Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Teoria mea e ca diesel-ul e mai "fara griji" la consum. Imi place benzina daca plateste altul, eventual de la firma.

Cand am zis "an legat" cei 23.000 erau in esenta calcul lui 75NOR, pe o perioada normala de sa zicem 5-6 ani de exploatare.

 

Cum ziceai, fiecare din experienta si "simtul" lui, dar pentru mine 9l/100 TSI e mult prea molcom si cu grija acului, pe cand un diesel chiar cu "pedal to the metal" e mai cumpatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kthor: o curiozitate, te rog. 1.8TSI accepta benzina de 95 sau cere min 98 ? 

Tu ce benzina pui ? 

 

Vad in spritmonitor-ul tau ca apare 95. E corect ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel este mai "fără griji" la consum doar la rulaje ce depășesc constant 1.000 km/saptămână. Altfel benzina este mai "economică". Iar 9 l/100 km reprezintă "pedal to the medal" pentru majoritatea TSI-urilor.

Trecând la o comparație directă 190 CP sau 180 CP sunt cam tot acolo pentru caroseria S3, o motorizare "decent-medie" fără pretenții de "sportivitate" (aici ar fi fost potrivite ghilimelele duble :D) decât atunci când ești singur la volan.

Referitor la benzina folosită de mine: am acordat de multe ori șanse "benzinelor premium" însă n-am reușit să văd nici măcar o iluzie de diferență așa că am rămas la standard... 95. Pe care 1.8 TSI o acceptă fără nicio jenă (tot așa cum o și consumă). :)

 

L.E. @75NOR:

Apare și 100 însă pe la "începuturi". Nu cred să fi folosit așa ceva de mai mult de 5 ori la Octavia. La mașina precedentă am testat mai temeinic, același rezultat (doar că acolo era "fără turbo" și m-am gândit că poa' o fi ceva magic la 1.8 :D).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, dieselul e solutia atunci cand se merge mult, adica minim 30k/an.

 

Personal, am 30 luni si 51k km rulati cu Superbul, adica o medie de 1.7k km/luna. 

Consumul mediu il am pe long term (adica resetare la fiecare 99h) de 6.5l/100km. Asta in conditiile in care zilnic am naveta de 20km, din care 17km extraurban.

Raportand la traficul de Bucuresti, ar fi un parcurs gen Piata Domenii- Corbeanca, deci trafic ok-ish.

 

Tragand linie, mi-e clar ca nu am motorul corect pentru felul in care folosesc masina, 99% am ales dieselul din teama de revanzare: "Cine o sa mai cumpere masina asta cu motor pe benzina?" 

Intre timp perceptia in piata s-a mai schimbat, astfel incat am mai mult curaj sa ma uit la un TFSI + DSG ca urmatoarea alegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adigolf, era bun un topic separat -consiliere achizitie.

 

Spune-mi un lucru te rog, am vazut ca vrei echipare dsg. Daca totusi optezi pentru tsi, te feresti cumva de dsg 7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ca tsi + dsg pe superb e oarecum o problema pentru ca 1.8 vine doar cu dsg7 (inca nu stiu daca exista var. 4x4 care probabil e cu dsg6).

 

Dpmdv, tinand cont ca S3 = O3+100kg ( zic o medie care cred ca e ceva mai mare) varianta corecta pe benzina este 2.0 tsi.  (pentru cineva care are de gand sa dea in jur de 30k pe masina)

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecând la o comparație directă 190 CP sau 180 CP sunt cam tot acolo pentru caroseria S3, o motorizare "decent-medie" fără pretenții de "sportivitate" (aici ar fi fost potrivite ghilimelele duble :D) decât atunci când ești singur la volan.

Referitor la benzina folosită de mine: am acordat de multe ori șanse "benzinelor premium" însă n-am reușit să văd nici măcar o iluzie de diferență așa că am rămas la standard... 95. Pe care 1.8 TSI o acceptă fără nicio jenă (tot așa cum o și consumă). :)

 

L.E. @75NOR:

Apare și 100 însă pe la "începuturi". Nu cred să fi folosit așa ceva de mai mult de 5 ori la Octavia. La mașina precedentă am testat mai temeinic, același rezultat (doar că acolo era "fără turbo" și m-am gândit că poa' o fi ceva magic la 1.8 :D).

De acord, 180 sau 190 sunt motorizari ok, pe o masina ce nu cred ca e "sportiva" nici chiar cu 2.0TSI fie el de 280cai si 4x4. La aproape 5m de masina si >2.8m de ampatament nu cred ca se asteapta nimeni sa o "puna de-a latul" la transfer de mase pe viraje :)

S3 o vad mai degraba ca pe o masina ce poate fi si rapida (cu motor de min 180cai) si confortabila.

 

Multumesc pentru confirmarea cu cifra octanica, nu stiu de ce ramasesem in cap ca TFSI = obligatoriu min 98

 

Aceeasi lipsa de "orice diferente" am sesizat-0 si la motorine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dsg 7 acum pe octavia diesel, nu stiu daca are acelasi comportament pe benzina. As incerca mai curand un dsg 6. Cam ce consum are 1.8-ul DSG urban? In catalogul lor e linie la mine..Pe octavia am acum in jur de 7 consumul urban. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi, vezi la @kthor, este cel mai bun reper pentru tine: tot in Bucuresti, tot cu Octavia - dar O3 - el are 8.9L consum cu 1.8TSI 180.

