Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

@dax:

In momentul asta ai maxim 3 luni de la comanda pana la livrare, daca NU pui optionalele care restrictioneaza. 

Ele sunt:

- Jante 17 Stratos

- Interior Bej

- Trapa

- TDI150

Kessy vine standard la Style si L&K. Te gandesti la un Ambition ?

DCC ai gasit in configurator ? Vazusem ca e standard la L&K si atat, in rest nu apare ca optiune. Daca vrei confort, mergi pe suspensia clasica, fara DCC, e ultra confortabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TDI 150 chiar nu inteleg de ce? Eu acum un an la TDI 184 pe leon trebuia sa astept mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil e cererea foarte mare, e cel mai vandut motor. Tin minte ca mi-au spus si mie in mai-iunie ca dureaza mai mult daca bifezi 2.0 tdi 150 cp, trapa si inca unele optionale care nu mi le amintesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la TDI150 e cererea foarte mare: e cel mai vandut motor pentru flote + actiunile promo se cam invart in jurul lui, inclusiv la noi.

Dar, discutia tine de "Consiliere Achizitie" mai degraba, decat de "Discutii Generale"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ba baiatule ! :) E genul de configurare la care ma bucur si eu citind aproape cat tine :biggrin: sa o stapanesti sanatos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Sa fie cu noroc. Ai renuntat la multe pentru un motor care merita si jante 19" + suspensie sport. Mie mi-a fost tare teama de jante mari si suspensie sport :) Asa ca am dat-o in cealalta parte, cu PDG. :D Esti curajos, dar daca faci multi km/an o sa te usture putin buzunarul de la consum. Personal, Parking Assistant + DAB le consider inutile, dar na, fiecare cu damblaua lui. Poate in primavara ne vedem prin Brasov cu ele... momentan nici cu colegul @skoderia nu am apucat sa ies la un shooting cu printesele si stam mai aproape :D 

Pana atunci bucura-te de actuala, e frumoasa si fara greierasi.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: multumesc.

Am renuntat doar la Reglaj Electric scaun pasager si Blind Spot. Astea ma mai tentau, dar erau doar "nice to have", sareau bugetul dincolo de cat eram dispus sa merg.

Asta cu jante mari...e discutabila. Rulez cu 225/40/18, deci am acum mai putin talon decat voi avea la 235/40/19. Si nu am spart jante sau taiat cauciucuri.

Parking Assistant l-am luat pentru ca imi arata distanta si in lateral fata de obstacole, iar pretul a fost mic la Style. Pentru mine e util la parcatul langa borduri, pe stanga, caci in dreapta fac mirror-down.

DAB - deja a aparut in Bucuresti, intra si in BV de la anul. Cost foarte mic.

Cat despre consum...imi asum o medie de 10 pentru placerea de a ma da. M-am saturat de medii de 6.5% si rontait+vibratii+regenerari. Fac sub 20k/an.

Mersi inca o data, chiar ma bucur si de actuala

30 minutes ago, laduncaag said:

Bine ba baiatule ! :) E genul de configurare la care ma bucur si eu citind aproape cat tine :biggrin: sa o stapanesti sanatos !

Mi-a placut replica ta. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Acum depinde, zona Brasovului are drumuri foarte bune comparativ cu ce drumuri sunt in Bucuresti si Ploiesti in fiecare iarna/primavara. Apropo de mirror-down, oare eu pot activa asta din VCDS? Oare are motoras oglinda? Sau avea doar daca luam scaun electric? Pana vineri cred ca fac rost de interfata VCDS ultima versiune, sa vedem in weekend daca am timp sa ma uit prin setari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat timp cat ai oglinzi reglabile electric poti activa functia cu VCDS dar mai intai verifica daca o activata in modul urmator : pune butonasul oglinzor in pozitia R si apoi baga in marsarier. Daca se misca oricat de putin oglinda din dreapta inseamna ca functia e deja activata.

Pentru a memora pozitia oglinzii o modifici manual iar de fiecare data cand vei activa functia aceasta va cobori in pozitia prestabilita. :) Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, sa fie intr-un ceas bun. Este o echipare deosebita. In afara de consum care fie vorba intre noi, nu este de speriat, eu am avut si stiu, in rest e belea. Motorul este super, eu am oscilat cand am luat Superbul intre O3 RS si acest Superb si singura chestie care m-a dat inapoi a fost faptul ca la anul se schimba modelul, pe cand asta este noua si chiar a venit cu un design pe gustul  meu. Si a fost diesel fiindca am avut doar benzinare si am vrut sa vad cum e, de condus am condus si dieseluri, dar nu a mea personal. La second nu as lua motorina, dar de noua nu ma stresses. Oricum, imi place, nu-mi pare rau, chiar merge frumos, ce este minunat la acel TSI ca nu stie ce inseamna sub-turat, merge si trage din orice pozitie, foarte placut in exploatare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos! Super culoarea. I se potriveste foarte bine.

