Jump to content

Golf 7 vs Astra K vs Megane 4 vs Honda Civic


The_Ego
 Share

Postare recomandată

cristiansen077

azi am avut ocazia sa fac un test drive cu noua honda civic 1.5 t 182 cp, cutie automata, echipare sport (cred ca avea de toate, in afara de trapa). Masina pare solida, suspensia o idee mai ok decat la gt ul meu, directia ok, vizibilitate la fel datorita oglunzilor generoase. Nu mi a placut cum trage cuplat cu aceasta cutie, desi totul este cursiv si liniar nu ai impresia ca ar fi toti caii prezenti...la fel in sport, zgomot, turatie si o idee mai bine decat in modul normal. Mai mult spatiu in interior, atat in fata cat si in spate, frane ok, audio in regula...per total, cu aceasta cutie de viteze, masina nu este, din punctul meu de vedere, peste un megane gt ..varianta cu manuala o fi altfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, probabil ca manuala pe 1.8 este ok. Pe Sedan, combinatia 1.8 cu CVT este doar pentru oameni linistiti si calmi.

Eu din experienta test drive-ului am concluzionat ca nu mi-as luat totusi un Civic nou in fata altor masini (Octavia 3 fiind una dintre ele, alaturi de Golf 7).

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Doc Morelli said:

Din seria “Testam de 10 ori si cumparam .. de doua ori” azi va voi delecta .. sau enerva cu un drive-test mai consistent cu noua generatie Honda Civic

Foarte bun review-ul !

5 hours ago, Doc Morelli said:

Sta la bataie cu 1.8 TSI 180 fara rusine.

zeperfs zice chiar ca e mai rapida ca 1.8 TSI de pe Leon: http://www.zeperfs.com/en/duel5815-6667.htm

Ca si sunet si vibratii in schimb, mi se pare ca 1.8 TSI e mai placut. (eu am condus 1.8 TSI cam 45.000km si 1.5t-ul 10.000km)

5 hours ago, Doc Morelli said:

Ce lipseste de pe Civic 10 ?

Scurt si la obiect: parbriz incalzit si guri de climatizare pe spate montate in cotiera. In rest are cam toata gama de optionalele pe care le gasesti la concurenta

Civic-ul vandut in Malaysia are guri de ventilatie pe spate. Ma gandesc ca un retrofit ar fi posibil. 

 

5 hours ago, Doc Morelli said:

E bun automata ?

Este buna si fiabila dar penalizeaza putin dinamica. Este mai linistita cu turatiile inalte, nu te asurzeste cu 6000 rpm imediat ce o calci si clar este un pas inainte pentru cutiile CVT de la Honda. Cu toate astea este sub ce ofera Renault / Nissan cu noul lor CVT – Xtronic. Acolo nu ai cum sa iti dai seama ca mergi pe cutie CVT

Comparativ cu DSG, CVT-ul de pe Honda este o cutie foarte slaba. La acceleratie la podea incearca sa simuleze ceva trepte de cutie AT dar mai bine nu o facea (CVT-ul are performante maxime cand tine turatia constanta si nu o variaza; de ce sa simulezi o cutie AT? pune de la inceput pe masina o cutie AT; eu puteam sa dezactivez modul de simulare a treptelor si atunci obtineam cele mai bune performante (si asta o zic revistele care au facut masuratorile)).

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru aprecieri. Am vrut sa fie cat mai clar ce aduce noul model si cum se pozitioneaza fata de Skoda. Pentru ca Honda a inceput sa puna accent serios pe latura practica a masinilor fara a afecta latura emotionala. Si Civic X are argumente serioase in lupta acerba din clasa compacta iar motorul de 1.5 este senzational. Mergeti la drive-test cu el, o sa va taie rasuflarea !

@CristiALF ce generatie de Civic ai testat ?

