Jump to content

Golf 7 vs Astra K vs Megane 4 vs Honda Civic


The_Ego
 Share

Postare recomandată

Aici e problema. Nu am dealeri Seat in Buzau. In weekend o sa fiu in Brasov. O sa incerc sa dau de unul sa fac TD cu Leon si Toledo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar dealer skoda ai? Poti incerca un td cu skoda rapid care aceeasi masina doar ca scrie skoda in loc de seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos sa ramaneti la subiect. Daca doriti versus cu alte marci si intra in discutie si Toledo si Rapid care-s pe deasupra si low budget-uri (si implicit, o clasa inferioara) va rog sa descbideti alt topic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@planetara sa deschizi alt topic, pentru ca nu asta nu prea e versus-ul care te intereseaza pe tine.

OT: Toledo si Rapid sunt intr-adevar mai low cost, dar parca si mai low cost e o Octavia cu motor de 1.0 litri, jante de otel si capace ca optional. Decat sa platesc numele, mai bine imi iau un low budget ca Toledo cu motor 1.4 tsi 125 si ceva dotari interesante.

 

De asemenea, cred ca toipic-ul merge inchis, deoarece initiatorul deja a achizitionat un Golf 7

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am fost si eu in sfarsit sa vad megane-ul. Am nimerit in showroom o varianta sedan.

vs Golf :

- mai rele:

  * volanul are o piele inferioara ca grip si feeling

  * scaunele non sport sunt ok, sunt "modulare" pe zone (coapse, lombar, spate) ceea ce da o senzatie mai degraba ciudata

  * comenzile pe volan sunt ok, dar comenzile de cruise control amplasate pe consola centrala sunt aiurea rau, trebuie sa iei mana de pe volan si sa o duci departe

  * cotiera nu se trage de capat ci trebuie apucata de sus si impinsa in fata, o miscare incomoda

  * sistemul media se misca f bine (era cel intermediar, nu tableta mare) dar are o grafica rudimentara; este prost orientat spre pasager (poate e drept de fapt, dar asta e senzatie) si lipsa butoanelor s-a dovedit repede problematica, de ex nu puteam sa ma intorc la radio decat prin 2,3 actiuni

  * compartimentele de depozitare sunt ok, mai putin lipsa celui din stg volanului

  * si la urma cel mai mare, spatiul spate suficient la genunchi dar insuficient la cap, eu la 1.91 stateam fix cu capul in tavan, la 1.75 abia cred ca se sta comod

- mai bune sau la fel:

 * audio bun pe radio

 * vizibilitate buna in suprafetele vitrate

 * frana de mana mecanica bine incadrata in consola.

Cam asta ar fi, sa fie cu folos ! :)

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In segmentul asta trageti un ochi si la Mazda 3, mai ales ca faceliftul vine cu interiorul de Mazda 6.  Eu luni am dat comanda, abia astept sa ajunga :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat comanda la Mazda 3 facelift, cel cu G-Vectoring? Pe site apare doar modelul special Mazda 3 Takumi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare acum facelift-ul de la Golf 7, pentru mine e peste Mazda 3, Megane sau Astra. Dar cred ca o sa usture la buzunar daca vrei toate "bunatatile".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, rempha said:

Ai dat comanda la Mazda 3 facelift, cel cu G-Vectoring? Pe site apare doar modelul special Mazda 3 Takumi.

Da, cel cu G-Vectoring. Se poate comanda la dealeri, masina ajunge in martie (pe comanda) sau o gasesti in showroom-uri pe la sfarsitul anului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa il stapanesti sanatos si sa imi faci si mie cunostinta cu el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu cred ca megane 4, din punct de vedere stilistic (exterior si interior) este peste orice golf la ora actuala, dar tine de gusturi.  Sta mai rau pe partea de motorizari din pacate.

