Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Pe piata o bujie NGK e in jur de 100 lei/bucata, deci adaos 40-50%. Mi-am asumat din start pierderea aia.

Pretul la ulei e destul de apropiat de cel de pe piata.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaosul e mult mai mare de 50%, sa nu uitam totusi ca nici magazinele de piese nu lucreaza fara adaos :)

image.thumb.png.7ecb0ad5ed496d13a59b76846ae28645.png

Brida aia de la admisie e mai ieftina la ei decat pe piata, eu am dat ~50.

Bun pretul la manopera de schimb, probabil au uitat sa faca update la pret 😂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca m-am exprimat neclar, mai degraba e vorba de  procentul suplimentar platit la reprezentanta pentru bujii fata de pretul pietei  e de ~ 50%.

Probabil ca plateam diferenta de manopera pentru piesele proprii, deci pierderea e mai mica decat 200 de lei.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca fapt divers,  in Tm n-am intalnit la Skoda tarife service diferentiate piese client vs piese service.

La Tiriac au practica asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare. Se apropie momentul sa schimb (pentru a doua oara) placutele frana fata. Am facut deja 100.000 km cu ele (merg aproape exclusiv in afara orasului) si pana sa le

schimb, am vrut sa le masor. Am facut treaba fara sa dau jos rotile dar placuta de pe exterior pe stanga mai are 4mm iar cea de pe exterior pe dreapta mai are 6-7mm de carne. Deci pare ca mai au ceva pana cand trebuie schimbate (2mm) dar cel mai mult ma nedumireste diferenta destul de mare intre ele. Pe cele de interior nu le-am masurat. 

Aveti idee ce ar putea cauza uzura inegala intre cele doua parti, pe aceeasi punte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil piston etrier blocat pe o parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si pe spate daca e aceeasi diferenta. Eu am remarcat la anvelope ca ele se tocesc mai mult pe exterior pe stanga si pe interior pe dreapta pentru ca drumul e inclinat spre dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 07.12.2022 at 13:07, Adria_n a scris:

Da, am facut. 

 

             Banii oricui sunt buni pt grupul VAG, oricum nu poti adauga revizii mai in urma de 10 zile ( gen intocmire carti de service "pe genunchi", cum mai practica samsarii ).

 

             Singurul "inconvenient" in cazul meu e ca am aflat mai tarziu si prima revizie de cand e la mine am bagat-o cu intarziere ( trecand km de la data respectiva, dar informatiile despre revizie conform data si km din factura ). 

 

              Pana la urma tot facturile le vad "de baza" ( la mine e ca in bancul cu 2 bilete de tramvai si abonament :)) ).

Revizie 160 km.jpg

 

             M-am revansat la urmatoarea revizie

 

1262446281_Revizie170km.thumb.jpg.9dee772951a9984e27af76b3e8328d0d.jpg

am incercat si eu , nu am acces sa introduc eu date, cu caiet service electronic...chiar daca am platit . deci , cumva alta forma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

             Pai ce iti spune ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e Golful din semnatura, sanatate. ala nu are carnet de service electronic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru ca SS a inceput sa dea rateuri si inteleg ca bateria e undeva pe la 60-70% (sau cel putin asa era prin iarna) m-am uitat cu ocazia unei curatari a motorului in weekend la baterie. Si am vazut ca pe partea superioara scrie Banner EFB. Bateria e cea originala, cu care a venit masina, in iunie 2017. Si am ramas surprins, nu credeam ca masina a venit cu asa ceva.

Stiu ca e o intrebare poate prosteasca, dar au existat loturi venite cu Banner? Eu sper ca nu-s atat de tont incat sa fi citit altceva pe acumulator :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Leon 2020 am tot Banner EFB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 13.02.2024 at 22:28, andrei_221 a scris:

daca e Golful din semnatura, sanatate. ala nu are carnet de service electronic

scuze , ramasese needitat profilul...

 

am aflat istoricul si dotarile dupa ce am vorbit cu dealer-ul care mi-a vindut masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultimul schimb de lichid de frana, spiritul artistic i-a lovit pe mecanici si mi-au innobilat discurile cu ceva vaselina pe baza de cupru.  Daca nu se zgarceau, dadeau pe toata suprafata, dar bun si atat.

disc 2.jpeg

disc1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai acolo pe buza corodeaza si se intepenesc jantele de aliaj. bine au facut.. nu avea rost sa dea pe toata suprafata butucului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce interval de km se face distribuitia Skoda Octavia 3  1.0tsi  an 2018 ?

Modificat de george29
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • george29 changed the title to La ce interval de km se face distribuitia Skoda Octavia 3 1.0tsi an 2018 ?

210.000 km este trecut in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt nu exista interval definit de fabricant. Se verifica vizual cureaua de distributie si se stabileste daca necesita inlocuire. 

Practic ajunge si la 250-300.000 km fara probleme tipul asta de distributie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!