Jump to content

Lampi stop, semnalizare - probleme


pyk
 Share

Postare recomandată

Lampile exterioare, cele de pe aripi, pe mijloc au frana. Trebuie sa se aprinda,  cand se aprind si cercurile mari, la apasarea franei. Cele de pe hayon, o lampa este pt ceata, cealaltă pt lumina mers înapoi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 23 ore, F l o r i n a scris:

Lampile exterioare, cele de pe aripi, pe mijloc au frana. Trebuie sa se aprinda,  cand se aprind si cercurile mari, la apasarea franei. Cele de pe hayon, o lampa este pt ceata, cealaltă pt lumina mers înapoi 

Mulţumesc frumos! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

 

Am o problema cu pozitia de pe stanga spate (dupa cum se vede in poza). De la un timp, imi tot apare si dispare martorul cu bec ars. Tin sa mentionez ca becul este bun, l-am scos, am dat contactele soclului inn care intra becului si la mufa care intra in far (cea cu 4 pini) cu spray contact si degeaba. E posibil sa fie de la fire sau vreo mufa, un contact imperfect? Stiti cumva ce tensiuni ar trebui sa am intre cei 4 pini de la mufa, ca sa pot verifica cu un multimetru?  

 

Multumesc!

20220914_195928.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu sunt topite soclurile unde vin lamelele ce calca pe conectorii becurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soclurile par ok. Mi-e teama sa nu fie de la mufa din stalp-ul hayonului, ar trebui sa desfac interiorul...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o lampa de control pe fir, pana in conector soclu lampa si vezi daca funtioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am masurat si nu am tensiune pe firele de alimentare la becul din imagine (cel marcat). Este un contact imperfect deoarece imi apare doar uneori martotul de bec ars in bord. Stiti cumva un electrician ok in Bucuresti? Cred ca este de la vreo mufa, de dupa capitonaj. Firele electrice au mai fost schimbate o data cu burduful de cauciuc de la haion.  Multumesc!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, posibil contact imperfect in slotul becului sau pe traseu. Eu si ceilalți colegi, te putem ajuta cu remedierea problemei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus multimetrul pe soclul de la bec si nu am tensiune. Am desfacut capitonajul de la haion si suportul spate lateral (cel din plastic, conform pozei), dar nu am ajuns la mufa si mi-a fost teama sa desfac mai departe, ca nu cumva sa rup vreun plastic. Cum pot proceda pentru a remedia problema?  Multumesc!  

 

 

plastic stalp spate portbagaj.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi tu spui ca ai probleme cu un bec de pe haion de pe dreapta si mai sus ai o poza cu tripla stanga de pe caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa dau plasticul din haion ca sa ajung la mufa ce alimenteaza becul incercuit din imaginea de mai sus. Dar mi-a fost frica sa il fortez ca sa nu se rupa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o problema asemanatoare cu becul pe marsarier de pe dreapta. Avea intensitate mai scazuta fata de cel de pe stanga si dadea eroare de bec ars pana o bagam in marsarier. Am rezolvat schimband soclul cu unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa fac. Se topeste plasticul unde vine lamela si nu mai face contact bine la bec....pana nu inlocuiesti, nu rezolvi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca am masurat tensiunile de pe mufa care alimenteaza soclu (cea cu 4 pini), iar pe unul dintre ei era 0. De asta cred ca e intrerupt pe undeva. Nici nu stiu ce tensiuni ar trebui sa am pe ele (12 V, banuiesc), dar cu siguranta ar trebui sa imi dea toate ceva. Pot incerca si cu schimbarea soclului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, 

Am achiziționat o camera de marsarier cu led-uri incorporate care se montează în locul unei lămpi de la număr dar întâmpin o problema : luminile de la număr funcționează doar 5 secunde după aprinderea luminilor. 

Auto in cauză este un A3 8P 2006

 

Cum se poate rezolva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pr ce unitate,  este montata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat-o jos până găsesc rezolvare. 

Nu vreau sa risc amendă pentru lipsa lumini la numărul de înmatriculare. 

2 hours ago, F l o r i n said:

Pr ce unitate,  este montata ?

Stânga 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, F l o r i n said:

Pr ce unitate,  este montata ?

Știi ce impedanta are circuitul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-am intrebat ceva, raspuns 0.

 

Sa iti răspund tie....consumul este cel al unui bec de 5w, poti utiliza un multimetru sa masori...2..3ohmi. Gasesti anulatoare sa cumperi si montezi pe circuit, ca sa nu ti-l mai stinga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!