Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

salut,

de vreo doua zile mi s-a aprins senzorul de pe bord , de la placutele de frane ; eu inclin sa cred ca s-au dus cele de pe fata, pot sa ma conving fara sa desfac roata ? din ce am vazut eu , si pe spate sunt tot discuri ( nu e pe tambur ).

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din ce am citit in Manual nu exista senzor la placutele spate.

Cele din spate nu au senzor; nu exista G IV cu tambure; TOATE SUNT CU DISCURI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista senzor la placutele spate.

Corect. Doar placutele din fata au senzor de uzura. :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Doar placutele din fata au senzor de uzura. :ok:

Unde e senzorul ? Am schimbat de curand discurile si placutele de frana si mi-am cumparat din acelea cu senzor. Dar cand sa caut pe unde sa conectez senzorul, nu am gasit nimic si am fost nevoit sa tai firul.

La magazinul de piese mi s-a spus ca e posibil ca sa se activeze un senzor de la pompa de servofrana, iar cand pistonasul inainteaza prea mult din cauza uzurii placutelor sa se declanseze o atentionare (desi nu prea cred).

Cand am activat cu Vag-Com-ul afisajul pt uzura placute frane, statea permanent aprins pe bord. La fel si la alt Golf IV.

In concluzie, exista sau nu senzor pentru detectarea uzurii placutelor de frana si unde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul exista la UNELE Golf-uri. De exemplu, LucianD de pe forum il are, pentru ca am vazut eu martorul de bord aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu are senzor. Este doar in fata pe partea stanga parca. adica doar o placuta are senzor. Cred ca senzorul se activeaza cand firul din palcuta a ajuns la disc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Alex , multumesc pt placute ; intr-adevar , erau cele din fata, momentan le-am pus pe cele de la tine , am primit asigurari c-ar mai merge max 5000 de km , oricum in primavara va trebui sa le schimb pe toate ; astea de la tine sunt fara senzor si nu se mai stinge senzorul din bord ; din cate am vazut , principiu e invers , atata timp cat e intregit circuitul , senzoru sta stins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere, Lucian. Ma bucur ca ti-au fost de folos. :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut... Vreau sa imi schimb discurile de frana (macar pe fatza) ca-s mancate destul de rau... si nu shtiu exact dimensiunile.. M-am gandit ca n-are sens sa le masor eu ca poate nu le nimeresc klumea si m-am gandit mai bine sa va intreb pe voi.. Am gasit nishte discuri Brembo la 1.7 milioane ...E mult, putzin? Ce zicetzi? Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

256x22mm sau 280x22mm (dupa 1J-W-200 000)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

masina trage de mine sa-i schimb placutele. cum nu are maini s-a gandit sa-si aprinda un bec pe bord :banghead: . cat mai pot merge fara sa le schimb???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu mai poti rula max 1000 km in conditiile de trafic de la ei

la noi frana este mult mai intens folosita iar un schimb te costa pana in jurul a 300 ron depinde de tipul de placute si manopera

le poti schimba si tu,este foarte usor cu manualul in fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un schimb te costa pana in jurul a 300 ron depinde de tipul de placute si manopera

<{POST_SNAPBACK}>

1. Cand spui "pana in ... 300 ron" te referi la placute nemtesti ? Sa inteleg ca 300 ron e pretul maxim pentru schimbul placutelor la 4 roti (adica si cel mai bine clasat d.p.d.v. calitativ) ?

Intreb pentru ca nu am idee care sunt preturile la placute si cam vine vremea sa le schimb. Nu s-a aprins inca becul dar cred ca urmeaza ..

2. Am inteles ca placutele sunt cu senzor sau fara. Corect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata au senzor pe una sau pe ambele parti - originale cam cca 180 ron

pe spate nu au - placute textar (germ) 80-90 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fata au senzor pe una sau pe ambele parti - originale cam cca 180 ron

pe spate nu au - placute textar (germ) 80-90 ron

<{POST_SNAPBACK}>

Acum 2 sapt mi-am schimat si eu placutele de frana.

Mi se aprinseze senzorul si am mai mers vreo 300 km dupa aceea.

Cand le-am dat jos mai aveam cam 4 mm la fiecare (dreapta -stanga -deci o uzura uniforma). Noi aveau cam 2 cm.

Am pus Ferodo cu 180 ron, doar fata (manopera 20 ron).

btw, senzorul este la roata stanga la g4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

daca aveti discurile de frana originale nu va luati placute sport ! (Ferodo Racing sau Ferodo DS Performance). Preturile lor sunt bune dar va lasa fara discuri de frana in 20-30.000 km(le mananca pur si simplu). Pentru aceasta operatiune optati la discuri mai rezistente (exista tot de la Ferodo sau ATE Powerdisc, ZIMMERMAN). Pentru discuri originale exista placute de frana LUCAS, ATE serie, FERODO Serie (sau Ferodo Target dar am inteles ca totusi sunt ceva mai slabute acest tip), TEXTAR etc....

