Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Compara cu ce am primit eu in Cluj la Compexit:

 

revizie1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

analizand si eu oferta lui ETO am acum o intrebare: ce este pozitia 7: "functie apelabila" care costa aprox 60 de lei?

Functie.thumb.PNG.91577ca327761df39769037db7889e16.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebip Am cerut si eu oferta de la Cluj si de la Miercurea Ciuc. Sincer la asa preturi ca la Tg-Mures fac un drum de Cluj pt 400 lei discout.

@vj_lau Am cerut lamuriri in privinta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Sa nu se incalzeasca cutia DSG..."...lol! Pai ei trebuie sa schimbe uleiul din cutie, si la o anumita temperatura sa verifice nivelul uleiului nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la Cluj mi-au oferit 2138 lei pt revizie, aceleasi repere.

Cei de la Miercurea Ciuc mi-au oferit 2090 lei pt revizie, aceleasi repere.

Cred ca merg pe Mures pana la urma.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Eto in oferta celor de la Cluj apare si pozitia "functie apelabila"? :) Mie asta mi se pare o prostie sa o factureze separat. Pai daca tot faci schimbul complet la DSG, atunci pune un pret pe pachet". Ca doar la sfarsit e normal ca mecanicul sa iti verifice calculatorul de la DSG :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai codurile de la piese.

Le poti cumpara tu si ceri pret pe manopera. E legislatie si nu au voie sa nu te primeasca cu piesele tale.

Verifica pretul pieselor pe www.autokarma.ro la rubrica originale ( introduci codul piesei ).

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihai3004 Legislatia la noi nu se respecta :)

caz concret la mine: in decembrie am facut revizia la VW in Timisoara. Toate piesele au fost luate de la ei, pana la filtrul pe aer. Acesta il schimbasem oricum cu vreo 20k inainte insa mai aveam unul original cumparat si le-am zis urmatorul lucru: am filtrul in portbagaj, voi puneti-va manopera. La care raspunsul: politica firmei noastre nu ne permite sa acceptam piesele clientului. Am incercat mai departe insa pana la urma cand am vazut ca nu vrea am zis ok. Si cand am ajuns acasa l-am schimbat eu in 10 min :)

In fine... ca sa inchei, nu toate service-urile acepta piesele de la client, asta desi pana si de la Skoda exista o informare ca daca sunt originale poti sa vi cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare, 

am o octavia 2.0 tdi 150cp si trebuie sa schimb placutele de frana.

La dealer au cerut 1100 de lei si am zis ca mai bine le schimb in regie proprie :)

Am vazut ca sunt mai multe dimensiuni pentru placutele de pe fata.

Am gasit cu 160mm latime si cu 175mm dar si cu intaltimi diferite, 64.5, 62 si 70mm.

N-am gasit altundeva unde sa intreb, si vad ca nu pot sa fac un topic nou.

Care sunt cele bune? 160mm pt 150cp iar 175mm pt RS?

Merci

Modificat de mecatalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi cu talonul la magazine si te lamuresc ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca schimbi in regie proprie cauta sa achizitionezi originale OEM. Sunt mai scumpe ce-i drept, dar si cand te vei trezi cu bataie in etrier si nu stii de unde vine, ai sa schimbi bucse si altele din cauza unor placute cu 1mm mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca afli detalii legate de placute sa ne dai de veste. Eu am acelasi model de masina si la 63.000 km inca merg cu placutele originale cu care a venit masina. Tu cati km ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

65500, deci cam la fel au tinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salut,

pretul numai pentru placute 1100 lei? Destul de mult! (e doar pt fata sau e pentru fata+spate?) Eu folosesc de multa vreme pe toate masinile din familie placute si discuri de la ATE. Pana acum s-au comportat exemplar.

Daca vrei sa le schimbi singur fie mergi cu talonul la magazine cum zicea si @MRP, insa eu ti-as recomanda sa te uiti si in cartea masinii (mai exact in planul de service) si ai sa vezi acolo o eticheta cu asa zisele numere PR. Skoda foloseste mai multe modele de placute, in functie si de diamatrul discului. Dar daca mergi sa cumperi si ai si aceste date nu ai cum sa gresesti.

