AMW vad ca ai aceeasi motorizare ca cea pe care am comandat-o eu. Cum se simte? Esti multumit de ea? Cand ai comandat-o ai reusit sa gasesti o masina de TD ca sa o incerci inainte? Ne poti da cateva detalii despre experienta ta cu acest motor pe Tiguan ? Eu nu am reusit sa fac TD cu motorul pe Tiguan ci doar pe Kodiaq, insa dealerii mi-au spus ca se simte mai agil si mai eficient pe Tiguan. Plus ca au spus ca Tiguanul overall se simte mai bine pe sosea, ceea ce va accentua senzatia. N-am cum sa confirm asta pana vine masina. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Nu, nu am gasit masina de test drive inainte sa dau comanda insa nici nu m-am chinuit foarte mult sa o caut. Un prieten avea un Tiguan cu care am mers de cateva ori si stiam ca este ok iar legat de motor la mine situatia a fost simpla - dupa 13 ani de diesel combinat cu ultimile scandaluri pe aceasta tema, am decis ca sigur urmatoarea masina o sa fie pe benzina.

Existau doua variante - 180 si 220 CP pe Highline iar 220 de CP consider ca este un mare consumator de combustibil => 180 CP :)

Da, sunt foarte multumit de masina si sunt multumit de motor, am momentan 3000km cu ea iar principalele lucruri pe care vreau sa le mentionez sunt:

- are o tinuta de drum foarte buna, este primul meu SUV si nu simt diferenta intre ea si berline - experientele anterioare cu SUV-urile au fost cu Land Crusier, Q7, Rav4 si Duster insa pe distante de maxim 500 km dar acolo chiar simteam o diferenta

- este foarte desteapta, pe langa faptul ca se poate parca singura, ca isi tine banda, faza lunga automata samd are o functie, despre care nu stiam, denumita Emergency Lane Assist care intervine atunci cand soferul devine inactiv (viteza trebuie sa fie peste 60kmph) si incearca in prima faza sa te trezeasca in caz ca ai adormit prin sunete si frana brusca iar ulterior, daca tot nu reactioneaza, aprinde avariile, reduce viteza si incepe sa mearga oscilant pe banda pentru a atrage atentia celorlalti participanti la trafic. Si face asta pana cand se opreste 100%. Eu am descoperit din intamplare aceasta functie pe autostrada cand nu vroiam sa tin mana pe volan desi ma avertiza sa preiau directia.

- motorul este ok din punctul meu de vedere, consumul s-a mai stabilizat dar nu vrea sa scada sub 8 la drum lung, ai suficienta putere in 95% din cazuri insa am facut un drum cu masina absolut plina (5 oameni si bagaje) iar atunci am observat diferenta de cuplu intre diesel si benzina - desi se tureaza destul de mult acest lucru nu se transmite in accelerare insa este ceva care nu ma deranjeaza. Dupa vreo 5000km o sa ii atasez si remorca si acolo o sa vad mai clar cum se comporta. Mie imi place foarte mult cu nu se aude acest motor prin oras si cat de frumos se aude atunci cand il turezi, este extraordinar :D 

- o sa ai un soc cand o sa deschizi capota prima data, mai ales daca inainte ai avut diesel, insa nu te speria, mic, mic, dar isi face excelent treaba :)

- ma deranjeaza foarte tare ca daca se murdareste/acopera radarul din fata ramai fara cruise control, este stupid din punctul meu de vedere.

- este o masina extrem de buna si de echilibrata momentan, cel putin in configuratia aleasa de mine, insa este de vazut daca in timp electronica din ea nu o sa ne dea tuturor de furca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii. Nu cred ca voi fi dezamagit de cuplu sau de dimensiunea motorului. Momentan am un Ford Focus Ecoboost 1.0 cu 200 Nm si 125 CP. Care mie mi se pare ok ca accelerare cu copilul si sotia in el. E adevarat ca atunci cand ai bagaje si destui adulti in ea, se misca mai greu. Din cauza asta am zis ca pt o masina mai grea cu vreo 350 kg ca cea de acum, n-ar fi bine sa iau motorul de 1.4 (e pacat sa ai spatiu sa bagi mai mult dar sa nu poti pentru ca te simti ca in "caruta"). Cred ca pentru mine acel 2.0 TSI de 180 CP si 320 Nm se va misca peste asteptari :). Nu sunt fan diesel si nu mi-as cumpara masina personala diesel. Pacat ca cei de la compania la care lucrez nu gandesc la fel :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa simti o diferenta majora, in bine, eu am venit de pe 2.0 TDI 140 CP si tot 320 nm cuplu si am simtit diferenta. Pentru masini de firma care fac peste 20-25k km pe an diesel-ul se justifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.03.2018 at 2:58 PM, Xadrian said:

Este nevoie sa verific fiecare optiune in parte la receptie sau e imposibil sa imi lipseasca ceva din comanda ? Banuiesc ca cel putin cele din cadrul echiparii standard Highline , n-ar trebui sa le mai verific? N-am mai cumparat pana acum la comanda, ci doar masini existente in reprezentanta.

