Jump to content

Sfaturi achizitie Leon 5f


cristi511
 Share

Postare recomandată

Recomand si eu motorul de 184 CP.  Eu il am pe manuala si sunt foarte multumit.

Vezi sa nu cumva sa omiti sa iti iei FULL LED!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, cristi511 said:

Plus ca sistemul de sunet e vreo 300e daca imi aduc bine aminte.

Baga mana putin mai adanc in buzunar si ia 184 + dsg. :)

 

Nu e vorba de zgarcenie, ci doar daca se simte ceva.

Dealer-ul mi-a spus ca nu. Mi-a recomandat motorizarea cu 150cp.

 

Ma incadrez la 184cp, dsg, fr si pachetul enjoy.

Pachetul include link, full led, display de 20, scaune incalzite samd.

Avand in vedere dotarile standard ale FR-ului, masina va fi super ok.

 

BTW. Pe golf am xenon. Diferenta dintre xenon si led este in bine, sau rau :)?

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam in ordinea importantei:

- suspensie independenta spate, faruri led, scaune sport de fr (alea de style sunt patetice). Ca sa acoperi prima dotare iti trebuie 184 cp, ca sa le acoperi pe restul iti trebuie FR/enjoy.

 

As face si o configuratie pt 1.8 tsi de curiozitate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, shcoada said:

BTW. Pe golf am xenon. Diferenta dintre xenon si led este in bine, sau rau :)?

In principiu LED-urile ar trebui sa fie cel putin la acelasi nivel. Daca nu ma insel, odata cu faceliftul au crescut puterea si numarul diodelor vs modelul pre-fl. 

Alea de pre-fl sunt decente dar putin sub xenon.

Nu am zis ca e vorba de zgarcenie si mai ales nu pleca urechea la ce zice dealerul.

Da, tdi-ul de 150cp se misca foarte bine insa pentru suma aia nici nu incape indoiala ca trebuie sa iei tdi-ul mai mare. 

@deenman nu are dsg-ul bun pentru 1.8. Din pacate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ca posesor de 150 CP iti recomand sa cumperi ala de 184 fara doar si poate.Au insiruit foarte corect colegii de forum motivele principale. Eu daca as putea acum as pune jos banii, atunci m-am zgarcit...acum ma consolez cu consum ceva mai bun si cu faptul ca si asta trage relativ OK. Intre timp am mers si eu cu Golf VII cu motorizare identica de 184 CP si trage categoric mai bine in orice conditii. Eu zic ca aia 1000 euro merita 100%

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi sportiv in general si alegi leon-ul pentru tinuta de drum mai ferma, atunci mergi pe cel de 184, pentru putere, suspensia independenta si pentru potentialul de tuning mai mare. In schimb daca conduci linistit, constant si esti o persoana calma, nu merita diferenta de bani, pentru ca si 150 de cai sunt suficienti pentru orice depasire in siguranta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un coleg se gandeste sa cumpere un Leon FR 1.8TSI DSG cu ceva optionale dar pretul ajunge usor la peste 29.000 euro. Inteleg ca are o oferta buna si pentru o Honda Civic 1.5 turbo 180CP. Mie nu-mi place cum arata civic-ul nou, dar nu vad nici o oferta pe site-ul Seat.ro petru Leon. Stie cineva daca exista vreo oferta acum pentru Leon? Pachete de tipul Enjoy FR sau alte reduceri mai sunt?

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bune acum, ii e sila sa se duca pana la un dealer Seat?

Ptatforma on-line la Seat nu prea e edificatoare si configuratorul merge 1 luna pe an, na...low cost

Totusi pe vanzari au personal ok si sunt flexibili.

