Jump to content

Pierdere antigel

costyserbanescu
 Share

Recommended Posts

Jeffy86able

Salut. Am o problema dubioasa la un Golf VI 2.0tdi + DSG.

Am observat ieri la intoarcere din Brasov (mers sportiv) ca am o pata sub masina. 

Nu pare a fi ulei, ci mai degraba apa. Scurgerea venea de la "sfarsitul" scutului, adica partea dinspre habitaclu. E posibil sa fie condens de la instalatia de AC?

A mers non-stop aproximativ 10 ore ieri, am facut un drum Bucuresti -> Brasov -> Bucuresti. 

Antigelul este la nivel in vas. 

De unde poate fi scurgerea asta?

antigel.jpg

EEXCALADE

Fa o constatare ,e imposibil de ghicit.

adrian001

E foarte probabil sa fie condens, mai ales pe caldurile astea si tinand cont ca scurgerea de la AC e in locul indicat de tine. 

Jeffy86able

Multumesc de pont.

Apropo, nu au aparut erori in bord, VCDS nu arata nici el ceva dubios dupa acel drum de ieri.

Cam asta banuiam si eu dar nu stiam unde este scurgerea de la AC la masina asta.

In orice caz la urmatorul drum in service o asa am in vedere si chestia asta.

Ia pe deget si vezi daca respectiva substanta e uleioasa sau nu. Daca e uleioasa, poate fi antigel, cu toate ca mai mult ca sigur e condens de la aerul conditionat. 

marius1982.11

Scurgerea de la condensul de la clima iese in compartimentul motore pe panoul antifoc, in spatele izolatei termice, daca ai.

Daca antigelul e la nivel, nu prea ai scurgere. Verifica inainte de a opri masina, ai sa vezi ca picura daca AC e in functiune. Pune un pahar sa te convingi ca e apa(distilata).

https://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk4/heating_ventilation_air_conditioning/heating_air_conditioning/air_conditioner/air_conditioning_system_with_manual_controls/air_conditioning_and_heating_system_engine_compartment/checking_water_drain_valve/?utm_content=cmp-true

Jeffy86able
On 7/11/2024 at 6:56 AM, pronet said:

Ia pe deget si vezi daca respectiva substanta e uleioasa sau nu. Daca e uleioasa, poate fi antigel, cu toate ca mai mult ca sigur e condens de la aerul conditionat. 

Asa e, nu s-a dovedit a fi uleioasa. Am lasat sa se usuce pata pe asfalt si nu se vede unde a fost, deci s-a uscat complet fara reziduuri. 

Inseamna ca intr-adevar a fost vorba de condens de la AC. 

Va multumesc tuturor.