Jump to content

Golf 7 vs Astra K vs Megane 4 vs Honda Civic


The_Ego
 Share

Postare recomandată

Chiar doream sa scriu ca noul Focus mi se pare un competitor serios pentru Golf (in sfarsit! :) ). Pacat insa de acest singur minus pe care il vad , exact cum spunea si @Rave, motorizarile in 3 cilindri..( am citit insa ca cica noul ST va fi cu motorul de 2.3..dar nu e pentru toata lumea, e prea putin). In rest, imi place cum arata, imi place ce au facut la interior, de stat pe sosea sta bine ca intotdeauna, l-au facut in sfarsit spatios (! - sunt curios sa testez) la interior, deci ...e de bine. Acum sa vedem si viitorul Golf :)

@Luciosu : nu cred ca se referea la BMW, Audi, Mercedes, ci exclusiv la restul, cele pamantene :D

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, Luciosu said:

@Rave Cred ca aici, mai degraba este IDrive-ul, de la BMW :) 

Da, dar nu in clasa asta sau nu la banii de Golf “normal” - 20 - 25.000 de euro... ;) 

@CristiALF Eu chiar am vrut sa cumpar un ST-Line, 1.5 automat, binisor dotat, la 24-25.000 dar faptul ca nu aveau nimic in stoc m-a dat inapoi. Nici nu era potrivit momentul si nici nu “merita” sa astept 2-3 luni dupa comanda. Sync 3-ul ala e... nefericit, sa zicem asa :)) Dar masina e foarte ok, da!

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suporta Apple CarPlay si Android Auto, deci..nu mai conteaza cum e :) 

Te inteleg...oricum, am mai spus, nu cred ca este un moment bun acum sa cumperi o masina, posibilitatile sunt limitate din cauza WLPT-ului, modele noi, se asteapta mult, etc. Plus ca in urmatorii 2 ani se anunta modele foarte interesante, inclusiv electrice, la cele actuale mai scade pretul...Eu cred ca prin 2020 s-ar putea sa fie un moment bun pentru achizitie (dpdv al diversitatii in alegere). Pare un pic aiurea cand auzi Focus 1.5 de 25.000 EUR :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare si mai aiurea cand realizezi ca Golf-ul similar bate in 30.000... :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu 14k pe focus 1.5?

Si are si ceva dotari: scaune incalzite, volan incalzit, parbiz incalzit, oglinzi incalzite si rabatabile electric, camera rear, geamuri fumurii spate. 

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar tu ai MK 3.5 si Rave se referea la MK 4.

@Rave Mda..e f mult pentru un Golf  (non R, non GTI/GTD) sau poate te referi la preturi de lista..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, Rave said:

nu e “cea mai” la nimic... dar le face pe toate al naibii de bine si, pentru majoritatea oamenilor, este masina perfecta!

Cred ca asta e cea mai buna caracterizare din cateva cuvinte pentru Golf. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF da, ma refer la preturi de lista pentru un R-Line automat. Bine, nici Focus-ul nu e 25 pret de lista dar discount-urile sunt mult mai consistente la Ford

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, ne spui si noua de ce ai preferat un GT in fata Astrei de 1.6 200CP spre exemplu, ca sa vorbim de performante similare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca eu am dat 23.000 pe GT cu EDC(adica DSG7), navi, trapa, head-up display, ACC si jante 18” pe langa ce are ea stoc, adica faruri led, scaune incalzite (foarte frumoase de altfel), padele si altele si nu cred ca Astra o luam la pretul asta. 

Plus ca, dpmdv, Megane-ul arata mai bine in echiparea asta si, sincer sa fiu, nu fac mare diferenta intre cele doua brand-uri. Toate marcile, inclusiv VAG, au problemele lor caracteristice asa ca nu pot sa spun ca fiabilitatea este un mare considerent. GT-ul are un punct slab la cutie, dublu-ambreiaj cu ambreiaje uscate, acelasi ca DSG-ul 7 uscat, de exemplu.

