Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

@nicodimlaurLa banutii aia nu iei mai bine biturbo la 240 cp , care oricum are ca dotari cateva peste highline cu 190 cp ?

In rest waze/gmaps pe android, la iOs doar apple maps din experienta mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicodimlaur

Nu gasesc nicaieri optiunea cu blind spot, la oglinzile retrovizoare  !!! Unde este bagata ? ....este in standard ?

 

@ToniM- nu prea ma incanta ideea cu BITURBO ,  iar 190 de CP sunt arhisuficienti pentru masinuta asta ..... plus ca nici nu sunt fan offroad :o. Am sa arunc un ochi sa vad ce este diferit pe cea de 240CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicodimlaur

Am gasit treaba cu unghiul mort . Era la optiuni. Side Assist si Lane assist , cu toate ca cu Lane assist vine in standard !!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

mi-am luat de curand si eu un tiguan, model Sound

http://sound.volkswagen.de/?color=oryxweiss&rim=nizza&model=tiguan

sunt foarte incantat si e destul de nervos chiar daca e varianta 1.4 TSI, 150 CP , DSG 6,... chiar peste asteptari!

doua nemultumiri am

nu ma pot conecta cu WLAN la reteaua hotspot de pe mobil , imi zice ca reteau este deja ocupata . dupa reboot (30 sec tinut apasat pe butonul Off) ma pot conecta dar in urmatoarea zi trebuie sa repet procedura de reboot

iar o alta problem ar fi ca nu ma pot conecta cu Mirror link

de fapt se conecteaza dar oglindirea ecranului de la mobil (samsung S7) nu se realizeaza, se blocheaza sau se inchide

ar putea fi o problema de soft? se poate rezolva cu un update de firmwere?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @valid

Ai dat comanda sau ai luat de pe stoc?

Daca ai dat comanda cat a durat pana a venit masina ?

Multumesc

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut blue_eyed

eu stau in Germania si am dat comanda, iar fix in 3 luni a venit

cel putin la dealerii VW care ii stiu eu nu poti lua masina de pe stoc pentru ca nu au, cele expuse sunt doar de vitrina.

imi pare rau ca nu am fost personal sa o iau de la Wolfsburg - Autostadt, pentru ca aveam ocazia sa vizitez si linia de productie dar nu am avut timp

asa ca am optat pt livrare la dealer

e super masina

maine am programare la service sa vedem daca se poate rezolva problema cu softul

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valid

Stiu ca l-ai luat di Germania pt ca numai acolo se vinde acest Sondermodel Sound. Eram curios de termenul de livrare in cazul comenzii pt ca... al meu Händler... mi-a promis solemn livrarea intre 7 si 8 saptamanii. 

Am inteles ca termenul de livrare creste proportional cu nr de extra optiuni adaugate. Eu am luat in plus doar Active Lighting System, deschiderea/inchidere portbagaj din buton si pachetul oglinzi. In rest ... masina are cam tot ce mi-ar fi necesar. La ce am adaugat eu si cu motorul de doar 150cp diesel, vanzatorul se jura ca asta e termenul de livrare, chiar sunt curios !

Discount ai scos, daca da cat? Eu am scos 4125€ dupa ce i-am aratat o oferta de la in alt Händler(la care desigur... nu adaugasem optiunile astea pe care mi le doream eu ?, el vazand doar pretul final)

Multumesc

Modificat de blue_eyed
Mi-am adus aminte de ceva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reducerea este mai putin importanta, mai ales ca trebuie raportata la pretul initial (care variaza de la tara la tara si de la promotie la promotie).

Va dati seama ca saracul vanzator stie preturile optionalelor si noaptea in somn. Nu se pune problema "sa se pacaleasca" cu 15% din valoarea masinii. Spre exemplu, eu am cumparat masina din Polonia cu reducere de 2.000 de euro + pachet gratuit de optionale (Keyless, Media Composition si LED basic - in total cam 2.000 de euro). Acum costa 34.300, iar eu am platit 29.000 euro. 

Spuneti-ne, va rugam, care a fost pretul platit.

 

Consum de 4.2, dupa 24 de km (cutia este automata, deci nu merg EU subturat)

IMG-20170527-_WA0000.jpg

Modificat de catarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are ca pret de oferta 35550€ in culoarea gri mat care costa 0€. Vopseaua + optionalele dorite de mine fac 2485€. Transportul de la fabrica catre vanzator + inmatriculatul(il fac tot ei)  mai face 812€.Totalul este de 38847€.

Comanda a fost semnata pt suma de 34722.05€ toate costurile de mai sus incluse.

 In acel link pus de colegul se poate vedea dotarile acestui "sonder Model ", care sunt ale versiuni comfort plus navigatia, volanul multifunctional in 3 spite si piele, geamurile spate in fumuriu 65%, daca nu ma insel si ACC-ul este optional si cred ca mai sunt

Normal ca nu se lasa nimeni pacalit, doar ca ... dornic probabil sa-si imbunatateasca palmaresul in vanzari a mai renuntat la ceva din comisionul lui.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tigu meu a costat putin peste 40 de mii

34900 pretul de catalog plus 5700 optionale:

- carlig rabatabil

- pachet oglinzi

- vopsea alb perlat

- jante de 18 si anvelope all weter

- portbagaj electric

- volan incalzit

- Standheizung und -lüftung  - asta e o chestie destul de scumpa dar foarte utila mai ales pe timp de iarna, ca nu am garaj.

