Jump to content

schimbare calorifer sharan


popic32
 Share

Postare recomandată

georgemarcu53

Nu.Am incercat sa mai curat o data geamurile pe interior cu sano clear blue si am observant ca de fapt ramineau urme ca de grasime.Am sa incerc mai tirziu cu spirt medicinal sa degresez geamurile.Cred ca de fapt geamurile sunt grase iar in contact cu aerul cald se imbicsesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta deja "miroase"a calorifer bord,sper sa ma gresesc?,ne anunti peste vreo saptamana dupa ce cureti geamurile bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgemarcu53

Am completat acum. Dar mizez pe faptul ca atunci cind am inlocuit carbunii la pompa an schimbat si antigelul si probabil s-a aerisit. Am pus astazi cam 1 deget in borcan.Cred totusi ca geamul este gras ca si a doua zi parbrizul si geamurile au urme de grasime . Daca incerc sa le sterg cu o laveta din microfibra, piele de caprioara, hirtie igienica si tot ramin urme (in loc sa se stearga se intinde). Daca ar fi condens s-ar lua cu hirtie si probabil ca se va aburii iar daca ar fi fisurat radiatorul, dar la mine nu se sterge decit daca insist foarte tare in zona respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aeriseste automat la prima incalzire a motorului,respectiv la prima deschidere a termostatului.Urmareste nivelul in continuare si sper sa nu fie ce e mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgemarcu53

Am sters geamurile cu alcool sanitar dar parca tot au ramas ceva dire. Altceva de degresat geamurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgemarcu53

A incercat cineva sa puna solutie de reparat radiator pentru a opri scurgeri foarte foarte mici la calorifer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai cuminte cu solutiile alea,ai orificii mici pe unde trece lichidul si pe care e posibil sa le infunzi cu totul,nu e dacia......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgemarcu53

Un topic cum se da bordul jos?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici ,e in germana dar cu "gogu" te descurci.;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgemarcu53

Multumesc.

Trec la tradus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten l-a schimbat cu 300 ron(manopera) in Bucuresti,asta daca nu te descurci cu "tradusu" :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 12.01.2016 at 8:22, tonytony a scris:

Speedo mare bataie de cap ai avut cu masina asta, e asa cum am zis eu, numai la dacie am lucrat atat si in ziua de azi imi pare rau ca am luat sharan. Are beneficii dar pierderile si cheltuielile le depasesc.

Aici iti dau dreptate.

La fel am patit si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Hahaha,din pacate cred ca,ma inscriu si eu la schimbat de radiator,cum dau pe 22-25 grade se aburesc geamurile din fata,ar fi o solutie sa dau parbrizu jos fiind vara si galduri mari ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgemarcu53

Salut.

Stiti in Bucuresti unde sa ma duc sa inlocuiesc radiatorul din bordul unui vw sharan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrianfDaca te apuci sa-l desfaci faci si un DIY frumos cu poze si il postezi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare....dacă este careva din SM care are probleme cu schimbatul caloriferului sunt dispus sa-l  ajut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

M-am apucat și eu de haiducie. Toate bune, dar m-am împormolit la scoaterea caloriferului. Nu am reușit să-l desprind de conductele care merg în compartimentul motor. Șurubul de jos, mai precis. Cum, Doamne iartă-mă, se desface ăla? Sau cum poți trage afară caloriferul fără să demontezi conductele alea?

image.png.9db0cb6e886e4c8ff3db592280b8aaa0.png

Deocamdată l-am împachetat înapoi. A doua oară va merge șnur , doar să știu cum dau afară caloriferul. Sper să nu aștept până la iarnă. Acum am făcut un bypass în compartimentul motor, am legat între ele cele două furtunașe care se racordează pe conductele untermediare, alea ce dau bătăi de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,prin compartimentu motor se desface surubu de jos,e singura solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înseamnă că tre să dau gaură, sau e vreo gaură și nu am văzut-o eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E gaura facuta,tu trebuie sa gauresti doar pisla aia antifonaju.

Vezi ca a pus andrusel in germana cu 9 posturi mai sus,e super te descurci de minune dupa el,bafta multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua, domnilor! Ma confrunt si eu cu o problema la al meu Sharan 2.0 TDI 2006. Sa incep cu inceputul, cand am primit masina, prin mai anul acesta (e masina de servici), am constatat nivel scazut de antigel in vasul de expansiune (martor aprins in bord), am completat 1L antigel in vasul de expansiune. Un timp totul a fost in regula, la un moment dat am facut curat in masina si am gasit mocheta de pe locul soferului, sub covorasul de cauciuc plin de ... apa. Am banuit ca poate curge apa de la turela, am avut inainte un Golf 5 tot cu turela, care imi inunda podeaua cu apa din cauza unui furtun de evacurare de la turela si care era sarit de sub bord.

In consecinta, am aspirat foarte bine lichidul din mocheta de la sofer, cu gandul sa urmaresc ulterior dupa ploaie daca mai balteste apa acolo. Intre timp(cam dupa doua luni de la prima completare) am mai completat odata 1 L antigel in vasul de expansiune, iar pe timpul verii am observat o curgere de lichid chiar pe covorasul de cauciuc de la sofer, nu am facut legatura cu antigelul din vasul de expansiune, m-am gandit ca poate a facut condens instalatia de aer conditionat, intrucat atunci cand am primit masina nu aveam nici freon in instalatia de AC, am zis ca poate face condens ca poate nu a avut demult freon. 

Acum doua saptamani am facut schimbul de ulei si antigel la masina, am pus antigel nou de la Hepu, am completat odata dupa aerisirea instalatiei si cam atat. In continuare mocheta este jilava sub covorasul de la sofer, dar nu asa mult lichid ca in trecut, e jilav ca si cum ar face condens sub pres. Totul pan azi dimineata, cand mi s-a aprins iar martorul de antigel in bord, vasul de expansiune aproape gol. Mentionez ca de la schimbul de ulei si pana acum nu am nici 1000km efectuati, cam 600km in regim de naveta zilnica. Din ce am observat, cu caldura setata la 25grade C nu imi abureste nici parbrizul nici geamurile laterale, si nici unul din geamuri, nici macar in spate, in conditiile in care afara erau 10 grade C. Am mers cu clima si pe auto si pe econ, si nu imi aburesc geamurile.

M-am gandit sa fac un test de gust la umezeala aceea de sub pres, insa parca mi-e frica sa pun limba daca e antigel.

 

Din ce ati mai intalnit/auzit/pazit ce credeti ca poate fi?? Ce ma sfatuiti sa fac?? Va multumesc!

 

P.S. Pe sub masina nu gasesc urme de scurgeri, o sa pun diseara niste cartoane albe poate o sa fie mai evidentiate eventialele scurgeri!

 

Va multumesc mult pentru orice indrumare, cat de mica!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, mi-a venit si mie randul să umblu pe sub bord, am aceeasi problema si baniesc ca va trebui schimbat si radiatorul de clima. Daca e cineva din Brașov să ma ajute contra cost, am garaj dar nu m-aș apuca singur. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!