Jump to content

Achizitie remorca transport auto


voinea
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Salutare
Planuiesc din 2016 sa modific mai mult masina cu care merg la circuit pentru concursuri si trackday-uri. In plus dupa vara 2016 as putea sa nu-i mai fac RCA, ITP si sa-i achit taxa de drum. Astfel as avea in plan sa cumpar o remorca cu care sa o transport din curte de la job la circuit si inapoi (da am carlig de remorca si pe GTI si pe masina sotiei).

Nu ma pricep deloc la acest demeniu asa ca vin cu intrebari. Ce model sa aleg? Eu ma gandeam ca la 4-5-600euro o cumpar dar cautand pe olx.ro vad ca sunt mai scumpe de atat... ma rog sunt si la banii astia dar parca nu sunt ce vreau eu..

Ce sa caut ? La ce sa fiu atent sa fie in configuratia acestei remorci transport auto ? Din punct de vedere legal ce implica o platforma (in afara de inmatriculare ce costuri mai sunt anual?)

 

Un model ca acesta de mai jos mi se pare util (masina de concurs are 1200kg acum dar sper ca dupa iarna asta sa ajunga la 1100kg deoarece o bag la cura de slabit :winter: )

74051068_6_644x461_platforma-auto-bascul

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un trailer cum este cel din poza sare de 1000 euro. 

 

Un prieten cu asta (alta poza) a adus din anglia pana in ro un passat tractat de o Skoda octavia. Poti sa mai incerci si cu asta, gasesti pe ebay cu 200 de euro. 

 

Sper sa iti fie de folos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai postat tu cred ca are nevoie ca masina tractata sa aiba acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

florin03> Totusi vreau sa merg 60km cu ea si nu stiu cat de bine e varianta aia cu masina doar ridicata. In plus geometria la masina va fi modificata deci tocesc aiurea niste anvelope de cirucit. Masina sus este varianta (in masina eventual alte 2jante uneori + ceva piese ce le car mereu dupa mine)

Fiestax> sa zicem ca e 90RON/zi inchirierea. Eu am nevoie minim 10zile pe an. Asta inseamna minim 200euro anual. Si daca am nevoie mai multe zile deja depasesc suma asta. Daca o remorca din asta costa 5-700euro (cum as vrea eu) inseamna ca inchirierea pe 3ani acopera deja costurile ei... si eu o sa o folosesc cu siguranta 5-8 ani ce urmeaza...

Astept lamuriri despre costuri la astfel de utilaje (taxe, RCA, ITP sau ce exista la asa ceva caci nu stiu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rca e in jur de 70-90 lei/an,ITP se face la 2 ani unde se verifica ca la auto lumini si frane 50 lei parca era la remorca.Impozitul parca e 60 lei /an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

PS: in 2015 am fost la Motorpark Romania astfel:

14 martie Trackday

10 aprilie Trackday

9-10 mai Trackday + ROTAC 1

23 mai Trakday

13-14 iunie Trackday + ROTAC 2

27 iunie Trackday

1 august Trackday

8-9 August Trackday + ROTAC 3

4-5-6 Septembrie Trackday + ROTAC4-5

Posibil mai merg odata sau de doua ori anul asta. Acum merg pe roti, ajung acolo si ma apuc sa dau jos rotile de strada si sa pun pe cele de circuit. La plecare fac la fel. Cu platforma as scapa de ceva efort si 30-40 minute de munca.

In plus vreau in urmatoarele saptamani sa umblu la geometria rotilor mai mult. Asta va face sa uzez "gresit" pe strada anvelopele. Din nou avantaj remorca de transport masina fara sa parcurg drumul Bucuresti-Urziceni.

PS: posibil in 2017 sa avem circuit si la Tg.Mures . Alt drum mai lung dar tot cu platforma as prefera sa duc masina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand iti trebuie categoriile C+E pe permis. Daca ai aceste categorii ai scapat de o grija.

Dpmdv remorca perfect trebuie sa intruneasca urmatoarele conditii:

- rotile sa fie pozitionate sub remorca.  Acest lucru ajuta ca remorca sa aiba un gabarit lateral redus si inaltime mai mica( masina fiind mai low este posibil sa lovesti cu bara la urcarea pe rampa)

- sistem de basculare hidraulic

- troliu electric, dar merge si cel manual

 

Cat despre tractarea remorcii, uita de GTI sau Plus. Trebuie sa ai in vedere faptul ca MMA-ul remorcii se apropie de 2000 kg, caz in care depaseste MMA-ul masinilor. Poti merge asa, doar ca risti amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca GTI are masa maxima autorizata pt remorcare 750 kg (remorca fara frana) si 1400 kg (remorca cu sistem franare).. Oricum Clio + remorca cam depaseste..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

nu vei gasi remorca la 700 euro. Solutia cu tractatul pana la circuit este buna, insa doar daca ai categoria de permis potrivita. Poti sa iei o remorca si sa o detarezi la rar, insa risti aiurea sa ai probleme pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Multumesc de sfaturi. Vad anul viitor ce aleg si va astept la circuit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistem de basculare... troliu electric :D sare de 1500 euro

 

o platforma ieftina standard in stare buna e cam 1000 euro, gasesti si mai ieftine, dar sunt rupte, sudate, necesita bani ulterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

parca aveai si un Transporter T5, el ar fi singuru care ar putea trage o platforma legal! am cautat si eu platforma pe la 1000-1500euro si numai gunoaie am gasit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am dar tocmai ala nu are carlig . GTI si Plus au :)