@Iulian M CVT-ul nu este buna in sensul ca penalizeaza dinamica. Altfel este o cutie extrem fiabila in special la frecat in oras si nu e greu sa te obisnuiesti cu ea pe ultimile generatii de motoare. DSG-ul este cel mai bun la dinamica dar are bube cateodata la fiabilitate. In State VW pune de multe ori cutie automata clasica cu convertizor de cuplu pe motoare care in Europa vin cu DSG umed sau uscat. Mai jos aveti un test cu Jetta 1.4 150 cuplat la automata cu convertizor in 6 trepte.  De ce oare, de ce oare ..? Cand stii ce usor iei amenda miliarde fara numar si stii ce bube ai spate nu mai aduci in State decat tehnologii 1000% bullet-proof.

Anyway, cum mai este viata prin State ? Am auzit ca primiti un Accord nou-nout, Type-R MY2018 este deja la vanzare, CRV-ul a rupt iar piata la SUV-uri...

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am trimit mesaj pe privat ca sa nu fac offtopic aici.

Vreau doar sa raspund ca in state au ieftinit mult Jetta si Golf. Jetta e plin de plastice tari inauntru iar cutia manuala e in 5 rapoarte. Au pus AT cu convertizor ca sa tina costurile mai jos. Pe Golf in state nu poti pune clima auto si multe alte dotari.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima versiune, normal. Impresiile mele sunt pe pagina anterioara.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut acum, ai condus CVT, deci clar ai fost penalizat la dinamica. Sedanul este mai putine versiuni de echipare si te cam obliga sa mergi pe cea mai scumpa pentru a luat dotari cam de bun simt, gen: LED, keyless, etc.

Eu am condus ceva mai multi km, inclusiv pe drumuri de munte si m-am edificat cu masina. Din punctul meu de vedere, daca nu as avea nevoia de spatiul din Octavia, as lua Civicul X in secunda doi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandarea ta ar fi motorul 1.5 cu manuala, pt ca cel in combinatia cu cvt nu impresioneaza, corect?

de curiozitate, tu conduci 1.8 tsi? pt ca eu o vad ca si performante apropiata de 1.4 tsi...dc e sa comparam cu octavia (care nu prea are ce cauta pe aici, mai degraba leon ul 5F). 

mersi

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristiansen077 Eu as merge pe 1.5 M6 pentru ca doar asa vezi cu adevarat ce poate motorul asta. Dar si CVT-ul are locul lui pentru cei ce apreciaza confortul cutiei automate si nu sunt interesati de performantele dinamice. Fa un drive-test si cu manuala, neaparat si pe autostrada ca sa poti testa masina la viteze mari.

Eu conduc 1.4 TSI si 1.8 iVTEC ambele manuale.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cu 1.5 t si manuala vroiam sa fac test drive, insa la honda nord era disponibila doar in combinatie cu cvt...sunt convins ca este altceva cu manuala, cvt ul nu m a convins chiar daca imi plac automatele. Eu m am dus din curiozitate, citind foarte multe impresii pe net...si vroiam sa vad cum se conduce in comparatie cu a mea, pentru ca monentan nu vreau sa mi achizitionez masina. Asa am facut cand a aparut noua mazda 3 (atunci aveam octavia 3) si vroiam sa vad la capitolul comfort si consum cum sta fata de masina mea...eram dispus sa o vand si sa mi achizitionez mazda 3 sedan, insa nu m a convins desi ca design si comfort era peste octavia. Mi a placut honda, insa nu atat de mult incat sa ma convinga ca ar fi o alegere mai buna decat actuala. Stiu poate sunt subiectiv, insa pe mine unul, nu m a impresionat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem diferiti cu totii si este normal sa avem preferinte si afinitati. Exista o masina pentru fiecare. Sau mai multe pentru fiecare.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu stiu cine ti-a spus ca e o mare dezamagire. Este chiar o idee peste Golf-R.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am observat ca mi s-au sters posturile mele de mai devreme referitoare la noutatile Honda Civic anuntate pentru 2018 in Europa / Romania. Daca se poate as dori o motivare pentru acest lucru.

