Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Salut!

 

   Asa cum stiti, de vreo 2 luni am vandut un obiect la care am tinut foarte mult si in care am investit nespus de mult timp si o cantitate impresionanta de bucati de plastic ( a se citi bancnote) si care a poposil in familia mea timp de 8 ani, de la 0 km. E vorba de Jetta mk5, o masina pe care am ajuns sa o cunosc aproape surub cu surub si pe care am apreciat-o extrem de mult.

   La inceput, cand a aparut in peisaj, toata lumea comenta cu privire la origine (pentru cei care nu stiu Jetta se face doar in Mexic) si ca vezi Doamne nu o sa reziste testului timpului insa totul a fost ok si chiar mi-a parut rau ca a trebuit sa o vand.

   

   Si uite asa am ajuns, dupa cautari lungi, nopti nedormite, framantari si calcule interminabile, sa pun pe lista o intreaga suita de posibile viitoare masini:

- f10 2.0d

- f30 2.0d

- A3 2.0d

- Leon Xp

- Leon Fr

- Superb 3

- A5 sb

- A6 c7 2.0d

 

   Dupa ce am stabilit lista m-am pus pe cules informatii despre fiecare model in parte. Bineinteles ca masinile care se incadreaza la categoria premium/lux din lista de mai sus urmau sa fie SH. Dupa calcule a urmat partea cu testarea fiecarui in parte...si uite asa m-am plimbat eu cu o droaie de masini. Trebuie sa recunosc ca mi-au placut toate, mai putin A3-ul. Poate ca aveam asteptari prea mari si masina m-a dezamagit; asta nu inseamna ca e o masina slaba, ci doar ca am plecat eu la drum cu asteptari prea mari. Dupa asta am luat in test drive de 2 zile un Seat Leon Xperience 2.0 dsg care m-a uns pe suflet, singura lui problema era caroseria. 

   Apoi am revenit la pix si foaie, unde am pus pe hartie toate plusurile si minusurile; aveam niste dotari minime necesare la care nu puteam renunta:

- xenon

- motor de minim 150 cp

- cutie automata ( de preferat)

- km putini

- an cat mai bun

- achizitie pe firma

- bla bla bla

 

  Toata povestea asta a durat 2 luni de zile, timp in care nu am reusit sa ajung la o concluzie satisfacatoare. Cel mai aproape de adevar era un f10 cu 90k km din 2011 ( a unui prieten) care imi facea insistent cu ochiu. Si uite asa mi-am batut eu capul noapte dupa noapte, nefiind hotarat. 

  DAR, si aici e partea frumoasa, m-am trezit saptamana trecuta luni dimineata (lunea e naspa, cea mai naspa zi) si am zis gata, ma duc sa imi dau comanda de masina. Asadar, 7 zile mai tarziu, iata-ma posesor de SEAT Leon Fr 2.0 tdi 150 cp.

 

Masina e rosie, dupa mine cea mai potrivita culoare.

 

Dotari Optionale:

 

- Faruri full led

- Pack Comfort Drive

- Pack Siguranta

- Navigatie 

 

Dotari Fr (cateva care merita mentionate):

 

- kit optic Fr

- tempomat

- privacy glass

- tapiserie mixta 

- volan sport + schimbator + maneta frana de mana imbracate in piele

- climatronic

 

Impresii dupa 60 de km facuti nu am foarte multe. Masina se simte bine pe drum ( chiar daca carcotasii ar zice ca puntea spate fixa bla bla bla)...eu inca n-am simtit vreun minus. Tinuta de drum este sportiva dar nu deranjeaza. Interiorul imi place iar displayul de 6.5" al noilor unitati media este un mare plus. De asemenea luminile ambientale de pe panouri sunt de mare efect. 

 

Cele 1305 kg ale masinii fac o echipa buna cu motorul de 2.0 si ai lui 340nm. Ma bucur ca am facut alegerea asta si nu am luat mai micutul 1.4 tsi. Consumul pana acum e undeva la 7% dar e neconcludent. 

 

Pe strada masina are factorul WOW!!!. Toata lumea intoarce capul iar noaptea este senzatie ( unul dintre motivele pentru care am vrut full  LED). Imi place de mor!

 

Si, stupoare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! balteste motorina in rezervor, ca tot se plangeau colegii cu O3. Dar nu ma stresez prea tare, ridic putin volumul si problema e rezolvata. 

 

Mai jos am cateva poze si de acum inainte incep o noua poveste.

post-47000-0-48604700-1443683507_thumb.j

post-47000-0-01259000-1443683516_thumb.j

post-47000-0-84256800-1443683535_thumb.j

post-47000-0-92113700-1443683572_thumb.j

post-47000-0-01579700-1443683582_thumb.j

post-47000-0-09639100-1443683590_thumb.j

Modificat de cristi511
Link către comentariu

felicitari! sa o stapanesti sanatos. arata bine de tot masina! si cel mai important = farurile cu led!

 

Am citit o stire acum cum ca RAR a sistat elibererea cartilor de identitate  pentru VW motoarele 1.2;1.6; si 2.0d. Sunt curios daca o sa ai ceva probleme.

