Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Discounturi mai mari de 4-5% pt noul Tiguan nu vei primi nici in ruptul capului atata timp cat in toata Europa se sta 4-5 luni la coada pt o masina. Poate toamna viitoare cand oferta va fi mai mare decat cererea...la Skoda e absolut normal un discount mai maricel, eu am vrut acum 2 luni un Ford Edge care in varianta maxima costa cam 58k euro....dupa ce am contactat mai multi dealeri din tara am ajuns la 46k....12k discount pt un model nou - cam bine zic eu....pt ca probabil masina nu se vinde....la fel si kia sorento, la prima strigare 15% discount....cam asta e treaba cu reducerile, vw atat timp cat vinde bine, nu va lasa la pret....vezi si touaregul care e pe schimbate abia are un discount de 7-8%!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cee...? A inceput Skoda sa dea discounturi? eu am avut 4% cand am luat masina, si mai mult de 5% nu stiiu pe nimeni sa fi primit discount la Skoda.

Seat da in schimb discounturi mult mai mari.

eu  pentru discount m-as deplasa la dealer, sa vorbesc cu el fata in fata. Atunci dau reduceri mai mari decat prin mail...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul asta te gandesti deja la Ranger Rover Evoque. Tiguan ajunge la acelasi pret cu dotariile standard ale RR'ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt tiguan se așteaptă cel putin 14 saptamani, au vândut tot ce aveau pe stoc, inclusiv mașinile de Show room. Discountul maxim este de 5% la acest moment, nici nu au de ce sa dea discount, pt ca s au vândut mai mult de 1000 de bucăți de la lansare si toata lumea așteaptă livrarea cel putin 14 saptamani, in funcție de configurația aleasa.

 

bineinteles ca lucrurile se schimba cand modelul se maturizează in piata si apar si concurenții cu modele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la noul Tiguan se pot monta sine longitudinale after-market?

La varianta trendline se pot comanda doar cele negre (care sunt si peste 280 euro) dar pe mine ma intereseaza daca pot monta after-market din cele cromate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In configuratorul VW au aparut disponibile 3 noi motorizari care desi erau in lista de preturi nu erau disponibile pentru comanda/configurare:

Confortline 1.4 TSI DSG6? 4Mot 150 CP / 250Nm

Highline 2.0 TSI DSG7 4Mot 220 CP / 350Nm

Highline 2.0 TDI DSG7 4Mot 240 CP / 500Nm

  • Motorizarile 220CP+ includ DCC si evacuari false trapezoidale.

Nu avem specificatiile pentru aceste noi variante inca (consum, sprint, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma uitam azi prin configurator-ul VW si vad ca au crescut preturile de baza la Tiguan. Pretul de baza pentru 2.0 TDI DSG 4Mot 190 era 34.125 EUR cand am dat eu comanda in August iar acum este 34.692 EUR (567 EUR extra). In plus, toate optionalele s-au scumpit in medie cu 2%, gen: Pachet R-line de la 2611 EUR la 2650 EUR / Trapa panoramica de la 1330 EUR la 1350 EUR, etc. Deci cine isi comanda acum un Tiguan va plati 500-700 EUR in plus fata de acum cateva saptamani...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Tiguan nu se dau reduceri mari, nu va asteptati la cine stie ce... Bine, asta e oricum general valabil la orice VW cred :))  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguan si Passat nu prea au reduceri mari, dar la Polo am avut o reducere de aprox 15%. (la 1.2 TSI 90 CP). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit cu greu la o configurare de 42.835,20 € un rabat dealer de -2.135,20 €

Aparent exista reduceri mai mari la Polo si Golf - pt cei care poate sunt interesati....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5% e discount ul maxim la Tiguan pe care l poate da omu de vânzări, Si Ill da in funcție de target ul atins pe luna respectiva (daca inca nu si a facut targetul si e pe sfârșit de luna, da 5%). Mai mult de atât e f greu de obținut la Tiguan, in momentul de fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu saptamana trecuta ca au modificat preturile la Tiguan, probabil avand in vedere apropierea Craciunului :) . Catta83 poti te rog sa imi spui cand ai plasat comanda, in ce parte a lunii August si cand ti-au spus ca iti vor livra masina ? De asemenea daca ai pus TOP Led. Eu am observant foarte tarziu cand nu se mai putea face nimic ca cu TOP LED masina are total alta grila si decoratiuni Crom.