Sa revenim,

Cum spuneam si mai devreme, pentru 2018 avem urmatoarele update-uri in gama compacta Honda:

- Civic primeste si un Diesel in Europa. Vine cu Manuala 6 sau Automata cu convertizor in 9 trepte de la Aisin. Livrare din Mai in Romania.

- Jazz primeste facelift si update tehnologic (sisteme autonome, infotainment, motor nou 1.5 iVTEC).

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Va aduc aminte ca acest topic este un versus, nicidecum un topic de stiri/noutati, cu atat mai putin unul de noutati Honda.

Va multumesc pentru intelegere! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am si eu o parere , daca mi se permite, bineinteles. Si unele intrebari care ma tot sacaie.

De ce laudati atat de mult masinile VW?

Vad afirmatii gen "Opel a incercat, prin Astra J sa se apropie de Golf....Astra K joaca de la egal la egal cu Golful". Voi vorbiti serios??

Se vede clar (cu si fara ochelari) ca astra K e de 100 de ori mai frumoasa si mai moderna decat  Golful 7 care seamana extrem de bine cu vechiul Golf 5. La Golf eu nu pot vedea amprenta anilor in care traim pe designul masinii...e la fel de patrata si de anosta ca modelul de acum 10 ani. La Passat e valabil acelasi lucru....aceeasi forma de 10-15 ani incoace, au mai bibilit farurile si stopurile de cateva ori si aia e.

Pai Insignia arata frumos, Mazda are o gama de masini superbe...Honda...Renault si Peugeot iarasi au facut eforturi sa produca niste masini competitive. Hyundai si Kia au evoluat si ei mult. La VW eu nu vad decat ca tot schimba farurile si stopurile...si culmea ca in proportie de 90% au aceeasi forma ca cele vechi, mai pun un led, o oglinda pe interior. Hai mai, sa fim seriosi!

Nu sunt invidios, nu sunt hater al firmei VW, nu sunt fan Opel , sunt doar un baiat tanar, obiectiv, cu capul pe umeri, care nu-i poate intelege pe cei ce lauda VW atat de mult.

La indemnul unor persoane din familie care m-au indrumat spre a achizitiona un model popular, si vazand cat de laudat e VW, am aruncat o privire in curtea lor... si am incercat, m-am fortat mental sa vad ceva fain intr-o masina VW si nu am reusit. Sunt invechite ca si design exterior, foarte scumpe, motoarele nu sunt mai fiabile decat ale altor producatori...nu e nimic care sa te atraga.

Hai sa privim la Golf. Are ca competitori pe Astra K, Focus, Megane, Mazda 3, Civic....toate-s mai frumoase decat Golful.

Passat. De la Insignia, pana la Mazda 6, Accord, Peugeot 508, Hyundai Sonata....toate-s mai frumoase.

Ce masini mai are VW ? Polo? Tiguan? Tuareg? E-up? Toate au un design patratos, invechit, anost, plictisitor, etc.

Am vazut de curand parcat langa mine noul Golf. Am stat pe langa el foarte mult timp, peste o ora, asteptam pe cineva, si nu am putut intelege cum poti sa fabrici o masina in 2018 care sa semene 90% cu vechiul Golf 5? Tragi o linie laterala, pui stopuri si faruri cu unghiuri drepte si gata model 2018?

Uitati-va cum arata Astra K pe langa Astra H sau J, se vede o evolutie semnificativa. 

Cand citesc versus-uri pe forumul asta, de fiecare data vad expresia "VW foloseste materiale mai bune la interior". Care-s alea oare? Vad un plastic normal si niste crom. Unde-s materialele alea atat de laudate? M-am urcat intr-o vectra C din 2002 si pot spune ca are un interior de 10 ori mai modern si mai frumos decat un Passat din acelasi an. Am un prieten englez care mi-a zis ca Passatul e masina de bunici si taxi. 

Va place atat de tare designul VW? Ce va atrage asa tare? Astept niste pareri care sa-mi deschida ochii, ca sincer sunt in ceata.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...te-ai tot uitat, am inteles... Dar de condus ai apucat?? 

