Jump to content

Intra apa in masina - Passat B7


B500AIV
 Share

Postare recomandată

Salut. Am un passat B7 variant cu panoramic din 2011 septembrie si am probleme cu infiltratia apei pe la aerisirea stalpului fata pe partea soferului.Idei...solutii....are cineva?

Poate fi de la trapa?... sau de la barele de portbagaj care sunt fixate pe plafon?

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu ai scurgerile de la trapa infundate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista despre infiltratii apa si in aria B7, totul e sa citesti.Topicul este inchis dar in ultimul post scrie ceva foarte clar.

Multa bafta la rezolvarea problemei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene, vezi ca-ti deschid topic pentru asta in aria potrivita si mut discutia acolo.

Omul te-a atgentionat pe buna dreptate. Esti cumva in aria B7? Nu!

Mai lasa aerele astea de "am Passat B7, plecaciuni voi astia cu B5" ca ne lasa reci. Nu gasesti topic sau nu exista? Deschizi sau rogi un moderator sa-ti deschida.

 End of off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

 Salut.

CA SI B500AIV , am un passat B7 variant, trapa panoramica, din 2011,  si am probleme cu infiltratia apei> cand ploua, jumatate din stalpul dr. fata este ud, iar apa se infiltreaza pana sub scaunul pasagerului ( FOTO).

Idei...solutii....are cineva?

mentionez ca scurgerea de la trapa NU este infundata, iar parbrizul e original.

VA MULTUMESC FRUMOS PT. ORICE SFAT.

post-159384-0-53084900-1444666874_thumb.

post-159384-0-88792500-1444666874_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica zona de sub stergatoare. Ridici capota, scoti clemele cele 3 - 4 metalice de la baza parbrizului, ridici un pic in sus si scoti frinzele sau pamantul adunat in acel jgeab-stg si dr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos pentru sfat.

am verificat - nu sunt infundate canalele de drenaj. ceea ce e curios: de ce doar JUMATATE din stalp e ud?

singura explicatie - furtunul - 16 - crapat / spart undeva.

multumesc again !

post-159384-0-22684000-1444673858_thumb.

Modificat de bvc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refer la cele care dau in aripi-pe interior. In partea de la copilot am gasit la un b6 plin de frunze si mal. Chiar in acel locas protejat de plastic. Deasupra cumva la filtrul de polen-in ext. Dupa cum vad cred ca pe acolo se aduna apa.

Posibil si ce spui cu furtunul-dar cam greu sa se sparga in cond in care acolo nu fortezi sau nu umbli. Poate sa fie infundat si se aduna apa in zona de jos- de acolo si infiltrare la interior la pasager.

Verifica zona inferioara a furtnului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MULTUMESC pronet pentru sfaturi.

azi am dat jos plasticele de sub stergatoare, am ajuns la capetele din cauciuc (23 din foto), NIMIC NU E INFUNDAT.

furtunul la B7 se goleste sub portbagaj, nu in aripa, ca la B6.

m-am gandit ca poate imbinarea de acolo intre furtun (16) si capatul de cauciuc (23) e de vina, dar nu am idee cum se poate verifica. cred ca trebuie dat jos bordul (macar partial). Habar nu am.

Inca astept sugestii..........

post-159384-0-98572600-1444756512_thumb.

Modificat de bvc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

nu am rezolvat inca problema. Cei din service nu mi-au dat o solutie de urmat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problema asemanatoare si stiu sigur ca apa intra pe la trapa. Cand am verificat scurgerile, am pus apa pe plafon si am vazut cum picura pe undeva...inainte sa ajunga la scurgere. In plus nici nu pot sa o mai deschid, imi este blocata la pozitia inchis pentru ca a ramas deschisa si ulterior inchisa manual, probabil este cablul de tractiune .

