Jump to content

Achizitie remorca transport auto


voinea
 Share

Postare recomandată

Am revenit.Am gasit remorca tip platorma,si acum nu stiu ce acte trebuie sa primesc ca sa o pot inmatricula.Din ce am vorbit cu vanzatorul face el cartea dar a zis ca dureaza 2 saptamani sa iasa cartea de identitate.El a zis ca are certificat de conformitate si numere rosi,ce acte trebuie ca sa pot merge cu ea in tara,nu am mai mers cu numere rosi,si nu stiu ce acte trebuie sa am de la platforma.Se face contract de vanzare cumparare sau o trece direct pe numele meu?Orice informatie e binevenita.Dupa ce iasa cartea in afara de asigurare si taxa pentru talon ce acte mai trebuie?

Am uitat sa specific,remorca e cumparata de la firma care vinde remorci,dar pana marti când merg sa o iau as vrea sa stiu ce trebuie sa primesc de la firma,si ce trebuie sa am pentru inmatriculare.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am citit intamplator topic-ul acesta si am vazut niste sfaturi eronate care au ramas necorectate. 

Mare atentie: cu categoria B nu se poate tracta remorca cu masa maxima autorizata mai mare de 750kg...ceea ce inseamna ca orice platforma iese din calcul. 4250kg este maximul posibil in ansamblu, in ideea ca autoturismul cu care tractezi poate avea pana in 3500kg. 

Aveti grija sa nu va pricopsiti cu dosar penal cei care practicati asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai voie doar 750kg MMA fara dispozitiv de franare.
Cu dispozitiv de franare ai voie dar cu urmatoarele conditii: MMA a remorcii sa nu depasesca masa goala a masinii si cumulativ, MMA a remorcii + MMA a masinii sa nu depaseasca 4250kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: M-am apucat sa studiez mai bine cum mai sta treaba cu tractarea remorcilor cu categoria B si am descoperit 

”ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg”

Deci cel mai important element ramane talonul masinii care spune clar cat ai voie sa tractezi (pentru autoturismele uzuale). 

Adica degeaba ai tu voie sa tragi cu B-ul o remorca cu MMA 2000kg daca masina nu are voie sa traga decat 1600kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai citit si eu ca sa ma conving si sincer nu am prea inteles cum sta treaba, inclusiv pe un forum de politisti am ajuns si nici acolo raspunsurile nu mi se par prea clare. Ideea e ca legea este formulata foarte ambiguu pentru intelesul meu. 

Cum vine asta: ,,autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg”? Pai si 3500kg depaseste  750kg.

De asemenea scria prin anumite locuri ca pentru masa maxima permisa de 4250kg mai trebuie facut un curs special la o scoala auto.

Iar legat de cat poate trage masina, din cate am gasit pe net, doar Sharan-ul poate trage remorca de 2000kg din gama masinilor care nu sunt bus sau SUV, in rest cam maxim 1500kg.

Oricum in Romania nu se prea uita politia daca depasesti greutatea, mai mult daca ai permisul potrivit si masina sa traga remorca potrivita. Daca tragi o platforma de 1500kg care poate cara o masina de 1100kg si tu ai una de 1300kg nu prea e problema...daca treci granita apar problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent a trebuit sa aduc un tractor din ungaria, nici eu nu am stiut exact ce trebuie. Am intrebat la politie, erau pe alta lume, unii ziceau ca am voie iar altii nu. Am intrebat la o scoala de soferi, nici aia nu erau siguri. Cine ma lamurit exact cum sta treaba a fost chiar patronul firmei de unde am inchiriat trailerul, stia ala legile mai bine decat cei care le au scris. Sint multe aspecte ce difera fata de leguslatia din ungaria sau austria, multe care se refera la nr axelor, distribuirea greutatii pe fiecare axa si iar ceva mentiuni legate de dispozitivul de franare de la o anumita greutate. Nici eu nu am inteles exact dar cert e ca baiatul de la inchirieri a fost cel mai documentat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, un tractor este foarte greu...peste 3500kg. Nu inteleg exact la ce fel de tractor te referi, dar nu vad ce fel de tractor poate fi ca sa il poti aduce pe platforma cu B-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un tractoras mic, un Same. Ceva mai mic ca un UTB 445 romanesc. Sigur, doar cu B nu merge, trebuie neaparat si E. La noi mai merge doar cu B dar pe teritoriul ungariei trebuie E si daca e platforma goala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am gasit pe net, are in jur de 3000kg(SAME Corsaro 70), deci teoretic nu merge nici cu platforma dubla(2 masini), care are 3500kg maxim autorizata si proprie undeva intre 800-1100kg. 

Eu am lucrat 2 ani ca sofer pe transport auto cu un ansamblu format din Iveco + remorca dubla si am intalnit cazul in care s-a dorit transportarea unui tractor si nu s-a putut.

Si l-ai adus pana la urma? Cum?

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce model era insa era mic, ceva ca pt vie, mult mai mic ca unul romanesc de 45 cai. Ceva mai mare ca unul de tuns iarba. Am luat si tocatoare si mai ceva, credca plug. Cum sa aibe 3 tone cand un u445 are in jur de 2t. 
L am pus pe trailer si am tras cu un A6, asa l am adus.

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca era alt model decat ce am gasit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!