Jump to content

Sfaturi achizitie Leon 5f


cristi511
 Share

Postare recomandată

Vezi ca la Golf si Yetta mi-au facut fara sa trag de ei 3000 e reducere. cred ca poti obtine si mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Se pare ca au aparut date concrete la octavia cand se baga in fabricatie facelifturile. La leon nu se stie nimic? Vad ca anul acesta nici nu s-au atins de leon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am spus că SEAT se aseamana foarte mult cu Dacia poate unii au zis ca sunt dus cu pluta. Datorită numărului relativ mic de modele (gama de produse) comercializate dar și volumelor de vânzări scăzute marca spaniola este obligată să faca schimbări minore de la an la an. Ba un display mare, ba 2 culori noi la iluminatul ambiental....nimic extravagant.

Cred ca se concentrează 110℅ pe Ateca lăsând celelalte modele pe locul 2. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa iti dau dreptate inca odata ... cam asa se pare...Ateca care...cum sa va zic nu-i mare scofala pe langa Skoda Kodiaq

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda e "bijureria coroanei"...nu vezi ca stam juma de an pentru niste amarate de preturi? 

Cum spuneam, unii angajați ai poro iau salarii degeaba. Toata Europa are preturi pt Ateca noi în schimb...avem 1 mașină plimbata prin mallurile din tara, după cum îi taie capul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul asta apare facelift la Leon, la salonul auto de la Paris. Cristi, modificarile alea de care spui se fac in tot grupul vag, e progres tehnic. 

Referitor la angajatii Poro, si mie mi se pare ca stau degeaba. Nu am vazut de cativa ani nici un fel de promovare pe marca asta, iar prezenta la saloanele auto e la nivel de dealer, Alto suportand costurile din bugetul propriu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Au intrat in configurator preturile pentru fl/Excellence insa informatiile nu sunt de incredere. Nu sunt imagini sau altele asemenea. . Enjoy!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut , cat de curand vreau sa fac la upgrade la un leon 5f de la 1m si va cer sfatul cu privire la motorizare.

In mare nu conteaza ca e tsi sau tdi , toate au + si - . o sa merg cu ea cam 65 oras 35 afara.

In service nu prea mi-au venit 5f-uri...cateva golf 7 doar ca erau de 1.2 tsi si nu pot spune ca sunt bune...sunt destul de firave motoarele astea.

Ce ma intereseaza  in principiu e  - calitatea la sistemul de distributie ( trecerea de la lant la curea a rezolvat problema ? )

                                                        - consumul de ulei ( fiind sh nu ar fi problema 1l la schimb , dar nu ca la tsi de 1.8 unde e 1l la 1000 km )

 

Mentionez ca va fi sh din DE , tdi o sa aiba probabil un 200k real ( nu am avut ghinion pana acum sa fiu pacalit la vreo masina )

Buget undeva la 11-12 k Euro , depinde de nivelul de echipare.

 

Multumesc , orice parere/sfat e bine venit . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lol.... 

 

Cu 12.000e iei Leon 5f 1.4tsi 122cp echipare fr cu pana în 50.000-70.000km.

Pe lângă fr mai poți găsi și seat System sound cu subwoofer un roata de rezerva slim  și performance pack cu jante 18" și drop. În România,  evident,  afara nu rentează,  am vrut eu sa merg afara sa iau și mi am dat seama ca pierd 800-1000euro din buget pe alte cheltuieli. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut de acord cu colegul de forum @deenman, pentru ce vrei sa folosesti masina, as cauta un 1.4TSI 125 CP , TSI de generatia a doua, nu mai are problemele primei generatii, cel putin din 2013 de cand se fabrica nimeni nu se plange de ele. Consum de ulei au, dar rezonabil, sunt destui colegi aici pe forum cu aceasta motorizare, chiar si la 1.8TSI din prima generatie ( cea de 160CP ) avut aceasta problema si nici acolo nu toate, era pe noroc. Nu ai zis ca ai vrea Leon 5F hatchback sau combi (ST) ? Hatch cu motorizarea mai sus prezentata se misca chiar bine si are un consum foarte OK. Daca gasesti unul de 140 CP sau mai nou 150 CP si ACT (desi la acest pret inca nu sunt sigur daca se gaseste) cu atat mai bine. TDI nu iti recomand deloc, aceste noi TDI-uri se misca in oras ca elefantul in magazinul de portelane, au demultiplicari ale cutiei de viteze foarte lungi + ca filtrul de particule este unul fooooarte activ, regenerandu-se mai tot timpul ( urban cam la fiecare 100-150 km) extraurban (3-400 km) astea din cauza normelor EU5-6 si al softurilor noi care se baga automat din fabrica. De exemplu eu de cand am masina mea, desi il folosesc 80% extraurban, am invatat sa merg mai mult pe jos sau cu transportul in comun ca efectiv vad ca ii fac rau in traficul sufocat din Cluj, ce sa mai spunem de Bucuresti? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie Hatch , in mare e normal sa fie mai bun 1.4 in buc , tdi indiferent de model e pacatos . dar 1.4 tsi e rar la vanzare. toti vand tdi...mai greu cu tsi. 