Allindanut ce motorizare ai ales la mazda 3 si ce nivel de echipare? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta daca iti plac liniile cu LED fata si spate. Pentru mine e prea mult, au stricat total linia estetica cu luminile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare cu gusturile lui... credeam ca spui ceva de tableta. In presa auto de specialitate mai toti sunt incantati de cum arata farurile alea, dar probabil aia n au gusturi. Cu faruri de golf 2 ar fi fost beton sau alea de octavia 3 fl...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt de acord, ca liniile LED incarca prea mult si fata si spatele. Fata de a mea, cand am fost cu un prieten cu meganul nou, se aude f f ciudat si cheap atunci cand inchizi usa cand geamul este lasat jos. Nu cred ca la Golf 7 este cazul, poate confirma cineva

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, mai depinde si ce Megane, ca daca vorbim despre sedanul facut in Turcia sau o echipare entry-level, e clar ca se aude altfel decat una de top. La fel e si la Trendline vs. Highline sau la C-Class vs. E-Class.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El avea varianta Megane Zen parca, daca am retinut bine. Nu, nici la Slc nici la E class si pun pariu ca nici la C class nu se aude astfel. Si sunt aproape sigur ca nici la golf confortline.Ma rog era doar ceva ce am sesizat ca o parte negativa :)

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, cristiansen077 said:

Eu cred ca megane 4, din punct de vedere stilistic (exterior si interior) este peste orice golf la ora actuala, dar tine de gusturi.  Sta mai rau pe partea de motorizari din pacate.

Allindanut ce motorizare ai ales la mazda 3 si ce nivel de echipare? Mulțumesc 

Salut. 2l benzina 120 cai (G120), nivel de echipare Revolution + cutie automata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, posibil sa fie cum spui tu, dar nu stiu cate persoane tin cont de criteriul asta atunci cand aleg o masina. Ma retrag din discutii, clar golful este peste...cel putin aici. Acum ceva timp am ajuns pe la pbv si m am urcat intr-un golf 7, o echipare intermediara. Sincer nu are nimic care sa atraga, cel putin mie nu mi a atras atentia, este banala, simpla....ca e ok ca pachet e altceva. Cred totusi ca o persoana care are un golf sau a avut,  isi va dori o masina de acest gen.

Alin - sa fie intr un ceas bun si asteptare usoara.

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpmdv singurul megane 4 care merita cumparat este gt-ul. Restul sunt prea scumpe pentru ce ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, preturile sunt mai mari comparativ cu ce eram obisnuiti. La un pret mai mic, s ar fi aflat in topul vanzarilor, dar poate vor corecta acest neajuns (prin promotii). Acum de exemplu au reduceri la anumite modele de aproape 4000 e. Gt ul este un best buy intr-adevar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, ShadoWzZ said:

Dpmdv singurul megane 4 care merita cumparat este gt-ul. Restul sunt prea scumpe pentru ce ofera.

Si eu am facut test drive cu GT si am vrut sa il cumpar dar m-am razgandit, parca era prea rigid si nici nu ma intelegeam cu tableta aia :-/. Dar da, si dupa parerea mea, doar GT-ul merita banii.  Si acum astept Mazda :lol: 

@cristiansen077 - Multumesc :)

Modificat de AllinDanut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Desi initial vroiam megane sedan sau talisman, am facut un compromis si mi am luat gt

20161217_124935.jpg

20161217_125023.jpg

20161217_125009.jpg

IMG-20161218-WA0010.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/4/2016 at 10:05 PM, AllinDanut said:

Si eu am facut test drive cu GT si am vrut sa il cumpar dar m-am razgandit, parca era prea rigid si nici nu ma intelegeam cu tableta aia :-/. Dar da, si dupa parerea mea, doar GT-ul merita banii.  Si acum astept Mazda :lol: 

@cristiansen077 - Multumesc :)

Astepti mazda in sensul ca deja ai dat comanda? motorizare/model? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Da, am dat comanda in prima saptamana din noiembrie. 

Mazda 3 Facelift, nivel de echipare Revolution, motor G120 (2l benzina, 120cp) + cutie automata. 

@cristiansen077 Felicitari :)

Modificat de Dudu
Rog nu mai folosi Quote pentru mesajul anterior. Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!