Jump to content

Golf 6/Jetta - Retrofit


kadettro
 Share

Postare recomandată

Pai le-am pus, ele functioneaza ok doar ca primesc eroare in bord cum ca ar fi toate becurile din spate arse. Masina are xenon din fabrica, banuiesc ca le suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul BCM-ului tau este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic se poate coda sa nu dea eroare pentru ledurile montate pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, giamgiu said:

1k0 937 087j

merge - vezi in link-ul postat de colegul nostru, modificarea bitului 18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseară mi-a făcut cineva o codare. Parcă 44 a pus. Dar a rămas eroare pe becul de ceata. O sa incerc azi cu 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea la byte 18 difera pentru stopurile led daca ai xenon sau halogen

Din ce am gasit eu daca ai halogen( la faruri) trebuie codarea 15 la byte 18 ca sa functioneze luminile bine in fata si in spate(au fost unele persoane care dupa o codare gresita au avut o intensitate redusa la DRL)

Pt xenon trebuie alta codare la stopurile led vezi mai jos detalii


Build date: 2009, week 22 - week 45
Central Electrics Revision*: 0537 or 0541
Headlights: Halogen
- Coding (hex): 4
- Coding (binary): 00000100
Headlights: Bi-Xenon
- Update to software version 0575 required!

Build date: Week 45 2009 - mid-late 2010
Central Electrics Revision*: 0573 or 0575
Headlights: Halogen
- Coding (hex): 15
- Coding (binary): 00010101
Headlights: Bi-Xenon
OPTION 1 (definitely works for some; ref this post and this post):
- Coding (hex): 15
- Coding (binary): 00010101
OPTION 2 (advised by one supplier; doesn't work for some):
- Coding (hex): 43
- Coding (binary): 01000011

Build date: Mid-late 2010 - Mid-2011 (including MY11, MY11.5)
Central Electrics Revision*: 0615
Headlights: Halogen (verified by peedman):
- Coding (hex): 15
- Coding (binary): 00010101
Headlights: Bi-Xenon (MY11.5 with LED DRL) (verified by chopper):
- Coding (hex): 4
- Coding (binary): 00000100
Headlights: Bi-Xenon (MY11, no LED DRL) (verified by v0a)
- Coding (hex): 22
- Coding (binary): 00100010

Build date: Mid 2011+ (MY12)
Central Electrics Revision*: 0651
Headlights: Halogen (confirmed by Zircon):
- Coding (hex): 15
- Coding (binary): 00010101
Headlights: Bi-Xenon (with LED DRL):
- Coding (hex): 4
- Coding (binary): 00000100

 

 

 

Modificat de tfv82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Referitor la subiectul de mai sus, am gasit pe un site al carui nume nu stiu daca am voie sa il mentionez, stopuri LED pentru golf6, aftermarket, nu oem. Cu toate acestea, design-ul si iluminarea este identica. Se specifica faptul ca aceste stopuri sunt compatibile cu calculatorul masinii (canbus) si nu necesita improvizatii ulterioare.

Sa fie diferit datorita faptului ca sunt aftermarket sau sunt povesti de adormit copii...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopurile aftermarket de obicei au aceeasi mufa ca si stopurile oem cu bec incadescent si nu necesita adaptoare http://www.vwretrofit.ro/index.php/mufe-adaptoare-pentru-stopuri-led-vw-golf-jetta.html  

Restul depinde de tine daca vrei oem sau aftermarket(la cele aftermarket  daca au leduri canbus nu vei avea eroare de bec ars si nu necesita nici o codare ulterioare cu vcds, sunt pug&play)

 

 

Modificat de tfv82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati inlocuit careva haionul de pe Golf normal cu unul de GTI/GTD? Ma bate gandul sa fac asta dar nu stiu daca o sa fie probleme la partea cu stopurile pentru ca am facut retrofitul de la stopuri normale la cele cu led OEM care sunt legate cu adaptoarele respective. Daca schimb cu haion de Golf GTI/GTD care a fost dotat din fabrica cu stopuri LED atuci o sa trebuiasca sa renunt la adaptoarele de pe haion si nu stiu cum se va impaca asta cu codarea facuta in VCDS. Poate sa ma lumineze cineva sau sa stau pe fundul meu?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce te-ai chinui sa schimbi si hayonul cand poti sa achimbi doar stopurile.

Nu e nici o diferenta intre hayonul normal si cel de GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eleronul este element separat, nu este "crescut" in hayon, dar sa ne oprim aici cu discutia pentru ca suntem offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tot un retrofit e si asta, nu? Ideea e ca nu gasesc doar eleronul. Am vazut un singur anunt doar cu eleronul oem si costa 350e ceea ce mi se pare enorm. Gasesc in dezmembrari haionul cu tot cu eleron doar ca cine sta sa se chinuie sa dea eleronul jos de pe haion? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu mergi pe varianta de eleron aftermarket la 300RON ? Design-ul mi se pare a fi identic, iar pentru o bucata de plastic, nu mi se pare ca merita diferenta de bani in plus.

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta pe Golf 6 scaune de Scirocco sau de Golf 7 sau cele sport de pe Passat b7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in regula haionul de GTI/GTD,  nu vad de ce sa apara probleme la stopuri. Bonus ca vine cu stergatorul care nu va atinge in eleron. Daca faci retrofit doar la eleron, trebuie taiat din lama stergatorului stock sau varianta mai clasica este ar fi stergator de Scirocco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva mai nou in alte retrofitului si sunt curios daca se poate monta pe o Jetta 2017 rabatarea oglinzilor automat la inchiderea masinii? Echiparea aleasa de mine nu are acest lucru si nu am gasit daca se poate adapta ceva. Ar fi interesanta si functia mirror down pe care nu o am dar este pe locul doi ca retrofit impreuna cu faruri si stopuri led.

Are cineva idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca masina are oglinzi rabatabile electric, din buton ? daca da, atunci trebuie verificat calculatorul de usa sofer - de regula suporta codarea pentru aceasta functie

Pentru mirror down - trebuie motoras oglinda si calculator de usa, compatibile cu aceasta functie

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu are oglinzile rabatabile electric(m-am exprimat eu gresit prima data). Sunt doar reglabile electric din buton si cu incalzire.

Legat de mirror down am vazut aici motorasul dar nu stiu daca se potriveste la Jetta http://www.vwretrofit.ro/index.php/vw/produse-retrofit-golf/golf-vi/motoras-oglinda-retrovizoare-functia-mirror-down-vw-3d0959578c.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca nu au rabatare, cum sa se inchida automat ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minutes ago, Mask001 said:

Masina nu are oglinzile rabatabile electric(m-am exprimat eu gresit prima data). Sunt doar reglabile electric din buton si cu incalzire.

Legat de mirror down am vazut aici motorasul dar nu stiu daca se potriveste la Jetta http://www.vwretrofit.ro/index.php/vw/produse-retrofit-golf/golf-vi/motoras-oglinda-retrovizoare-functia-mirror-down-vw-3d0959578c.html

 

deci, ai nevoie de oglinzile complete - rabatabile electric, plus calculatoarele pt usile fata, high line - care suporta rabatarea electrica.

dupa ce se monteaza acestea, se poate coda sa le pliezi din telecomanda.

Motorasul = da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!