Jump to content

Inventar piese schimbate in perioada garantiei


mariusd4
 Share

Postare recomandată

Eu am avut aceleasi simptome la Octavia, cei drept Octavia 1, si rezolvarea a fost schimbarea amortizoarelor. La fel si la mine scartia la hopuri si la curbe stranse unde treceam peste un hop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Mersi pentru descriere, si la mine face la fel. Mai accentuat sunteul atunci cand trec peste denivelare si sunt in franare, dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eugen91 ai fost la vreo inspecție?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Da, am fost pentru:

- un sunet de frecare stanga fata - circulara de la fabrica cum ca burduful planetarei este de plastic si este normal sa faca zgomot si ca va disparea, la mine se accentueaza, astept sa se mai duc din gropile de primavara si o sa trec iar pe la ei;

- sunetul asta dreapta fata, mi s-a spus ca mai ales Seat-urile au zgomotele astea, mie mi s-a motivat ca este din cauza ca am 50k km si din cauza ca se aude la franare, placutele ar fi mai uzate si scot zgomotul asta in etrier.

Sunt putin sceptic in urma constatarii, probabil din cauza ca in septembrie se termina garantia...

O intrebare: Daca schimb de exemplu un burduf de planetara la alt service (reprezentanta a unei alte marci, dar service autorizat) se compromite garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu . 

Nici nu au cum sa vada ca s.a inlocuit burduful, daca se lucreaza cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ma adresez celor care au schimbat piese pe garantie...vreau sa merg cu masina sa ii schimb mansonu de la schimbator sa tocit ..exfoliat..intrebarea este..eu nu mai am certificatu de garantie..masina este cumparata in 2015..voua vi sa cerut acel certificat cand vati prezentat la ei? Sau dupa seria masini pot verifica garantia din cate am inteles.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au cerut acel certificat cand am fost la service pentru problema asta dar cred ca se poate cere un duplicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

in cazul meu (indiferent ca a fost in RO sau in DE) nu mi s-a cerut nimic. Se verifica in ETKA pt fiecare serie de sasiu. Acolo scrie exact cat ai garantie!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc.eu am luat masina de noua din suedia..oricum certificatu era in suedeza..si am garantie de la fabrica 4 ani fara limita de km...azi cand am sunat la autec skoda mi-au zis de certificatu de garantie sa il aduc..de asta v-am intrebat ca sa stiu cum sa ii abordez eu pe ei...nu ei pe mine..:).va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, am rezolvat cu scârțâitul. Aparent bucsele de pe bascula sunt stricate. Am rezolvat temporar problema prin ungerea lor. Cei de la service (nu Skoda, ăștia ziceau ca așa e normal) au zis ca e nu e ok sa plece așa devreme (30k). Șeful de acolo a avut superb 2 cu aceleași bucse și nu a umblat la ele nici la 180k km. Păcat este ca Skoda nu vrea sa le schimbe pe garanție. 

O alta problemelă care au identificat băieții era ulei pe telescopul drept din fata. A schimbat cineva telescoapele pe garanție?

Modificat de grigorievs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

eu am schimbat telescoapele spate pe garantie insa in cazul meu a fost o informare de la fabrica pentru anumite serii. La mine faceau zgomot cand treceam peste denivelari. Nu pot spune insa ca acum cu cele noi fabricate in dec.2015 s-a inbunatatit foarte mult situatia. Pot spune ca din toate masinile care le-am avut, suspensia de pe Skoda Octavia3 este cea mai "rigida". Si mai am vreo 2 Skode in familie.

Referitor la problema ta cum ca telescopul din dreapta fata are ulei scurs, vezi ca exista o informare din partea fabricii cum ca "este perfect" normal din punctul lor de vedere. Poti cauta aici pe forum mai multe detalii. Sunt mai multi colegi care au semnalat aceasta problema iar raspunsul primit a fost ca este "normal" :(.

