Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Subscriu si eu la colegii @ct_act si @Cristi S., cu pachetul R-line cu vopsea alba uni, culoare gratis, fata de habanero orange aproape 1100 euro. Fara Pachet R-line din pacate nu prea este o masina aratoasa, sa-ti intorci capul dupa ea, si nu prea ajuta nici culoare asta mai speciala si scumpa. Din pretul pachetului de 7 locuri + habanero orange + scaune ergoactive iti iasa pachetul R-line int-ext...care in opinia mea este o schimbare radicala pe exterior + si interiorul este mai frumos, cu volanul acela superb, gen audi s line... si ai si directia progresiva inclusa ( merita banii ) si si oglinzile pliabile electric.... Iar daca mai pui si pachet iarna extins cu incalzire scaune fata+spate toti pasagerii o sa fie multumiti (+700 euro). Scaune ergoactive sunt bune, am avut pe un Golf7 dar functia de masaj cred ca am utilizat de maxim 10 ori in 2 ani jumatate...nu este ceva extraordinar....de aceea eu si pe acelea le-as elimina, adica -500 euro

Deci ar trebui sa mai pui in total 700 euro...pentru o masina muuuult mai frumoasa ....

p.s. Eu unul as mai face un efort de inca 1000 euro pentru suspensia adaptiva DCC...deci la aprox 45k cat iti este acum masina, pret de lista, daca faci un efort si mai pui 1700 euro, adica un + 3,5%, ai avea o masina completa..Asta este parerea mea :).

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rline int+ext obligă la DCC sau suspensie sport (no-no!).

Rline ext obligă doar la servo progresiv.

@DDocNu ii lua omului culoarea, e ceea ce ii place.

Decizii... :)

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as da linistit gaura din tavan pe 190 de cai si DSG ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare băieți, 

Și mersi mult de răspunsuri.. Din parcare decizia legata de culoare nu este numai a mea ci a familiei care dorește o mașină diferita de culorile clasice și de duzina : alb, negru, gri + alte N nuanțe de gri. 

Da, subscriu la faptul ca R-line schimba radical mașina, păcate ca în RO/EU se impune trecerea la culorile enumerate anterior. 

Din fericire cu aceasta culoare + echipare + panoramic, familia se va delecta dpdv ambianță, vizibilitate, etc. 

Nu vreau neapărat sa ies în evidență cu ceva anume, deși culoarea în cauza ma va evidenția natural dar îmi doresc culoare de genul portocaliu cum inițial ma uitasem la un Xtrail (cel din reclama TV) și pe alocuri și curtea celor de la PSA și sunt unele culori nuanțe de portocaliu care dau fff bine cu negrul mat de jos + roti, etc. 

Maine merg la dealer pt a lansa comanda dar am deja un termen în risc de min 6luni livrare.. O sa vad, sper sa nu expire rematul si/sau sa prind un VIN ceva.. 

Nu mai de bine! 

8 minute în urmă, vdragos a scris:

Eu as da linistit gaura din tavan pe 190 de cai si DSG ...

Da.. Daca nu as avea rabla pe cap de scăpat de ea.. Așa aș proceda și eu! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu, pe care cred ca l-am mai dat, e obiectiv si se bazeaza pe faptul ca nu prea exista la nicio marca plafoane panoramice fara probleme (cauta pe Goagal BMW X5 sunroof rattle si te ingrozesti). Pe de alta parte, tot din experienta proprie cu 2 copii mici, nu il poti tine deschis prea multa vreme (curent insuportabil) si ajungi practic sa nu-l folosesti dar sa ai inconvenientele (zgomote, infliltatii, intretinere periodica scumpa). Nu aduce valoare.

Motorul mai potent, cutia automata, ACC, asistentii de parcare, conectivitatea, farurile inteligente, scaunul sofer cu memorie daca conduceti amindoi masina nu trebuie sa lipseasca. 7 locuri doar daca aveti familie extinsa. Jante mari se pot pune si dupa. Si culoarea e mai ieftin de schimbat decit cutia de viteze :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Dragoș, 

Dacă tot ați insistat cu R-line, tocmai ce am verificat și pe site-ul VW în configurator pot adaugă doar R-line exterior la configurația mea motor + cutie DSG. 

