Jump to content

Mercedes Sprinter vs Volkswagen Lt/Crafter


Jump135
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic pentru ca studiez piata de cateva luni ( in perioada urmatoare urmeaza sa cumpar o noua duba ).. Ce pareri aveti?ce ati alege dintre :

Merc Sprinter pana in 2006 sau Vw Lt

Sau

Merc Sprinter 2006+ sau Vw Crafter

As vrea sa comenteze ce-i ce au avut ambele modele si sa-mi spuna care e mai bun,mai fiabil,consuma mai putin,e de luat..

Astept parerile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Eu am avut si Sprinter 312D (ala fabricat pana in 1999) / 313CDI / 316 CDI (alea de dupa 2000 / 2001) si LT ala cu motor de MAN de 2500 TDI (cu distributia pe ROTI DINTATE) .

Cel mai multumit am fost de Sprinter-ul 316CDI care fiind semilung (restul modelelor avute fiind lungi) si cu remorca cu doua axe alerga de manca pamantul .

Cel 312D tragea si el dar nu se compara cu 316CDI in schimb 312D era bun ca puneai motorina si din sant pe cand la CDI nu puteai sa faci asa ceva ca avea injectoarele si pompa de inalte foarte slabe si picau cam la 80000 - 120000 Km (in functie de unde puneai motorina) .

La 316 CDI care a fost nou la 100000 Km au picat toate cele 5 injectoare, iar la 120000 a picat si pompa .

Pompa se putea repara ca se gasea kit de reparatie dar la injectoare nu aveai ce sa le faci la acea vreme (poate acum se pot reconditiona) .

Sprinetrele CDI mai au problema la cele doua supape de presiune din capetele rampei COMMONRAIL care picau de parca erau din lut (indiferent de unde puneam motorina) .

LT-ul avea si el putere dar era foarte foarte zgomotos datorita sistemului de distributie care fiind pe roti dintate facea zgomot foarte mare (cel putin cand era rece motorul te dadea afara din masina) .

Acum depinde ce vrei sa faci cu masina pe care vrei sa o achizitionezi .

Daca va fi folosita mai mult in oras (ca MAXI TAXI) cauta una cu motor mic gen Sprinter 315CDI (capacitate 2200 cmc) sau Crafter cu motor de 2000 cmc (puterea difera la asta) .

Daca va fi folosita pentru curse externe (pe INTERNATIONAL) si ve-i mai trage si remorca sau platforma eu zic sa te orientezi numai catre Sprinter 319CDI (ala cu motor V6 de 3000 cmc) .

La cel 319CDI nu am ce sfat sa-ti dau pentru ca nu am avut si nu stiu cat de fiabil este SISTEMUL DE ALIMENTARE .

Dar banuiesc ca este la fel de slab ca la CDI-urile dinaintea lui 313 / 316 .

O zi buna . 

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un post foarte complet,iti multumesc,vad ca 316 ti s-a parut cel mai bun...cat despre cum o sa-l folosesc eu..de 2-3 ori pe saptamana voi pleca cu el dupa marfa ( aprox 80 km dus 80 intors ) in alt oras...in rest,va mai cara prin oras mobila ( cate o canapea/pat/dulapuri ,depinde ce pica)..

Bugetul nu e foarte mare...as vrea ceva cat mai nou..in jur de 4-5000..poate 6000€ daca fac un efort...masina pe care o voi lua vreau sa aiba consum bun,sa fie fiabila si sa mearga cat mai mult in timp,nu sa am probleme cu ea..

Alte pareri? Cei mai multi mi-au zis ca cele vechi sunt mai bune...la Sprinter 316 nu m-as arunca fiindca consuma destul,plus are motor mare...pana acum am avut un Lt35 mediu si inalt...

In banii aia credeti ca gasesc un Sprinter+2006? Sau sa iau un Lt 2004-2005? Sau Sprinter 311/313 CDI ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

In primul rand am zis gresit mai sus ca ca LT-ul cu motor de MAN are 2500 cmc, MAN-ul are 2800 cmc .

Acum .

In banii de care dispui tu nu cred ca vei gasi o masina corecta la Km (sau daca va fi corecta la Km nu va avea mai putin de 300 - 350000 Km) asta ca sa nu cumva sa-i crezi pe samsarii din Romania care la dau la 150000 Km si-ti zic ca a fost tinuta sa care marfa la magazinul NON-STOP din colt ca e prieten cu patronul .

