Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

10 hours ago, dax said:

 Trecand peste ultimele modificari de interior mai putin pe gustul meu (integrare head-unit), am observat ca nu mai exista optiunea alcantara pe nici o echipare. Este oare o modificare temporara?  Se stie ceva de un facelift?

E o problema cu alcantara, furnizorul de fapt are o problema.

Asta e motivul pentru care s-a scos din configuratii. E doar temporar.

Facelift doar cu MY2019, deci cel mai probabil cu livrare dupa iulie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facelift-ul la Superb va fi la inceput de 2019.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Learn_to_forghive30

Buna seara...

Ce parere aveti despre un superb din anul 2015 pe benzina de 1.4 tsi 150cp  E o masina ideala pt o familie ?

Modificat de Learn_to_forghive30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vei cauta masina ideala raspunsul il vei putea da doar tu :)

In rest masina e cat se poate de versatila si aici ma gandesc la accesul in portbagaj cu haion si spatiul pentru locurile din spate. Dapdv , da, e o masina de familie grozava.

La motorizare, depinde ce ai mai condus si ce asteptari ai de la motorizare. Cel mai relevant exemplu de aici este colegul @RzzV care a exploatat masina la maxim :) CIteste-i jurnalul si vezi unde te poate duce motorasul cel viteaz.

Si eu am acelasi motor dar nu am suficienti kilometri sa ma pronunt. Inca nu i-am dat talpa dar pot sa spun ca pentru familie e suficient, avand in vedere ca si doamna si copiii nu vor aprecia mersul alert. Pentru consum ai topicul dedicat cu experienta colegilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună seara, urmează să achizitionez un S3 , am primit un discount de 6000 euro din prețul mașinii ( oferta standard pentru PJ la S3 echipare Ambition) , discount care pentru mine este ok. Imi pot spune dintre cei care au achiziționat recent S3 daca pe lângă discountul financiar au mai primit ceva in plus ? Aici mă refer la covorașe, anvelope, brăduți :) etc etc.

P.S Oferta o am de la Avia Motors

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare , ieri am platit masina S3 2.0 TDI 150 cp Ambition ( MY2019 ;) )  stoc Curtici. Reprezentantul de vanzari mi-a spus ca poate sa ajunga in 3 zile sau in maxim 7 in functie de transport, nu este o problema asta am cu ce sa merg pana atunci. Am cateva intrebari:

1 este alimentata cu AD Blue la livrare sau trebuie sa completez la primul plin ?

2 cu ce marca de anvelope vin deobicei echipate ?

3 in anexa contractului la echipamente vad " geamuri atermice" , nu cred ca sunt cele cu protectie IR ?

Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o curiozitate: de ce pui intrebarile astea aici si nu intrebi dealerul care ti-a luat o groaza de bani ca sa-ti vinda masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos pentru că citind paginile acestui topic mi-am dat seama ce am uitat să întreb la dealer. Daca la întrebarea 1 și 3 sunt sigur că îmi putea răspunde,  la 2 nu cred că știa nici el. Apreciez mai degrabă răspunsul unui coleg de forum care îmi spune din experiența lui decât răspunsul unui dealer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te lamureste colegul @75NOR dar inca o data dealerul care iti vinde masina stie concret tot inclusiv dotarile pentru ca are VIN ul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, ciolib said:

Salutare , ieri am platit masina S3 2.0 TDI 150 cp Ambition ( MY2019 ;) )  stoc Curtici. Reprezentantul de vanzari mi-a spus ca poate sa ajunga in 3 zile sau in maxim 7 in functie de transport, nu este o problema asta am cu ce sa merg pana atunci. Am cateva intrebari:

1 este alimentata cu AD Blue la livrare sau trebuie sa completez la primul plin ?

2 cu ce marca de anvelope vin deobicei echipate ?

3 in anexa contractului la echipamente vad " geamuri atermice" , nu cred ca sunt cele cu protectie IR ?

