Jump to content

Probleme motor 5.0 V10 TDI (Touareg 7L)


tanaka's
 Share

Postare recomandată

Salut,

VW Touareg V10, a aparut un zgomot ciuadat la motor in partea stg (sofer), toc,toc,toc,......

Daca turez mai tare zgomotul se amplifica in functie de turatie.

Prima data am zis ca sufla un injector, am verificat nimic, am facut verificari ca pana la urma am dat motorul jos sa vad ce are.

In partea din spate a motorului se gasesc un morman de pinioane, e unul din pinioane are joc si bate.

Am intrebat cat costa acel pinion, nu vine separat decat cu tot ansamblu de pinioane si costa cam 20000 ron.

A patit cineva asa ceva? Ati mai auzit? Sunt in situatia ca nu stiu ce sa fac?

HELP!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la piesa 1 din desen?

post-314-1213295427_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa te ajutam prea mult nu putem cel putin eo in schimb sincer vag face din ce in ce mai multe greseli ajunge un fel de masina de duzina ,NAM CUVINTE

ca solutie poate gasesti vreo unu busit sau piese mai ieftine pe undeva chiar incerc sa ma interesez sa vedem cat ajunge dar......!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la piesa 1 din desen?

post-314-1213295427_thumb.jpg

da e vorba de pozitia 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

VW Touareg V10, a aparut un zgomot ciuadat la motor in partea stg (sofer), toc,toc,toc,......

Daca turez mai tare zgomotul se amplifica in functie de turatie.

Prima data am zis ca sufla un injector, am verificat nimic, am facut verificari ca pana la urma am dat motorul jos sa vad ce are.

In partea din spate a motorului se gasesc un morman de pinioane, e unul din pinioane are joc si bate.

Am intrebat cat costa acel pinion, nu vine separat decat cu tot ansamblu de pinioane si costa cam 20000 ron.

A patit cineva asa ceva? Ati mai auzit? Sunt in situatia ca nu stiu ce sa fac?

HELP!

Cati km are touareg-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km are touareg-ul?

151.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Incerc sa-mi reimprospatez memoria si imi dau seama ca problemele care le-am avut au disparut fara urma.

Cred ca sunt cel putin 2 ani de cand Porsche si nu numai, imi spune sa schimb una din turbine.

Cred ca numai de la Porsche am 3 proforme grase.

Acum am 77 000km si masina trage perfect, si nu a mai aparut vreo eroare pe bord.

O tin sub observatie, pentru ca masina mai are toane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut ,

Am luat recent un touareg 5.0 diesel , 2006 , 313 cp . Masina are 197.000 km reali , verificati la reprezentanta .. a fost adusa din germania in ianuarie 2015 .

A avut unele probleme .. pe care le-am mai remediat .. ultima fiind un consumator care imi termina o baterie noua intr-o noapte .. m-a costat ceva bani si timp ( 1 luna ) pana am gasit problema si am remediat-o la reprezentanta ..

Acum problema cea mai grava este consumul .. adica imi ia in bucuresti undeva la 25-30% .. ieri am facut cativa km .. si nu era ft aglomerat .. si imi arata 35.4 l/100km .. ceea ce este enorm si foarte exagerat ..

Problema este ca eu am mai avut un touareg 5.0 tdi din 2003 .. iar ala omorat si mers haotic cu el .. nu imi sarea de 17 in bucuresti si 11 in afara orasului .. iar asta de il am acum care este 2006 ia in afara 15 si in oras cat vrea el ..

Nu este vorba de ceea ce imi arata neaparat computerul de bord , ci e vorba de pompa .. am avut plinul facut .. am 270 km facuti din care 220 in afara pe autostrada .. si mai am jumatate de rezervor de motorina .. iar computerul imi arata ca mai pot merge 340 km .. e imposibil sa faci 550-600 km  cu 100l de motorina .. cu celalalt am fost pana in spania .. si nu a sarit de 10,4 .. nu inteleg de ce diferenta asa mare la consum .. tinand cont ca cel de il am acum e mai nou cu 3 ani decat celalalt .. si culmea asta mai nou consuma si mai mult cu cativa litrii buni ...