in momentul actual ziua merg cu metroul , inca mai am 2 luni de facultate si am preferat din ratiuni de timp sa las masina acasa.  dupa o sa prefer sa merg cu masina la locul de munca. din ce am citit la noile tsi ar fi mai safe dar consumul de ulei mi  se pare un pic absurd , am leonul 1m , are 200k si vreo 15 ani si bag 3.5l scot 3.5l si merge 100% oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman, nu stiu unde gasesti tu Leon 5f 1.4 tsi fr la 12.000 euro. 

Cat despre motoarele de generatie noua 1.2 tsi, ma cam indoiesc ca sunt asa de firave, eu as spune ca sunt chiar fiabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut practica in vara la PBN , 2 luni am stat acolo , destule golf 7 cu probleme , foarte putine pe garantie , majoritatea aveau peste 100k km . 

 

Modificat de Cristian
Citat inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce fel de probleme te referi mai exact.

Pot sa iti spun ca masina sotiei, 1.2 tsi 110 cp nu consuma nici un pic de ulei. La masini de peste 100.000 km conteaza foarte mult cum au fost exploatate si servisate. Presupun ca e vorba de masini de firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

erau de firma 85% , fiind conduse de toti ratatii de pusti care viseaza doar 6000 rpm sau batrani care sch la 1500 rpm. apoi intervale decalate , in loc de 15k km veneau la 20-25 k km .  probleme erau legate de consum ulei , turbina , erori de sonda de oxigen . probabil dvs aveti grija de el . eu va zic ce am vazut si cam atat. 

Modificat de Cristian
Citat inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa cumperi o masina cu istoric verificabil si cu proprietar persoana fizica, eventual si ceva garantie ramasa. 

Nu generaliza problemele vazute de tine la masini intretinute necorespunzator, eu nu as spune ca motorizarea asta e proasta daca sunt probleme la motoare la care nu s-a respectat intervalul de service sau au fost utilizate excesiv, in regimuri de turatie mare.

Motorizarile noi, cu curea, au deja aproape 5 ani si sunt mai fiabile decat vechea generatie tsi, cu distributie pe lant.

Nu te arunca la masinile cele mai ieftine, de obicei nu sunt si ok.

Eu conduc in stilul meu, nu pot generaliza, insa nu e unul normal, motorul trebuie sa functioneze in toata plaja de turatii, bineinteles, nu tot timpul la limita superioara, insa nici sa schimbi vitezele de la 2500 rpm tot timpul nu e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian o sa ti prezint leonul meu în weekend.  12.000e cu garanție un an dasweltauto auto,  fr și alte dotări cu 54.000km. Persoana fizica. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia aia de la weltauto e degeaba, poti sa consideri ca nu mai are garantie. Totusi, daca masina are doar garantie weltauto, avand in vedere ca orice Seat are 4 ani garantie, ce an de fabricatie are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate masinile de la Weltauto care sunt mai noi de 4 ani au garantie de fabrica/importator. Garantia Weltauto se aplica daca masina nu mai are garantie originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2013. Ce ar fi sa nu mai faci pe detectivul și sa accepți realitatea?  Un Leon e 14.000e tot la welt dar cu 25.000km parca 2015. Din prețul afișat în funcție de comisionul vânzătorului îți mai lasă 800-1000e. 

 

Garanția aia de la welt nu e deloc dejeaba,  e ceva ce în Germania nu primești și dacă iei de la samsari cu siguranță nici atât. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi speram doar sa nu ai nevoie de ea. Weltauto, cunoscut ca si Weltsamsar pe forum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 deenman, 

de asta  ( fisier atasat), ce parere ai ?

o fi reala? ;) 

warranty.PDF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as lua o masina cu garantie Weltauto oricand, cu ochii inchisi, in fata uneia din Jermanika sau de la samsar. (Nu prea mai sunt masini de la proprietar).

@cascadoru Ai garantie 12 luni in Germania, din putina mea germana. Nu inteleg legatura. :)  

L.E: Parca tu ai avut probleme cu ceasurile si ai rezolvat-o pe kulanz? deci garantia asta te-a ajutat fix-pixu, ca nu stai in Germania.

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog insistent și respectuos sa mi areti o oferta mai sigura ca istoric și date,  transparenta,   decat cea de a cumpăra mașină nouă.  

 

Ms.  Dacă și la o mașină de 3 ani cu istoric curat (3revizii și un schimb de parbriz)  ne punem asa grave semne de întrebare,  atunci de la un privat cum e? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!