Eu sunt dispus sa bag mana in foc ca tot ce este masina de persoane si are geamuri ori stie traseele de MAXI TAXI din orasul respectiv de merge singura pe traseu ori stie Romania - Italia / Spania / Anglia (sau in ce tari se mai fac curse INTERNATIONALE) la fel ca la cele de MAXI TAXI .

Ca un exemplu eu cu primul Sprinter 312 D am facut MAXI TAXI iar Km facuti pe zi variau intre 300 si 400  (niciodata nu am facut mai putin de 300 Km / zi) iar daca inmultesti cu 24 de zile pentru ca nu ieseam Duminica iese intre 7200 si 9600 Km lunar .

Iar cei ce fac INTERNATIONAL fac intre 4300 Km / Cursa Romania - Italai (ROMA) si 5300 Km / Cursa Romania - Anglia (LONDRA) (TOATE CURSELE CU PLECARE DE LA MINE DIN GALATI) .

Deci pe an ar iesi la MAXI TAXI cam intre 86500 si 115200 Km iar la INTERNATIONAL pui cate doua curse lunar si inmultesti cu 12 .

Ar iesi intre 103200 Km (2 curse lunar pe Italia x 12 Luni) si 127200 Km (2 curse lunar pe Anglia x 12 Luni) / an, (dar sa stii ca pot fi si 3 Curse / luna de Romania - Italia) . 

Iar cele de marfa sunt terminate din punctul de vedere al greutatii carate (se stie pre bine ca in Romania in loc sa care 3500 KG cat scrie in acte cara 4500 ca sa nu faca 2 drumuri) .

Sfatul meu este sa mergi in Germania sa o cumperi ca aici nu stii ce cumperi iar daca e sa-ti iei teapa cel putin o iei pe mana ta si nu ti-o da altul pe 500 Euro (sau poate mai mult, care este profitul lui) .

Iar legat la modul pentru care va fi folosit sfatul meu este sa cauti un 313 CDI dar la care sa nu-i pui la drumurile exterioare remorca ca omori de tot motorul (asta depinzand si ce nr. Km va avea masina pe care o cumperi) .

Te poti orienta si catre LT 35 cel cu motorul de MAN (este un motor rezistent si conceput de cei de la MAN 100%) dar sa stii ca este zgomotos .

Mare diferenta va fi insa la impozit intre ele pentru ca 313 CDI are 4L de 2200 cmc iar MAN-ul are 4L de 2800 cmc . 

Uite ceva masini :

Sprinter 313 CDI

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=219368651&isSearchRequest=true&fuels=DIESEL&category=HighAndLongBoxTypeDeliveryVan&grossPrice=true&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&scopeId=VUT75&features=ABS&minPrice=4500&maxPrice=6000&minFirstRegistrationDate=2005-01-01&maxFirstRegistrationDate=2006-12-31&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelDescription=Sprinter+313+CDI&pageNumber=1

Are ATISA putin USA CULISANTA + ARIPA SPATE dar nu este ceva grav .

LT 35 - MAN

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=218588511&features=ABS&grossPrice=true&scopeId=VUT75&category=HighAndLongBoxTypeDeliveryVan&fuels=DIESEL&zipcode=&isSearchRequest=true&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&minPrice=4500&maxPrice=6000&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelDescription=LT+&pageNumber=1#

la care din descriere pare ca ar avea motor nou .

Acum tu decizi de unde vrei sa-ti cumperi, pentru ca e posibil sa gasesti si in Romania masini .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in 2006 recomand Lt cu motor de 109 cp ANJ recunoscut pentru fiabilitatea sa.dupa 2006 Sprinterul cu motor de 3000 V 6 nu are rival.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

La banii pe care ii ai nu o sa te poti apropia de Sprinte 319. si pentru ce vrei tu cred ca ii mai ok un Sprinter 313 sau chiar VW Crafter dar cu motor de 2500. Eu zic sa te uiti si la alte variante pentru ca bugetul tau este cam subtirel pentru o duba buna.Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urcat bugetul la 8000 E si am luat un Sprinter 316 2009.. nu stiu ce sa fac cu filtrul de particule...are vreo 230.000 km.. si caut un scaun de pasager in fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!