Jump to content

Bucsele la Golf 4 & Bora - probleme


postman
 Share

Postare recomandată

daca sunetul se aude undeva sus ar putea fi flansele sau chiar vreun amortizor. Insa mai intai vezi ca nu cumva sa nu stea roata de rezerva bine fixata si sa zdrangane, sau chiar ceva pe la prinderile banchetei spate.. Oricum treaba e inselatoare pentru ca bataile de pe spate au prostul obicei sa se propage aiurea astfel incat sa nu-ti dai seama de unde anume vin.

Modificat de dan1980_25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am constatat ca dacă pun greutate în portbagaj(am pus un sac de nisip )sunetul se diminuează 60-70%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am constatat ca dacă pun greutate în portbagaj(am pus un sac de nisip )sunetul se diminuează 60-70%

La fel si la mine, daca am greutate nu prea se mai aude

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca am fost cu ea și nu au găsit nimic suspect care sa facă zgomotul ăla,nu am avut cum sa verific flansele de sus,ideea e ca nu e o bătaie anume,suna a bubuitura în portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la fel ca tine o bubuiala de genul asta. Am schimbat flanse+ amortizoare+protectii+ bucse. Rezultat: face la fel. Daca am pasager in spate nu se mai aude aproape deloc. Pana la urma am renuntat la a mai cauta vreo cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe un forum,ca un tip ar fi avut prea strâns repartitorul de la frana de mana și ca din cauza lui se auzea,avea aceleași simptome care dispăreau când avea greutate pe spate,ideea e ca nu știu ce e ăla repartitor și nici dacă avem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansele daca sunt uzate bat si ele, provocand zgomot. Daca se incarca masina, e normal sa se diminueze zgomotul.

Sfatul meu e sa le schimbi si pe acestea. totodata, zgomot poate face si un amortizor defect, deci sincer pana nu le iei prin eliminare nu stii care e vinovatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles Dane. .Merci frumos...O sa încep cu înlocuirea lor și o sa postez rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca axul amortizorului in capat are un inel de siguranta , exact inainte de filetul care imbina amortizorul cu flansa , de multe ori acel inel scapa si axul amortizorului prinde joc in flansa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala daca scapa, iti merge amortizorul pana iti loveste in caroserie si cred ca ar fi niste lovituri zdravene si ascutite sau mai putin ascutite daca mai ai ciuperca aia de plastic de pe flansa.

In plus, daca scapa la montaj nu poti strange piulita la maxim, ca tot ai joc.

Nu exclud, dar trebuie sa fie franjuri suspensia ca acele inele sa pice asa de la sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la fel ca tine o bubuiala de genul asta. Am schimbat flanse+ amortizoare+protectii+ bucse. Rezultat: face la fel. Daca am pasager in spate nu se mai aude aproape deloc. Pana la urma am renuntat la a mai cauta vreo cauza.

Bieletele antiruliu le-ai schimbat?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca-mi arata unde sunt bieletele antiruliu la puntea spate la masina mea promit ca le schimb iar pentru tine cadou doua plinuri de carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok scuze nu aveam de unde sa stiu.Mai este o piesa ce trebuie controlata  1J0505563

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.nu stiu daca s-a mai intalnit cineva cu problema asta dar sper sa gasesc o solutie.am achizitionat un golf 4 1.9 tdi 4motion si pe timp de iarna sau ploaie daca trec pe urmele de vopsea la trecerile de pietoni am impresia ca da sa fuga pentru 1 secunda de spate si isi revina..precizez ca doar cand e ud sau zapada,in rest se comporta normal.am schimbat deja toate bucsele,reglat unghiuri, nu stiu ce sa-i mai fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă salut,haideti sa va spun ce am făcut:după ce am verificat bancheta spate,portbagajul,am zis sa încerc sa merg cu frana de mana trasa foarte puțin, după ce am luat câteva denivelări cu frana trasa,nu știu ce s-a întâmplat pe spate ca nu se mai aude nici un zgomot suspect,nici o bubuitura.poate îmi poate oferi totuși cineva o explicație, de la ce sa fi fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

 

Am urmatoarea mare mare problema care nu-mi da pace si nu-i gasesc rezolvare la al meu golf 4 break, 2001, ALH.

 

A inceput de vreo luna sa bata ceva ,predominant in partea stanga a masinii.

 

Mers in service nr1. , flanse amortizoare si rulment + bucse bara stabilizatoare.

 

Dupa aceasta operatie nici o schimbare, iar modul de manifestare e urmatorul.

 

Bate doar pe portiuni "valurite" de sosea gen , strada in panta unde franeaza tirurile ,se formeaza acele denivelari fine in sosea, sunt sigur ca stiti cu totii despre ce vorbesc sau atunci cand roata " cade" ,de exemplu coboara strada cu 2-3 cm atunci iarasi aud zgomotul cu pricina.

 

Pe piatra cubica ,sau teren zguros sau chiar canale de pe strada,nu se aude zgomotul ,deci doar cand masina se misca in lateralele ei.

 

Ma duc la service-ul nr.2 se trage cu putere de tot ce insemana bucse, iar cand ajunge la bieleta de directie cea lunga care iese din caseta de directie,pe partea dreapta ,da mecanicul tare cu podul palmei de jos in sus (masina fiind pe elevator)  si se aude un zgomot scurt ca si cum ar atinge o tabla in acel moment ,un zgomot de fier ,ma gandesc ca nah avand 12 ani o avea si aia un mic joc acolo ,dar din nou precizez ca e pe verticala acelei tije de directie si nu pe planul in care ea impinge sau trage roata, deci in afara de acel zgomot in care mecanicul da cu podul palmei de jos in sus in tija aia de la caseta de directie nu este absolut nimic care se aiba joc pe puntea fata.

 

In schimb eu daca merg pe o strada perfect plana iar cu roata stanga calc intr-o adancitura ( nu groapa ci doar o mica adancitura fina pe strada) se aude acel zgomot.

 

Din masina se aude exact ca si cum ar fi o bucsa slaba sau care are joc, e un zgomot amplu , nu scurt si metalic ca acela din service,apoi eu nu vad cum ar ajunge acea tija de pe partea dreapta sa fie solicitata in plan vertical.

 

Daca trag de volan cu putere stanga dreapta ,miscari scure si repetate iarasi nu se aude absolut nimic.

 

Efectiv nu mai am nici o idee,mi-e si rusine sa merg cu cineva in masina ca bate mai ceva ca o dacie.

 

Daca ati mai patit/auzit ceva de genu sau aveti cea mai mica idee v-as fi recunoscator.

 

Mi-ar mai ramane sa verific amortizoarele, nu sunt scurse dar in schimb masina e un pic barcuta, sta pe strada bine dar na, s-ar poate si mai bine cu amortizoare noi.

Sau ceva zgomot - joc in fuzeta ...altceva chiar nu stiu ce sa mai zic.

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine bat etrierele in jante caci s-au dus filetele la culise in portfuzete, le am in vedere... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut cam aceeasi problema si s-a rezolvat prin schimbarea bieletelor antiruliu. :icon_thumleft:

 

Le recomand pe astea (rog sa nu se considere reclama) : http://www.epiesa.ro/bieleta-antiruliu-vw-bora-1j2-1-8-t-febi-bilstein-36665/15631/10690/part-2137239/

 

Sper sa-ti fie de ajutor. :beer:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!