Modificat de Mirceake
greseala de tipar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este, s-a scumpit Tiguan-ul. Configuratia care ma interesa pe mine (adica 1.4 TSI ACT 150 CP, Trendline) costa in prezent 23229 euro. Inainte costa aprox 22700 euro. Deci cam cu 500 euro....ma intreb daca cresterea e generata de faptul ca va scadea TVA-ul la 19% de la anul, sau pur si simplu au vanzari asa de mari, ca isi permit sa creasca pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat prețurile de pe site acum si văd ca aceeași configurație comandata de mine la începutul lui Septembrie este mai scumpă cu 579 de EUR ...

12 minutes ago, vizitator said:

asa este, s-a scumpit Tiguan-ul. Configuratia care ma interesa pe mine (adica 1.4 TSI ACT 150 CP, Trendline) costa in prezent 23229 euro. Inainte costa aprox 22700 euro. Deci cam cu 500 euro....ma intreb daca cresterea e generata de faptul ca va scadea TVA-ul la 19% de la anul, sau pur si simplu au vanzari asa de mari, ca isi permit sa creasca pretul.

Nu cred sa aibă legătura cu scăderea TVA ului; merg bine vânzările si își permit sa si crească marja, eu asa zic, profita de momentul bun in care este piata auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mirceake- Comanda am dat-o pe 25 August, estimarea de livrare e in saptamana 45 (7-13 Nov), deci undeva la 11 saptamani. Da, am pus si optiunea de faruri LED High.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, vizitator said:

asa este, s-a scumpit Tiguan-ul. Configuratia care ma interesa pe mine (adica 1.4 TSI ACT 150 CP, Trendline) costa in prezent 23229 euro. Inainte costa aprox 22700 euro. Deci cam cu 500 euro....ma intreb daca cresterea e generata de faptul ca va scadea TVA-ul la 19% de la anul, sau pur si simplu au vanzari asa de mari, ca isi permit sa creasca pretul.

Oameni buni, VAG (cel putin VW si Skoda) scumpesc de 2 ori pe an, in mod traditional. 

In jur de 2.5% este acum procentul de crestere. Valabil si la Skoda, foarte in curand... Miram-as sa nu se scumpeasca si Seat in 2-3 saptamani...

A doua transa de scumpire este in Mai, in anticiparea MY urmator.

Nu are nicio legatura cu niciun TVA, ci doar cu politica grupului. De unde credeti ca isi scot banii de dieselgate ? 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, catanus said:

 

Nu cred sa aibă legătura cu scăderea TVA ului; merg bine vânzările si își permit sa si crească marja, eu asa zic, profita de momentul bun in care este piata auto

Cred ca pur si simplu au vanzari asa de mari, ca isi permit sa creasca pretul (estimand ca in continuare vor avea aceleasi vanzari mari). Pana la urma este vorba de curba cererii si ofertei: cu cat creste cererea, cu atat vanzatorul mareste pretul de vanzare.

Nu stiu daca piata auto e neaparat la un moment bun. Spre ex Hyundai da reduceri la Tucson  pe toate planurile (de vreo 3000 euro/bucata, atat la benzina cat si la diesel). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM: cam aia e reducerea ce se poate obtine la Tiguan. Cu mare noroc se poate obtine un 5.5% probabil. Mai mult se poate doar daca esti client fidel, leasing-uri, bla bla..dar nici acolo nu se ajunge la 10% de ex.

E tare vestea cu 15% la Polo...la VW e CEVA ! :D 

Naspa cu scumpirea la Tiguan, oricum nu era ieftin nici inainte si scumpirea aia mi se pare mare, nu e 100-200 EUR !

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună ziua tuturor!

Sunt nou pe aici si mi-am facut cont atras fiind de discutiile despre noul Tiguan. Am si eu unul de la inceputul lunii. E o varianta de baza cu mai multe dotari, care m-a ajuns cu discount de 1700 euro, la 28.028 euro. Vorbim despre TIGUAN TDI 150cp, 4 motion, cutie manuala. 

Pentru ca deja am 2300 km dupa un concediu, haideti sa va spun parerea mea de la iesirea de pe poarta:

- la plecare si mie mi s-a parut mai puturos pentru 150 cai, dar vad ca acum se infinge mai bine la drum, chiar nu ma face de ras la depasiri sau cand vreau sa simt mai multa dinamica. Devine usor puturos dupa 120 km/h.