Nu..am inteles, esti tanar, te intereseaza cum arata masina. Corect, e un lucru foarte important, mai ales pentru o persoana tanara. Cand o sa mai cresti o sa iti schimbi proritatile, opiniile si preferintele. Este cunoscut ca VW nubrupe gura targului in materie de design, deci da, ai dreptate: iarna nu-i ca vara !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a facut cont special pentru a ne spune ca vw e naspa. Ai permis?

 

Cam asta e atitidinea pe forumul opel. Nu zic ca ai sau nu dreptate, dar vino cu argumente. Asa si mie mi se par multe.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robdan, iti pui prea multe intrebari si pana la urma, daca esti in cautare de masina sau poate deja ai gasit (si clar nu ti-ai cumparat VW), e important sa alegi ce consideri tu ca e bine pentru tine. Ce iti place, cu ce te identifici, in ce masina te simti tu bine etc etc. Nu are sens sa stam sa tot analizam ca de ce atata lume cumpara VW (sau auto din grupul VAG) si cum de au asa mare succes si ca sunt laudate si adulate si dorite. CristiALF are dreptate prin ce ti-a raspuns. Si in acelasi timp, nu suntem toti la fel ca oameni, suntem liberi sa alegem ce dorim. Probabil la nivel mondial, suntem asa o mare masa de persoane ce prefera masinile plicticoase si anoste si atunci mergem pe mana celor de la VW. Asta e...we have to live with it :)

Ca tot suntem pe acest topic de versus, un Golf va fi mereu peste Astra, Megane, Honda, Kia, Hyundai, Ford, Peugeot...si oricare alt producator ce are in panoplie un hatch compact. Si nu pentru ca un VW este mai fiabil ca restul. Deloc. Este vorba de ideea de continuitate de la o generatie la alta a unui produs. Este vorba de faptul ca te obisnuiesti cu ceva bine facut, bine gandit, care iti satisface nevoile, practic si util si atunci stii de fiecare data, ca stacheta e sus si pentru banii pe care ii dai pe masina, pai aia primesti. Stii ca ai niste comenzi prin interior care sunt acolo de cand ii lumea, stii ca ai niste dotari care sunt acolo de cand ii lumea, stii ca totul este asa cum esti tu obisnuit sa fie.

Astra, Megane, Civic etc etc, de la o generatie la alta sunt total alte masini. Design interior + exterior. Acum avem un bord plin de butoane, acuma nu mai avem. Acuma avem nu stiu ce comenzi puse nu stiu pe unde, la urmatorul model cine stie pe unde ajung. Si alte si alte detalii. Sunt persoane carora le place acest gen de a se fabrica masini, de a fi de la o generatie la alta o total alta masina si sunt o serie mare de persoane carora le place practicalitatea si continuitatea.

Cand faci un lucru bun, probat, acceptat de marea masa a clientilor, nu il schimbi, ci incerci sa il imbunatatesti. Este fix la fel ca si succes-ul Iphone. Acelasi telefon de ani de zile, mici imbunatatiri pe ici pe colo, insa e aceeasi chestie. Si de ce are succes ? Nu cred ca are sens sa mai dezbatem. Si pana la urma treaba asta e valabila la orice produs pe care il utilizam zi de zi in viata noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cunoscut faptul ca VW are o linie de design mai conservatoare. O spun designerii lor, o spun review-urile, o putem vedea si noi cu ochiul liber.

Raspunsul la intrebarea ta este ca VW a gasit o reteta buna si incearca sa pastreze esenta, imbunatatind putin cate putin, de la generatie la generatie, toate aspectele masinii. La fel e si la Skoda si Seat (masinile lor seamana cu primele generatii), fix din acest motiv. Pastrarea identitatii. Daca la fiecare generatie schimbi design-ul identitatea se dilueaza in timp si asta conteaza mult pentru un producator auto.