Are cineva idee .. sau vreun mecanic bun care e specializat pe touareg .. de la ce anume ar putea fi aces consum imens ? Pe tester nu da nimic .. nici la reprezentanta nu a dat ..

Ma poate ajuta cineva cu o informatie sau un service bun ?

Va multumesc !

 

PS. - Am atasat 2 poze .. una cu cel din 2006 si 2 cu cel din 2003 .. se vede clar in touareg 2006-1 .. plinul facut si facusem 24km .. iar dupa inca 220 km .. rezervorul la jumate si range 340

post-100448-0-57962600-1445417156_thumb.

post-100448-0-22462500-1445417159_thumb.

post-100448-0-51191800-1445417167_thumb.

post-100448-0-91971600-1445417430_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci consumul e mare, facut la pompa nu dupa informatiile din bord.

masina e "in toate mintile" ? adica nu are probleme cu senzori (aer, temperatura), injectoare, computer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta am luat-o de la reprezentanta unde a stat 1 luna sa imi gaseasca o saracie de consumator care imi topea bateria .. au pus-o pe tester .. ei au zis ca e totul OK ca nu da nicio eroare .. de retinut faptul ca imi pierde ulei pe langa una din turbine .. nu ft mult dar pierde .. si dupa cate am inteles trebuie dat tot motorul jos sa poata umbla acolo.. dar totusi m-ar mira sa fie consumul asta asa exagerat de la treaba asta ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa dea erori ca sa ai consumul marit.Un senzor care nu isi mai face treaba bine poate sa nu dea eroare dar sa fie cauza consumului marit sau un reglaj prost.

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cum sa aflu daca nu da pe tester ? unde sa ma mai duc cu ea ..ca o am de 4 luni .. si 3 a stat in service`uri ..care mai de care mai destepti .. pana la urma tot la vw la reprezentanta am facut-o .. unu voia sa imi umble la injectoare ca manca bateria .. ca sa iti dai seama ce oameni .. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai putin ca nu inteleg ce este cu link-ul ala .. ce sa fac acolo ? diagnoza ? pai am facut-o la reprezentanta saptamana trecuta si nu are nicio eroare masina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

eu nu cred ca e nimic in neregula cu masina mai ales daca mergi putin, distante scurte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crede-ma ca e foarte in neregula .. stiu ce vorbesc.. am avut-o pe cealalta 2 ani .. nu 2 zile .. am mers si 2 km .. si 4000 de km .. stiu bine ce vorbesc ..

si daca tu stii mai bine ca mine .. si ti se pare normal pe autostrada la 130 sa iti ia 15% .. ma rog poate nu stiu eu ce vorbesc !

daca nu mai aveam una identica inainte .. nu comentam .. am luat-o pe asta tocmai pentru faptul ca am fost foarte multumit de cealalta .. si la consum si la fiabilitate .. si in niciun caz nu ma multumea un consum de 15 in afara si 25-30 in oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, daca esti din Buc te pot ajuta, am una identica din 2005, AYH. Ce consumator era cu buba de-ti topea bateria dupa doar o noapte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

caut de ceva vreme o poza cu cu consum de 49.9% la vreo 5-10 minute de la plecatul de pe loc.

da, de la 130 la ora incolo cam asa e. la 110 am si eu poza cu consum 10.6 si la 90 la ora am poza cu consum instant 5.6%.

si eu il am de 12 ani si 130000 de km...deci si eu stiu ce vorbesc.

 

daca ai acel consum permanent, atunci da, e o problema. 

sincer ma mir ca fostul tau touareg de 5 litri nu sarea de 17 in oras,  in Bucuresti, niciodata, cand eu cu 15-17 merg de obicei.

si cum se impute putin traficul sare de 20...

