Jump to content

Jante; Anvelope si Lanturi (Touareg 7L)


VVV
 Share

Postare recomandată

Salut " vvv", mai ai jante de vanzare?

Eu vreau pentru vara ceva pe 17'''(ca cele pe care le am deja si vreau sa pa pastrez cu cauciucuri de iarna) sau 18'' pentru R5 -ul meu.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

New pics and video.

post-15613-0-80491200-1327612229_thumb.j

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salut

Stie cineva care este dimensiunea prezoanelor care se potriveste pentru un R5 model 2009(120 sau130).

Se potrivesc si jantele de la un V6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut

Ce mai ai pe stoc.

Ma intereseaza niste amvelope de vara 17     255/60

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat anvelope de vara 255/60/17. Ultimul reglaj de directie l-am facut cu rotile de iarna de 16" 235/70/16.

 

Intrebarea mea: se impune/justifica efectuarea unui reglaj de directie la o schimbare de dimensiune de anvelopa, tinand cont ca montajul anvelopelor de vara se va face pe jantele originale 7,5Jx17 iar anvelopele de vara initiale au fost 235/65/17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se impune, daca schimbi latimea anvelopei, latimea jantei sau et-ul jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru feedback. Banuiam acelasi lucru insa nu stiam sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vreo sursa de anvelope bune si ieftine pt Touareg 7L: 235/65R17 va rog? Eventual de pe forum.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ,

 

Am si eu un Touareg 2,5 tdi cu jantele originale R17 si gumele 235/65 ...ma gandesc sa le schimb cu unele pe 20" pentru un aspect mai frumos insa nu prea ma pricep asa bine ... am tot citit pe forumuri si tot ce stiu este ca majoritatea jantelor oem se potrivesc pe V6,V10 .. avand distanta intre prezoane de *130 ... si stiu ca la 2,5 meu aceasta distanta este de *120 ... cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi legate de unde imi pot procura niste jante sa se potriveasca si mai ales niste indicatii in legatura cu latimea jantei , indicele de greutate si respectiv niste info pt cauciucuri ( ce latime intra maxim , si care este cea mai buna configuratie pentru niste jante pe 20 " , in asa fel incat sa nu am probleme de genul sa imi atinga sau mai stiu eu ce probleme ar putea aparea in urma modificarii ...

SPECIFIC CA AM SUSPENSIE PNEUMATICA ...in cazul in care pun jante pe 20" risc sa imi cedeze pernele mai repede ? Deja am avut probleme cu o perna si nu a fost asa ieftina :) ...

 

Am gasit pe net niste jante destul de dragute cu tot cu cauciucuri insa nu stiu daca se vor potrivii pe masina mea .. atasez aici site-ul si cine are timp il rog sa arunce o privire si sa ma lamureasca si pe mine .. 

 

http://www.okazii.ro/jante/jante-aliaj/jante-eta-beta-pe-20-cu-anvelope-de-vara-noi-jante-originale-eta-beta-model-tettsut-20-pentru-mercedes-benz-a121020205       

 

------ cel ce are aceste jante la vanzare spune caLATIMEA JENTII ESTE DE 9 J CU ET 35 INSA NU SPECIFICA DISTANTA DINTRE PREZOANE ...

 

orice sfat sau sugestie este bine venita ... VA MULTUMESC MULT ! 

ADRIAN


abea acum am observat ca anuntul cu jantele pe care le gasisem a expirat .. :( rog pe cine stie un site cu jante ok si de preferat sa fie la pachet cu cauciucuri sa imi spuna si mie .. multumesc .. o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5x120

butuc de 65,1

latimea difera in functie de producator

indicele de sarcina il gasesti in TUV

Oricum cel care iti vinde trebuie sa stie toate datele astea, tu doar poti pentru cultura ta sa le inveti dar nu e treaba ta sa le sti cand cumperi o janta.

 

Atentie 5x120 este pcd specific BMW si multi ofera jante de BMW pt. Touareg sau T5, lucru total gresit

Anvelope recomandate:

265/56R20

275/40R20

285/40R20

295/40R20

 

In functie de dim anvelopei alegi si latimea jantei, pt ca exista o toleranta.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc VVV pentru raspunsul asa prompt . Si pe fata intra 295/40R20 fara riscul de a imi atinge la viraje ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, se pot monta 295/40R20 si pe fata.