Multumesc anticipat.

 

In primul rand sa te bucuri de ea. 

Masina ajunge in maxim 5 zile de la data la care dealerul a dat comanda de transport. Ti-a zis 7 ca sa aiba o marja de siguranta, in cazul in care "shit happens" la transport.

1. Toate MY19 diesel pe Superb au AdBlue. Nu mi-e clar daca masina ta e MY19 sau MY18, avand in vedere ca e luata de pe stoc. Daca e MY18 nu are Ad Blue. Oricum, acum e prea tarziu sa-ti mai pui problema asta. Cand primesti masina deschizi usita de la combustibil. Daca ai 2 guri de alimentare ai AdBlue. Daca ai o singura gura de alimentare nu ai AdBlue :lol: 

2. Ce dimensiune de jante ai pe ea ? Daca ai 18 e posibil Falken sau Conti. La 17 nu mai sunt la curent cu ce se pune pe ele. 

3. Geamuri atermice sunt toate in zilele noastre, adica nu sunt albe ca la Dacia 1300, sunt tinted. Daca ai optiunea "Sunset", inseamna ca lateralele spate si luneta sunt fumurii, deci ofera o protectie suplimentara. Cu protectie IR poate fi doar parbrizul, asta daca masina are optiunea de "parbriz incalzit"

Nu in ultimul rand, asa cum bine spunea colegul @vdragos, absolut toate lucrurile astea trebuia sa ti le spuna dealerul. Iar anvelopele se pot afla in 5 secunde, daca dadea o raita in curte sa vada masinile venite anterior pe transport sau in showroom. Banuiesc ca nu exista dealer sa nu aiba un Superb in showroom sau proaspat venit pentru livrare. E trist oricum ca ajungi sa fii nevoit sa iti face educatie pe forum.... Trist pentru tine ca dai banii unor habarnisti care nu ii merita, trist pentru ei si nestiinta lor, dar hey, nu cred ca ii doare prea tare. Ii poti articula cand te vor suna de la Customer Service ca sa-ti masoare gradul de satisfactie. Dealerii care se respecta pun foarte mult accent pe masurarea acestei satisfactii - subliniez care se respecta.

Anyhow, vorba bancului, tu sa fii sanatos si sa te bucuri de masina :icon_thumright: De asta e forum ca sa ne ajutam intre noi. 

Iar pe viitor poate esti mai selectiv cui dai banii tai, sau macar sa te asiguri ca ii merita, adica ofera servicii clientului, nu doar executa o comanda de transport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: dealerul nu are nicio problema. Omul pur si simplu nu l-a intrebat si i-a fost mai comod sa scrie aici decit sa-i dea un telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman la parerea ca toate astea trebuia sa i le spuna dealerul. Mai ales chestiunea cu AdBlue.

Dar nah, its just me. Mi se tot spune ca sunt genul de "client prea pretentios"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR mulțumesc pentru precizări. Mașina este MY2019 și are AD BLUE. Jantele sunt pe "17 Triton( vor rămâne acestea pentru iarna , urmând ca la vară să trec pe "18). Tocmai ce am plecat de la dealer care mi-a confirmat cele spuse de tine :

- mașina o preiau cu toate lichidele la nivel ( în afara de motorină ? ).

- singurul Superb era unul pregătit pentru livrare și acela avea Pirelli P7 , dealer-ul a spus că poate veni cu acestea sau Continental / Falken.

- mașina are sunset ( asta știam) , speram că mențiunea de geamuri atermice se referă la parbrizul cu protecție IR. Vroiam doar sa mă asigur, poate poate :).

Dealer-ul a fost foarte amabil de fiecare data și mi-a răspuns la toate întrebările. Eu am uitat sa întreb aceste lucruri și am apelat la forum.

Va mulțumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina a ajuns astăzi, mâine se face predarea. Va mulțumesc pentru ajutor.