 

pe mine nu ma intereseaza sa ma contrez cu tine pe consum. fiecare cu masina lui. doar iti spun ca in functie de cand ai vazut consumul ala s-ar putea, !s-ar putea!, sa nu fie nimic in neregula cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

katalinscrob

salut da acum sunt la bucuresti .. bateria mi-o termina de la incuietorile de la usile din spate ..dadeau eroare si calculatorul nu vedea daca masina e incuiata sau nu si nu mai intra in stand-by mode .. si consuma 2 amperi/ora .. ceva de genul ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

logica imi spune ca trebuie identificate cauzele ce pot duce la un consum marit. am enumerat cateva mai sus.

apoi se verifica alea , poate una sau mai multe din ele sunt cu buba.

mergand la extreme, poate fi cauzat si de frane defecte (stau placutele pe disc mereu) dar nu cred ca asta e cauza ca iti dadeai seama pana acum.

un senzor (de temperatura, de aer) poate sa dea peste cap consumul, facand un amestec aer-motorina gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caut de ceva vreme o poza cu cu consum de 49.9% la vreo 5-10 minute de la plecatul de pe loc.

da, de la 130 la ora incolo cam asa e. la 110 am si eu poza cu consum 10.6 si la 90 la ora am poza cu consum instant 5.6%.

si eu il am de 12 ani si 130000 de km...deci si eu stiu ce vorbesc.

 

daca ai acel consum permanent, atunci da, e o problema. 

sincer ma mir ca fostul tau touareg de 5 litri nu sarea de 17 in oras,  in Bucuresti, niciodata, cand eu cu 15-17 merg de obicei.

si cum se impute putin traficul sare de 20...

 

pe mine nu ma intereseaza sa ma contrez cu tine pe consum. fiecare cu masina lui. doar iti spun ca in functie de cand ai vazut consumul ala s-ar putea, !s-ar putea!, sa nu fie nimic in neregula cu masina.

 

da frate te-am inteles .. sa il stapanesti sanatos .. eu stiu ce vorbesc.. si ce consum aveam .. in niciun caz 35 nu mi-a arata niciodata .. si sunt curios daca tu cu masina ta faci 5-600 de km cu plinul (100 l ) .. si eu vb de real la pompa nu ce arata computerul..am facut 280 km si am jumatate de rezervor ..

eu pana in spania am facut 8-900 km cu un plin cu celalalt .. si cu asta se pare ca nu sar de 600 .. chiar nu e normal 15% in afara ..

pai si astia la reprezentanta nu au putu vedea asta ?

 ca le-am zis clar ca are probleme la consum .. au zis ca se uita ..

apoi mi-au zis ca e totul OK pe tester

 

logica imi spune ca trebuie identificate cauzele ce pot duce la un consum marit. am enumerat cateva mai sus.

apoi se verifica alea , poate una sau mai multe din ele sunt cu buba.

mergand la extreme, poate fi cauzat si de frane defecte (stau placutele pe disc mereu) dar nu cred ca asta e cauza ca iti dadeai seama pana acum.

un senzor (de temperatura, de aer) poate sa dea peste cap consumul, facand un amestec aer-motorina gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da frate asa ar fi normal .. desi in afara nici celalalt nu mi-a luat vreodata 9 .. mi-a luat de ex .. de la valcea pana la huelva / spania ( 4000 km ) ..oprit doar in peco sa alimentez .. pilot automat setat la 140 km/h .. 10.2 l / 100 km .. asa ar fi super ok .. numai ca asta imi ia 15 in afara .. la acelasi mers .. unde naiba o fi buba ?

 

 

18 Bucuresti, 9 afara, mers hotarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"ok pe tester" poate insemna ca au scanat si la final nu au rezultat erori.

dar daca afara sunt 40 grade si senzorul arata -28 , pe tester este valoare cititia, nu e eroare.

treaba cu testerul e ca trebuie si interpretate valorile, nu doar autoscan si daca nu e nimic rosu, e ok.

daca esti in Buc, poti lua legatura cu Florin sau Cristi sa verifice masina.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!