Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Initial si mie mi s-a parut ca farurile sunt ceva mai slabe decat halogen, cel putin faza scurta mi se parea prea "scurta" - eu am LED simplu. Apoi m-am obisnuit. Faza lunga e super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este exclus ca farurile led clasice sa fie mai slabe decat halogenurile. E non-sens. Mihai.onu94 are dreptate: poate daca compari niste leduri aftermarket cu un halogen original, poate atunci sa fie comparabile. In rest, ledurile castiga.:P

@HD-12-SSN: cred ca nu sunt bine reglate farurile la tine, posibil ca asa sa fi venit din fabrica (nu tocmai bine reglate). Si pe site-ul Skoda au fost cateva persoane care s-au confruntat cu problema si, dupa ce au reglat farurile la dealer, au spus ca ledurile sunt bestiale, nu s-ar mai intoarce la halogen sub nicio forma.

Xadrian: daca esti purtator de ochelari , sa stii ca ar fi o treaba pentru tine sa optezi pentru LED TOP (parerea mea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am testat farurile LED basic, am inteles ca exista o asociatie de acreditare americana care ar fi testat o gama larga de autoturisme cu faruri led (din fabrica), iar rezultatele ar fi fost sub cele de la halogen. In reprezentanta am gasit masina doar cu top Led si doar pe timp de zi.

Cat despre luat top led pt ca sunt purtator de ochelari, am mentionat ca am halogen pe masina momentan si vad f bine. Daca led se vede mai bine nu voi avea nicio problema. 

Apropo, oamenii care poarta ochelari, vad slab doar cand nu ii poarta. Daca poarta ochelarii, vederea este la fel sau mai buna ca a celor care nu poarta. Majoritatea ochelarilor corecteaza total problema de vedere, pe cand cineva fara ochelari poate avea o dioptrie pana in 0.5 care este considerata normala dar nu perfecta.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vizitator: poate ai dreptate, o sa intreb la service ca oricum trebuie sa merg pentru inspectia de 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Xadrian said:

 

Apropo, oamenii care poarta ochelari, vad slab doar cand nu ii poarta. Daca poarta ochelarii, vederea este la fel sau mai buna ca a celor care nu poarta. Majoritatea ochelarilor corecteaza total problema de vedere, pe cand cineva fara ochelari poate avea o dioptrie pana in 0.5 care este considerata normala dar nu perfecta.:)

Discutia e mult mai ampla si nu isi are rolul aici. Vederea pe timp de noapte poate sa slabeasca dupa varsta de 40-45 ani, ochiul nu se mai adapteaza asa usor la schimbarile lumina - intuneric, de aceea zic ca ar fi bune farurile top led. Ma rog, faci cum consideri si in functie de cati bani ai la dispozitie, eu ti-am spus parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

 

Am o intrebare legata de tiguan(all space).

Stie ceva ce inseamna "Interfata telefonie Comfort", cea care trebuie selectata obligatoriu impreuna cu parbrizul incalzit? Nu am gasit nicaieri informatii despre

ce implica si ce schimba aceasta functie/optiune.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am configurat un Tiguan normal la 150CP si diferenta catre un Tiguan Allspace 190CP e doar 3k euro.

Credeti ca merita diferenta pentru un Tiguan Allspace ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca ai 40cp in plus si mult mai mult spatiu, cred ca merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mergi sa faci drive test cu motorul diesel de 150 cai , poate nu o sa iti placa cum merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20/01/2018 at 10:46 AM, matraguna said:

salut,

 

Am o intrebare legata de tiguan(all space).

Stie ceva ce inseamna "Interfata telefonie Comfort", cea care trebuie selectata obligatoriu impreuna cu parbrizul incalzit? Nu am gasit nicaieri informatii despre

ce implica si ce schimba aceasta functie/optiune.

multumesc

Parbrizul cu incalzire ecraneaza semnalul la telefon. Interfata telefonie confort  e un loc din consola centrala unde-ti pui telefonul ,amplifica semnalul si iti si incarca  wireless daca ai telefon care stie. 

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, p0cait said:

Sa mergi sa faci drive test cu motorul diesel de 150 cai , poate nu o sa iti placa cum merge.

In configuratia cu cutie manuala este mai mult decat ok. Nu e racheta dar misca masina suficient de bine si consumul este mai mult decat decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.01.2018 at 8:14 PM, scristian_pz said:

Am configurat un Tiguan normal la 150CP si diferenta catre un Tiguan Allspace 190CP e doar 3k euro.

Credeti ca merita diferenta pentru un Tiguan Allspace ?

Parerea mea este ca, daca ai familie mare, atunci merita cu prisosinta. Ai si mai mult spatiu, si niste cai putere in plus. 

Daca circuli singur, e suficient un Tiguan diesel 150 CP. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee de costurile schimbarii unuia sau mai multor becuri LED de la farurile TOP LED? Din ce am inteles sunt undeva la 32 de becuri LED intr-un singur far. M-am uitat online si aftermarket un singur bec este undeva in jur de 130 $. Ar fi interesant de stiut inainte sa platesc 700 euro pentru aceste faruri :). Daca nu are nimeni nicio informatie cu privire la asta, revin eu cu un raspuns spre sfarsitul saptamanii cand merg sa imi comand noul Tiguan. Voi intreba direct dealer-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic macar(la cat de laudata este durata lor de viata), nu cred ca vei apuca sa schimbi vreunul si nu stiu nici daca este posibila schimbarea pe "bucatele". Oricum pretul per led mi se pare enorm, la banii aia cand se duce un led sau mai multe mai bine iti iei doua farurii noi noute complete cu motorase si tot tacamul.