IMG_20181004_201149.thumb.jpg.61c9fe27042aa86155813354631f3c12.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa culoare! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc @75NOR, probabil voi face un topic pe "Mașina Mea" unde sa pun mai multe poze și să răspund daca sunt intrebari despre MY2019.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - asta este si rugamintea: discutiile despre "masina ta" sa fie in topic dedicat in aria "masina mea" :lol:  Hai cu topic si cu poze

Aici ramane zona sa discutam generalitati despre achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti!

Va urmaresc de ceva timp din umbra, dar sper ca in curand sa intru si eu in randul "superbistilor" . Va supun spre atentie doua modele SH > ambele L&K, 2.0TSI si 2.0 TDI (150 CP)

Benzina >  Skoda Superb 2.0 TSI L+K DSG behzb. Frontscheibe ALS

Diesel-ul > Skoda Superb L&K

Diferenta este si de pret si kilometraj intre cele doua. Problema este ca voi folosi masina 70% din timp in oras, drumuri scurte de 15-20 minute (atat fac pana la serviciu). Deci benzina este mai indicata.

Sau mai bine la banii astia iau ceva nou (benzina 1.5 Ambition)?

Multumesc! ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt absolut ok, depinde doar de portofelul si de nevoile tale, nu facem versus de motorizari aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35 minutes ago, DorinGh said:

Salut baieti!

Va urmaresc de ceva timp din umbra, dar sper ca in curand sa intru si eu in randul "superbistilor" . Va supun spre atentie doua modele SH > ambele L&K, 2.0TSI si 2.0 TDI (150 CP)

Benzina >  Skoda Superb 2.0 TSI L+K DSG behzb. Frontscheibe ALS

Diesel-ul > Skoda Superb L&K

Diferenta este si de pret si kilometraj intre cele doua. Problema este ca voi folosi masina 70% din timp in oras, drumuri scurte de 15-20 minute (atat fac pana la serviciu). Deci benzina este mai indicata.

Sau mai bine la banii astia iau ceva nou (benzina 1.5 Ambition)?

Salut,

Daca faci 70% in oras si drumuri scurte, ti-ai raspuns singur cu ce motorizare ai nevoie :) 

TSI-ul ala 220 L&K a fost peste 45k noua. Aduce cu sine mult rafinament, atat ca motorizare, cat si ca echipare. Daca e pe bune, adica km garantati, atunci sunt un nimic. Superbul meu are rulaj exact cat masina din linkul tau si iti pot spune ca are 0 urme de folosinta, adica rulajul asta e insignifiant.

La orice oras as alege TSI-ul ala 220 L&K in fata unui Ambition 1.5 nou, care voi stii intotdeauna ca a fost solutia de compromis, ca sa ma incadrez in buget, cand de fapt visam altceva. Va fi doar "ok" si niciodata "wow", nici motorizare, nici echipare si vei stii chestia asta in fiecare km, indiferent ca e vorba de feeling la interior sau dat de motor.

Deprecierea masiva o are intotdeauna primul cumparator, deja masina asta e intr-o curba redusa de depreciere.

Daca nu esti legat de leasing, atunci e no-brainer alegerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă o iei pe firma dai jos câteva mii de euro bune. Văd că mașinile sunt cu TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri!

Daca ar fi sa aleg cu inima as merge clar catre benzina. De altfel, pana acum am avut doar masini pe benzina. Numai ca diferenta de 7000 euro, pe acelasi nivel de echipare (ce-i drept si cu alt kilometraj), e un argument destul de puternic. Mai am o temere, aceea ca benzina sa nu fi fost masina de test-drive (avand in vedere kilometrii putini).

Modificat de DorinGh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DorinGh Nu imi dau seama ce cauti! Diesel? Benzina? Dotari? Km putini? Ai un buget in care trebuie sa te incadrezi?...Ca am vazut ca intre cele doua ii o diferenta de 7.000 euro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!