Jump to content

Intra apa in masina - Passat B7


B500AIV
 Share

Postare recomandată

Bună ziua. Dilema rezolvată! Apa se infiltra pe lângă firul antenei de la stația CB. La vechia mașina nu intra apa pe lângă cheer și am presupus că această etanseaza la fel... Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe unde ai tras firul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tras firul prin partea de sus a portierei stânga spate... Apa a pătruns pe lângă fir (e și cam gros, generație mai veche de antene) și s-a scurs sub bancheta spate și pe podea... Acum am încercat prin partea de jos a haionului dar apa tot se infiltreaza! Nu am alta soluție decât sa încerc cu un fir mai subțire iar cu acesta sa merg doar când e vreme bună. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă duci firul pe zona verticală a ușii, nu mai e cazul să schimbi firul. Dacă umbli la fir modifici impedanța antenei, mai bine las-o așa și intri cu el în mașină după curbura de sus, fie spre balamale fie spre aripa spate, ideea e că apa vine pe fir și în zona verticală datorită gravitației pică de pe fir. A pățit și un prieten de-al meu la fel și pe ploaie torențială era baltă la propriu pe mochetă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa tragi firul pe la usa spate. cobori cu el pe langa cheder)pe exterior si incaleci chederul in partea de jos, peste prag. in felul asta apa nu intra in masina. 

asa mergeam eu la golf dupa ce am observat ca intra apa .

daca vrei alt fir, trebuie schimbat tot la cineva care se pricepe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@B500AIV

La fel si la mine cu deosebirea ca e ud in partea stanga sus si la ploaie mai multa picura si pe scaun la sofer

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 13.10.2015 at 19:14, bvc a scris:

MULTUMESC pronet pentru sfaturi.

azi am dat jos plasticele de sub stergatoare, am ajuns la capetele din cauciuc (23 din foto), NIMIC NU E INFUNDAT.

furtunul la B7 se goleste sub portbagaj, nu in aripa, ca la B6.

m-am gandit ca poate imbinarea de acolo intre furtun (16) si capatul de cauciuc (23) e de vina, dar nu am idee cum se poate verifica. cred ca trebuie dat jos bordul (macar partial). Habar nu am.

Inca astept sugestii..........

post-159384-0-98572600-1444756512_thumb.

Salut, cum ai rezolvat problema? Am si eu aceiași problema. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
On 12/21/2017 at 10:31 AM, dragos_u said:

au rupt un plastic de la tapiterie pe care mi l-au comandat ulterior. 

     Au fost cateva suruburi/clipsuri pe care nu le-au mai pus, sau le-au pus rupte cum ar fi la clapeta de rabatat spatarele, din portbagaj am ramas cu ea in mana.

Lucruri pe care le-am vazut dupa ce am luat masina si pe care le-am rezolvat eu ulterior cu 10-20 lei, comandandu-le separat. 

Toate aceste operatiuni care implica demontarea fetelor de usilor, plasticelor, plafoane etc se soldeaza invariabil cu clipsuri rupte

De unde ai comandat clipsurile? Ar fi bine daca am posta mai cu detalii gandindu-ne si la ceilalti care urmeaza sa treaca prin aceste probleme.

Mai bine mai multa info decat prea putina... Exista o sursa de astfel de clipsuri? Sint convins ca exista pe aliexpress dar acolo din 10 oferte, 9 sint de calitate execrabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din reprezentanta le-am comandat. Gasesti de la cel mai mic surub pana la mufe de electrica pini etc. Nu ma complic cu aliexpress in primul rand din cauza calitatii indoielnice si apoi a cantitatii pe care trebuie sa o comanzi, timp de asteptare etc. In reprezentanta poti sa iei si 1 surub daca vrei. Cu 10-15 lei mi-am comandat tot ce aveam nevoie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 24.11.2018 at 8:13, bvc a scris:

Exact. Acea imbinare e valabila. Se schimba furtunul.nu e f greu. Succes

Salut, am si eu aceeasi problema la un Golf 7, se uda stalpul din stanga de la sofer, gasesc uneori apa si in buzunarul din stanga volanului de sub bord, inclusiv covorasul de la picioare este umed. Ai rezolvad problema prin schimbarea furtunului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai trapa, merita verificat acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare!

Aveti recomandari pentru service-uri unde operatiile acestea de intretinere se fac ok? In afara de reprezentante (am mixed feelings fata de reprezentante :) de cand la PBV1 mi-au trecut in deviz schimbarea butonului de la geamul electric spate pe motiv ca nu mai functioneaza. Acasa am observat ca butoanele erau blocate de la sofer si ei nu au observat asta). Sau cineva care ma poate ajuta (contra cost, ofc), in bucuresti, cu toata operatiunea asta? La masina mea, pare ca atunci cand ploua foarte mult, se umezeste usor stalpul de la parbriz pe partea stanga (la sofer). As dori sa verific acel furtunas ca e ok, si eventual sa fac o lucrare de intretinere la panoramic -  sa ma asigur ca totul e ok in caz ca ploua foarte mult.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce operatii te referi?

