Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Domnilor,

Va rog sa nu va inflamati, ca e pacat :) 

Discutia a inceput de la ideea ca ar fi bine ca fiecare sa conduca inainte de achizitie fiecare tip de motorizare in parte, ca sa-si poata face o idee reala daca si care motorizare se potriveste pe nevoile lui. Caci...avem toti nevoi diferite ;)

Si acum, eu zic sa ne reintoarcem On Topic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa mai schimbam "atmosfera", mai jos o imagine cu toate tipurile de jante disponibile pe 18'' si 19'' pe Superb, atat ca optiune cat si ca accesoriu...

1-4d63a3e.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima din staga sus este dementiala, am vazut recent pe briskoda un S3 incaltat cu ele. Pacat ca nu se vad numele / marimile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi 235/40?? R19 si ceva Super.........

Modificat de vvede
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vvede SUPERNOVA - 8J x 19“ ET 44

235/40 R19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, darksun said:

Pacat ca nu se vad numele / marimile.

Pai hai ca le dibuim impreuna :)

La 19'' poti opta doar pentru Sirius (cele cu grupuri de cate 3 spite), sau Phoenix (cele multispite), ambele in mai multe variante coloristice, adica argintiu sau antracit.

In plus, SportLine-ul are ca optiune cele Vega. Apropo, tu pe astea le-ai luat ?> 

La 18'' avem Zenith (spita lata langa spita ingusta), in mai multe variante, (cele Antracit sunt standard la SportLine) si Cassiopeia .

Asa cum mentionat si @sebip, 19'' vine cu 235/40 si ET44 si J8. 

18'' vine cu 235/45/18, ET44 si J8

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap am laut vega, mi-ar placea mai mult Phoenix (cele negre) dar nu puteai sa le comanzi. Aceasi problema a avut si tipul de pe briskoda si le-a luat separat apoi a vandut vega.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, darksun said:

Dap am laut vega, mi-ar placea mai mult Phoenix (cele negre) dar nu puteai sa le comanzi. 

Phoenix antracit sunt doar pentru L&K 19''

La fel cu Pegasus antracit 18'' sunt standard pentru L&K

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh well, sa vedem cand vine masina, am sunat la dealer, no news deci parca vad octombrie. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update, a ramas week 38/2017 data de livrare. Nu o sa aiba DSG7 din pacate, ma consolez ca DSG6 e o cutie foarte fiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca in configuratorul din RO pe varianta 280 cu LK , exista optiunea de piele perforata + scaune ventilate? eu nu gasesc nicaieri setarile astea in configurator ... 

 

Later edit, am gasit ... era optiunea "Interior piele / piele artificiala" .. care se pare ca la detalii avea scris "scaune ventilate" ... well.. presupun ca in acest caz tapiteria vine cu piele perforata.. right? :)) 

Aveti idee daca exista volan multifunctional, incalzit cu piele perforata ? sau incalzit vine numai cu piele normala ? (banuiesc ca pe LK nu exista volan sport , tesit ) 

Inca o intrebare, aveti idee cele doua butoane de langa schimbator din stanga sus si dreapta sus ce optiuni pot fi puse pe ele? am configurat o masina full teoretic.. si totusi 4 butoane sunt libere ..  ?! 

image.thumb.png.14333ffc10dd445af28e07258f9ec602.png

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu182: L&K vine standard cu piele. Ai de ales in Maro Native (maro-ul specific L&K) si Bej.

Pentru ambele, ai optiunea de a pune piele perforata si ventilata.

Volan multifunctional incalzit si cu piele perforata exista doar pe SportLine, il poti face retrofit.

Pentru ca vad ca te tot "roade" :) subiectul "L&K + 280", mare atentie: nu e disponibila directia progresiva si nici suspensia sport. Are DCC in standard, doar ca DCC-ul pe Sport e mai soft decat Suspensia Sport - iti spun dupa ce am testat back to back. 

In plus,  sa iei 280 si sa nu pui directia progresiva...e cam pacat, o sa fii dezamagit.

Sugestia mea: ia-ti un Style 280 si ti-l faci "al tau": pui piele perforata, roti 19, directie+suspensie si ce mai vrei tu :) 

In ceea ce priveste butoanele alea, iti confirm ca nu se poate "pune" nimic. Sunt oarbe cele 2 de dreapta si cele 2 de stanga.

Pe dreapta ai: de sus in jos: Park Pilot, Park Assist, Deschidere portbagaj

Pe stanga ai: de sus in jos: ESP/on/off/Sport, DMS, Start&Stop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos, tare aiurea treaba cu directia, credeam ca vine pe toate ... :| asa prostie.. 

Suspensie sport nu voiam oricum, vreau tot DCC (la fel am si pe masina actuala) si ma impac f bine cu el .

E posibil sa ies mai bine totusi la bani cu style configurat cum ai zis tu ... ia sa vedem :D 

 

LE: observ ca directia progresiva nu poate fi selectata cu DCC ... WTF ?! doamne ce idiotenie...  sunt 2 must-have-uri ...  chiar nu se pupa un sistem cu celalalt? 

LE2: am iesit la acelasi pret configurand STYLE ca si cu LK ... selectand directia progresiva in defavoarea DCC (si DCC-ul costa de 4 ori mai mult decat directia) ... seriously? :)))

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu182: ideea e asa: din ratiuni de....marketing ? suspensia sport si directia progresiva sunt "la pachet" la Superb, adica nu le poti separa

DCC-ul e oferit ca optiune de confort cu o usoara tenta sport. In plus suspensia standard cu DCC nu e atat de coborata cum e suspensia sport. Masina are mai mult - sesizabil clar - ruliu cu suspensia standard + DCC, chiar si in modul Sport. 

