Jump to content

Ce bujii (cu scanteie) folositi?


s_c
 Share

Ce bujii (cu scanteie) folositi?  

893 voturi

  1. 1. Ce bujii (cu scanteie) folositi?

    • OEM
      145
    • Bosch aftermarket
      150
    • NGK aftermarket
      465
    • Beru
      125
    • Altele (va rog precizati)
      44


Postare recomandată

salutari , vreau sa schimb bujiile si bobinele  MK4   1.6 16v  cod motor BCB   cu instalatie  GPL ,     m-am gandit  la bujii NGK IRIDIUM  IX  Imperecheate  cu bobine NGK  am gasit  un vanzator care detine aceste produse   fabricate in Japonia , am vazut tot felul de comentarii , precum bujiile NGK IRIDIUM  IX   nu sant bune pentru GPL?  ,  astept pareri , multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pune Brisk Dor15lgs, bujie dedicata Gpl, compatibil cu motorul tau. 

Bobine pune de origine. Sau alege Beru. 

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact astazi am achizitionat ,  bujii NGK  LPG6 LaserLine  ( sant bujii cu Iridium dedicate pentru gpl ) ,  m-am orientat spre NGK ,   este producatorul nr 1 mondial , si bujiile sant Made in Japan , la bobine  am mers pe Beru   ( Made in Germany ) , am renuntat la NGK  deoarece nu am gasit Made in Japan , maine urmeaza sa le montez , revin cu opinii ,  rafa6  multumesc mult de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Codul  noilor bujii 101000033AA de la vw si-au schimbat ambalajul in maro? Nu le-am luat de la reprezentanta. Cea de pe cutia pe fond alb este bujie veche. Toate cele 4 bujii in cutie maronie, nu mai au nimic lipit pe ele. Codurile care sunt inscriptionate pe noile bujii sunt mai groase fata de vechile bujii, pe vechile bujii sunt mai subtiri si clar conturul literelor si cifrelor. Le-au externalizat la alta firma si pe astea ca sa fie un lucru "prost facut" fata de "bine facut"? Ati mai folosit noile bujii?

Bujii.jpg

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,alea sunt noiile ambalaje si nu este nimic gresit (pe motiv de economie).
Pe codul asta iti vin numai NGK BKUR6ET-10,verifica ca trebuie sa ai codul asta pe ambele variante de bujii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele variante au NGK BKUR6ET-10 (cod de producator) si codul pe original 101000033AA , precum tara de provenienta japonia. Stantarea inscriptionarilor este mai bavurata fata de cele vechi. Grosimea literelor si cifrelor mai mare fata de cele vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza-le linistit pt ca sunt ok.
Data viitoare iti poti lua direct NGK sa nu mai platesti  diferenta doar pentru o cutie cu sigla vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Salut! Pentru un golf 5 1.4 16 v, Cod motor BUD, ce bujii îmi recomandați? Menționez ca am și gpl pe masina. Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
On 10/15/2020 at 11:12 PM, Frappy. said:

Salut! Pentru 1.4 TSI CAXA de 122 cp ce bujii ați pus si cum s-a comportat mașina? Eu in momentul de față am ngk PZFR6R cu distanța între electrozi 0,9 mm , iar motorul trepidează la relanti. As pune ceva de 0.7 sau 0.8. Aveti ceva recomandări?

Salut! Stiu ca a trecut ceva timp de cand ai postat 😄, dar pana la urma ce ai pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am pus NGK Iridium si se comportă bine. Le schimb la 30-35.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ce rezistenta electrica ar trebui sa aibe bujiile cu scanteie uzuale ? Si ce diferenta maxima ar trebui sa fie intre ele ?

Am cumparat niste bujii Bosch si amd e la 5.1komhi pana la 6.4kohmi.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,pentru un Golf 4 1.4 APE altceva decat BKUR6ET-10, ce recomandati?

...ceva poate sa o mai și revigoreze puțin,că tare puturos e motorașu" asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!