Eu te sfatuiesc sa verifici in primul rand ca masina sa nu fi suferit vreo deteriorare la transport si/sau descarcare de pe platforma; e mai plauzibil sa gasesti vreo mica zgarietura/infundatura decat o optionala lipsa.

Apoi, poti sa verifici si optiunile, sau mai bine sa ceri dealerului sa iti arate cum functioneaza (pe mine m-au pus la Porsche sa semnez in procesul verbal de predare-primire ca masina este dotata cu toate optiunile, asa cum am comandat-o). Oricum, nu semna procesul decat dupa ce verifici temeinic masina.:o . Dupa ce ai semnat procesul de predare primire, dealerul nu isi mai asuma nicio raspundere si toate cad in sarcina ta. 

Cand am ridicat Octavia, era plina de urme de la scotch-ul cu care fusese ambalata. Le-am aratat, au zis ca iese la spalat. ..OK, am zis eu, atunci va rog sa o spalati dvs ptr ca eu nu plec cu masina murdara de lipici...si nu au avut decat sa o spele si sa o curete. 

Legat de lipsa optiunilor, o singura data mi s-a intamplat asa ceva: la un Opel, am comandat masina cu bord si tapiterie negre, si a venit cu ele albastre. Consoartei i-au placut asa de mult, ca a decis imediat sa ramana cu ele (desi dealerul s-a ingalbenit la fata cand i-am aratat ca in contract le comandasem negre..:banghead:)

Bafta la ridicat masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz de zgarieturi, infundaturi etc. care ar fi solutionarea ? O pot repara ei , dar platesti pentru o masina noua, nu una revopsita . Intreb pentru a stii ce optiuni am in caz ca se intampla ( sper sa nu ). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se întâmpla destul de des ca mașinile fie atinse/zgâriate în timpul transportului însa,  sunt reparate de către dealer înainte de predare, fără sa stie clientul. Fie revopsesc elemente, fie le polisheaza etc. Singurul mod prin care poți sa verifici e cu un aparat de măsurare a grosimii stratului de lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa se face, daca zgarietura e vizibila o repara la dealer inainte de predare, fara sa ii spuna clientului (ptr ca in acest caz ar trebui sa acorde o reducere suplimentara).

Insa scapa si zgarieturi mici, care nu sunt observate de dealer, dar pe care ochiul vigilent al clientului le poate observa...in acest caz eu as solicita ca dealerul sa repare problema pe cheltuiala lui, plus o eventuala reducere. (ptr ca eu am platit masina noua nu cu reparatii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva pachetul offroad pe Highline? Din ce am inteles la Highline in praguri exista lumini ambientale. Sunt curios daca odata cu pachetul offroad mai exista acele lumini ambientale din praguri? Stiu ca acest pachet schimba pragurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praguri de aluminiu cu inscriptia Offroad si cu lumini ambientale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult. Tu o ai pe cea cu interiorul de culoare deschisa nu? Cum rezista? Scaunele sunt cele standard de pe Highline sau ai optat pentru Ergo active? Daca sunt cele standard, imi poti spune te rog daca partea din mijloc a scaunului este alcantara sau e tot material textil obisnuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, interiorul este mult prea deschis pentru doi copii de 8 si 10 ani. Ca sa nu am surprize am pus huse pe scaune ......acuma imi pare rau ca nu am luat Ergo active ( care nu sunt cine stie ce dar sunt macar mai inchise la culoare) . Partea din mijloc este din alcantara .  Masina arata excelent cu interiorul deschis ........dar sa nu ai copi mici  :biggrin:

 

IMG-20170929-WA0000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat saptamana asta ca masina va fi livrata 100% in saptamana 16, insa cand am intrebat daca s-a modificat data cand e programata in fabrica, mi s-a spus ca nu o mai poate vedea. Cum poate dealer-ul sa-mi spuna cu siguranta cand imi preda masina, dar habar n-are cand e programata la fabrica? Mi-a zis doar atat: inca nu vede VIN-ul deci nu e fabricata :).  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva motorizarea 1,4 benzina, act, 150cp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sunt foarte activ aici, insa probabil e din cauza faptului ca asteptarea este grea. In ultimul timp, dupa ce am citit cateva posturi de pe forumul din UK dedicat Tiguan Mk2, am mici emotii in legatura cu faptul ca nu am luat reverse camera ca optiune. Cei de acolo par sa spuna ca nu s-ar descurca sa parcheze doar cu senzorii si fara reverse camera. Dintre cei de aici a incercat cineva sa nu foloseasca reverse camera sau are un tiguan fara acea optiune, atunci cand parcheaza ? E chiar asa de greu fara reverse camera (doar cu senzorii) sau cei de acolo sunt prea comozi si nu prea au avut masini fara asa ceva inainte ? O sa am probleme cu asta ? N-am mai parcat SUV-uri pana acum, dar ma descurc destul de bine cu celelalte. Sincer nu mai am ce sa modific in configuratie, dar macar sa stiu la ce sa ma astept.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un SUV compact, vizibilitate excelenta, o sa te descurci lejer doar cu senzorii. Daca luai spre exemplu Toyota CH-R cu luneta aia aproape inexistenta, as fi inteles sa iti faci griji. Dar Tiguan e doar un Golf mai inalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!