Daca tu ai 7L, inseamna ca diferenta intre benzina si diesel este de 2L/100km.

 

Colegii incercau sa-ti spuna mai sus ca DSG7 limiteaza cuplul lui 1.8TSI la 240NM, fata varianta 6M care are aprox 320-340NM (nu retin exact valoarea)

De asta sugerau un DSG6, care te obliga la 2.0TSI 220cai, pentru a te bucura de tot potentialul motorului.

 

Totusi, depinde mult de stilul tau de mers. Eu am condus Octavia 3 1.8TSI DSG7 si am fost multumit de cum se misca motorul. In kick-down e foarte responsiv, e mult peste orice raspuns ar produce dieselul in kick-down.

 

De ce nu cauti un Octavia 1.8TSI DSG la drive-test ? Ca sa-ti faci o idee de motor si cutie

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....si iei 2 persoane in masina (consilierul si un prieten) sa iti faci o idee despre cum s-ar misca S3 cu tine singur in masina,

 

Edit: diferenta data de site-ul asta este de 95 de kg intre cele doua masini. In realitate cred ca diferenta este putin mai mare, data insa si de numarul si tipul optionalelor.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, mi-e frica ca voi creste cu mult consumul la 220cp:) Sunt obisnuit sa merg mai linistit, cred ca cei 220 de cai schimba ceva in stilul de mers :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uita că, dacă vei ține cont de consumul înregistrat de mine, trebuie să ai în vedere și discuția de aici. ;)

 

Iar la cele spuse de cristi511 eu aș suplimenta: 3 persoane chiar 4 dacă ai cum (pentru O3 ca să "emulezi" un S3 mediu solicitat). Dacă poți accepta dinamica "în sarcină" cu siguranță vei fi cel puțin mulțumit de mașină atunci când va fi mai puțin încărcată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam in cat timp se incalzeste un benzinar? Poti scapa de alegerea parbrizului incalzit la diesel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

@adigolf2003 - lasa ca te obisnuiesti si cu 220 cai....iar cel mai bine o sa-i simti cand depasesti pe valea oltului, mai putin in oras...

 

cred ca diferenta intre benzina si diesel este mai degraba in zona 2 l/100. si mai cred ca mariajul e important. una e sa mariti 1.4/1.8/2.0 cu o octavie si alta e sa le mariti cu un superb. diferenta mare. greutate proprie, dimensiuni caroserie/ampatament, dimensiuni anvelope. pai 1.4 tsi pe 205-uri si 150 kg mai putin fata de 1.4 tsi pe 235-uri de iarna cu 150 kg mai mult....s-ar putea ca cresterea de consum sa fie mai degraba logaritmica (pastrand proportiile, totusi - adica vara sa ai diferenta de 1,5 l iar iarna sa bata in 3...)

eu consum 9l/100 cu 1.6 tdi pe caddy. la S2, 2.0 190 cp aveam consum de 8.5 mediu urban, cu 6.5-7 in trafic ultralejer si 11 in bara/bara..benzina...n-am folosit decat ocazional si extraurban....

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu aş renunţa la parbrizul încălzit chiar dacă la otto primeşti aerul cald mai repede. Te scuteştete de aşteptat, racletat, spray-at, în frig stat, etc. În plus, la S III parbrizul este saint gobain fără grilă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul minus al parbrizului incalzit - cel putin cel cu incalzire clasica, prin "fire" - este sensibilitatea la lovituri de pietricele.

 

Stie cineva, noua tehnologie prin inductie a parbrizului incalzit cum se comporta ? Sunt la fel de sensibile foile de sticla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la fel ca si pe Passatul B8 - modelul curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il bifasem ca optiune.ce optiuni mai merita puse? Sunt curios daca la mirror link pe bolero o sa mearga ok navigatia din telefon...

Modificat de adigolf2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

merita cele pe care le vrei. eu de ex am pus suspensie adaptativa. pentru mine merita. nsm a pus carlig. pentru mine nu merita (nu tractez nimic....). Eu nu am pus columbus. Nu cred ca merita 1800 E. Am pus canton, pentru mine merita... Eu am pus parbriz incalzit. Am auzit ca merita, si am zis sa incerc, asumandu-mi costul...

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La columbus totusi e pachet . Il poti lua cu 800 euro + jante pe 18. Ar merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mergi şi pe timp de noapte, smart light assistant este de ajutor.

Ar mai fi util DCC ul daca vrei confort pe drumurile urbane neintretinute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

1200 columbus, scuze. care este pachetul de 800 jante +columbus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cleverpack style cu actiune cleverpack style?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce optiuni mai merita puse? 

Strict dupa gusturi.

 

Suplimentar fata de Style, eu as pune:

1. Jante 18'' - pentru ca nu agreez talonul mare de la rotile de 17''

2. Canton - pe S2-ul actual SoundSystemul se simte

3. Alcantara - alegere personala, am avut la Passat B6, nu am pus la S2 si regret in fiecare zi

4. Suspensie sport: pentru a taia din ruliul pe viraje al caroseriei

5. Sunset - chestiune de looks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Consiliere achiziție Superb 3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!