Jump to content

Consum Leon 5F - TDI si TSI


cristi511
 Share

Postare recomandată

inca un drum de weekend Mioveni-Bucuresti pe minunata autostrada cu rezultatul ( la pompa) 7.5 %. Asta pentru un rulaj la aprox 2500 rpm. 

Pentru un Bucuresti de weekend consumul e intre 8.5 - 10%, in functie de cheful de condus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/3/2016 at 8:28 PM, cristi511 said:

Revenind la idea topicului, adica fapte nu teorie, am calculat consumul prin metoda plin-plin pentru ultimii 800km, cu roti pe 18 si cateva plimbari pe autostrazi si drumuri de munte: 7%.

Acum pot sa zic ca sunt multumit, dar nu cred ca voi scoate sub aceasta valoare dat fiind faptul ca vine caldura si voi abuza de ac.

O sa observi ca de la rotile de 18'' au un consum mai mare cam cu 0.5-1% in extraurban si 1% mai mare in urban. Testat pe propria "piele" pe ultimii 800km combinati.

Deci...inclusiv dieselul e sensibil la "ce incaltari" poarta.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea funny e ca eu nu am prea simtit vreodata diferente la consum intre 17 si 18 asa ca....nu-i panica. Adica un 0.5% in plus mi se pare neglijabil. Da, diferenta exista intre 16 si 18, dar...cine sta sa se uite la asa ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentele de consum nu sunt date de diametru ci de greutate. Prin urmare se poate trage o concluzie numai dupa ce se cantereste roata...si odata cu modificarea greutatii se vor observa diferente (semnificative dc vorbim de kg in + sau -)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si latimea cauciucului, daca imi e permis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, e vorba de masa neamortizata (sau nesuspendata) a masinii - in care intra si rotile + diferenta de latime cauciuc.

Culmea e, ca punandu-le una langa alta, roata de 18'' e mai mare si in diametru, desi datele o contrazic. Si nu e vorba de inaltimea profilului, cele de iarna sunt uzate insesizabil.

Dar, masina sta excelent acum pe viraje si franeaza foarte bine, asa ca nu conteaza un pet de motorina in plus :) Adica beneficiile sunt mult mai importante decat minusurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 TSI 125cp, Sibiu-Cluj, aglomeratie medie. Personal best pentru mine. Initial fusese 4.7. Ideea e ca ajungi mai batran la destinatie mergand asa :D

c_ONSUM.jpg

Modificat de digraph1618
-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul din foto a fost facut in Ungaria intre Tata(langa M1 spre Austria) si Vama din Bors. Facut cu o singura oprire. Pe autostrada mers cu 140km/h in rest 100-120 cu grija(plin de politie pe drumuri si camere inteligente care deja masoara viteza - si iti trimit acasa PV-ul- si care va masura si alte abateri de genul trecerii peste linia continua, vorbitul la telefon, nepurtarea centurii etc. Deci cam teroare din punctul asta de vedere. Interesant viteza medie mare si consumul bun dupa mine. Singur in masina dar cu portbagajul plin!

20160316_105358.jpg

Astazi intre Oradea si Cluj, ca de obicei. Viteza medie relativ mica (63 km/h) si consum 5.7%, aglomeratie , tiruri peste tot, nu poti parcurge 2 minute in stil constant... :(

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un nou plin, un nou consum de super diesel : 7.61%

...aceleasi roti pe 18, acelasi traseu, acelasi sofer.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi tu circuli preponderent urban? (80-90%?) daca da atunci ai un consum destul de bun. Stiu ca nu te intereseaza in mod special consumul fiindca nu esti genul care sa conduca lenes. 

 

Si legat de greutatea rotilor care afecteaza in mod principal consumul, fostele jante pe 17 cu anvelope cantareau ~  24-25kg, proveneau de pe un A8 deci era de inteles, dupa ce am trecut la jantele de iarna pe 15, consumul a scazut cu ~ 0.7 si eu circul doar extraurban, in oras diferenta ar fi fost in mod sigur mai mare.  Drumuri bune, si se pare ca se arata vreme optima pt iesit pe trasee la munte.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da daaaaa...abia astept prima iesire la munte.

Legat de traseele mele, zic ca circul 60% urban, dar intr un oras ft mic. Restul pe dn-uri pline de radare si autostrazi. Deci consumul e unul ft mare, dpmdv. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si un consum de bucuresti...tare economice motoarele astea e6...

2016-03-18 12.41.50.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca eu m-am linistit cu 12 al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si de la ce vine consumul asta asa mare? ca vad ca nu apare doar la 1 sofer/masina. In cartea masinii consumurile nu sunt evident astea, insa e o diferenta prea mare intre ele. Ceva nu e in regula. Se poate sa conduceti  "normal" iar masinile astea E6 sa fie nevoie sa le conduceti la turatii foarte mici? gen 1500-1700rpm? ia incercati.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hai sa ti spun cum e la mine, cu manuala: de plecat de pe loc incet nu poti ca n ai cuplu si trebuie turat la peste 1700rpm...de mers cu a 2a in aglomeratie la ralanti nu se poate pt ca..n ai cuplu si ai trepte prea lungi...de mers in traficul din bucuresti...mai mult stai decat mergi.

Revenind la situatia de azi, chiar nu mi se pare aiurea consumul sau altfel spus, nu ma ingrijoreaza...doar ca mi pare rau ca nu mi am luat benzinar...fie el chiar 1.4...

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na sa ma dau si eu mare:

 

20160320_133206.jpg

De la Busteni la vale pina in Bucuresti in fata blocului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un nou plin, un nou consum de invidiat: 600km cu 40l. 500 pe autostrada ( 140kmh pe pilot) restul in oras.

Singur in masina, ac on, roti pe 18.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca ai uitat pe undeva ghilimelele, nu mi se pare atat de bun consumul pentru un diesel. De curiozitate, ce greutate are masina in talon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, e o doza mare de sarcasm pe acolo....

Masina are 1350 kg in cerificatul de conformitate si da...consumul e mare date fiind conditiile.

Pe scurt, consumul all time e cam cu 3l peste cel mediu declarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste 7%. Sub 7% vad pe la 110-130kmh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi o caracteristica a acestor TDI uri Euro 6. Pe forumul de Superb 3 e un user cu TDI 150 DSG care are cind 5, cind 7,5 pe acelasi fel de trasee extraurbane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si comparatie, 5F 1.2 TSI 110 CP DSG7 are 1230 kg in talon si consuma 6.7% la 140 km/h pe cruise control, pe autostrada. Am probat de mai multe ori, acelasi consum de fiecare data. Probabil si greutatea are o influenta, insa ma indoiesc ca asta e cauza consumului ridicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai multi factori care pot influenta consumul instantaneu, chiar fix pe acelasi traseu - de exemplu vintul diferit si, la diesel, daca faci instantaneul cind crede el ca trebuie sa curete DPF ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vorbesc de consum instantaneu, vorbesc de consum mediu pe 250 km, Bucuresti-Constanta, A2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!