in cazul tau, demontezi ornament stalp, manere, plafoniera si plafon (dat jos de tot sau partial) pt a verifica traseele de scurgere.

daca se observa ceva dezlipit se schimba (exista furtune de vanzare, dupa cod, originale) sau cumperi furtun la metru si faci o improvizatie.

din ce am observat, improvizatia facuta bine e mai rezistenta ca un furtun facut de vw.

intretinerea consta in curatarea si gresarea periodica a trapei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna ziua, am si eu un passat b7 2011 cu panoramic, de cateva zile am observat ca stalpul din dreapta e umed, intai in partea de sus, o doua zi complet, asta dupa o zi de inghet si cateva de ploi. am desfacut toti 4 stalpii, am verificat toate 4 furtunele nu erau infundate, ce am observat insa ca pe partea unde se uda stalpul cand torn apa, cu trapa dechisa sau inchisa apa vine din spatele tavitei de scurgere.. are cineva vreo idee??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica si daca imbinarea dintre trapa si furtun este ok.

in special intre furtun si mufa de legatura trapa.

la unele se crapa tava colectoare (mai nasol) deci ia si asta in calcul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat intre trapa si furtun, apa vine de undeva din spate, ce am gasit iar unde se trmina sina metalica in partea din fata era ca o gaurica unde era prinsa sina de plasticul de la scurgere, ei bine in gaurica respectiva era un punct de silicon sau ceva de genul, am curatat bine si am dat cu un izolant impotriva scurgerii apei. acum astept vreo 2 zile sa vad daca se mai umezeste.. daca nu undeva e crapat dar nu se vede niciunde..😐

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astăzi am reparat, sper ca pentru totdeauna problema infiltratiilor din cauza panoramei. 

 

 

 

La B7, problema cea mai comuna care se întâmplă la toate panoramele este faptul ca masticul hidroizolant din fabrica care unește partea de plastic din fata cu sinele culisante metalice, după un timp, se desprinde și pe acolo curge apa chiar dacă furtunele de scurgere sunt în perfecta stare. 

 

 

 

Din păcate, reparația completa poate fi facuta doar cu trapa data jos de pe masina. 

 

 

 

Orice reparație cu trapa pe masina e doar o carpeala. Am aflat ca la mine a mai fost făcută o reparație cu silicon, doar la suprafață, în partea dreapta, care a ținut doar ~2 ani. 

 

 

IMG-20201210-WA0010.jpg

IMG-20201210-WA0011.jpg

IMG-20201210-WA0007.jpg

IMG-20201210-WA0008.jpg

IMG-20201210-WA0009.jpg

IMG-20201210-WA0006.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte frumos, cred ca ti-a luat ceva timp.. mi-ar placea sa fac si eu operatiunea asta.. sigur va urma si la mine.. in primavara poate..👍🏼am stiut ca nu doar furtunele se strica sau se scurteaza.. din moment ce apa venea de mai in spate.. si multi nu sunt dispusi sa scrie cum au rezolvat problema.. doar intreaba pe forumuri ce si cum se face fara a mai scrie cum rezolvat problema..

Modificat de napper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 

La Victor am făcut reparația. 

Daca lui i-a luat cam 5 ore după ce a demontat zeci de panorame, mie sigur mi-ar fi luat 5 zile 😂

 

Oricum, clar nu e o lucrare ușoară. E nevoie de 3 persoane ca să poată fi scoasă/băgată in masina cu grija. 

 

Odată dată jos de pe masina, se poate curata, gresa relativ ușor, iar relipirea componentelor și izolarea îmbinărilor se face numai după demontarea părților de plastic de pe șine și recuplarea acestora cu mastic la îmbinări. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,

Ma confrunt si eu cu o problema. Capitonajul de la portbagaj se uda in partea stanga si am gasit putina apa sub roata de rezerva si sub suportu de la cric,cheie.

Chederul pare sa fie ok.

Furtunasele de scurgere sunt desfundate, am facut proba si curge apa sub masina.

Am pus doua poze in care se vede unde este ud.

20210113_121025.jpg

20210113_121042.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut detin un passat 2014 variant fara trapa ieri am gasit mocheta din spatele soferului uda dar doar partea dinspre usa, ma poate ajuta cineva cu o idee pe unde ar putea patrunde apa ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

va salut !

poate ma ajutati cu o informatie: am un passat b7/2011, trapa panoramica si am gasit ud dreapta spate portbagaj.

Am verificat furtunul de evacuare de sus, la imbinarea cu trapa si e ok.

Ma poate ajuta cineva cu locatia busonului de scurgere de jos, de la roata, in care intra furtunul de drenaj trapa dr spate?

cum se ajunge sa schimb busonul si sa lipesc furtunul in buson ?.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Am si eu problema cu infiltratia la un B7, sus la stalp la sofer e o pata si e umed. Ideea e ca eu nu am trapa. A mai intampinat cineva problema asta la modelele fara trapa ? Daca da, cum s-a rezolvat si cat a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!