Am sa aleg varianta de inchiriat cand este nevoie. Si daca este mult prea des devoie optez pentru o auto-platforma ce se conduce cu B si nu costa mai mult de 4000euro pe ea (e si aici discutabil daca merita sau nu... vedem..). Multumesc oricum tuturor ce au raspuns aici. Au facut mai multa lumina si pentru mine pe un domeniu necunoscut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos.... platforma ca platforma, dar grija la legalitate. In rubrica 7 in CiV ai scris"remorcabil cu dispozitiv de franare".Aduna greutatea platformei cu greutatea masinii tractate si vezi sa nu depasesti. Apoi vezi sa nu depasesti MTMA ansamblu masina plus platforma cu incarcatura. DAca te incadrezi pana in MTMA ansamblu 4250, poti merge cu B,  daca depasesti fie iti iei hartie de la scoala de soferi fie faci categoria BE. O platforma de 2000kg are cam 600 kg greutate. Iti ramane utilul 1400 kg.. AM dat exempu una de 2 tone pentru ca astea au de obicei 2 osii si crede-ma ca mai bine se echilibreaza cu 2 osii decat cu una. Fa-ti calculele si vezi daca renteaza. Eu recomand fie platforma nou fie sh dardin Germania adusa e mana ta, aleasa de ochiul tau. In Bucuresti undeva pe sos Fundeni este o firma, si o platforma de 2 tone ,punte dubla, complet echipata, daca vrei si detarata, ajunge 2100 euro dar face toti banii

LE-am vazut ca iei in calcul si autoplatforma care se conduce cu B. Nu e rau nici asa, dar crede-ma ca le-am vizionat pe toate din Bucuresti si juma` de tara pana in Craciun. Dai 4mii, si mai bagi lejer inca atat sa poti pleca la drum cu ea linistit

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vedem

Momentan masina mea nu e gata => nu am nici ce sa pun pe platforma dar nici pe roti nu pot ajunge cu ea momentan. Pana la sfarsit de martie spre sa fie gata si de atunci discutam ce am nevoie. Daca toate ies bine poate o duc la circuit pe roti si ramane acolo 2-3 luni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare .. Vreau sa cumpar o remorca contruita artizanal .  As putea sa inregistrez la primarie remorca?  ce restrictii de circularie sunt cu acele numere de la primarie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Primarie poti inregistra vehicule pe care le vei folosi ca utilaje, sau in scop agricol. Ai voie sa circului pe o distanta de max 30km in jurul primariei de domiciliu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Alta intrebare .

 Cu cat. B de permis pot trage cu masina o platforma cu o masina pe ea daca ansamblul nu depaseste 4250  kg ? Chiar daca in certificat am o greutate mai mica de 4000 kg ansamblu? Si chiar daca masina cu care tractez este mai usoara decat platforma+ masina de pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu B esti restrictionat la 3500kg din cate imi amintesc. Adica masa maxima a masinii care trage + masa maxima a remorcii sa fie max 3500kg. 

Nu poti cu o masina care are sarcina maxima remorcabila 1500kg sa tragi o remorca cu masa maxima autorizata 2000km. Iese nasol la orice control, politia se uita in special la asa ceva cand te opresc si esti cu remorca.

Iti trebuie B + E ca sa te joci in voie cu platforme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut.Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva adrese unde pot vedea mai multe remorci care sa aiba si rampe de incarcare,si daca stiti care marci sunt mai bune pe la noi.Sunt din judetul Hunedoara,dar daca merita merg si in alte judete.As prefera sa fie noua.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt din judet, dar am vazut un centru de remorci in intersectia cu semafor din Santuhalm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitate la trailerparc.ro.sau dai o fuga pana în Zalău  și te uiți ce și Cum îți trebuie.ei doar cu remorci se ocupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Luna viitoare vreau sa iau o remorca si am nevoie de mai multe informatii,vreau ca remorca sa aiba rampe de incarcare,sa aiba podea,as vrea sa ii pun si obloane,orice informatie legat de intrebari e binevenita si orice detaliu de stiut care sa ajute la cumpararea remorci.Multumesc anticipat.:

1)Ce caracteristice ar trebui sa aiba remorca,am inteles ca cele cu rotile sub platforma au stabilitate mai mica in curbe.Alteceva ce ar mai trebui sa stiu.

2)Am gasit din acelea cu bari pe margine si vreau sa pun obloane oare se pot demonta obloanele?

3)Ce am gasit are suspensie pe bara de torsiune (axe al-ko sau knott),stiti care e buna.

4Despre sistemul de franare ce ar fi de stiut?

5)Am gasit cu aceste marimi la roti:165 r13c,185 r14c 50,195/50 r13Care ar fi mai bune?

6)Podeaua din ce material sa fie?

7)Daca ma opreste politia si ia talonul de la masina cu care trag remorca si pe el scrie ca pot tracta maxim 2500Kg si ia talonul masini incarcate si talonul platformei si aduna greutatea lor de pe talon si e de ex:2600Kg,pot sa te amendeze,atata timp cat nu a fost pusa platforma cu incarcatura pe un cantar?

8)Legal este vreo lungime maxima a remorci care poate fi tractata de o masina mica?

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am platforma cu rotile dedesubt de 10“ si e foarte stabila. Podeaua, indicat ar fi sa fie de Al, e mai usor. Cand tractezi mai mult decat ai inscris in acte, esti dus la cantar, pentru a se stabili exact cu cat ai depasit si unde te incadrezi, ca amenda!

Vezi ca sunt platforme gata echipate cu obloane.

Nu exista lungime maxima admisa pentru platforma, in schimb incarcatura nu are voie sa depaseasca lungimea platformei, cu o mica toleranta.

Daca mai ai intrebari, nu ezita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!