- si Activ Info Display

La pretul final al obtinut un discound de 15%

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am citit toate paginile anterioare, insa nu am regasit inca pe cineva care sa lase impresii despre 2.0 TDI, 4M, 150 CP, manuala.

A testat cineva / detine cineva o astfel de combinatie?

Nici pe youtube nu am gasit review-uri pentru aceasta combinatie.

 Nu am condus automata, consider ca dsg-ul tine de adaptarea fiecarei persoane si la o prima vedere nu ar fi ceea ce as vrea. 

Daca insa masina este prea lenta, sunt dispus sa accept si dsg-ul pt. motorul de 190cp.

Diferenta fata de 2.0 TDI , DSG 190 CP este de aprox. 3k euro, iar varianta 2.0 TDI, 150CP, DSG, 4M am inteles ca nu e una fericita (lenta, in special din cauza greutatii, dar posibil si influente DSG).

As vrea sa iau decizia de achizitie dupa un feedback al ambelor variante de motorizare+cutie.

Multumesc

 

Modificat de Alex 2009
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt aproximativ o ora si jumatate am condus motorul asta cu 150cp si manuala insa fara 4M si in oras si pe autobahn.

Nu stiu cu cat ii poate afecta din performante 4M-ul insa eu la condusul cu manuala nu am simtit intarziere in reactie asta poate si datorita faptului ca aici nu mai alege cutia cand schimba ci tu. Pe autobahn trage bine pana undeva pe la 130-140km/h de unde intradevar incepi sa simți ca se duce un pic mai greu . Viteza maxima atinsa de mine a fost 200km/h(pe ceas) la o turatie a motorului de cca3600-3800rot/min. Pt a nu primii reprosuri legate de legislatie specific ca asta sa intamplat legal in D. In oras... ca si comportament, aproximativ identic cu A4 B8 143cp de-l am inca si mult mai sprintena decat Rav4-ul 120cp de l-am dat. Ambele cutii manuale, nici eu nu sunt fan automate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alex 2009 mergi si fa test drive cu ambele variante. 

Masinile nu se cumpara de pe forumuri ci testand, analizand si luand decizii informate si educate.

Varianta 2.0 tdi de 150cp este nefericita pe Tiguan. Este decenta si atat, fara vreo pretentie de performanta. Acum depinde si ce cauti de la o masina, ce asteptari ai dar mai ales, cati bani vrei sa platesti.

Spor la configurat si condus. :)

Ps: am mers cu 150tdi dsg si nu as da banii vreodata pe asa ceva. Dar asta e parerea si alegerea mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0TDI DSG 190cp, am ajuns la 10.000 Km si consumul a inceput sa scada,"culminând" cu drumul de astăzi București - Sibiu, consum 6.0%, 283 km, medie 80km/h, 3h33m; intr adevăr, mers economic, fara "smucituri"; fata de inceput, consumul a scazut cam cu 1-1,3 l in afara orașului, cam la fel si in oras.

IMG_1136.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ateptarea Tiguanului cu DSG am o intrebare.. Fara a comuta pe manual cum se obtine frana de motor la cutia automata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vrea cutia sau in S unde schimba mai rar si sta in treptele inferioare. Iar cutia vrea de regula exact cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am facut si eu cateva poze in weekend.

20170604_201954.jpg

20170604_202019.jpg

20170604_202158.jpg

20170604_202219.jpg

20170604_202325.jpg

20170604_202543.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

justbart2002
On 6/5/2017 at 0:04 AM, Alin-SV said:

In ateptarea Tiguanului cu DSG am o intrebare.. Fara a comuta pe manual cum se obtine frana de motor la cutia automata?

Salut,

nu trebuie neaparat schimbat in Sport, isi face ea singura managementul cand esti in situatia de frana de motor. singura mentiune este sa nu fii in modul Eco in care daca apare situatia de frana de motor comuta in "coasting"...mai pe romaneste scoate pe liber

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am dat ieri avansul pentru noul meu Tiguan :)

Pret de lista 40276 Euro. Data de livrare undeva la mijlocul lui noiembrie :screwy:...... sper sa ajunga mai devreme 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2276   :argue:

Modificat de nicodimlaur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ la fel am obtinut si eu , nu inteleg cum zic unii ca se poate obtine 20% discount la o masina noua.

 

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si mai mult! Pe langa 3789 Euro au mai fost inca 1600 Euro programul rabla!

IMG_5083.PNG

Modificat de mah2m2c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul acesta programul rabla a avut limita de noxe:130 g CO2/km  iar varianta aleasa de mine 2.0 TDI de 190 cai scoate parca 149 g CO2/km deci rabla la mine nu se putea. 

Bun discount de 3789. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

      Imi poate spune cineva cum se activeaza functia Trailer Assist?Cineva mi-a spus ca ar fi posibil sa nu am optiunea respectiva.Dar din moment ce am Park Assist , ar trebui sa fie cea cu Trailer Assist , nu?In manual scrie ca dupa ce cuplez marsarierul trebuie sa actionez butonul ParkAssit , moment in care pe bord trebuie sa para indicatiile pentru mersul inapoi( remorca fiind atasata).Numai ca la mine pe bord apare notificarea : Remorca - Park Assist incheiat.

     Va multumesc si astept indicatii, pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!