Nu se poate cupla directia progresiva cu DCC, intrucat directia progresiva cere suspensia sport.

Again, eu zic sa faci o tura cu un Superb cu suspensie sport si sa vezi ce parere ai. Avem colegi pe forum, din Bucuresti cu asa ceva :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut. Pe lângă Cluj găsesc pe undeva mașina de TD cu benzina 1.4?

Modificat de vlad_fdd
Error
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Brasov :)  Octavia deocamdata, dar daca o incarci cu 4 persoane, tot cam aia e, ca Superbul cu sofer :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca topicul devine Superb vs. Octavia si nu e bine. Reveniti va rog la subiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele Sirius 19'' nu se mai pot comanda. Singura optiune de jante 19'' momentan ramane Phoenix - in argintiu pentru Style si atracit pentru L&K. 

Si da, Vega-urile negre pentru SportLine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine e interesat de 2.0TDI, masini pe stoc, vad niste oferte interesante si destul de dotate cu discount 6000 de euro pentru Sportline, 4000 de euro pentru Style si 2000 de euro pentru Ambition: http://cc.skoda.at/sl-ro/ro_RO_SKODA/C/list?mgb=730_Superb&radius=50&specialPriceAvailable=1&sort=priceAdvantageGross,desc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am facut un TD cu un superb la Cluj. Masina ma impresionat, dar era o configuratie 190 cp, dsg, piele, dcc și altele. Prețul de lista undeva la 40000. Oare cât de mult se schimba felling - ul în cazul unei mașini să-i zicem, normal echipate și cu suspensia standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mergi cu una normala si o sa vezi. Eu nu am tusit cind am trecut de la piele la stofa dar depinde si de masina si de nevoi - cred ca Leonul nu-mi placea cu stofa. Cit priveste suspensia, eu nu folosesc DCC deloc, il tin pe normal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, cel putin pana acum, ma felicit pt DCC si cred ca este singura optiune care creste cu adevarat confortul la drum...Confort: la drumuri cu denivelari, drumuri cu piatra si in amenajare, pe autostrada (regim in care nu mai ajunge nici un zgomot in habitaclu), Normal: pe drumuri judetene cu asfalt peticit si la viteze ceva mai ridicate, Sport: pe drumuri cu asfalt bun, pe drumurile cu serpentine ( unde ruliu scade semnificativ) si la viteze ridicate. Chiar daca in fata nu sunt atat de bine simtite modificarile ( exceptand zgomotele suspensiei), pasagerii din spate for fi cei mai multumiti...:) Cel mai mult eu folosesc modul Sport si Confort, sarind din unul in altul si doar pentru a trece peste liniile de cale ferata :)....Daca ar exista o setare ca suspensia sa lucreze in functie de viteza ar fi excelent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08.09.2017 at 9:36 PM, vlad_fdd said:

 Masina ma impresionat, dar era o configuratie 190 cp, dsg, piele, dcc și altele. Prețul de lista undeva la 40000. Oare cât de mult se schimba felling - ul în cazul unei mașini să-i zicem, normal echipate și cu suspensia standard?

Ce inseamna "normal echipate" ? 

In ceea ce priveste suspensia standard vs DCC, cea standard reprezinta un compromis cu balanta inclinata puternic spre confort, deci daca asa ceva cauti - poate fi alegerea corecta

21 hours ago, topcat said:

.Confort: la drumuri cu denivelari, drumuri cu piatra si in amenajare, pe autostrada (regim in care nu mai ajunge nici un zgomot in habitaclu), Cel mai mult eu folosesc modul Sport si Confort, sarind din unul in altul si doar pentru a trece peste liniile de cale ferata :)....Daca ar exista o setare ca suspensia sa lucreze in functie de viteza ar fi excelent...

Faptul ca rata de amortizare, aici ne referim la felul in care e setata compresia si reboundul in modurile DCC iti permite sa treci peste denivelari in viteza fara ca tu sa le simti - pasager fiind, nu inseamna ca suspensia nu le incaseaza - bucsaraia tot aia e pe masina, indiferent de modul in care lucrezi tu setarile amortizoarelor. Zic asta ca sa nu ai supriza sa constati ca la 50k ai bucsaraia praf si "troncane" pe gropi cu tot DCC-ul, de la mers "hotarat" pe denivelari/gropi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu riscul de a fi prea tupeist: ma poate ajuta cineva din zona Clujului care poseda MK3 1.4 TSI pentru o tura scurta?

"Normal echipata", 75NOR, ma refer la masina care as comanda-o pentru familie: 1.4 tsi + sunset + jaluzele + jante 17" + ACC 160 km/h + scaune inclazite +xenon+scaun pasager rabatabil. Care pe langa masina de test e o mare diferenta, cel putin la feelingul interior + asistenta sofer.

Dar poate reusesc cumva o tura cu MK3 mai apropiat de configuratia dorita.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad_fdd - cat este de urgent sa faci un TD

La mine tre sa imi ajunga masina Superb Ambision 1.4 TSI, poti sa vezi configuratia aci pe undeva. Am promisiuni ca va fi livrata Sambata asta.

Daca nu e prea tarziu......... te ajut cu un TD. 

Daca te ajuta sa stii ca eu am comandat-o fara TD, m-am bazat doar pe experiaenta cu Octavia 1.2 TSI si sunt convins ca, ca si motorizare dpdv al feeling-ulul superbul de 1.4 este peste 1.2 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!