Cum s-a spus nu sunt scumpe. Maxim 2 milioane de lei setul de fata. Spatele inte 700.000 si 1.500.000 setul.

In general cand vi se aprinde senzorul sa faceti si o verificare sa vedeti cati mm mai aveti de din placuta. Mai sus s-a scris ca aveau 4mm cand le-a schimbat. Se poate merge chiar pana la 2mm de placuta ramasa. Depinde cum conduceti dar pentru f.multi 2mm de placuta pot insemna 5000-7.000km (eu cu Ferodo Serie am mers 60.000km pe fata). LUCAS m-au tinut 40-50k km. Acum am lucas fata / spate si lichid de frana ATE.

Cand schimbati placute puteti verifica si starea lichidului (daca si-a schimbat culoarea apropiinduse de cola sau o cola diluata schimbati-l ! - dar cum aceste operatiuni se fac in general in service luati informatiile ca "bine de stiut" si bafta in ce alegeti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si io o intrebare... toate G4 au senzor pe placutele de frana? mai precis... al meu are? :) Si inca ceva... masina avand 108.000km, banuiesc ca deja au fost skimbate o data sau de 2 ori... e usor de verificat cata "carne" mai au placutele si daca au sau nu senzor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si io o intrebare... toate G4 au senzor pe placutele de frana? mai precis... al meu are? :) Si inca ceva... masina avand 108.000km, banuiesc ca deja au fost skimbate o data sau de 2 ori... e usor de verificat cata "carne" mai au placutele si daca au sau nu senzor?

<{POST_SNAPBACK}>

Pai in primul rand daca ai senzor trebuie sa ti se aprinda in bord martorul pentru placute cand pui contactul (ceva de genul unui cerc incomplet) () -> cam asa ..

Apoi ca sa vezi "carnea" trebuie doar sa dai roata jos. Cat priveste senzorul .. daca vrei sa il vezi in ""carne" si oase" :( cred ca trebuie sa te uiti in primul rand la roata care trebuie (stanga fata parca) si probabil ca se vede o mufa pe acolo .. eu nu m-am uitat decat pe dreapta cand am schimbat distributia si deci nu pot spune ca am vazut senzorul, dar cred ca nu e greu de observat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si io o intrebare... toate G4 au senzor pe placutele de frana? mai precis... al meu are? :) Si inca ceva... masina avand 108.000km, banuiesc ca deja au fost skimbate o data sau de 2 ori... e usor de verificat cata "carne" mai au placutele si daca au sau nu senzor?

<{POST_SNAPBACK}>

1. A ta are.

2. Da este usor. Se poate vedea si cu o lanterna daca vrei cat mai au, dar este mult mai usor de vazut cu roata jos.

3. Senzorul este un fir (contact) ingropat in placuta (mufa de conectare este la roata stanga) pe o distanta de 4-5 mm (ultimii 4,5 mm). Cand s-a tocit pana acolo iti face contact si ar trebui sa-l vezi.

Daca nu sunt f uzate trebuie sa vezi firul ce pleaca de la placuta si pana la mufa.

Si o completare, pentru k nu am fost explicit mai sus, am pus Ferodo serie, nu Racing sau DS Performance. Oricum multumim @voinea pentru informatii, de luat in seama in alegerea unor placute.

Modificat de varuNae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu care e simbolul de placute de frana duse :) si il am in bord! nu stiam daca e suficient! 10x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata... am schimbat placutele. nu este greu. ce va trebuie este un imbus de 7. in rest... atentie sa nu scapati etrierul (daca este inca fierbinte de exemplu) si sa apara complicatii pe la furtunul de lichid frana. chiar si pistonul intra usor cu doua cozi de ciocan (ca la dacie :( )

o singura nedumerire am: senzor este doar la roata din stanga??? la cea din dreapta am un senzor ceva pe spatele discului - ma gandesc ca este ABS-ul... dar este doar ce minte-ami debiteaza... nici nu stiu ce sa fac... sa rup firele de la senzorul de pe placuta??? poate stie cineva cum stat treaba si se indura sa piarda putin timp... merci, bafta la toti :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am schimbat si eu placutele, fara sa se aprinda becul. Am fost in service sa investighez o pb la suspensii si cica placutele mai aveau 2mm pe fata, si cam 3 mm pe spate. Am pus Lucas pe fata, cu senzor, 1.6 perechea, si BOSCH pe spate, parca 1.3 mil. Daca stiam ca e usor de montat...nu mai dadeam 450.000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor... sa nu va aruncati (ca mine) sa schimbati placutele si pe spate! :banghead:

trebuie o presa speciala, care si infileteaza pistonul... din cate am inteles. eu acum sunt in stadiul ca am masina desfacuta, nu mai pot pune nici placutele vechi... astept un mecanic... sper sa si vina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oarecum legat de acest topic : cand schimbi placutele pe spate, e bine sa si aerisesti lichidul de frana.....am auzit tot felul de povesti despre posibilitatea de defectiune la ABS.

ce stiti de asta ??

CUM se aerisesc franele ??? - cu contact, fara contact...etc

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!