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca astazi discounturile la Seat sunt cele mai mari din grupul VAG - dar trebuie gasit un dealer bun si trebuie discutat temeinic cu el, mai ales ca acea combinatie - 1.8 TSI cu DSG7 uscat - e cu bube si nu se inghesuie nimeni sa o cumpere, iar masina sigur va pierde mult la revinzare din aceasta cauza. Plus ca in banii aia isi ia usor un Xp cu acelasi motor si 4 pi 4 si DGS 6, cu dotari decente (de 3000 de euro fara discounturi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori e configurator ori e masina din stoc? :))

 

Colegul colegului dc ia in calcul un Seat trebuie sa se duca la un dealer pt o oferta clara. Suportul online e ok pt o informare generala, pt oferte si disounturi trebuie discutat cu vorbe :)

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul meu se duce maine la drivetest cu noul Civic 1.5 turbo 180CP. Vroiam sa-l ajut cu informatii despre Leon si intrebarea mea nu era despre ce discount ofera un dealer sau altul. Care este oferta generala valabila la toti dealerii? Am vazut ceva cu avantaj client 4000 euro cu rabla si Porsche Finanance nu stiu daca este veche sau daca mai e valabila. Mai exista pachete promotionale de tipul Enjoy FR? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Seat nu e la fel ca la Skoda, discountul se ofera la dealer, nu in pachete de dotari, cum e la Skoda.

Pentru a vedea oferta trebuie sa mearga la un dealer, masina nu se cumpara din fata calculatorului, configuratorul functioneaza prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca daca eram eu si voiam masina noua, de aproape 29.000 euro, sincer va spun ca imi instalam cortul in curtea primul dealer Seat ca sa fiu atent si la curent cu tot ce misca. :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate inteleg colegul colegului vrea Civic si colegul il instiga la Seat :))

1.8TSI nu se incadreaza la rabla din cate stiu eu, asa ca ii dorim colegului colegului sa stapaneasca Civicul fara incidente :)

 

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Domnilor,

Aria Versus este nitel mai la dreapta. Hai sa nu facem din toate threadurile de achizitie un versus permanent.

Multumesc,
Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rempha chiar astazi am primit un mail de la dealer ul care mi-a vandut masina. Du-te la PBV2 si vorbeste. Ca sa iti faci o idee... 23k la 19k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Sunt interesar sa-mi achizitionez un Seat Leon FR 1.8 TSI, cutie de viteze manuala cu urmatoarele dotari: ACC, Kessy, pachet confort drive, pachet dynamic, pachet enjoy fr navi, pachet LED interior, sound system SEAT si posibil sunroof panoramic. M-ar interesa unele sfaturi sau probleme intalnite de acest motor pentru ca pe forum nu am observat decat probleme mici pe ici colo.

Va multumesc in avans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce buget ai?

Masina sa fie neaparat 1.8 tsi 2013+, leon 5f, nu p.

LA 5f, ai unele mici probleme, stopuri fisurate, vopsea execrabila, uzura piele schimbator, matuire faruri la nici 50.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea sunt cunoscator de marca SEAT, masina in cauza este modelul FL si v-a fi luata de noua si se v-a cumpara prin credit auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ destui greierasi. daca ai timp liber suficient, ii rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina va fi cumparata de noua, atunci in mod sigur nu ai de ce sa-ti faci griji pentru cele scrise mai sus. Stopurile daca se mai fisureaza se schimba pe garantie. Vopseaua este proasta la toate masinile produse recent.  Sa aplici o folie pe faruri, ca e pacat de ele.

Motorul 1.8 tsi este foarte bun, dinamic, se mica excelent, silentios, elastic. Cutia de viteze te felicit ca ai ales manuala, si nu te-ai orientat spre dsg uscat, cu probleme.

Trapa nu as alegeo pentru ca de obice devine problematica, si este utilizata foarte rar, este mai mult  o dotare de aspect, decat de utilizare, cel putin eu asa o vad. Chestii mai utile sunt incalzirea in scaune, navigatie ca sa ai mirror link cu waze/maps de pe telefon, incalzire in volan/pabriz dar nu stiu daca astea sunt valabile la seat (la octavia si golf sunt).

Alta chestie utila ar fi geamuri atermice. Seat system sound mi se pare ca de la facelift sau din my2018 vine cu o imbunatatire notabila, si la putere care s-a triplat si la claritate. Eu am seat system sound si e chiar bun, este suficient pentru nevoile mele, cateodata dau muzica tare si rad ca tampitul.