Totusi nu gasesc pe cineva care sa se apuce de treaba pentru ca e mult de lucru ... iar la reprezentanta am primit un deviz estimativ pentru schimbul cablului (pret 150 lei) cu 100 de operatiuni de montare-demontare (tapiterie, trapa, sticla, parasolar, etc ) undeva pe la 3000 lei :)   

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
identitate78

Nu, nu imi intra apa in masina dar eu nu am gasit un subiect mai potrivit deschis si cum inca nu am dreptul sa deschid ma folosesc de acesta...

Am vazut la ultima vizita in reprezentanta ca tot fac reclama la o operatiune de curatare Canal Colector pentru Skoda evidentiind acolo si problemele-electrice- ce pot aparea daca nu este facuta operatiunea.

Intrebarea mea: La B7 se face/se recomanda aceasta operatiune? In caz afirmativ, pe scurt, cam care sunt operatiunile?\

Multumesc si scuze pentru "deturnarea" topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 12.09.2015 at 9:35, B500AIV a scris:

Salut. Am un passat B7 variant cu panoramic din 2011 septembrie si am probleme cu infiltratia apei pe la aerisirea stalpului fata pe partea soferului.Idei...solutii....are cineva?

Poate fi de la trapa?... sau de la barele de portbagaj care sunt fixate pe plafon?

Salut.si eu ma confrunt cu aceasi problema.cum ai rezolvat?

Modificat de Andrei_sibiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil de la trapa sunt problemele.

Din pacate solutii sunt putine si costisitoare. Ori este o problema cu furtunul de scurgere ori cu o banda de etansare a ramei de la trapa. La mine a fost problema cu banda de etansare. De recomandat ar fi o constatare la reprezentanta. 

In prima faza toarna apa in rama sa vazi daca nu este infundat furtunul de scurgere.

Apoi, daca apa se scurge trebuie sa verifici furtunul fara sa rupi tapiteria de plafon. Pentru asta ar trebui sa desfaci manerul de sustinere, parasolarul si capacul de pe stalp(are un torx in spatele plasticului pe care scrie airbag). E treaba de 10 min daca stii unde sa desfaci! Apoi bagi mana prin dreptul manerului, spre coltul trapei si ar trebui sa dai de bulbul de la furtunul de scurgere. Rogi pe cineva sa-ti toarne apa in rama si vezi daca curge pe la el. Daca nu, mergi la reprezentanta. 

Modificat de dragos_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a costat banda de etansare si cat de greu este sa o inlocuiesti?

Modificat de Boditza
Fara quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la reprezentanta si am facut-o, asta dupa ce am incercat toate combinatiile posibile. Inclusiv schimbat capul furtunului de scurgere!

Preturi aproximative:

Manopera+pachet intretinere trapa :2000lei.

Piese: 300lei.

Garantie 6 luni.

Nu uita ca se demonteaza toata tapiteria plafonului , iar pt asta se demonteaza multe alte piese! 

Cred ca s-au scos inclusiv ambele sticle ale trapei.

Asa ca nu recomand sa se faca treaba asta decat la un centru specializat. Sunt multe suruburi si plastice de declipsat si orice mica neatentie ale celui care le desface iti pot aduce o paguba mai mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Dragos. La ce reprezentanta ai rezolvat? Aceeasi problema o am si eu, iar cei de la midocar mi-au dat ca pret 6500 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inclin sa cred ca la Avia Motors Pantelimon. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De data asta nu. Desi recunosc ca sunt fan Avia.

La PBN. Am un prieten care lucreaza la vanzari acolo si mi-a spus ca sunt doar 2 oameni in tot service-ul care pot face treaba asta si amandoi lucreaza in PBN de 15-16 ani si tot ce inseamna reparatii trape doar de ei sunt facute. Si m-am gandit ca sunt mai buni. Asta nu inseamna ca ei iti desfac pt ca si mie mi-au rupt un plastic de la tapiterie pe care mi l-au comandat ulterior. 

Chiar si asa nu pot sa-ti spun ca ti-i recomand 100% pt ca au mai fost cateva neatentii ale lor, cum ar fi:  

       Au incercat sa-mi livreze masina cu plasticul ala rupt, noroc ca am verificat si m-am luat de ei.