Care e termenul de livrare ? 

 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@V A L I: mersi. Eram chitit pe Argintiu Briliant, dar cand am vazut-o pe viu m-am indragostit iremediabil, mai ales ca era si cu jantele 19'' Sirius.

La primavara :) La propriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Felicitari si asteptare usoara. Ce termen de livrare ai primit?

Ce inseamna DAB? Nu este digital radio? Asta nu e standard pe bolero?

 

Se pare ca te-ai saturat de alb. Si eu am avut capucino bej pe Octavia 2. Foarte rezistenta la jeg si zgarieturi. Bravo!!!

Si eu as fi luat acelasi motor daca il montau pe Ambition cu manuala si cu PDG. TDI 190 e cel mai puternic motor combinat cu manuala... si uite asa am ramas cu diesel...

 

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Cam mare termenul de livrare dar e bine si asa . Nu mai cumperi acum si cauciucuri de iarna :P

Argintiu Briliant sunt multe in Brasov. A ta cred ca o sa fie unicat :) (culoare + motorizare).
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma deranjează termenul de livrare, ma bucur de actualul Superb. In plus, rodaj iarna e un nonsens pentru mine. Rodajul este un drum pe chill, pana la Pescaria lui Matei, ca sa ne bucurăm de drum, de masina, etc :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Felicitari pentru comanda si pentru configuratie, sa fie intr-un ceas bun! Si eu as proceda la fel, as bifa optionale pentru placerea de a conduce (220CP/350Nm + DSG6 + suspensie sport + directie progresiva + jante 19" + sound system) in detrimentul altor optionale electronice.

Atasez aici configuratia ta pentru Superb 3: 220CP 4500-6200 rpm ; 350Nm 1500-4400 rpm ; greutate 1430kg (fara sofer); sprint 0-100km/h 7 sec; consum mixt (declarat) 6.2L/100km 

Pentru Superbul 2 care il ai acum: 140CP ~4000 rpm ; 320Nm 1750-2500rpm ; greutate ~1500kg ; sprint 0-100km/h ~10 sec ; consum mixt (declarat) ~5.7L/100km

Ce castigi: 3 secunde la sprintul 0-100km/h (80 extra caluti), agilitate sporita (directie progresiva), reprize mai bune (more torque pe interval mai mare), stabilitate sporita (suspensie sport + more rubber),

Ce pierzi (zic eu) 2 L in plus la consumul mediu (cred ca va fi undeva in zona 8.0-8.5L/100km), care nu prea conteaza daca faci pana in 20k/an, dar compensezi cu mai multe zambete :).

Vad ca nu ai luat Cleverpack-ul cu navigatia, dar de acord ca iti cresteau cu ~700euro factura (ajuta doar la revanzare, nu si daca ramane in familie) si nu prea iti folosea din moment ce iti poti conecta telefonul la systemul infotainment. In rest felicitari pentru "smart picks" si asteptare usoara!

75NOR_configuration.pdf

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 chestia cu oglinzile încălzite și electrice nu e chiar valabila. E un motoraș diferit din ce știu  (cu memorie; nu știu sigur dacă pe S3 este oricum sau nu, dar o sa încerc cum ai zis când am timp). Pe Octavia am oglinzi electrice, cu reglaj electric, încălzite și degeaba, nu merge funcția pentru ca nu are motoraș cu memorie oglinda din dreapta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce consideri tu diferit este doar o bifa in vcds. Motorasul are memorie pentru ca tu "memorezi" pozitia oglinzilor atunci cand le reglezi nu? In plus, daca nu ma insel, cand o reglezi pe cea din stanga se modifica si cea din dreapta. :) 

Oricum ar fi trebuie intai sa verifici daca nu cumva ai functia de-a gata sau trebuie activata. 

edit: ca info suplimentara zic sa nu iti bati capul cu activatul functiilor la Reprezentanta. Apeleaza cu incredere la colegii de pe forum ( asta daca nu ti-o faci cu mana ta :P ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu, pe golf; am oglinzi reglabile electric, pliabile manual si functia respectiva este activata.

fctia de sincronizare stg dreapta se poate activa/dezactiva din meniu la mine.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo tizule, vad ca ai iesit la cumparaturi. Se cam leaga lucrurile, acum faci topic la masina de 3 ani de zile, maine iei una noua, te misti nu gluma! :)) 