Numai bine,

Laurentiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu pana acum (masina are 65k km),am schimbat urmatoarele:

1) Placute frana fata plus discuri la 51k km.Discurile erau compromise deoarece placuta dreapta fata s-a tocit la maxim si a afectat si discul.La reprezentanta mi-au spus ca masina nu are senzor de placute,chiar daca am dotari cu nemiluita pe ea.

2) maciulie schimbator schimbata pe garantie la 60k km.pielea fugita de pe el.

3) mecanism oglinda dreapta schimbat pe garantie la 60k km deoarece scartaia f tare la pliere si depliere

4) ambreiaj cazut la 61k km si schimbat pe bani.mi-au spus ca este uzura normals.inainte sa cada,facea un huruit ciudat(patina) la plecarea in panta.la frl face si la skoda unui prieten, ce are 55k km.se pare ca este ceva defect din fabrica,dar nu vor sa recunoasca si il schimba doar pe bani.Noul ambreiaj este mult mai tare si dupa mai multi km facuti prin Bucuresti,imi amorteste piciorul si incepe sa ma doara.

5) scoate zgomote ciudate la trecerea peste denivelari si la viraje stanga.ei spun ca este un zgomot normal.

6) lacul de pe capota a inceput sa se exfolieze in mai multe puncte inca e la 25k km.urmeaza sa duc sa vopseasca capota pe garantie.

Per total, skoda octavia 3 este mult mai proasta decat octavia 2 si sunt sigur ca alta skoda nu mai imi cumpar pe viitor.O sa ma orientez catre alt producator auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@Gonzale_s banuiesc ca te referi la faptul ca nu ai sensor de uzura la placuta pe partea dr. fata si acolo ai facut "praf" discul. Ca pe partea stg. ai cu siguranta sensor nu exista sa fie nu fie :) Pana si Octavia 1U prima mea Skoda avea sensor uzura pe partea stg si era echiparea de baza. Punctul 5 se aplica si la mine, insa perfect normal conform celor din reprezentanta. Probabil la sfarsitul verii am sa imi schimb toate bucsaraiele la un atelier independent pt ca deja am vazut urme de uzura la ele.

De asemenea dupa lupte seculare si intrebat prin "reprezentante" referitor la un zgomot care il am, am gasit in Ervin raspunsul. Este de la pompa de vaccum si este valabil pt motorizarea 2.0 diesel CKFC. Daca aveti acelasi zgomot ca cel din atasament este "perfect normal" si nu se va schimba nimic. Cu siguranta ultima masina din grupul VAG!!

 

000379_zgomot_motor.wma

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gonzale, urmareste in continuare dicurile si placutele fata. Ceva e anormal acolo, diferente e posibil sa fie ca si uzuri dreapta stanga dar nu asa de mari.

Vizavi de ultima masina VAG toti spun asa. Si urmatoarea cumparata e tot VAG, altfel nu le-ar merge atat de bine si nu ar trata clientii cu atata indiferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gonzale_s

Punctul 5 e si la mine (5 coate zgomote ciudate la trecerea peste denivelari si la viraje stanga.)

In iunie o sa ma duc la dealer. Am fost in mai si cel de la volan nu auzea nimic (denivelarile nu erau ca drumurile din oras).

Auto are 22000km si scoate zgomote la trecerea peste denivelari cand sunt pe franare.

Vad ce rezolv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotele acestea (la motoare mai mici) care apar pe franare, pot proveni de la bataia placutelor(cu ceva uzuri) in etrier.

La unele modele cu motoare mai mici, etrierii sunt model din acela simplu, fara arc(acele tije de sarma, care tin partea superioara a etrierului de cea inferioara, tocmai, zic eu, in scopul compensarii uzurii placutelor).

Uitati-va putin ce tip de etrier aveti, daca e cu arc, sau fara. Daca bataia e de acolo nu aveti ce face. Simpla rezolvare e ungerea acelor umeri de la placute cu vaselina speciala, care mai estompeaza zgomotul, dar nu tine foarte mult.