Atentie insa:

-o sa simti o oarecare diferenta la servodiectie

-suspensia mai dura/confort mai putin, mai ales pe drum accidentat

-stabilitate imbunatatita

-franare mai buna

-acceleratie mai slaba

-optic va arata mult mai bine

 

Asa arata un TUV cu indicele de sarcina si restul de specificatii pe un anumit model de janta.

00058185.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare , mai am si eu o intrebare .. pe jantele originale de 17 ( 7,5 x17H2 ET55 )  ce latime maxima a gumelor pot pune ?

care este cea mai ideala configuratie ? merge sa pun 255/60 R17?  dar 255/65 R17 ?

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Uite cum ninge deja si masina n-are decat cauciucurile de vara. Si vin zilele in care trebuie sa pleci cu masina ta, mergi unde ai depozitate gumele de iarna, le cari numa tu stii cum, le bagi in masina, te murdaresti si stai in frig sa ti le schimbe baietii si ai mereu impresia ca fac treaba de rahat si ca-ti sfichiuiesc prezoanele.

Iar apoi faci asta pentru masina nevestii.

 

Eu am zis ca, daca am masina de teren - desi inainte aveam un a6 quattro - pun cauciucuri all season si-am scapat de-o grija. Oricum nu iau in calcul sa merg prin zapezi zdravene iarna si-am scapat si de stresul schimbului.

 

Intrebarea e: au evoluat anvelopele all season intr-atat incat sa merite tinute tot anul? Bineinteles n-o sa fac rabat de la calitate, dimpotriva - timpul meu liber e priceless:)

 

Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Intrebarea e: au evoluat anvelopele all season intr-atat incat sa merite tinute tot anul? Bineinteles n-o sa fac rabat de la calitate, dimpotriva - timpul meu liber e priceless...

nu, vara ca vara, dar pe zapada sunt net inferioare celor dedicate de iarna, si chiar daca, mai ales multumita masinii, e posibil sa nu resimti o lipsa acuta de tractiune, franarea va fi o problema.

daca nu vrei sa pierzi timp cu cozile, cu montarea anvelopelor de iarna, etc, iei set de roti, anvelopa cu janta, un cric hidraulic, si ti le schimbi repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

am si eu 1 set de jante 19" modelul Avignon Titanium,  Cod Producator: 7L6601025R de vanzare pentru cine este interesat ! 

au cauciucuri de vara Continental sport contact 4x4 in stare f  buna !

Dimensiunea anvelopelor 275/45 R19 

 

Am si flanse de adaptare de la 5*130 la 5* 120 pentru cei care vor sa le monteze pe Touareg R5 ! 

 

Imi cer scuze daca este off topic insa nu pot deschide un topic nou :( ... 

 

Va multumesc ! 

 

http://www.pieseauto.ro/jante-anvelope-19/vw/touareg/jante-originale-vw-touareg-19-cu-anvelope-vara-570368870.html

Modificat de Civilizatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Vreau sa imi schimb anvelopele de iarna la masina din semnatura. De fapt nu vreau, sunt obligat deoarece am un cauciuc deformat. Restul de 3 cauciucuri sunt ok. Intrebarea este, pot sa schimb doar 2 sau trebuie toate 4? Si dc schimb doar 2 cele noi le pun pe fata sau pe spate?

Intreb fiindca parca am citit mai demult ca daca anvelopele sunt uzate diferit fata/spate afecteaza sistemul de tractiune si/sau pernele/suspensia.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut , 

Are careva idee .. daca pe un touareg de 5.0 V10 din 2006 se potrivesc jante pe 17'' ? pentru iarna ma intereseaza .. in momentul asta am pe 20'' .. dar vreau sa le schimb .. 

am cautat si pe 18'' dar nu prea gasesc in schimb pe 17'' am gasit multe .. si nu stiu daca se potrivesc .. am inteles ca e posibil sa nu intre din cauza etrierilor .. s-a lovit cineva de problema asta ? 

Va multumesc !

 

 

PS. - Are careva jante cu cauciucuri de iarna de vanzare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!