Sunt de acord cu voi ca ar arata super în haine de R-line dar nu acest detaliu îl caut la mașină în cauză... Eu caut sa fie practica, durabilă, sa aducă prin opționale le alese satisfacția atât a mea cât și a familiei (2 adulți + 2 băieței pt moment :D + socrii / bunici de plimbat punctual) și sa aibă o valoare la revanzare (după 5-10 ani) super OK... Legat de întreținerea panoramic roof cred ca pot învață să o realizez și singur dc situația o cere cum sunt tipicar + răbdător de fel :D. 

Mersi și câteodată și o simpla culoare poate schimba multe în aspectul unei mașinii atâta timp cât îți face placere când o revezi zilnic :D... 

Zi buna! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

37 minutes ago, vdragos said:

Eu as da linistit gaura din tavan pe 190 de cai si DSG ...

Si eu la fel. :)

@vartanel. Scopul e sa iti iei masina, nu sa scapi de rabla.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minute în urmă, ct_act a scris:

Si eu la fel. :)

?  și eu as proceda la fel dacă nu ar fi o rabla la mijloc.. Iar tuning-ul de calibrare de a ajunge la 190CP nu este eligibil REMAT dpdv emisii CO2.. Ar însemna de fapt un extra cost nu de 1K euro ci de 2,350K eurk.. Sunteti simpatici băieți dar am avut și am constrângerile mele :

- sa intre în programul rabla

- sa fie o mașină mare, spațioasă, practică 

- 4x4 ar fi de preferat

- sa aibă în final și panoramic roof

- sa fie și alta culoare fata de clasicele alb/negru/gri

-... :D... Greu cât mașina nu este dedicata doar ție și este pt familie.. Dc era doar pt mine ar fi fost o Mazda CX5 sau un Talisman de 225CP.. Detalii.. Este o mașină de familie cu cutie automata (DSG), cu 4M (4x4) cu un clasic 2.0 TDI 150CP, cu posibilitatea de a ajunge un maxim 7 pasageri în mașină, cu o echipare de top (Highline) + ceva opționale după gust :D.. 

Modificat de Vartanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asta nu o sa valoreze mai nimic dupa 5 ani asa ca mai bine iti scoti din cap ideea de "valoare de revanzare mare". 

Mie sincer imi e frica de combinatia 150cp + 7 pasageri...Nici nu as sta pe ganduri cu varianta de 190 care si aia e decenta si atat. :)

De ce nu te uiti la Tarraco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si desi nu facem versusuri, daca 4x4 e optional si 7 locuri obligatorii, masina potrivita e Touran :))care la 150 de cai vine cu DSG.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plafon panoramic + al treilea rand de scaune+ socriii....cam multe kg in plus pentru 150 cp ... Iti recomand sa scapi de ceva ?.. daca nu vrei prea multi nervi la depasiri... DAR cred ca iesi ma ieftin cu un upgrade la 190 cp decat un asasin platit pentru 2 ?...  ( Sper ca s-a inteles gluma, nu vreau suparare!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minute în urmă, vdragos a scris:

... si desi nu facem versusuri, daca 4x4 e optional si 7 locuri obligatorii, masina potrivita e Touran :))care la 150 de cai vine cu DSG.

 

Dragoș, configurația mea este cu DSG și nu cutie manuală de viteze...Mai precis : Tiguan Allspace High. 2,0TDI 4M DSG, 150CP / 110KW, DSG, Cutie automată de viteze ;D

Legat de trecerea la 190CP sper ca am clari at constrângerea mea.. Acum o sa vad dc o sa am nevoie de un asasin :D dar drumurile in 7persoane vor fi rare / ocazionale și sa vedem și pe cât de mari distanțe :D... 

Modificat de Vartanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zic sa iei in calcul o perioada mai mare de livrare. eu de exemplu am dat comanda la inceputul lunii aprilie si am  intrat in posesie pe 20 decembrie... deci mult peste cele 6 luni. daca poti stipuleaza in contract un termen maxim de livrare sa poti beneficia de programul rabla.Si mie mi-au spus ca poate veni chiar mai repede de 6 luni... sperante...Vad ca esti din Pitesti, si eu la fel dar deocamdata sunt plecat din tara si ma intorc pe 20 iulie. Spor la negociere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spui ca doresti sa tii masina poate chiar 7-8-9 ani, dar parca prea te grabesti acum sa prinzi rabla si implicit reducerea aceea de 1500-2000 euro. Bani frumosi, recunosc, dar cand faci o investitie pe o perioada asa de mare eu unul nu m-as grabi asa si as mai cauta/analiza un pic... 2000 euro impartiti la 100 de luni (8 ani)..inseamna un plus de 20 euro/luna...?