Plus de asta, are si VW masini cool, cum ar fi Passat CC, cum ar fi Scirocco, Arteon, daca zici ca te intereseaza stilul exterior. Pune Arteon-ul langa un Talisman/Insignia si cred ca stim deja cine e castigatorul la capitolul aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa va raspund tuturor :

- mi-am facut cont special sa-mi spun punctul de vedere si cred c-am facut-o in limita decentei, fara a folosi un limbaj ofensator. Si nu, nu am zis ca VW e naspa, imi pare rau ca asta ai inteles din postarea mea. Am permis, da, de multi ani.

- comparatia VW cu Porsche mi se pare putin fortata. 911 e un model emblematic, practic o legenda, o masina sport cu totul deosebita atat prin design cat si prin performantele sale. Golf-ul, mai ales 5-ul de 1400kg cu motor de 1.4 16v si 75 cai nu prea se incadreaza.  Apreciez totusi ironia, dar si loialitatea fata de brand.

- da, are si VW masini frumoase, Passatul CC chiar imi place, e superb. Punand un Arteon langa o Insignia stim deja cine castiga in privinta aspectului? Masinile astea sunt diferite ca si stil si ambele au un design foarte bun, asa ca sunt sigur ca unii vor alege Insignia iar altii Arteon. 

Imi place obiectivitatea unora de aici. Altii probabil iubesc marca asta atat de mult incat o vad precum cea mai tare din parcare. Nu-i de condamnat.

Nu am scris postarea cu rautate, nu consider ca VW e o firma ce produce masini proaste, nu am dorit sa supar pe nimeni. Pur si simplu nu-mi puteam explica unele lucruri si am dorit sa aflu niste raspunsuri, si va multumesc pe aceasta cale pentru informatiile oferite.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Robdan said:

Apreciez totusi ironia, dar si loialitatea fata de brand.

La ironii ma pricep, da, dar in ce priveste loialitatea... tocmai ce am cumparat saptamana trecuta un Renault Megane, deci, na, nu prea-mi iese... :)) 

Apreciez faptul ca cineva inca mai poate sa critice si sa-si puna intrebari, asta nu e deloc un lucru rau. Dar raspunsul este foarte simplu. VW-ul, si Golf-ul in special, si-a gasit o nisa de piata pe care o acopera foarte bine si care il distanteaza de mai toti competitorii.

Nu, nu face nimic special! Nu e cea mai frumoasa dar nu e nici cea mai urata; nu e cea mai ieftina dar nu e nici cea mai scumpa; nu e cea mai bine dotata dar nu e nici cea mai slaba; practic nu e “cea mai” la nimic... dar le face pe toate al naibii de bine si, pentru majoritatea oamenilor, este masina perfecta!

Tocmai ce am trecut pe la toate marcile de pe piata cautand un inlocuitor Leon-ului 5F detinut anterior si la cam toate ceva da cu virgula. La multe poti spune “Da, e ok masina asta! Dar...” in timp ce singurul “Dar...” la VW este pretul. 

Cand te duci sa cumperi o masina trebuie sa iei in calcul mai multi factori si, cumva, Golf-ul tot iese in fata. 

Ca dotari disponibile este in varf. 

Exceptand noul A-Klasse, nicio masina de pe piata nu ofera aceleasi dotari ca Golf-ul. Daca trecem peste cele normale vedem ca

- multe masini, inclusiv Megane-ul meu, au doar avertizare la parasirea benzii de rulare, Golf-ul te si tine in banda folosind directia.

- multe masini, inclusiv Megane-ul, au ceasuri de bord digitale; dar Golf-ul le duce mai departe decat un “gimmick” si pune si navigatia acolo (si arata intr-un mare fel de altfel) ceea ce face acest lucru si util.

