Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

@Catta83Exclusivist cu Tiguan, m-am ajuns :))

 

Insa tind sa cred ca 2.5V5 te va incanta mai mult decat 2.0V4 , insa sa nu poluam topicul, asteptare usoara sau ranjet placut, daca ai prins ceva in stoc :D 

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor

 

As dori un sfat de la detinatorii de Tiguan si sper sa nu incalc regulile forumului. Vreau sa trec de la un Passat B8 la Tiguan 2.0 TDI.

 

Ce parere aveti? La ce ar trebui sa fiu atent?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Având in vedere linkul tau (tdi, 4m, dsg second de pe mobile), contează mai mult mentenanța masinii, revizii la dsg la 60k, revizii la haldex, distribuția, recall-urile sa fie făcute, intervenții la panoramic.

Dar inainte de asta, mergi la un dealer si ia una la drivetest sa vezi daca e ce ai nevoie. 

Mai poti studia topicurile modelului si cele ale utilizatorilor din aria https://vwforum.ro/forum/184-masina-mea/ informații sunt destule, timp si rabdare la citit sa fie...

 

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@realman_o: parerea mea este ca ar trebui sa fii atent fix la aceleasi repere la care ai fost atent cand ti-ai luat B8. De ce spun asta? pentru ca este clar ca acestea te intereseaza pe tine. In rest Passat si Tiguan au motorizari comune, aceiasi platforma, aceleasi cutii de viteze etc...nu e ca si cum ai sari din Passat in Honda CRV, spre exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

Nu cred ca sunt singurul care ma aflu in aceasta situatie, am comandat in data de 30.03 (data in sistem VW) un Tiguan base 1,5tsi-130 cp manual, cu doar pachet utility optional + vopsea met.

La inceput de luna iunie aveam estimare de livrare in săptămâna 29, nici astazi nu am VIN-ul in sistem!

Stiu totodată ca in luna august uzinele din grupul VW intra in concediu dar si uzina in remont.

O zi frumoasă sa aveti si sa treaca aceasta perioada cat mai repede!

Modificat de dohc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu a venit inca, aveam tot estimare CW 29

dar daca apare VIN-ul in sistem inseamna ca s-a produs sau atunci intra pe linia de fabricatie ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VIN-ul apare inainte sa intre pe linia de fabricatie. Teoretic, in perioada asta insa nu se stie nimic clar cat dureaza de la generarea VIN la productie efectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imediat dupa ce un dealer a pus o comanda confirmata cu clientul  in sistemul centralizat  , aceasta este preluata prin EDI (electronic data interface)  in sistemul de productie MES al fabricii producatorului ->  cu toate  cerintele specifice ale acelei comenzi  , apoi in aplicatia de planning se genereaza VIN-ul masinii imediat la preluarea comenzii prin EDI rezultand o estimare preliminara de saptamana de productie , exact ce primiti voi la achizitie. 

 

Aceasta etapa este strict interna pentru producator , aceste date nu ajung la dealer sau end-buyer exceptand saptamana de productie estimata .  Abea cand algoritmul aplicatiei de productie considera ca aceasta se poate produce (in functie de o groza de reguli fixe si alti factori variabili)  masina primeste o data fixa de asamblare. 

Datorita timpilor de productie si a cumulului mare de factori care tin de acest proces VIN-ul poate sau nu poate ,  sa ramana acelasi ca in data de primire a comenzii : Exemplu -> daca se depaseste saptamana/luna/anul  de estimare productie se schimba numarul de VIN. 

 

Abea acum la primirea datei de asamblare,  VIN-ul iese din etapa de planning si trece in etapa de manufacturing , in acel moment Dealerul poate vedea in aplicatie VIN-ul masinii Final  cu datele respective, urmand ca dupa ce s-a produs fizic masina aceasta sa fie confirmata cu o alta etapa de Loading & Shipping.  

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

am primit VIN-ul.

Au spus ca este posibil ca la sf săptămânii viitoare sa fie pusa pe transport.

Speranta ar fi sa ajunga la sfârșitul lunii august început de septembrie in Curtici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna tuturor,

Am sunat in perioada asta la porsche pt detalii ( 2telefoane - unul pe săptămână, azi m-au sunat ei) si va sfatuiesc pe toti care aveti masini comandate, sa aflati detalii ca lucrurile se misca putin mai rapid si indiferent de unde ati facut formalitățile ca si dealer al dvs.

Vineri 27.08 a fost fabricata si azi m-au sunat de la importator sa ma anunte ca deja este pe tren urmând ca la sf săptămânii viitoare sa fie in Cutici, iar dupa aproximativ 1,5 oră am f sunat de dealer ca sa confirme acelasi lucru.

Salutare si așteptare scurta sa aveti!

Modificat de dohc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cos22tm 

Mulțumesc, de info,

ieri am fost sunat ca marti miercuri ajunge la dealer.

Sa ne ajunga cu bine!

🤗😁

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am ridicat-o azi,

A sosit luni, 5 luni si 2 săptămâni.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Câte săptămâni de întârziere de la estimarea de livrare finală?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

@cos22tm ai ridicat-o ce motor ai si daca esti încântat de alegere si dotari de la momentul configurarii fata de acum?

La mine a venit in Arad in săptămâna 7 de intarziere, fata de estimare si la dealer in 2 zile.

Este cineva care vine de pe modelul anterior 5N?

Ca eu cred ca am probleme de "perceptie"😉👍

 

Modificat de dohc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihaita_P :  cam 9 saptamani de intarziere de la estimarea actualizata la vreo 14saptamani de la comanda

 

@dohc :  1.5 TSI 150CP M6 - echipare Life,  pana acum pare ok desi nu am mers incarcat si nici nu prea am trecut de 3000rpm - incerc sa-i fac rodaj primii 2.000 km (cum imi permite timpul). consum am scos 7.5L/100km pe autostrada mers legal 130.

Nu am avut 5N . sincer mi-a placut de la inceput AD1 si am ajuns sa iau AX1 (facelift)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24 de săptămâni pana la preluare in total lamine 

Ziceam mai sus ca vad o calitate sensibil mai scazuta la asamblarea caroseriei respectiv sudarea componentelor ma rog un pric off topic si scuze.

In rest am echipea 1,5 TSI 130 M6 Base.

Am facut in prima zi 300 km 4,5 ore consum 5,4 l/-% azi am 5,7 la 565 km parcursi total, nu am mers subturat am inrcat da nuaccelerez cand est turatia sub 1900rpm si maxim 2100constant schimbarea treptelor la pana in 3000rpm numai pe dr naționale si judetene expres am evitat DN si Autostrazi (doar eu in masina😁👍 altfel etc.).

Si eu vreau min sa fac rodajul asa pana la min 1600 km.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

35 -40 de saptamani. Mai nou, acestea sunt termenele de livrare.

 

Modificat de Makron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu as fi curios daca ajunge ceva. Masina mea apare in sistem cu "asteapta transport de la fabrica" de pe 06.09 si nu stiu daca a plecat sau nu din Wolfsburg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate așteaptă transportul de cipuri de la fabrică până la parcarea în care staționează. :(

Mi se pare foarte mult sa stea 2 luni deja doar pentru transport în Europa.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, am fost eu betiv, voiam sa spun data de 6 luna aceasta. Nu stiu ce aveam in minte de am scris septembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!