Jump to content

Sfaturi achizitie Leon 5f


cristi511
 Share

Postare recomandată

 Luciosu,

garantia nu este doar ptr. Germania.....

acopera UE si este perfect valabila pe teritoriul RO. (probata recent).

garantia nu mi-a fost de ajutor in cazul ala ptr ca, tipul de garantie (clasic) pe care il am eu, nu acopera partea electrica....

plus ca, era vorba doar de faptul ca din Germania nu se ofera garantie valabila in alta tara .... nu despre ce acopera ori nu... :)

 

inm fine, eu incerca sa spun doar ca... se pot lua masini si din DE cu garantie valabila in RO.

atata tot.

spor tuturor la achizitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo dacă îți zic ca mașină e luata în 2013pe PF și data în 2017 la buyback tot la Avia de unde am luat o eu,  te ajuta?  Am obținut un discount mare pt ca am știut ce sa le arat cu vânzătorul și mecanicul lor lângă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cascadoru La multe autohaus-uri se da garantie sau se poate achizitiona contra cost pentru SH'uri. Ideea e ca in Romanika te cam speli cu ea pe cap. A ta, cred ca face parte din garantia extinsa de 4 ani, iar aici discutam deja de masini, carora le-a expirat deja garantia de fabrica + garantia extinsa oferita de importator. (totusi, eu stiam ca garantia oferita de importator este valabila doar in tara de unde se achizitioneaza) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Luciosu: asa stiu si eu, si la masina mea am 2+2 ani garantie, primii 2 ani garantie generala, dupa care urmeaza garantia asigurata de dealer ( Compexit in cazul meu - ce-i drept simt ca astea ultimele doi ani sunt cam de genul frectie peste picior de lemn) 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman ai obtinut un discount mare pentru ca atat era marja lor de profit. Scopul lor e sa vanda masina peste un anumit pret, pe care l-au obtinut de la tine. Puteai sa le mai arati inca 100 defecte ca sub un anumit pret, nu o cumparai.

Ce ti-am dorit este sa nu ai nevoie de garantie, pentru ca in Romania este foarte greu cu garantia si la o masina noua. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei1980 NU. E 2 ani garantie de fabrica nelimitata si internationala plus 2 ani (dar nu mai mult de 120.000 de km ai masinii) data de importator (Porsche Romania) si valabila doar pe teritoriul Romaniei.

@Bebeee: corect - la Weltauto masinile intra cu o valoare contabila sub care nu se poate scadea prin negociere. Preturile finale sunt insa foarte ok daca stii ce sa alegi.

@deenman: hai cu topicul dedicat si cu impresiile, imi place maxim alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vdragos: parca suna mai bine, dar tot nu prea am incredere, dar asta e. Vom trai si vom vedea :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman, eu m-am uitat pe weltauto si autovit si nu am gasit un leon 5f 1.4 tsi fr la pretul spus de tine, de asta am spus ca e greu de crezut. Foarte bine ca ai reusit sa negociezi pana la nivelul ala. 

Te sfatuiesc insa sa nu te bazezi prea mult pe garantia oferita de weltauto si nici pe istoricul dat de ei, au fost cazuri in care au garantat ca masina nu a suferit nici un fel de accident si de fapt adevarul a fost altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minute în urmă, Cristian a scris:

Te sfatuiesc insa sa nu te bazezi prea mult pe garantia oferita de weltauto si nici pe istoricul dat de ei, au fost cazuri in care au garantat ca masina nu a suferit nici un fel de accident si de fapt adevarul a fost altul.

Din pacate si eu am auzit de cazuri din astea la welt. Plus cam la fel si la bmw (gen weltauto al lor care nu stiu cum se cheama), deci romani "cinstiti" sunt peste tot.

Pana la urma masina o verifici inainte sa iti faci macar o idee despre trecutul ei. Dar daca cum o vezi ai si dat banul, fara o verificare prealabila, atunci iti meriti soarta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e,  masina a fost dauna totala, refăcută din trei bucăți și acum m au găsit pe mine de fraier.  Mașina a  rezistat la vânzare 1 ora, de proasta ce era. 

http://www.aviamotors.ro/welt/detalii/2125

 

Asta știe orice cumpărător,.cine e asa fraier sa dea banii fără sa verifice, istoricul l am verificat după ce am verificat mașină,  nu înainte,  au fost verificate lonjeroane,  oala rezerva,  vopsea,  geamuri,  dot anvelope, stâlpii dinte uși și praguri,  scurgeri cutie,  motor,  turbo, mizerie intercooler,  seria de șasiu  de pe aripi și farurile după serie. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman nu am zis ca ai fost fraierit sau ceva in genul. Eu doar am spus ca nici in weltauto nu trebuie sa ai incredere cu ochii inchisi si trebuie sa verifici inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu un mic update , buget 13k , dar achizitia intarzie pana in iunie ( poate apuc sa predau licenta :)) ) , am gasit un dealer cu un rating bun pe mobile.de ( am pus poza cu profilul lor ) , au 3 centre si sunt bagati mai mult pe vag ( chiar multe seat-uri) , partea buna ca sunt aproape de granita cu austria , drum mai scurt , castig 1 zi ( fie de cautat , fie de economie de timp ). Va pun si  linkul cu ce ofera : https://www.bierschneider.de/fahrzeuge/fahrzeugsuche/trefferliste/?of=SalePrice  , credeti ca este in regula ? Preturile mi se pare oke , daca pun in balanta un drum pana in hamburg pentru o masina mai ieftina e cam la fel cand tragi linie.