Modificat de DB86CLP
Link către comentariu

Cristi, sa o stapanesti sanatos ca arata bestial. Sa iti aduca satisfactie maxima, sa nu ai parte de probleme tehnice si de trafic. Ma bucur nespus si tot odata abia astept sa o vad live intr-o zi, imi place la nebunie modelul acesta de Leon, este mai smecher decat Golf-ul cel putin la exterior este din alt film. Sper ca achizitia sa-ti inlature parerea de rau ca ai vandut masina de suflet Jetta, a trecut vremea ei de glorie. Ma intereseaza cum simti motorul actual in comparatie cu ce aveai inainte, stiu ca este mai putin zgomotos, dar ca feeling cum presteaza  TDI-ul 150 cp cu dsg-ul? Ca spatiu interior fata spate este vreo diferenta?

Modificat de calin.g
Link către comentariu

Chiar ca auto emocion pe rosu si cu faruri led! Sa te poarte sanatos si fara probleme!

 

Care era diferenta de pret pentru aceeasi configuratie dar cu motorul de 184cp?

Link către comentariu

Da bine mai arata modelu asta !!!

Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme.

Link către comentariu

Bravoo...ai facut o alegere foarte buna!

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea, fara probleme!

Link către comentariu

@DB86CLP: multumesc.Da, farurile cu led au fost obligatorii. A mea e E6, ramane de vazut desi nu cred ca e cazul sa imi fac griji.

 

@calin: multumesc mult, intradevar inca imi pare rau ca am dat-o dar asta este...cum ai spus e depasita si era timpul pentru ceva nou si actual. Motorul se simte foarte misto ( inca sunt in rodaj asa ca n-am sarit calul) si impreuna cu greutatea mica a masinii face minuni. Din pacate nu am DSG insa cutia manuala este delicioasa, chiar e foarte usor de folosit. 

 

Ca spatiu interior leonul pare mai ingust insa spatiu pentru picioare este mai mare. In aceeasi pozitie de condus, in spate ai mai mult loc decat in jetta.

 

@VALI: sa traiesti :icon_thumleft: .

 

@TudorM: multumesc asemenea. Nu am idee pentru ca nu am configurat-o, asa am gasit-o pe stoc. Conform configuratorului, diferenta e de 1.3k euro.

 

@LauR: multumesc! Da da, arata foarte bine.

 

@Andrei: si eu cred chestia asta, ramane de vazut cum se va prezenta in timp. Multumesc la fel!

Modificat de cristi511
Link către comentariu

O sa devina plicitisitoare in f scurt timp ca nu o sa mai ceara bani pe reparatii, nu se mai prind becuri aiurea prin bord...deci nu puncteaza nici la factorul surpize....

 

O sa-ti lipseasca paginile umplute cu probleme pe care le aveai la Jetta, si plin de resemnare o sa iti ramana doar consumul mic, foarte mic...extrem de mic

 

Cred ca o sa-ti placa masina asta :))

 

Sa o stapanesti sanatos!!

Link către comentariu

Eh lasa, ca poate sa sufere de lipsa halogenurilor! Nu oricine a prins masina dotata cu asa ceva...

Link către comentariu

Eh lasa, ca poate sa sufere de lipsa halogenurilor! Nu oricine a prins masina dotata cu asa ceva...

 

Are halogene la proiectoare :) dar o sa se simta neglijat si de faptul ca nu o sa aiba probleme cu pielea de la volan si schimbator care se exfoliaza.

 

Trist ce sa zic...

Link către comentariu

Ai avut dreptate, masina e chiar sprintena...si inca n-am calcat-o pe coada suficient.  :D

 

Multumesc lui Rave pentru sfaturi si discutii. Tot de la el voi fura niste idei: pedale de cupra, ornament de cheie samd. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

@laur si mishu: multumesc.

Mishule fix asa o las....poate un ornament de pedala, unul de cheie..si atat. Motorina si talpa.

Link către comentariu

Bravo! sunt foarte impresionat de atitudinea ta, si de faptul ca ai ales aceasta masina in detrimentul uneia SH.  Sa o folosesti sanatos si fara evenimente.

Link către comentariu

Frumoasa masina, sa o stapanesti cu placere si sa iti aduca numai bucurii!

PS: Amandoi impartasim acelasi alint de...Scufita Rosie! :)

Link către comentariu

 

Mishule fix asa o las....poate un ornament de pedala, unul de cheie..si atat. Motorina si talpa.

 

Chestia asta ar trebui gravata undeva. Oricum nu rezista mult :))

Link către comentariu

Eh, chiar vorbesc serios. Parca am ingropat prea multi bani in jetta, de amorul artei.

@deenman: nu zic ca f-urile sau a-urile nu sunt masini mai bune..doar ca..n am vrut sa dau una de 8 ani sa iau una de 4 sau 5. Pana la urma bugetul a fost limitat iar asta a fost factorul principal.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Masina noua e noua, nu se compara cu una de 4-5 ani indiferent de model sau de cat de bine a fost intretinuta, mai ales cele de Germania care sunt muncite la greu. 

Link către comentariu

@cristi: alte poze, impresii ceva ? Hai ca vine weekendul, e vreme frumoasa in toata tara, baga niste rulaj :) si poze in locuri faine :)

 

Hai si tu pe la Brasov: avem cafea buna la cafenele si asfalt misto pe drumurile virajate de prin zona

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!