Sa fie intr-un ceas bun! Mai multe urari le toamna, cand ne-o arati! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 @laduncaag ce spuneți voi e adevărat pe golf. Pe octavia cu siguranță nu, am activat cu mana mea tot ce trebuie în vcds și nu merge. E un motoraș diferit în oglinda dreapta care la golf vine oricum, dar la octavia doar cu scaun electric. Exista chiar un coleg pe aici daca nu ma înșel cu octavia care a schimbat motorașul din oglinda dreapta cu unul de golf special ca sa aibă funcționalitatea asta. Aia cu miscatul oglinzii din dreapta o data cu cea din stânga e alta poveste și nu are legătură cu asta. Chestia aia îmi apare în Maxi-DOT și o pot seta dacă sa se miște împreună sau separat. Pe superb totuși nu e exclus sa fie.. :) vcds deja am comandat. Pana în weekend sper să-l am și sa am puțin timp sa ma joc cu el.

Va țin la curent :)

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, CristiALF said:

Bravo tizule, vad ca ai iesit la cumparaturi. Se cam leaga lucrurile, acum faci topic la masina de 3 ani de zile, maine iei una noua, te misti nu gluma! :)) 

Sa fie intr-un ceas bun! Mai multe urari le toamna, cand ne-o arati! :) 

Mersi, sa fie bine.

Am mai spus, topic masinii actuale nu i-am facut acum 3 ani, pentru ca eram intr-o alta etapa a vietii. Acum nu mai conteaza si, fiind lovit de nostalgii de toamna am zis sa-i fac un topic, asa de "tribute" 

O sa o "arat" imediat ce vine, dar o sa mai curga multa apa pe Dunare, pana atunci :)  O sa fac un filmulet gen ala cu "Audi A6, BSC, dar ce avem noi aici ?" :):):) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, rempha said:

@75NOR Felicitari pentru comanda si pentru configuratie, sa fie intr-un ceas bun! Si eu as proceda la fel, as bifa optionale pentru placerea de a conduce (220CP/350Nm + DSG6 + suspensie sport + directie progresiva + jante 19" + sound system) in detrimentul altor optionale electronice.

Atasez aici configuratia ta pentru Superb 3: 220CP 4500-6200 rpm ; 350Nm 1500-4400 rpm ; greutate 1430kg (fara sofer); sprint 0-100km/h 7 sec; consum mixt (declarat) 6.2L/100km 

Pentru Superbul 2 care il ai acum: 140CP ~4000 rpm ; 320Nm 1750-2500rpm ; greutate ~1500kg ; sprint 0-100km/h ~10 sec ; consum mixt (declarat) ~5.7L/100km

Ce castigi: 3 secunde la sprintul 0-100km/h (80 extra caluti), agilitate sporita (directie progresiva), reprize mai bune (more torque pe interval mai mare), stabilitate sporita (suspensie sport + more rubber),

Ce pierzi (zic eu) 2 L in plus la consumul mediu (cred ca va fi undeva in zona 8.0-8.5L/100km), care nu prea conteaza daca faci pana in 20k/an, dar compensezi cu mai multe zambete :).

Vad ca nu ai luat Cleverpack-ul cu navigatia, dar de acord ca iti cresteau cu ~700euro factura (ajuta doar la revanzare, nu si daca ramane in familie) si nu prea iti folosea din moment ce iti poti conecta telefonul la systemul infotainment. In rest felicitari pentru "smart picks" si asteptare usoara

Salut si mersi de urari.

Mi-a placut comparatia ta de date tehnice. O sa fie cam 100kg in minus pentru S3, acum am 1550 conform COC. Cat despre consum, acum am 6.4%, fata de declaratul 5.7%, deci aproximativ pe acolo :) Si eu ma astept la o medie de 8.5-10% in functie de mood-ul in care voi fi si e foarte ok ca si valoare.

Ca si configuratie am mers pe ceea ce pentru mine erau "must have-uri". Daca puneam "nice to have-uri" urcam prea sus cu ea. Columbus, BS, Scaun electric pasager, ACC, SLA, toate astea faceau inca 2k eur. Asa a fost simplu, m-am rezumat la ceea ce stiu ca am cu adevarat nevoie pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dotările alese de tine suna bine di tat. Scaunele cu reglaj electric merita dacă mașină ii condusa zilnic de mai multi șoferi. Dacă nu, chiar nu își are rostul. Eu ca sa mai apăs butoanele alea am pus doua setari: condus sport (în care îs mai aproape de volan și mai adunat) și condus relaxat (o poziție mai "tolanita").

Cat despre Columbus în 2016 ai multe variante mai ieftine. Iar ACC și SLA încă nu avem drumuri și nici educația rutiera necesara. Și clasicul tempomat îl folosesc rar, drumuri aglomerate, depășiri din scurt, animale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!