M-am uitat si pe mobile.de, de la reprezentanta VW masini de teste, cu optiunile tale + 190 cp gasesti la 38k-40k, pana in 10.000 km...sau la reprezentanta de la noi, Tarraco nou, cum a scris un coleg mai sus sau Kodiaq 190 cp care-i  pe acolo ca si Allspace cu rabla inclusa, dar ai motorul mai puternic...

Pana la urma tu alegi ce doresti tu si familia ta. Noi dam cu parerea ( daca tot ne-ai cerut-o ?) Sa va bucurati de masina, doar asta conteaza, orice ai alege!

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minute în urmă, marian97 a scris:

Zic sa iei in calcul o perioada mai mare de livrare. eu de exemplu am dat comanda la inceputul lunii aprilie si am  intrat in posesie pe 20 decembrie... deci mult peste cele 6 luni. daca poti stipuleaza in contract un termen maxim de livrare sa poti beneficia de programul rabla.Si mie mi-au spus ca poate veni chiar mai repede de 6 luni... sperante...Vad ca esti din Pitesti, si eu la fel dar deocamdata sunt plecat din tara si ma intorc pe 20 iulie. Spor la negociere. 

Mulțumesc de sfat!.. O sa țin cont și sper ca ești mulțumit de mașină în cauza și cele 7 locuri ocazional folosite și în mare locul 6-7 de copiii mai micuti :D! 

5 minute în urmă, DDoc a scris:

Spui ca doresti sa tii masina poate chiar 7-8-9 ani, dar parca prea te grabesti acum sa prinzi rabla si implicit reducerea aceea de 1500-2000 euro. Bani frumosi, recunosc, dar cand faci o investitie pe o perioada asa de mare eu unul nu m-as grabi asa si as mai cauta/analiza un pic... 2000 euro impartiti la 100 de luni (8 ani)..inseamna un plus de 20 euro/luna...?

M-am uitat si pe mobile.de, de la reprezentanta VW masini de teste, cu optiunile tale + 190 cp gasesti la 38k-40k, pana in 10.000 km...sau la reprezentanta de la noi, Tarraco nou, cum a scris un coleg mai sus sau Kodiaq 190 cp care-i  pe acolo ca si Allspace cu rabla inclusa, dar ai motorul mai puternic...

Pana la urma tu alegi ce doresti tu si familia ta. Noi dam cu parerea ( daca tot ne-ai cerut-o ?) Sa va bucurati de masina, doar asta conteaza, orice ai alege!

Nu este vorba doar de rabla la jumătate, VW Tiguan Allspace ca și versiunea 5locuri au în aceste momente Reducerea FastStart.. În final la configurația mea as scade :

-4, 562 euro / Actiune FastStart 2020

-1,350 euro / Remat 2020

Sunt ceva bănuți cu care prind opționale le dorite. 

Legat de celelalte oferte : îmi doresc mașina noua / 0km, Taracco nu ma prinde ca model și în plus nu cred ca întra în programul Rabla cum Allspace-ul Tiguan DSG 4M 150Cp TDI = 137g/CO2 este la limita... Iar Kodiaq no way, nu ma atrage modelul delir dpdv estetic, vizual

Vad în configurator ca as putea pune măcar R-line exterior + servo progresiva +.... Culoare :D : blue silk metalic :D = 2120euro...pfff :D

Mersi mult pt orice sfat! Nu ma deranjați atât timp cât ne păstram respectul reciproc și încercam sa ne ajutam! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A devenit HOT topicul, s-a incins rau treaba... băieții adulmecă si ei miros de cerneală proaspătă pe contractul de achiziție... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele 2 scaune sunt cam inghesuite dar pentru copiii nu exista frumusete mai mare.... daca mergem 2 adulti in fata copiii merg pe cele 2 locuri in portbagaj... pt copiii mici sunt super , la fel si panorama....am venit din germania pana in pitesti cu 2 copiii  pe acele locuri...  Si eu am R-Line exterior, interior am optat pt scaune ergoactive +volan incalzit care sunt incompatibile cu R-Line interior... vezi ce discount primesti, eu in germania am obtinut 10% dar am platit cash. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai zic nimic, doar ca ma ia cu rau cand vad ce preturi sunt acum pentru un diesel de 150CP .. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

@Vartanel Am înțeles motivele tale și așa ca n-o sa mai comentez pe marginea subiectului discutat de colegii de mai sus :D.