Modificat de teologul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Acum sunt la service si ei zic ca zgomotul sunt de la bieletele antiruliu. O sa vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hello,

 

Schimbat pe garantie far bi-xenon . Banda DRL  LED nu mai functiona. Lumina de intalnire si faza lunga functionau corect.

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La trecerea peste denivelari la se auzea zgomot usor cand auto revenea la pozitia normala. A fost schimbata bieleta antiruliu partea stanga si zgomotul a disparut.

Am inteles ca nu se aplica regula ca la amortizoare, arcuri, discuri frana (adica trebuie schimbate ambele amortizoare, arcuri, discuri, nu doar 1).

Fabricantul nu da schimbare pentru ambele.

A mai intalnit cineva problema asta cu zgomot usor la trecerea peste denivelari? Cum a rezolvat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Referitor la trecerea peste denivelări. Sunt buceșele de pe basculă. Eu am fost la o cunoștință și le-am uns (evident la Skoda era ceva normal să se audă). O perioadă sunetul a dispărut, dar iar a început să scârțâie că s-o fi dus unelui de pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am programat revizia de 4 ani in 2 saptamani, probleme reclamate:

- zgomot in timp ce merge aerul conditionat, mai exact la relanti se aude un scartait de curea;

- zgomot roata fata stanga la viraj spre stanga, din ce am inteles de vina ar fi burduful de planetara;

- zgomot la trenul de rulare peste denivelari mici, chiar sunt curios care ar fi cauza;

- zgomot ambreiaj la debraiere, se aude un clinchet metalic ca si cum nu ar cupla cum trebuie, mai resimt si faptul ca intra in viteza 1 sau marsarier din cand in cand;

- cateodata nu mi se aprinde becul galbui in blocul optic, imi apare martor de bec ars in bord, dar dupa o zi isi revine si se aprinde.

 

Revin cu update. 

 

Modificat de eugen91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Dupa revizia de azi ce a costat aprox 1500 de lei (inclusiv ITP), chiar am fost multumit de serviciile prestate si rezolvarea tuturor problemelor.

- zgomotul de la aerul conditionat era din cauza unor motorase de la clima ce au fost resoftate;

- zgomot roata stanga fata doar la viraj stanga rezolvat prin gresarea burdufului planetarei, chiar daca este de plastic am inteles ca exista o vaselina speciala pentru asta;

- zgomot tren rulare peste denivelari, s-a rezolvat prin gresarea bucselor;

- zgomot ambreiaj la debraiere, nu s-a sesizat nimic in timpul testului de drum;

- bec din blocul optic ce nu se aprindea din cand in cand pt ca era aproape ars, a fost inlocuit;

- manson schimbator de viteze ce incepuse sa se cojeasca, se va schimba pe garantie, nu aveau momentan pe stoc.

In plus am schimbat si bujiile conform manualului pentru revizia de 60.000 km.

 

Per total am fost multumit de cum au mers lucrurile, recomand service-ul de la Brady.

Modificat de eugen91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca la skoda incepe era vaselinei.

Ungem burdufe, ungem bucse, ungem......oare nu se pune si praf peste aceste vaseline senzationale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic singurele chestii inlocuite au fost filtre, ulei, bujii, bec pozitie si manson schimbator.

Restul intr-adevar uns, macar atat ca sa nu se mai simta ca o caruta la denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am schimbat pana acum pe garantie:

- oglinda interior pentru ca nu mai anula bine lumina seara

- maciuca schimbător exfoliata 

- far stânga pentru ca avea niște holograme cu tenta de aburire

Când bag uneori în Reverse face ca toți dracii deși respect introducerea în viteza fără sa fie mașina în mișcare.. 

Per total sunt complet dezamăgit de marca Skoda.. Următoarea mașina o sa fie ceva din Asia.. Exclus VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!