- multe masini, mai toate, au touchscreen-uri si sisteme de infotainment mai mici sau mai mari; dar cel de pe Golf este, deocamdata, cel mai rapid si cu interfata cea mai simpla si eleganta si este cel mai usor de invatat si folosit

Apoi trecem la motoare. La Golf, sau la grupul VAG, gasesti cate ceva pentru fiecare. Ai, de la 100 la 400 de cai, cate ceva perfect pentru fiecare. Eu cautam benzina si am vazut ca:

- Focus-ul vine doar cu motoare in 3 cilindri (1.0 si 1.5), poate nu rele dar prefer 4 la o masina care nu se vrea doar “de oras”

- Frantuzoaicele ori raman undeva in gama de jos ca puteri, maxim 130cp, ori sar sus, ca Megane-ul meu de 200cp de care nu am neaparata nevoie. Ma multumeam cu un 1.5 TSI de 150cp

- mai sunt cateva care sunt pe acolo, 150cp din 4 cilindri, dar sunt mai grele ceea ce inseamna performante mai slabe decat Golf-ul.

- si avem si ACT-ul care dezactiveaza 2 cilindri in mers si poate oferi un consum mai bun fata de alte masini

Dupa ce trecem peste toate astea ajungem la interior. Aici nu e chiar cum zice lumea, nu e Golf-ul masina cu cele mai bune materiale la interior, nu, multe sunt aproape si, in unele cazuri, peste. Dar nu e nici cea cu cele mai rele. Si nu e nici cea mai frumoasa la interior, are un design clasic si curat (adica boring pentru unii) dar ergonomia este undeva sus si totul merge foarte, foarte bine. Nu ca la Megane unde comenzile audio, in loc sa fie pe volan unde e normal sa fie, sunt pe un satelit separat ascuns in spatele volanului...

Si apoi o parcam, ne dam jos si ne uitam la ea. Nu e cea mai frumoasa, departe chiar, dar nu e nici urata. Liniile acestea “clasice” si faptul ca doar uitandu-te scurt la ea iti dai seama ca e un Golf, pentru ca e “neschimbata” de mult timp, conteaza pentru unii. Golf-ul este o “legenda” in clasa lui de cand a aparut asa ca o sa-si pastreze aceasta imagine mereu. Daca vrei altceva, ceva mai fresh, exista Seat. Daca vrei ceva mai elegant, exista Jetta sau Octavia. Sunt alte masini mai frumoase, Megane-ul are niste linii foarte ok(dar sunt subiectiv) si altele mai urate (Civic-ul nou e ceva rau...)

Asa ca Golf-ul nu este “cea mai cea” masina. Dar daca folosesti un punctaj o sa vezi ca Golf-ul ori iese cel mai ok ori la egalitate, sau daca esti mai critic, foarte aproape de cine crezi tu ca merita locul 1. 

Dar apoi trebuie sa luam in calcul ce faci cand vinzi masina si valoarea la revanzare a VW-urilor este mai sus decat a celorlalte modele.

Asa ca decizia este simpla! Golf-ul este cea mai buna, sau, in functie de preferintele fiecaruia, foarte aproape de a fi cea mai buna masina de pe piata. Castigator la puncte! :)) 

Si avand in vedere si ca o sa-si pastreze mai bine valoarea la revanzare si ca un Golf de 25.000 de euro o sa fie vazut de majoritatea oamenilor ca fiind o masina “mai scumpa” decat un Ceed, Focus, Astra, Megane sau orice altceva care costa tot 25.000 de euro... de ce nu ai cumpara un Golf?!

Si reteta asta se aplica punctual la fix toate celelalte modele de la VW. E simplu! :) 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vandut vw si am luat focus nou. La acelasi pret la care golf venea cu motor de 1.0 in 3 cilindri am luat focus de 1.5 cu 4 cilindri si 150 cai. Dar am ramas in comunitate pentru ca aici gasesti oameni foarte obiectivi care, tocmai, nu sunt loiali unei marci. Pe alte forumuri sunt exact ca tine. ' golful e naspa'. Oare nu constientizezi ca daca nu iti place tie nu ineaseamna neaparat ca nu e frumos?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, Rave said:

- multe masini, mai toate, au touchscreen-uri si sisteme de infotainment mai mici sau mai mari; dar cel de pe Golf este, deocamdata, cel mai rapid si cu interfata cea mai simpla si eleganta si este cel mai usor de invatat si folosit

@Rave Cred ca aici, mai degraba este IDrive-ul, de la BMW :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!