Mai jos un exemplu de la mine. La mine pe spate codul e 1KS. Fiecare producator de placute scrie pt ce PR numbers sunt compatibile placutele.

 

 

Unbenannt.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, mecatalin said:

Am si eu o intrebare, 

am o octavia 2.0 tdi 150cp si trebuie sa schimb placutele de frana.

La dealer au cerut 1100 de lei si am zis ca mai bine le schimb in regie proprie :)

Am vazut ca sunt mai multe dimensiuni pentru placutele de pe fata.

Am gasit cu 160mm latime si cu 175mm dar si cu intaltimi diferite, 64.5, 62 si 70mm.

N-am gasit altundeva unde sa intreb, si vad ca nu pot sa fac un topic nou.

Care sunt cele bune? 160mm pt 150cp iar 175mm pt RS?

Merci

Salut,

Poate te ajuta

http://shop.ahw-shop.de/original-vw-audi-bremsbelaege-hinten-bremsen-belaege-5q0698451f?c=4512 sau http://shop.ahw-shop.de/original-vw-audi-bremsbelaege-hinten-bremsen-belaege-8u0698451f?c=4512 

Cele cu codul 5Q0698451F au 175 mm din cate imi dau seama

placute spate, originale, 57,50 EUR

compatibile cu Octavia 5E, cod 1KS

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti cere sa-ti trimita pe e-mail un deviz estimativ, acolo sunt trecute si codurile pieselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc mult.

Cand deslusesc misterul updatez si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat placutele pe latime, 160mm, deci sigur de astea imi trebuie ca alte dimensiuni nu intra mai mult ca sigur.

Am verificat si codurile PR de sub mocheta in portabagaj, langa roata de rezerva.

Am doar 1KD care inseamna discuri spate.Cod pentru discuri sau placute fata nu exista pe foaia aceea.

Anyway, am gasit acest tool foarte util cu care poti decoda toata lista respectiva sa afli ce dotari are masina: http://igorweb.org/equidec.aspx

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut! M-ar interesa si pe mine ce revizii se fac la octavia 3 cu 170 mii km!motor 1.6 cutie automata,

uleiul la cutie se schimba ca la 2.0 din 60 in 60 de mii? Distributia la cat se schimba? Doresc sa achizitionez una cu km astia si stiu doar ca recent are doar la motor facut schimbul ! Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/6/2017 at 5:21 PM, mecatalin said:

Am masurat placutele pe latime, 160mm, deci sigur de astea imi trebuie ca alte dimensiuni nu intra mai mult ca sigur.

Am verificat si codurile PR de sub mocheta in portabagaj, langa roata de rezerva.

Am doar 1KD care inseamna discuri spate.Cod pentru discuri sau placute fata nu exista pe foaia aceea.

Anyway, am gasit acest tool foarte util cu care poti decoda toata lista respectiva sa afli ce dotari are masina: http://igorweb.org/equidec.aspx

 

 

Revin cu updates:

Placutele de fata pentru 2.0TDI 150CP sunt cele de 160.2mm latime.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placute punte fata pt. 2.0 tdi 150 cp am schimbat si eu. Specificatii:
Latime [mm]: 160
Înaltime [mm]: 64,5
Grosime [mm]: 20,4

Am pus ATE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut revizia de 60.000km. Cost total 2125 lei.

S-au schimbat toate filtrele si uleiul, uleiul in cutia de viteze + filtru. 

Cutia pot sa zic ca dupa ce am schimbat uleiul merge muuult mai bine, nu agata deloc, merge foarte fin, se simte diferenta.

Urmeaza in 2000-3000 km placutele de franta pe fata, cost 600 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut ieri inspectia la 30.000, de fapt 29.035 km. S-au schimbat filtrele de aer si habitaclu, s-a rulat o diagnoza la computerul masinii si un test de baterie. Cost total 342 de lei la Autec Craiova. 

Counter-ul din bord a fost resetat la 30.000/1 an (conform cu cartea). Menționez asta pentru ca la schimbul de ulei nu au resetat counter-ul din bord la 30.000, m-au aburit ca asa isi calculeaza masina km :). Pentru schimbul de ulei m-au pierdut de client, oricum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!