Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Actualizare istoric:

Săptămâna 17 - comanda și avansul. Termenul de livrare conform contract e 15-20 de săptămâni.

Săptămâna 23 - intră în proiectare și nu se mai pot face modificări. Termen de livrare estimat pe săptămâna 32.

Săptămâna 30 - s-a finalizat producția dar lipsesc cipuri, ajunge pe aeroport și primește termen nedefinit de livrare. La un moment dat apare totuși în sistem o estimare de livrare cu săptămâna 52.

Săptămâna 50 - sâmbăta dimineața nu merge VIN-ul, în schimb seara dă o eroare în aplicația de pe telefon, dar totuși pe skoda-connect.com acceptă, luni apare și poza mașinii

Mâine sau poimâine o ridic, după 8 luni și jumătate, adică 37 de săptămâni de așteptare. Dublu decât în contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dureroasa asteptarea :)

 

Sa vedem poze si impresii la sectiunea Masina mea 😉 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu noutati referitoare la noua masina:

 

Saptamana 37, 2021 comanda.

Saptamana asta am termen de livrare aproximativ, saptamana 17, 2022.

 

Pana atunci ma folosesc de actuala din semnatura, am putut prelungi leasingul nesperat (de la 4 ani la 6 ani si 3 luni). Ajuta faptul ca am doar 184k de km actual.

 

Foarte curios de cum o sa ma impac pe termen lung cu 1.5 TSI ACT DSG (noua), vs. 2.0TDI (150) DSG (actuala).

Am condus 1.5TSI pe multe masini VAG (Passat, Golf, Tiguan, Touran, Octavia) si mi s-a parut OK (nu am asteptari nerealiste). Vedem cum va fi la Superb.

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enervant rau ACT-ul ala ,cand intra se schimba zgomotul motorului si tremura putin masina daca se activeaza in treapta mai superioara cu turatii reduse ale motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am simțit asta la nici un 1.5 pe care le-am condus. Deși habar n-am dacă erau și ACT toate sau nu. Apropos toate 1.5 sunt ACT?

 

Ma gândesc că DSG-ul ar elimina acest inconvenient. Cred ca e DQ200, 7, ambreiaj uscat sau exista si alte variante pe 1.5? Nu s-a specificat, nici nu mi-am bătut capul foarte mult fiind leasing operațional pe 5 ani.

Pe actuala din câte știu am DQ250, 6, ambreiaj umed.

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se simte o usoara vibratie, pentru ca motorul merge in doi cilindrii si nu mai e la fel de bine echilibrat. Daca vii de pe un Diesel sau un motor in 3 cilindrii nu simti nimic 🙂

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, dar preferam fara aceasta prostie de ACT

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate dezactiva si nu vad de ce ai face-o, in afara ca ajuta la consum nu vad alt incovenient. Nu se simt vibratii sau alte aberatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se simt niste vibratii aiurea , as fi preferat fara 

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este in ordine sa vibreze  nici la mers in 2 cilindri, nici cand comuta. Am avut 5 ani 1.4TSI ACT (prima generatie de ACT) si cu cutie manuala si inafara de un click auzit doar in liniste totala si martorul din bord nu sesizam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde sa pun😔

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de unde pui acum. Daca pui 95, incearca ceva 98/99/100. 

Eu la 2.0TSI si DSG vad destul de usor diferenta intre sortimente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am luat-o din septembrie 2020 numai 99 si 100 am pus....OMV.Petrom  si Mol mai rar....🚘

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 12.01.2022 at 16:15, vladp a scris:

Actualizare istoric:

Săptămâna 17 - comanda și avansul. Termenul de livrare conform contract e 15-20 de săptămâni.

Săptămâna 23 - intră în proiectare și nu se mai pot face modificări. Termen de livrare estimat pe săptămâna 32.

Săptămâna 30 - s-a finalizat producția dar lipsesc cipuri, ajunge pe aeroport și primește termen nedefinit de livrare. La un moment dat apare totuși în sistem o estimare de livrare cu săptămâna 52.

Săptămâna 50 - sâmbăta dimineața nu merge VIN-ul, în schimb seara dă o eroare în aplicația de pe telefon, dar totuși pe skoda-connect.com acceptă, luni apare și poza mașinii

Mâine sau poimâine o ridic, după 8 luni și jumătate, adică 37 de săptămâni de așteptare. Dublu decât în contract.

 

EEFBA8DE-7735-442B-BE0E-376E290150DE.png
 

 

comanda Septembrie . Livrare - 20-22 Aprilie la Skoda . Eu o ridic pe 2-3 mai . 

Modificat de Stef superb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Lascae Bogdan

Salut, stie cineva de ce in configuratorul Superb  ambition nu mai apare motorul 1,5 TSI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare. Stiti ce e cu ACC la Superb? Nu apare in cofigurator, nu poate fi pus oare? Am vazut ca are tempomat si Front Assist. M-am obisnuit cu ACC de la Passat si parca nu as renunta la el - folosesc in special la mers in coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca face parte dintr-un pachet care nu poate fi bifat online. Sau poate sunt restrictii de productie. Mergi la dealer si te va lamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut. 

Ce parere aveti de motorul de 190cp fata de cel de 150cp, referitor la fiabilitate . 

Inca o intrebare: Cum sunt cutiile dsg pe aceste modele, fata de cele de pe modelul anterior ( am avut dsg 6 de care am fost foarte multumit, masina avand 600k km ). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la 2.0 TSI fata de cel 1.5/1.4 TSI ? Daca da, 1.5/1.4 TSI vin cu DQ200, transmisia mai putin fiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se refera la TDIuri... in afara de putere si cateva componente ( gem turbo mai mare la 190 ) sunt cam la fel motoarele. 150 va consuma mai putin. Intretinute corect nu vor fi probleme majore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta asta:

 

 

 

Am putin peste 100k km, masina are putin peste 3 ani si o am de noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Doc Morelli said:

Te referi la 2.0 TSI fata de cel 1.5/1.4 TSI ? Daca da, 1.5/1.4 TSI vin cu DQ200, transmisia mai putin fiabila.

Salut. 

Ma refer la motorizari de 2.0 TDI , in special cele de 150 dar poate si de 190. 

 

Va multumesc ptr raspunsuri ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!