Va multumesc pentru sprijin si informatii . 

1.png

Modificat de duro_vtn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea merita de afara pt ca îți cheltui din buget pe drum și numere,  combustibil plus alte taxe pt rar.  Și afara mașinile de noi sunt mai scumpe automat o sa fie mai scumpe și sh.  Și aici ma refer strict la seat Leon 5f.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai uitat un lucru important, de obicei masinile din Germania au si mult mai multi km decat cele din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu faza cu km , dar la noi unii posesori le utilizeaza extrem de prost , am vazut cu ochii mei in vara un leon nou , luat de un domn pentru fisu , un pusti de 18-19 ani , a pus lamaile si cu masina cu tipla pe scaun a inceput sa o tureze si scarturi , imi venea sa ii rup capul la pusti  , efectiv mi se facu-se mila de bietul leon. la noi principiul de rodaj e inteles prost spre lipsa , producatorul zice turatia maxima in utilizare in rodaj e 3/4 , cam max 4000 rpm la tsi , doar un pasionat stie aceste aspecte.

am luat in calcul transport + acte si eu zic ca merita. prefer 150k km in DE decat 50k in RO .

pana plec in DE mai caut si la noi la weltauto preventiv. 

 

Update : Poate @Cristian are dreptate , spunandu-mi mai in urma sa va uit si la ceva nou , vineri am fost la PBN pentru un drive test cu 1.4 tsi 122 cp , si am vorbit pentru o masina din stoc ce preturi ar avea , un leon echipare fr  si 2-3 optionale a iesit 17500e a redus doar 500e suplimentar decat ofera PBN 2048e . Nu a reusit sa imi faca o configurare cu automobil pe comanda cu voucher rabla (nu au info si registre de discount) . O sa mai studiez oferta la PBN si eventual Metrotehnica cu Alto Syncro sa vad cat renteaza un automobil nou.

Ca oferta de la alt brand , Arian Motors imi ofera la 17500 o mazda 3 2.0 skyaktiv cu nivel echipare peste fr ( imi da bi-xenon , scaune incalzite si electrice , senzori fata-spate etc) dar lipsa de putere a motorului ma duce tot la seat , care are posibilitate de remap sigur la domnul Voinea.

Modificat de duro_vtn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă știi unde sa cauți cu 18000e îți iei 1.8tsi nou fr.  Trebuie doar sa le areti ca prezinți interes pt achiziție și nu e doar informativ. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman daca imi dai tu un contact care sa imi obtina un asa pret la un asa motor si evident nivel de echipare iti fac o cinste pe masura :)) 

probabil baiatul de la vanzari nu s-a stresat sa verifice si loturile ce vor veni in luna urmatoare sau sa apeleze la sefii de la vanzari sa vada daca poate sa lase mai mult.

ca sa fiu sincer nu am fortat mana , daca 120% sunt hotarat pe automobil nou  , ma voi duce la PBN,Alto Syncro si Metrotehnica pentru oferte si voi face un fel de hartuire intre ei.

tatal meu in 2008 cand a luat ultima masina noua a fost la toti dealarii marcii din buc si a reusit de la 27000e la 24000e plus casco 1 an in pret . 

daca vrei si iti doresti poti sa obtii preturi bune.

 

Modificat de duro_vtn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu exageram acum. 1.8 TSI nou, manual pleaca de 20,6 k. Scazand Rabla + 5% discount ajungi pe la 18k. Dar din nou chel.. si nu cred ca vrea sa isi ia chel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se referea la un anume 1.8 care era la Weltauto nu cu mult timp in urma. Doar ca acum nu mai este, probabil s-a dat intre timp..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8tsi are 138g CO2, nu cred ca se incadreaza la Rabla pe 2017 din ce tin minte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF Asa cred si eu, doar ca ala nu era nou, ca m-am interesat eu de el acu' un an si avea atunci 20k km. Era jucaria celor de la PBN pentru concedii.

@Jaw Sa vedem intai normele de aplicare, Poate isi dau si ei seama ca incurajeaza achizitia de masini Diesel prin aceste limitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt reduceri foarte mari la modelul 5f non fl.  Sunt și mașini ramase pe. Stock preconfigurate.  Nu are rost sa o lungim,  trebuie doar sa cauți, fixează ți un buget maxim prima data pt ca de la 13000 la 18000 e foarte mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca ar fi 1.8 18k , ar fi chel.

Am zis de la inceput 1.4 tsi e suficient pentru mine si nivel de echipare FR si niste optionale ( cei drept cam scumpe cand le aduni full led e 1000e cu media plus si senzori parcare spate si pachet iarna mai pui 1100e ) iese max 21k e si oricat ar lasa sub 19k e nu o sa fie. deci costul ar fi mult mai mare decat as putea sustine in perioada imediat urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman nu gasesti 1.8 pe stoc. era doar ala de la daswelt despre care am vb mai sus, dar nu era nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut colegii,

Stie cineva ceva despre Leonul acesta in special: https://www.autovit.ro/anunt/seat-leon-ID7GlgT5.html

Ma intereseaza achizitia lui si nu as vrea sa il cumpar daca aflu ca il vinde din cauza unor probleme specifice, daca exista si sunt cunoscute (desi vanzatorul mi se pare extrem de serios). Totodata, am citit tot topicul de probleme Leon 5F si ma intrebam daca ce semnaleaza baietii acolo, sunt probleme generale de Leon sau daca acest motor (2.0 TDI - 184 CP) este "mai deosebit"? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!