     Au fost cateva suruburi/clipsuri pe care nu le-au mai pus, sau le-au pus rupte cum ar fi la clapeta de rabatat spatarele, din portbagaj am ramas cu ea in mana.

Lucruri pe care le-am vazut dupa ce am luat masina si pe care le-am rezolvat eu ulterior cu 10-20 lei, comandandu-le separat. 

 

 

Modificat de Boditza
Fara quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Mă confrunt cu o problema. Passat B7, SH: când plouă, îmi intră apă în portbagaj...și se adună în alveola roții de rezervă. Odată am scos vreo 2 litri. Kederul portbagajului pare întreg, fără ciupituri și nu se observă alte crăpături în zona portbagajului.

Poate a mai avut cineva această problemă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bună ziua. Am cumpărat la mâna a doua un VW Passat b7 Variant. Pe lângă alte mici probleme m-am trezit cu multă apă sub scaunele spate și la picioare în partea stânga spate... Am verificat orificiile de scurgere din portiera stânga spate și nu par a fi înfundate. Dacă știe cineva ce-ar putea fi, un sfat, o recomandare... Mulțumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa postez si eu tot aici, intrucat tot apa ar putea fi o problema. Azi incercam sa curat garniturile/chederele de la geam deoarece au prins ceva pietre si zgariau geamul. Am "reusit" sa ciupesc putin din garnitura(ma refer la garnitura care sta pe geam in partea inferioara exterior, cea legata de ornamente). Intrebarea mea e, jos portierele au ceva scurgere? sau garnitura aia efectiv blocheaza toata apa in mod normal? Ma gandesc daca are sens sa o schimb ca sa nu ma trezesc cu apa in portiera + cine stie ce scurt sa mai faca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/11/2018 at 6:07 PM, george_r said:

Salut,

Mă confrunt cu o problema. Passat B7, SH: când plouă, îmi intră apă în portbagaj...și se adună în alveola roții de rezervă. Odată am scos vreo 2 litri. Kederul portbagajului pare întreg, fără ciupituri și nu se observă alte crăpături în zona portbagajului.

Poate a mai avut cineva această problemă.

Verifica scurgerile de la haion -in spatele stopurilor. Sa nu fi iesit sau infundat.

10 minutes ago, Raulbogdan said:

O sa postez si eu tot aici, intrucat tot apa ar putea fi o problema. Azi incercam sa curat garniturile/chederele de la geam deoarece au prins ceva pietre si zgariau geamul. Am "reusit" sa ciupesc putin din garnitura(ma refer la garnitura care sta pe geam in partea inferioara exterior, cea legata de ornamente). Intrebarea mea e, jos portierele au ceva scurgere? sau garnitura aia efectiv blocheaza toata apa in mod normal? Ma gandesc daca are sens sa o schimb ca sa nu ma trezesc cu apa in portiera + cine stie ce scurt sa mai faca...

Exista scurgere.

On 6/28/2018 at 12:32 PM, fmarius2000 said:

Bună ziua. Am cumpărat la mâna a doua un VW Passat b7 Variant. Pe lângă alte mici probleme m-am trezit cu multă apă sub scaunele spate și la picioare în partea stânga spate... Am verificat orificiile de scurgere din portiera stânga spate și nu par a fi înfundate. Dacă știe cineva ce-ar putea fi, un sfat, o recomandare... Mulțumesc anticipat. 

Verifica chederele daca sunt ok. Fa proba cu o sticla de apa sau o foaie de hartie. Posibil sa nu etanseze corect in urma vreunei interventii de reparatie-cel mai des rezultate in urma unei lovituri / accident. Sa nu fie poate aliniata corect portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet Asa ma gandeam si eu, am turnat apa pe celelalte geamuri si apa a curs (garnitura nu a etansat 100%), doar ca n-am vazut scurgerea aceea si am zis sa intreb. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!