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba farul cu totul, nu diodele separat. :)

Sunt deja la a 2a masina cu LED si crede-ma ca asta e ultima mea grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am promis am revenit dupa ce am realizat comanda pentru Tiguan. Pentru a incepe cu ce ramasesem dator, se pare ca nu se schimba farul cu totul ci doar module din interiorul farului. Din spusele celor de la service un modul este in jur de 400+ euro, deci un far undeva la 800+ euro. Dealer-ul mi-a spus ca farul este inclus in garantie asa ca 4 ani de zile e acoperit.

Acum despre configuratia mea: 2.0 TSI 180CP , 4Motion, DSG, echipare Highline. Bugetul a fost destul de strict asa ca am ales sa nu platesc culoarea (oricum singura culoare care imi placea era cea visinie, insa din punctul meu de vedere nu merita cei aproape 1k euro). Am ales jante Nizza de 18 (se potrivesc la gri-ul default) si tapiteria textila negru titan . Optionale: DCC, Discover Media + AppConnect, Faruri LED TOP, plafon negru, pachet iarna + volan incalzit, pachet Offroad, keyless access si oglinzi rabatabile electric. Data estimativa de livrare este undeva la 22 de saptamani.

O informatie extra: Tiguan pare ca este lider de piata , in ultimul an , la vanzari in Romania (de la dealer). Ciudat , dar n-am prea vazut modelul pe strazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac cam 10.000km pe an si ma descurc fara pb cu masina din profil, tot cu TSI, nu ma grabesc sa plec primul la semafor. Din ce am mai citit TDI nu prea e recomandat la putini km mai ales prin oras. De asta as dori ceva pe benzina cu DSG. Am ajuns la configuratia Comfortline, doar ca pe benzina este doar motorul 1.4 TSI DSG 4Mot. Eu nu tin sa am 4Mot, dar nu pot alege benzina FWD la Comfortline. Inteleg ca vine cu Haldex si 4Mot presupune consum un pic mai mare si intretinere suplimentara, +100kg, dar nu le vad ca pb sa ma convinga sa trec la TDI. Voi ce ati alege dintre 1.4TSI DSG 4Mot si 2.0TDI DSG FWD ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Xadrian said:

Acum despre configuratia mea: 2.0 TSI 180CP , 4Motion, DSG, echipare Highline. Bugetul a fost destul de strict asa ca am ales sa nu platesc culoarea (oricum singura culoare care imi placea era cea visinie, insa din punctul meu de vedere nu merita cei aproape 1k euro). Am ales jante Nizza de 18 (se potrivesc la gri-ul default) si tapiteria textila negru titan . Optionale: DCC, Discover Media + AppConnect, Faruri LED TOP, plafon negru, pachet iarna + volan incalzit, pachet Offroad, keyless access si oglinzi rabatabile electric. Data esti

ai lasat culoarea gri nemetalizat? Parerea mea este ca e pacat sa dai atatia bani si sa ramai pe aceasta culoare....macar pe cea alba nemetalizata o poti pune...tot arata mai bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer tot gri inchis doream sa iau daca as fi platit culoarea. Albul ala e urat si arata mai urat cand e murdar. Si da, pentru mine culoarea e sub celelalte optiuni ca importanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, Xadrian said:

Oricum am depasit putin bugetul si pana la urma e o chestie de preferinta. Mie chiar imi place acel gri.

 

Modificat de Xadrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Xadrian said:

Sincer tot gri inchis doream sa iau daca as fi platit culoarea. Albul ala e urat si arata mai urat cand e murdar. Si da, pentru mine culoarea e sub celelalte optiuni ca importanta. 

Cum spuneai in postul pe care l-ai citat singur, chestie de preferinta.... in alb arata mai mare, sau doar mi se pare mie!

;)

9 hours ago, scristian_pz said:

Voi ce ati alege dintre 1.4TSI DSG 4Mot si 2.0TDI DSG FWD ? 

Daca te poti impaca cu diferenza de pret, ia TDI-ul, iar daca mai vrei si un pic de "zvac" la accelerari renunta la DSG. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , scuze , am apasat quote in loc de edit.

E adevarat ca si mie mi se pare mai mare in alb, probabil culorile deschise dau senzatia de mai mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Una peste alta asteptare usoara!! Eu am asteptat doar 10 saptamani(+ alte 3 pt ca... eram deja in concediu cand a fost gata masina). 

 

Ca un ps: am vazut destule in griul ala de l-ai comandat tu, nu e chiar rau daca ai si geamurile spate un pic mai inchise la culoare!

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blue_eyed Mersi...eu sper sa vina dupa ce trece zapada, nu vreau sa mai investesc si in cauciucuri de iarna acum.

@scristian_pz Daca vrei doar benzina + DSG cu FWD, eu as lua mai degraba un break(skoda sau vw). Daca totusi vrei un SUV, mergi sa vezi Skoda Karoq, au motoarele pe benzina cu DSG si FWD. Mi se pare foarte bine inchegata ( peste Kodiaq ). Daca ar fi avut motorul pe benzina de 2.0 TSI 180 CP cu 4x4 si DCC, ar fi fost greu sa aleg intre Karoq si Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/21/2018 at 4:55 PM, hiro said:

Parbrizul cu incalzire ecraneaza semnalul la telefon. Interfata telefonie confort  e un loc din consola centrala unde-ti pui telefonul ,amplifica semnalul si iti si incarca  wireless daca ai telefon care stie. 

 

Asta inseamna ca ceilalti pasageri care nu isi tin telefonul/tableta in acel loc special nu au semnal bun?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!