Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Eu sunt la a treia revizie cu piese aduse. Nu a fost nici o problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproape 700 de lei Ulei DSG ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da. Este foarte scump oricum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce schimbi uleiul DSG? Trebuie schimbat la 60.000km? Asa scrie cartea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. La fiecare 60000 se schimba ulei dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, corsi said:

Eu sunt la a treia revizie cu piese aduse. Nu a fost nici o problema. 

Ok. Nu a fost nici o problema ca ai adus tu piesele, insa sa zicem ca peste 6 luni o sa ai o problema la motor spre exemplu si in mod normal ar trebui sa fie rezolvata pe garantie. Insa cei de la Porsche ar putea spune ca poate problema a aparut de la piesele aduse de tine, nefiind piese originale de la ei (chiar daca tu ai luat totul pe original). Cum poti dovedi? Mie de asta imi e frica....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca am factura de piese OE? Cine ce sa comenteze? Le au acceptat in momentul in care le au montat. Si eu nu am treaba cu Porsche. Pana acum cu Avia mi am rezolvat toate problemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie la PBN mi-au acceptat tot ce am adus atât timp cât am avut factură. Chiar dacă factura nu era emisă de către o firmă din România.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/9/2016 at 9:54 PM, Eto said:

Nu inteleg de ce schimbi uleiul DSG? Trebuie schimbat la 60.000km? Asa scrie cartea?

Musai, la DSG6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Cei care au luat piese originale pentru revizie de la ce magazin au luat?

Eu iau in calcul achizitie dupa autokarma.ro -online.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

A facut sau are cineva informatii despre efectuarea reviziei in Cehia sau Germania ? 

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

azi am facut revizia de 60.000 km la O3.

Pe langa filtru ulei, aer si polen (de combustibil nu se schimba ca nu are) am mai comandat si schimb lichid de frana (a implinit 3 ani, varsta la care e recomandat schimbul acestuia) dai si o igienizare a sistemului de aer conditionat.

Mie imi intra 5.5 litri de ulei, si am comandat varianta Castrol Long Life norma 504/507 la bidoane de 1 litru sigilate si nu la butoi.

Asadar, cost total revizie - 1191 lei.

Doar ulei filtre si manopera aferenta acestora - 857.64 lei.

Cam scump, dar mai am garantie pana in Martie anul viitor... pe urma nici ca ma mai prind pe la reprezentanta.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap. asa a venit setata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 1200 de lei la 30.000km nu mi se pare mult... Eu ma gandesc prin prisma faptului ca la O2FL faceam la an sau 15.000 si dadeam in jur de 600-700 de lei de fiecare data... Eu as duce masina in continuare in reprezentanta, chiar daca nu mai are garantie. Nu stii cand o sa ai nevoie de o kulanza la vreo piesa scumpa, 

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu asa fac revizia la celalta masina, O2. Schimb 4 filtre si 5 litri de ulei si ma costa 450-500 lei cu tot cu manopera la service de cartier, odata pe an.

Faptul ca la O3 fac revizia odata la 2 ani nu ma linisteste ca platesc dublu. (mai ales cand ma gandesc ca sunt doar 3 filtre si 5.5 litri ulei) 

Pe de alta parte ai si tu dreptate - cine stie cand voi avea nevoie de bunavointa lor... Ramane de vazut cum evolueaza masina (daca intampin probleme cu ea pana atunci).

 

Merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.04.2016 at 9:21 PM, andreialex said:

azi am facut revizia de 60.000 km la O3.

Pe langa filtru ulei, aer si polen (de combustibil nu se schimba ca nu are) 

 

Nu are deloc ??sau are dar nu se schimba.  Ăsta cum filtrează carburantul???Doar nu o fi Wireless?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am inteles, nu se schimba. e integrat in rezervor. cel putin asa mi-au zis la reprezentanta.

probabil inca o noua caracteristica de design facuta cu cap sa atraga mai multe masini in service dupa 150k-200k km parcursi... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sunt nou pe aici si am facut si io prima revizie la octavia mea 3 1,2tsi la 27 000km. Vreau sa va spun ca masina am luat-o SH de la Weltauto si de aceea am zis sa i fac prima revizie  imediat cum am cumpărat-o!

Va atașez mai jos factura, revizie efectuată  la Elcargid Buzău, dealer Skoda- pret 1100 lei ( cu o reducere de 30% la unele piese pt ca era o promoție la  mașinile cumpărate SH de la weltauto si au fost schimbate si plăcuțele de frana faTa întrucât la inspecția mașinii au spus ca ma mai țineau 1-2000 km maxim) 

 

 

 

 

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Detin si eu o Octavia 3 TDI 1.6 - 105HP din 2014 cu DSG7.

Este cumparata SH si nu mai are garantie. Pentru ca doar ce a fost cumparata, as vrea sa ii fac revizia, schimb ulei si filtre, plus o mica verificare pentru ca se aude un scartait pe spate cand dau pe loc de maxim in orice pate. Nu cred ca e nevoie sa mai schimb si altceva, cum ar fi distributia sau ulei cutie de viteze.

Anyway, nu sunt expert in masini(ba chiar sunt destul de "noob") si as dori sa stiu si eu ce ulei si filtre sa cumpar.

Ar fi ok aceste filtre: http://www.emag.ro/pachet-filtre-revizie-skoda-octavia-1-6-tdi-105-cai-filtre-mann-filter-mann-f-243/pd/D6Y1LMBBM/ ?

Si ca ulei ar fi bun acesta: http://www.emag.ro/ulei-motor-castrol-edge-titanium-turbo-diesel-5w40-4l-1535ba/pd/D8D3ZBBBM/ ?

Sau recomandati ceva mai bun ?

 

Nu am sa cumpar de la emag, acolo doar m-am uitat dupa nume. Si as dori sa stiu daca ajung 4L de ulei, sau e nevoie de mai mult ?

 

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La O3 1.6TDI se pune doar ulei ce are norma VW 507 00, adica de ex.  Castrol Edge Proffesional Longlife 5W-30 norma 504/507 00 cel din urma pentru motorizari diesel cu filtru de particule cum este al tau!. Si asta nu este la alegere... Bineinteles poti sa alegi si alta marca si sunt destule dar sa aiba norma mai inainte scrisa!!!!! Filtrele MANN sunt OK daca sunt folosite max. 15 000 km...

Din cate stiu iti vor trebui 5 litri...

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei1982 Vezi ca faci niste confuzii si alea  nu sunt filtre pentru masina ta . Alea sunt pentru O2. pentru tine sunt urmatoarele ( iti recomand pe Purflux, sunt filtre excelente)

http://www.emag.ro/pachet-filtre-revizie-vw-golf-vii-1-6-tdi-105-cai-filtre-purflux-pur-f-9521/pd/DQCPT3BBM/

iar ca ulei http://www.emag.ro/ulei-motor-motul-specific-504-00-507-00-5w30-5l-3374650018812/pd/DDVFZBBBM/   

sau http://www.emag.ro/ulei-motor-liqui-moly-top-tec-4200-5w30-5l-2693/pd/D0NQGBBBM/

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, am o intrebare, a facut cineva revizia la 60.000 km la 1,2 TSI, si daca da, cat a costat si daca s-au schimbat bujiile. Am trei oferte diferite de la trei service-uri si in doua nu pomenesc de bujii.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru 1.2 TSI manualul specifica 60.000 km intervalul pentru bujii, deci trebuie schimbate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!