- insonorizarea e sub Passat cu care am facut drive-test, dar e silentios. Putin fosnet in plus dupa 130 km la ora...

- in off road pe piatra cubica, denivelari marunte accentuate.... ehhh aici e BUBA!!! : mi-a aparut zgomot in volan deranjant ( nu stiu daca pot sa fac upload la filmulet) un zgomot ca o bataie parca in coloana directiei. Pe drumuri cu denivelari obisnuite, nimic, nici un zgomot! Directie precisa! Cum intru pe piatra cubica se aude zgomot in volan. Am sunat imediat la VW in Constanta, de acolo am luat-o, au zis ca nu are cum, masina e verificata la livrare, totusi am mers la VW SUCEAVA,  unde eram in concediu, teste, nimic. A plouat f tare si nu am putut sa le arat pe un drum de tara ceva sunetul respectiv.... Astept sa merg la dealer dupa concediu. 

- In off road isi face treaba, la fel si pe zapada, am fost surprins la Pascani de prima zapada cu cauciucuri de vara...

- setarile alea gen directie sport, normala, propulsie sport, normala, sunt frectie! Nici o diferenta sesizabila.

- suspensia mie mi se pare rigida, dar sta bine pe drum la viteza.

- portbagajul e suficient, plus ca se poate mari cu reglajul scaunelor

- spatiul interior e f incapator

- consumul e 7l/100 km combinat, fara sa merg economic.

Astept intrebari, sugestii, sfaturi referitoare la problema mea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai roata de rezerva de dimensiuni reduse ? Am vazut ca daca masina e dotata cu kit de rezerva, fara roata, spațiul in portbagaj se mărește semnificativ; nu stiu daca si la noul tiguan exista varianta cu kit. Ce comportament are la condus, se simte mai aproape de o berlina sau de un SUV adevărat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, catanus a scris:

Ai roata de rezerva de dimensiuni reduse ? Am vazut ca daca masina e dotata cu kit de rezerva, fara roata, spațiul in portbagaj se mărește semnificativ; nu stiu daca si la noul tiguan exista varianta cu kit. Ce comportament are la condus, se simte mai aproape de o berlina sau de un SUV adevărat ?

Da, e cu roata de rezerva ingusta. Iar la condus nu stiu daca pot sa il numesc SUV mai ales ca sunt usor dezamagit de zgomotul de care spuneam. Sa livrezi o masina cu hibe, marca VW e penibil. Sper sa se rezolve... In rest, pozitia la volan e super (am condus Tiguanul anterior al unui prieten), altfel se vede drumul, e bun si in abordari off road( cand spun off road, ma gandesc la drumuri neasfaltate, forestiere spre ex, inclinate, nu prea dificile, nici nu e conceput pt asa ceva). Motorul e silentios,  alearga destul de bine pana la viteze mai mari unde tot se duce dar ceva mai lent. Deocamdata e inca noua, cred ca pe parcurs se va mai "descatusa". Enervant e ca vitezometrul indica mai mult cu vreo 5-10 km! Am probat cu doua gps-uri si cu Waze. Per total e o masina confortabila, aproape silentioasa, dinamica, uneori suspensia e zgomotoasa si cum am spus mi se pare rigida. ( pe Rucar - Campulung Muscel un drum vai de el m-a cam zdruncinat )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

adi,

 

de unde ai luat ad blue ca si eu trebuie sa completez, deja am avertizare in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la un peco mare austriac...sa nu le facem reclama....mi-e f frica sa nu iau ban din nou din nu stiu ce motive....cristi511 poate ne vdm la cabana Voina sa bem si noi un suc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut Ad blue de vanzare la Radacini Vitan. Erau la bidoane de 4litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ajuns si a mea ieri la PBN dupa fix 10 saptamani de la comanda. Nemaiavand rabdare sa astept pana sunt gata actele, am dat o fuga sa o vad macar. A venit cu cauciucuri Pirelli Scorpion Verde si roata de rezerva de dimensiuni reduse pe 18".(am tinut sa precizez pentru ca eu n-am gasit detaliul asta cand asteptam sa vina si poate e cineva interesat). Mai multe detalii, dupa ce ne cunoastem mai bine. 

2016-11-05 01.10.10.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)
  • Andrei_72 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!