 

Acum, ca sa vezi ca sunt si impartial, si obiectiv, cu toate ca detin 5f, ce alte marci de masini te-ar mai interesa? care sunt rivalele? specifica si un buget. Dupa parerea mea posesor de leon, masina nu merita mai multe de 20.000euro noua, in echipare buna si cu 1.8 tsi. O salveaza motorizarea, care este una fenomenala, aspectul, ledurile, si eventual scaunele, in rest totul este mainstream, de consum, mai mult de 20.000euro bine dotata nu face.

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenmanIti multumesc foarte mult pentru raspunsul promt si detaliat. Rivale sincer sa fiu nu prea are, m-am uitat la prea multe clase de masini, bugetul ajungand undeva la 40k in cazul unui suv. In segmentul hatchback as fi avut de ales intre Leon si Golf, sedanuri as fi mers intre o Octavia(RS)/ Superb(190cp) sau Passat(190cp) dar am spus ca odata ce detin o Jetta sa ma orientez catre alt segment, iar in clasa SUV dintre toate am ales Kodiaq-ul(2.0 TDI DSG 4x4 190cp), dar din cauza ca am anumite pretentii, masina ma ajunge undeva la 39k cu discount-ul oferit. Dupa foarte mult timp de gandire am ajuns la concluzia ca nu am nevoie de o masina mare si am decis totusi sa ma intorc la hatch-uri, iar cea mai buna optiune mi s-a parut Leon-ul(cu optiunile pe care le-am enumerat, discount+cauciucuri iarna ma ajunge 24.700).

M-am interesat si de alte marci cum ar fi Hyundai, Mazda, dar au fost unele lucruri care m-am facut sa renunt la o posibila colaborare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am fost si eu in situatia ta acum cateva luni si la fel ca pentru tine, pentru mine Seat-ul ca marca a insemnat ceva nou.

In cele cateva luni de proprietar si conducator zilnic de Leon iti pot spune urmatoarele:

- Scaunele profilate FR sunt foarte comode si relaxante, recomand;

- Incalzirea in scaune este nu numai utila, dar si foarte apreciata atat de mine, cat si de toti cei care ocupa locul din dreapta, recomand;

- Farurile/Stopurile LED nu sunt de nota 10 ca functionalitate, din punctul meu de vedere, insa cam reprezinta 90% din aspectul masinii si principala caracteristica a modelului, recomand;

- Seat Sound este de apreciat, dar nu trebuie considerat un MUST, mai ales ca eu nu sunt un impatimit dupa muzica si de multe ori imi suna in boxe doar radioul, dar daca il gasesti la un pret decent (~ 250/300 euro) e si el de ales ca optiune, recomand;

- Full Link nu am activ si sincer nu pot sa ma pronunt prea mult in privinta lui, desi am avut pe mana masini cu aceasta functie activa si sotiei (de exemplu) i se pare mai sigur Waze-ul pe telefon, decat pe display-ul din bord. Acum depinde foarte mult de cate drumuri faci si cat de des ai nevoie de Waze (pentru ca de ce sa nu recunoastem, Waze-ul este cam singurul motiv pentru care ai opta pentru Full Link activ). PS: A nu se confunda player-ul cu functia!

- Jante pe 18" - eu am luat masina cu jante pe 17" si sincer ti-as recomanda sa cumperi din start jante pe 18" (ce model vrei tu), pentru ca va fi destul de greu si costisitor sa cumperi jante originale separat dupa achizitie (pentru ca nu prea se gasesc). Daca vei opta pentru jante pe 18" cu anvelope de vara din fabrica, ulterior poti lua un set complet pe 16"/17" pentru iarna. Recomand.

Despre motorul ales de tine nu ma pot pronunta, pentru ca ce am eu difera foarte mult de optiunea ta, insa pe partea de cutie de viteze... as alege cutie automata pentru comfort, insa nu stiu daca pana in prezent s-au rezolvat problemele cu ambreiajul uscat.

Succes in achizitie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!