Jump to content

Prezon antifurt tocit passat B7


Merlin
 Share

Postare recomandată

Buna seara,

 

Am si eu o mare problema legata de prezonul antifurt: la schimbarea unei roti, am constatat cu uimire ca antifurtul pentru roata are 2 colti tociti. Am incercat fara succes sa indepartez prezonul antifurt si sa-l schimb cu un prezon normal. De asemenea, m-am deplasat si la 2 dealeri VW si stupoare: antifurtul compatibil prezonului meu avea aceeasi uzura ca si al meu - 2-3 colti tociti care nu-ti permit scoaterea respectivului prezon.

 

Prin urmare, in speranta ca m-ati putea ajuta, iar problema mea se va rezolva cu mai putina bataie de cap (solutia oficiala ar fi sa dau comanda in Germania pentru un nou antifurt) va atasez o imagine cu antifurtul meu tocit. 

 

Multumesc!

post-8516-0-83618400-1443476048_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la o vulcanizare mai adevarata si iti scot baietii de acolo prezonul imediat. Poate recomanda colegii una unde au facut asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aceeasi problema am avut si eu cu antifurturile originale.

Am rezolvat la o vulcanizare unde baietii au pus cheia deteriorata pe un pistol foarte puternic si au impins bine in el.

Poti incerca asa dar daca nu merge se pot deteriora si antifurturile si nu mai rezolvi cu cheie noua.

Celelalte metode sunt destul de cunoscute dar vor afecta vizual janta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce vad eu acolo e o oroare a ta.

acela este "pattern-ul" cheii. e normal sa nu fie simetric/uniform.

uite alt exemplu unde nu este NIMIC tocit.

post-130939-0-49454900-1443533123_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este ... poate ca nu m-am exprimat eu pe intelesul tuturor. Imaginea era de la prezonul antifurt, care nu este deteriorat. Distrus este doar antifurtul propriu-zis. Am atasat imaginea in speranta ca poate cineva are acelasi pattern ca si mine.


Am incercat pe la vulcanizare, insa nimeni nu mi-a garantat ca nu o sa buleasca janta ... solutia aceasta este ca varianta de avarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca la orice service te poate rezolva cu o gaura data pe centru prin care se distruce acel antifurt primitiv si apoi il inlocuiesti cu un prezon normal

eu de 15 ani nu am avut nici o problema cu rotile si am avut numai jante de aliaj foarte atragatoare si toate prezoanele au fost normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu pana la urma ce ai uzat .

Cheia care desface acel prezon sau unul din cele 4 prezoane antufurt ?

Daca e cheia mergi si da comanda de cheie la reprezentanta si rezolvi problema .

De ce sa strici 4 prezoane antifurt pentru o cheie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara ... am rezolvat problema cu un antifurt asemanator si un pistol mai zdravan.

Topicul se poare considera inchis.

Multumesc ptr sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut 

Redeschid acest topic ptr ca am o problema asemanatoare. In toamna maimultele de la vulcanizare mi-au strans prezoanele antifurt cu cheia pneumatica. Prin urmare acum le-am dat f greu jos, si cu cativa dinti tociti. A cedat cheia ... . Am fost la reprezentanta sa comand cheia pentru acest model de antifurt si m-au pus sa vin cu codul de cheie :banghead:.

De unde pisici sa-l iau, eu asa am cumparat masina, nu gasesc nici un cod al cheii.... . Atasez o poza cu modelul antifurtului ( cheia antifurtului este cea e jos), imi pare ca este acelasi model ca a celui ce a initiat topicul.

Am nevoie de un cod, sau o informatie...  unde pot gasi doar cheia.

Multumesc mult

antifurt.jpg

Modificat de david 79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

codul de producator pentru setul antifurt este 1K0 698 137 A.

Pe capatul cheii este stantata o litera. Aceasta iti trebuie pentru a comanda cheie noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la reprezentanta, cica nu se poate comanda doar cheia antifurtului :huh:

in spatele cheii este instradevar stantata litera D.

Se pare ca trebuie sa comand un set nou de antifurturi ... asta e..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Toata lumea zice prezoane. Nu este nici un prezon. Am avut prezoane (suruburi prizonier) la Dacia 1300. Prezoanele astea care tineau roata la 1300, erau nedemontabile-roata se punea pe ele si se fixa cu piulite pe aceste prezoane. La VW, avem SURUBURI. Bine macar ca in configuratorul VW este trecut corect, de ex.:"Jante aliaj usor "Toronto" 6 1/2 J x 16 cu anvelope 205/55 R16 si suruburi antifurt". Si titlul topicului este gresit.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vă salut. Am o întrebare. Ce fel de roata de rezerva se potrivește la un B7 euro 6. Am kit de reparație dar la o tăietură nu cred ca face fata. Roata normala nu are loc din cauza rezervorului de adblue. Va mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Simbotin said:

Vă salut. Am o întrebare. Ce fel de roata de rezerva se potrivește la un B7 euro 6. Am kit de reparație dar la o tăietură nu cred ca face fata. Roata normala nu are loc din cauza rezervorului de adblue. Va mulțumesc. 

Roti de iarna ai? Pune una de aia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu încape din cauza rezervorului de adblue ?. Poate o roata slim dar nu știu sigur. Poate are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!