Cealalta masina pe care o aveam in gand era un Volvo V40 T3 (1.5, 3 cilindri, 150cp), automat (convertizor), R-Design tot la 23.000. O masina foarte frumoasa dar care isi arata varsta la interior (fara touchscreen, fara CarPlay, consola cu muuulte butoane) si care e mai slaba decat GT-ul pe suspensii, insonorizare si spatiu, atat in spate cat si la portbagaj, desi masina e mai mare... Asta e un lucru pe care l-am admirat la GT, este dura dar mai confortabila decat Leon-ul, culmea, care era pe 17”. Si e si mai bine antifonata.

Singura faza e sa vad cat de bine rezista in timp :)) 

LE: hai ca aici e un versus asa ca nu e OT daca las 2 poze :) 

bcd4ea1020211624.jpeg

3988551020211564.jpeg

cf2c001020211684.jpeg

Nu stiu care e mai buna, stiu doar ca asta m-a impresionat mai mult si rezonez mai mult cu ea. Astra, desi foarte frumoasa si chiar si cu pachetul OPC Line, e putin... meh! E cam fara personalitate, asa...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Abu cel de pe stanga e real-ish, adica pe bara e doar ornament dar in interior exista totusi o teava; cel de pe dreapta e 100% fake :)) 

@Planetara nu am... fac si pun :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave, poate deschizi un topic la masina mea. La cat de frumos scrii, cred ca multi are aprecia!

Modificat de Abu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) E impotriva regulilor forumului...

Si nici nu avem o sectiune de “Alte masini!”

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Megane GT este o masina frumoasa. Nu ma da pe spate, dar arata bine. 

Eu acum daca as vrea un hatch, m-as uita foarte serios la Focus ST Line, pare foarte promitator. Din ce am vazut/citit pana in prezent, exista la el doua minusuri:

- motoarele in 3 cilindri (cu posibile sperante odata cu aparatia ST/RS - dar nu mai sunt pentru oricine...deci..pretul, deh..)

- lipsa guri ventilatie in spate pe consola centrala - ce naiba a fost in capul lor de nu au pus asa ceva ?! Foarte aiurea... :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF varianta de China are guri de ventilatie pe spate deci... eu nu inteleg care/cum/de ce... Dar macar exista posibilitatea unui retrofit.

@Planetara pozele promise (masina e cam jegoasa si trebuie sa scap de covorasele alea de cauciuc ca arata groaznic :)) )

0b3bd61020385194.jpeg

2a32511020385234.jpeg

3941251020385254.jpeg

f71fa61020385244.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. Parerea mea e ca exteriorul foarte atragator dar, din pacate in antiteza cu interiorul. Mai ales variantele mai slab echipate arata sub orice critica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Undeva trebuie sa existe  un "dar..." ca altfel era masina perfecta! :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Si eu am cochetat cu un megane zen si 1.2 tce cu ceva optionale. Totul era ok, eram aproape decis dar cand am fact td-ul la viteze mai mari (130) simteam ca plutesc, volanul nu imi mai transmite acel feedback. Focusul este peste la acest capitol. A fost factorul care m-a dus spre ford. Bineinteles ca la gt-ul tau nu e vorba de asa ceva, cu 4 control&stuff.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e varianta normala, pentru ca nu am mers cu ea, dar la GT se poate pune directia pe Sport si atunci odata se intareste si apoi cursa volanului parca e mai scurta, are 2 ture si putin stanga-dreapta, pe Normal mi se pare mult prea moale si vaga directia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare si interiorul frumos Rave. Scaunele alea sunt the best. Volanul iarasi e cool.

Si imi place si display-ul, care nu mai e tableta aia pusa in portrait mode :)

Faina alegere.

 

E adevarat ca se pot schimba luminile ambientale dupa bunul plac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Dar pana la generatia asta si interiorul si exteriorul erau in aceeasi nota, la megane 4 au un exterior foarte reusit si te astepti la un interior pe masura.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!