Punctual: 

- scaunele ErgoActive sunt foarte bune pentru persoanele înalte deoarece au șezutul extensibil care oferă suport suplimentar in zona coapselor. Altfel, doar pentru masaj, nu prea merita;

- as încerca sa adaug sistemele de siguranța, in special cel proactive de protectie al pasagerilor și, dacă bugetul permite, Side Assist etc. 

- as renunța, pentru moment, la plăcerea ta cu sistemul Dynaudio pentru incalzire staționară - este enorma diferența iarna, mai ales dacă masina nu sta in garaj... Motivele mai jos. 

Se poate face retrofit ulterior, pe parcurs și cu costuri mai mici și la R-Line și la Dynaudio și la putere, cu riscurile de rigoare asupra garanției, dar, care, din experiența mea de pana acum, nu au existat! In schimb, la sistemele de prot ectie sau la WEBASTO, este mai greut și cu costuri mai mari...

Ca ultim lucru, dacă cele de mai sus nu se încadrează, as bifa măcar volanul încălzit. Raportul cost - beneficiu este imbatabil! :))

P.S: Sunt la a 5-a masina cu trapa/panoramic fără nicio problema + o Cabrio unde, cu o mentenanța modica, nu am avut probleme. Atat timp cât întreținerea e făcută ca la carte și, mai ales, la un interval de 6 luni, nu prezintă riscuri prea mari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, CristiALF said:

Eu nu mai zic nimic, doar ca ma ia cu rau cand vad ce preturi sunt acum pentru un diesel de 150CP .. ?

Probabil s-a scumpit carnea de cal... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

Sunt 90% convins sa lansez comanda mea pt Tiguan Allspace Highline 2.0TDI 150CP 4M DSG + N opționale numai ca am o ultima neclaritate și as avea nevoie de ajutorul vostru :

Exista printre voi vreun posesor de Tiguan Allspace Highline care este de fel din Pitesti sau împrejurimile Piteștiului!?.. As dori sa ma aud cu el la un telefon și să ne vedem zilele acestea pt a vedea pe viu mașina în cauză în sensul de a avea clar reperele vizual dpdv dimensiuni, imagine, echipare! 

Din păcate reamintesc ca la VW RO în general au interzis drive-test-urile în aceasta perioada + au limitat și nr. mașinilor pe stoc pt a evita blocarea lor în concesiune în caz de carantină iar în special la Pitești nu au încă vreun Allspace în showroom (este așteptat sa sosească în aceasta luna). 

Mersi mult și dc se găsesc doritori sa ma ajute în acest sens, contactați-mă va rog în private! 

Zi bună și scz pt off-topic dar as dori sa am toate reperele cum vb de 40Keuro totuși ! 

Cu stimă, 

Cristi

 

Modificat de Vartanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VartanelNu o sa fie usor, dar sper sa gasesti. Eu nu am avut norocul asta desi a mea pret de lista a fost +50k... In Cluj au avut pentru cateva zile in showroom doar o versiune confortline simpla, fara r-line, mult mult diferita si la dotari fata de ce doream eu, de aceea am comandat fara sa vad pe viu ce urma sa cumpar. Bitdi-ul l-am testat pe un Arteon, si atat.

Bafta la alegere si sa va bucurati de masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vartanel

Daca ai drum prin CT iti arat eu un Allspace si marea o vezi bonus. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ct_act, mersi de invitație... Marea sa mai aștepte puțin ca o sa ajung și la ea curând ? cu toată trupa și din nou cu A4-ul meu berlină?... 

De preferat ar fi să găsesc pe cineva în proximitatea Piteștiului sau chiar a județului Argeș în acest we prelungit. 

Mersi mult de tot celor care mă pot ajuta în acest sens! 

We fain,

Modificat de Vartanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!